پکیجهای آموزشی
Loading...
مانی سافت Manisoft

تفاوت/مقایسه عکس راو Raw با JPEG - کدام بهتره

حجم فایل عکس Raw چند برابر عکس JPG می باشد.تصویر با فرمت Raw بدون نرم افزار قابل دیدن نیست اما JPG در تمام شرایط براحتی دیده می شود.جزییات عکس Raw خیلی خیلی بیشتر از JPG می باشد.در زمان ویرایش یا ادیت تصاویر Raw با نرم افزار ، کنترل خیلی زیادی روی جزییات داریم اما در JPG اینطور نیست که در این ویدیو آموزشی به این نتیجه می رسید.

کمی درباره عکس راو Raw

این نوع عکس که با دوربین عکاسی گرفته میشه توسط دوربین هیچ تغییری مثل تنظیم رنگ و نور ، کاهش نویز و هیچی ایجاد نمیشه. حجم بالایی داره و فوق العاده است برای تنظیم رنگ و نور. خیلی از مشکلاتی که در حین عکاسی در عکس ذخیره میشه بواسطه راو بودنش با نرم افزارهایی مثل کمرا راو ، لایتروم برطرف میشن. برای آشنایی دقیقتر با فرمت راو صفحه فایل راو RAW چیست و چگونه میتوان آنرا مشاهده و ویرایش نمود رو ببینید.

کمی درباره عکس JPEG

این نوع عکس هم مثل راو با دوربین عکاسی گرفته میشه. در حین ذخیره شدن روی کارت حافظه ، تغییراتی مثل تنظیم رنگ و نور ، کاهش نویز و برخی چیزای دیگه روی اون اعمال میشه و البته کمی نکات بیشتری داره. برای آشنایی دقیقتر با این نوع عکس صفحه فایل عکس JPEG ، JPG چیست همه چیز را در مورد آن بدانید رو ببینید.

ویدیو توضیحی مقایسه 2 نوع عکس Raw و JPEG

از اونجایی که برای خیلی ها سواله و میخوان بدونن فرمت راو بهتره یا JPEG و اینکه واقعا چه تفاوت هایی دارن و چه تاثیری در کیفیت نتیجه کار میزارن، در ویدیو آموزشی زیر هر چیزی که لازمه بدونید رو توضیح دادم.

مدت زمان ویدیو : 8دقیقه

 

جزییات بیشتر در فرمت Raw

تولیدکنندگان دوربین های دیجیتال برای اینکه بتوانند جزییات فراوانی را در فرمت Raw نسبت به JPG ذخیره کنند به این صورت عمل نموده اند که تمام جزییاتی که از لنز به دوربین رسیده و بر روی سنسور تشکیل می شود را بدون هیچ تغییری روی کارت حافظه ذخیره میکنند. نکته جالب اینکه این اتفاق در عکس JPG نمی افتد. وقتی که تصویر روی سنسور تشکیل می شود توسط پردازنده و نرم افزار داخلی دوربین اصلاحاتی روی آن انجام می شود به این دلیل که وقتی عکس را از دوربین خارج می کنید قابلیت مشاهده در تمام دستگاه ها را داشته باشد. در این فرآیند ، اتفاقاتی بر روی عکس JPG اتفاق می افتد که برخی از آنها برای یک عکاس حرفه ای ناخوشایند است.

چه تفاوت هایی میان تصاویر یا عکس Raw و JPG وجود دارد ؟

تضمین میکنم که پس از دانستن این نکات و فیلم آموزشی که در حال مشاهده آن هستید ، منبعد فقط با فرمت Raw عکس خواهید گرفت چون پی به نکات و ترفندهای مهمی دست خواهید یافت. تمام تلاش من در این ویدیو آموزشی همین نکته است که بدانید چرا باید با فرمت Raw عکس بگیرید. حال به برخی تفاوت های این دو نوع فرمت تصویر اشاره می کنم :

