موضوع : فایل یا فرمت PSD چیست و چرا طراحان و گرافیست های دیجیتال از آن استفاده میکنند و این فایلها چگونه ساخته میشوند.

PSD یعنی چی؟

این کلمه یعنی PhotoShop Dacument. یک نوع فرمت ذخیره نمودن فایل است که توسط نرم افزار فتوشاپ تولید میشود و درون آن محتویات عکس میباشد. اگر با انواع نرم افزارهای فتوشاپ آشنایی ندارید صفحه نرم افزار فتوشاپ photoshop چیست - چند نوع فتوشاپ وجود دارد + نکات بیشتر را مطالعه کنید.

چرا استفاده از فایل PSD اهمیت دارد؟

درون این فایل همه چیز به صورت لایه لایه و جدا از هم ذخیره میشود. به این صورت که اگر 100 سال دیگر یک PSD در نرم افزار فتوشاپ باز شود، همان لایه های قبلی دیده میشوند و از همه جالبتر، لایه ها قابل ویرایش هستند و میتوانیم تغییرات دلخواه را در آنها ایجاد کنیم.

نمایی از پنجره لایر و لایه ها در نرم افزار فتوشاپ

تمام لایه هایی که طراح در یک پروژه ایجاد کرده و کنار هم قرار میدهد در نهایت در یک فایل با پسوند PSD ذخیره میشوند و با باز نمودن دوباره این فایل در فتوشاپ، لایه ها به حالت اول دیده خواهند شد.

حجم فایلهای PSD

نکته قابل توجه در مورد فایلهای PSD این است که این نوع فایل میتواند تا 2 گیگابایت حجم داشته باشد. این حجم زیاد میتواند به دلیل نگهداری انواع لایه های گرافیکی درون آن باشد.

محدودیت های نمایش فایل PSD

یکی از مشکلاتی که این نوع فایل دارد، عدم نمایش آن توسط بسیاری از نرم افزارها و دستگاه ها میباشد. یعنی مانند یک فایل عکس معمولی با فرمت JPEG نمیتوان آنرا در یک سایت اینترنتی نمایش داد یا به موبایل منتقل نمود و براحتی مشاهده کرد. این فرمت در نرم افزارهای مخصوصی امکان نمایش دارد. دلیل این اتفاق، وجود لایه ها و ساختار آن میباشد.

نحوه مشاهده و باز نمودن فایل PSD

در حالت کلی دو راه وجود دارد :

  1. با نرم افزار فتوشاپ
  2. بدون نرم افزار فتوشاپ

برای ویرایش نمودن فایلهای پی اس دی در ویندوز و مک، باید از نرم افزار فتوشاپ استفاده شود و فقط در این صورت امکان ایجاد تغییر و مشاهده تمام لایه های درون آن وجود دارد. فقط برای مشاهده این نوع فایل و عکس نهایی درونش، روشها و نرم افزارهای مختلفی وجود دارد که به آنها اشاره مینماییم :

  • استفاده از نرم افزار ادوبی بریج ( توضیحات بیشتر )
  • استفاده از نرم افزار ACD See
  • استفاده از خود ویندوز و مک
  • استفاده از نرم افزارهای دیگر که تعداد آنها زیاد میباشد.

پرسش پاسخ در مورد فرمت PSD فتوشاپ

قبل از اینکه به سراغ دانلود این فرمت بروید، بهتر است بدانید ابتدا باید نرم افزار فتوشاپ را بشناسید تا بدانید چه قابلیت هایی دارد و چگونه فایلهای پی اس دی توسط آن ویرایش میشوند. برای دانلود انواع طراحی های گرافیکی که با فرمت PSD انجام شده اند به سایت مانی کانتنت یا این لینک مراجعه نمایید. مزیت استفاده از فایلهای دانلود شده این است که میتوان از آنها ایده گرفت تا طراحی تان قوی تر شود و همچنین از همان فایلها و لایه ها میتوان برای تکمیل پروژه ها استفاده نمود.

افرادی که نرم افزار فتوشاپ را بصورت حرفه ای آموزش دیده اند. این افراد بجز یادگیری خود نرم افزار، با هنرهای رنگ شناسی، ترکیب تصاویر نیز بخوبی آشنا میباشند. برای تبدیل شدن به یک طراح فتوشاپ و تولیدکننده فایلهای PSD داشتن خلاقیت نیز بسیار مهم است. اگر به چنین کاری علاقه دارید صفحه آموزش ویرایش عکس و طراحی : از کجا شروع کنیم و چه مراحلی دارد را مشاهده نمایید.

بله. در خود نرم افزار فتوشاپ این امکان وجود دارد که به انواع فرمت های رایج مانند JPEG , PNG تبدیل شود. بجز فتوشاپ، با نرم افزارهایی مانند ادوبی بریج نیز میتوان اینکار را به سادگی انجام داد.

خیر. این فایل فقط با نرم افزار فتوشاپ قابل ویرایش است. برای استفاده از آن در نرم افزارهای دیگری مانند ورد، ابتدا باید این فایل را در نرم افزار فتوشاپ یا ادوبی بریج باز نمود، از آن یک فرمت یا عکس JPG ذخیره کرد و در نرم افزارهای دیگر استفاده نمود. برای آشنایی بیشتر با نرم افزار فتوشاپ روی این لینک بزنید و برای آشنایی با نرم افزار ادوبی بریج روی این لینک بزنید.

بله. نوعی عکس است که امکان ویرایش در آینده را دارد.