درباره rec709 چقدر اطلاع دارید ؟ rec709 یک فرمت تصویری است. 

قصد دارم در مورد سیستم فرمت تصویری rec709 اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهم.

سیستم Rec709 یکی از فرمت های نمایش HDTV بوده که در هر فریم تعداد دو میلیون پیکسل لوما که وظیفه نمایش روشنایی را دارند،در خود جای داده است.

تعداد پیسکل ها

Rec709 از دو بخش تشکیل میشود :

  1. بخش اول که تلاش میکند سیستم های تصویری بر پایه 1080i , 1080p را بر پایه ی پیکسلهای مربعی به نمایش بگذارد که برای نمایش در اغلب کشورها و سیستم های نمایشی کاربرد دارد
  2. بخش دوم که تلاش میکند سیستم های تعداد خط 1030i30 , 1125i25 را به نمایش در بیاورد که بیشتر در منطقه اروپا جهت استفاده در سیستم های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار میگرفت که در حال حاضر منسوخ شده است.

نرخ فریم

سیستم نمایش Rec709 از نرخ فریم های 24 , 25 , 30 , 50 , 60 پشتیبانی میکند.

سیستم رنگ

Rec709 دارای سه کانال رنگی اصلی قرمز ، آبی و سبز میباشد و نمایش رنگ ها را کامل پوشش میدهد که این سیستم در سال 1990 تولید و برابری با نمایش محدوده ی رنگ sRGB دارد و همانطور که در تصویر بالا میبینید گاموت یا گستره ی سه رنگی اصلی را پوشش میدهد یعنی رنگ ها در این سیستم واقعی دیده میشوند.

درباره Rec.709

به جدول بالا دقت کنید و خیلی جالب میشه برای اونهایی که اهل رنگ و گستره ی رنگ هستند ، در خط اول Rec709 با sRGB در نمایش محدوده ی رنگ ها برابری میکنه اما همینطور که پایینتر میریم گستره ی رنگ ها کاهش پیدا میکنه ( البته با توجه به پشرفت این صنعت ، این مقایسه ها ممکنه در آینده تغییر کنن ، مثلا در علم امروز گستره ی رنگ RGB از sRGB بسیار بزرگتر و رنگها را با تعداد بیشتری نمایش میدهد.

بعد از سال 1990 که Rec709 ساخته شد و پوشش گستره ی رنگش 100 درصد بود ، در سال 1998 ادوبی پا به این عرصه گذاشت و طبق جدول زیر نمایش تعداد رنگهای سیستم Adobe RGB رو به 100 درصد افزایش داد.

درباره Rec.709

 

 علم که پیشرفت کرد اکثر سیستم های نمایش رنگ که در جداول بالا اسمهاشون قابل دیدن هست هم پیشرفت کردند و گستره ی رنگ و فضای رنگی Color Space به شکل زیر در آمد :

درباره Rec.709 Color Space

همونطور که میبینید ادوبی آرجی بی به اس آر جی بی و Rec709 خیلی نزدیک شد و میشه گفت برابر شدن و هر دو با اختلاف خیلی کمی دارن بیشترین میزان ترکیب سه رنگ اصلی رو نمایش میدن.

در جدول سمت راست عکس بالا ، sRGB با رنگ سفید همون مثلث رنگ سفید هست که در گستره ی رنگ دارید میبینید و ادوبی آرجی بی هم با رنگ نوک مدادی درون مثلث سفید قرار گرفته.

حالا به عکس زیر نگاه کنید که پاسخ بسیاری افراد در زمینه هنر عکس و فیلم است :

درباره Rec.709 Color Space

مطابق این جدول 

sRGB برای نمایش رنگ ها در مانیتورهای استفاده عادی ، موبایل و تبلت کاربرد داره

Rec709 برای نمایشگرهای اچ دی

NTSC برای نمایشگرها کاربرد نداره و مصارف خاص داره

Adobe RGB در مانیتورهای حرفه ای مثل Eizo با مانیتورهایی که مختص کار با رنگ تولید میشوند کاربرد دارد

DCI برای ویدیو پروجکشن ها

Rec2020 که خیلی جدید هست در این زمان ( 1398 ) برای اولترا اچ دی یا همون 2 کی و 4 کی و 8 کی و احتمالا بالاتر

ACES هم برای سیستم های نمایش سینمایی که در نمایشگرهای خانگی و کامیپوتر کاربرد ندارد.

باور کنید جمع آوری کردن یکجای این توضیحات کاملا تخصصی و تبدیل به زبانی ساده کاری بسیار زمانبر هست که محمد ملکی مدرس محصولات ادوبی در ایران با اشتیاق این کار را انجام میدهد.

نتیجه گیری کنیم :

  1. اگر به دنبال مانیتور برای تصحیح رنگ هستید بهتره گزینه ای رو انتخاب کنید که دارای شناسه Adobe RGB باشه که البته بسیار گرانتر از مانیتورهای معمولی هست
  2. بیشتری مصرف را در دنیای دیجیتال sRGB دارد

توضیحاتی که داده شد در زمان مشاهده پکیج های کالوریست مانی سافت بسیار دارای اهمیت هستند

نمیدونم چقدر متوجه شدین اما امیدوارم درک مناسبی از موضوع پیدا کرده باشید.