  • حجم فایل عکس Raw چند برابر عکس JPG می باشد
  • تصویر با فرمت Raw بدون نرم افزار قابل دیدن نیست اما JPG در تمام شرایط براحتی دیده می شود
  • جزییات عکس Raw خیلی خیلی بیشتر از JPG می باشد
  • در زمان ویرایش یا ادیت تصاویر Raw با نرم افزار ، کنترل خیلی زیادی روی جزییات داریم اما در JPG اینطور نیست که در این ویدیو آموزشی به این نتیجه می رسید
  • در عکس JPG به دلیل فشرده یا کم حجم شدن توسط دوربین ، جزییاتی را از دست خواهیم داد و برای ویرایش و تصحیح آنها با مشکل روبرو خواهید شد. مثلا ابرهای آسمان در عکس JPG سفیدی زیادی دارند که اغلب باید تصحیح شود اما در فرمت Raw همان ابرها به صورت واقعی ذخیره شده اند و براحتی به نتیجه مطلوب یعنی همان دید چشم انسان خواهد رسید.
  • بیت و کیفیت پیکسل های فرمت Raw خیلی بیشتر از JPG می باشد.

چرا فرمت Raw ساخته شده ؟

یک مشکل بزرگ در دنیای دیجیتال و عکاسی وجود دارد. دوربین ها هنوز نمی توانند نما و تصویر را مانند چشم انسان ذخیره کنند. این بزرگترین چالش عکاسان می باشد. وقتی که با فرمت Raw عکاسی می کنید دوربین هیچ تاثیری روی رنگ ، سایه ، روشنایی ، سیاهی ، سفیدی ، اکسپوژر ، نمی گذارد پس همه چیز دست نخورده و خام است. عکس را وقتی نگاه می کنید بی روح و و بی حال است احساس خاصی ندارد و تمایل به دیدن آن ندارید و دقیقا درست است. حال باید با نرم افزارهایی که به آنها اشاره نمودم در بالاتر ، به نحوی ویرایش یا ادیت را انجام دهید تا در مرحله ای اول ، به دید چشم ما برسد یعنی ، به حالتی برسد که چشم ما در زمان گرفتن عکس آن را دیده است ! بله ، تمام واقعیت ذخیره نمودن عکس با فرمت Raw در دوربین به همین دلیل است که بتواند در نهایت به قدرت دید چشم انسان برسد.

وقتی با این فرمت عکس می گیرید ، تصویر بافت و پیکسل های فراوان و جزییات بالایی خواهد داشت حالا کافی است با نرم افزار و علومی که یاد گرفته اید آنرا ویرایش کنید و در نهایت به یک فایل JPG تبدیل کنید چرا ؟ به این دلیل که بتوانید در انواع دستگاه ها آنرا نمایش دهید.

 

لینک مفید

 

سوالات متداول

بله اغلب دوربین ها این تنظیم رو دارن.

چون همه کسانی که دوربین دارن دانش یا وقت کافی برای ادیت عکسهای راو رو ندارن. عکس JPG بدون نیاز به دستکاریه و برای ارسال در شبکه های اجتماعی و ارسال برای افراد خیلی بهتره. مزیت های زیادی داره.

خیر.

موضوعات

خدمات اصلی مانی سافت

شاید برخی خدمات ما مناسب کسب و کار شما باشد

تولید آموزشهای کاربردی

در این سایت برای نرم افزارهای تدوین فیلم ، طراحی ، کار با وسایل عکاسی و فیلمبرداری و تولید محتوا ، دوره های جامعی تولید نموده ایم. از قسمت پکیج آموزشی بالای سایت وارد شوید.

فروش لایسنس نرم افزار اوریجینال

از برنامه های ادوبی گرفته تا فیلمورا ، فاینال کات پرو ، داوینچی و سایر برنامه های مرتبط با طراحی و ساخت ویدیو. با خیالی آسوده از خرید ، هر کدام را میخواهید برایتان تهیه میکنیم.

همکاری در تولید و تدوین ویدیو

چنانچه ویدیو یا پروژه دارید و میخواهید تدوین و ویرایش آنها را برون سپاری کنید ، تیم مانی سافت آماده همکاری میباشد. از پروژه های ساده گرفته تا جلوه های ویژه. انواع تغییرات در ویدیوها.

طراحی سایت های حرفه ای

علاوه بر تخصص در زمینه های طراحی گرافیکی و تدوین ویدیو ، طی سالیان گذشته ، سایت های حرفه ای زیادی راه اندازی کردیم. با خیال راحت میتونید از خدمات طراحی و پشتیبانی فنی ما در این زمینه استفاده کنید.
پیام ویژه دارید