سلام و خوش آمدید. در این راهنما میپردازیم به اینکه چرا و چه کسانی و چه زمانی ممکن است لازم شود که نرم افزار پریمیر پرو را کنار گذاشته و به سراغ نرم افزار تدوین دیگری مانند داوینچی ریزالو Davinc Resolve یا فاینال کات پرو بروند.

همینجا یک موضوع را روشن کنم.
هیچ هدفی ندارم که بگویم نرم افزار پریمیر پرو را کنار بگذارید چون این موضوع میتواند یک اشتباه جبران ناپذیر باشد بلکه فقط میخواهم مانع از گمراه شدن تدوین گران تازه کار و حرفه ای های پریمیر پرو شوم که ممکن است به واسطه برخی تبلیغات ، احساس سردرگمی برایشان درست شده باشد و کمی در کار کردن با پریمیر پرو دو دل شده باشند هینجا میگویم اصلا نگران نباشند. در ادامه این مقاله از آموزش پریمیر من این مسئله را به طور کامل شفاف خواهم کرد.

چند نکته مهم قبل از خواندن ادامه موضوع :

 • این راهنما بدون داشتن هرگونه تعصب به نرم افزار پریمیر پرو نوشته شده است پس لطفا شما نیز آنرا اینگونه بخوانید.
 • این راهنما یک صفحه مقایسه این نرم افزارها با یکدیگر نیست بلکه فراتر است.
 • نمیخواهیم شما از از یادگیری داوینچی ریزالو یا فاینال کات پرو منصرف کنیم چون این نرم افزارها از خوب ها هستند و شاید بتوانند برای هر فردی بر حسب نیازی وی ، یک انتخاب خوب باشند اما نه به این دلیل که بخواهید یک نرم افزار خوب دیگر را کنار بگذارید.

حالا بیایید شروع کنیم.

چه عواملی موجب تردید تدوینگران
پریمیر پرو در کار با آن میشود؟

این موضوع چند دلیل قطعی میتواند داشته باشد.

بسیاری افراد زمانی تصمیم به تغییر نرم افزار خود میگیرند که فکر میکنند نرم افزار فعلی ، کارهایی که میخواهند را نمیتواند انجام دهد. ولی واقعا چگونه میتوانیم مطمئن شویم اینکه ، نرم افزار نمیتواند و یا تدوینگر نمیتواند ؟

این نتوانستن ، چند دلیل دارد.

 1. تدوینگر تسلطی را که واقعا فکر میکند ، بر روی نرم افزار ندارد. بسیاری افراد اینگونه تصویر میکنند که پریمیر پرو همان چند پنجره ( سکانس ، پروگرم ، سورس ، افکت کنترل ، افکتس ) است و چون مدتی کم یا طولانی در آن چندین پروژه را انجام داده اند پس چیز دیگری ندارد که نیاز به یادگیری و استفاده داشته باشد. در سطح اینترنت منایع متعددی برای یادگیری این نرم افزار وجود دارد. آموزشگاه های فیزیکی زیادی هم هستند که میتوان به آنها مراجعه کرد و تدوینگران نیز احتمالا یکی را انتخاب نموده و از آن یاد گرفته اند اما سوال اینجاست که آیا تعداد 27 پکیج آموزشی پریمیر پرو مانی سافت را نیز دیده اند ؟ 
  این نرم افزار خیلی خیلی پرامکانات تر از چیزی است که به چشم میرسد و تا این لحظه ( 1402-07-04 ) که 27 پکیج برای ان ساخته ایم ، این تعداد خیلی بیشتر میشود چون نرم افزار آپدیت میشود و نیاز تدوینگران به تکنیک ها و توانایی ها و خلاقیت ها نیز بیشتر خواهد شد و این داستان به انتها نخواهد رسید.

 2. پس گذشتن از حالت اول ، به این مرسیم که واقعا ممکن است نرم افزار پریمیر پرو نتواند. اینکه یک نرم افزار نتواند کاری را انجام دهد طبیعی است اما مهم این است که راه حلی دارد یا خیر. در هر نرم افزاری که کار کنید ، پس از مدتی به این نتیجه مرسید که امکاناتی را که لازم دارید ندارد این موضوع برای داوینچی و فاینال کات و حتی اوید نیز وجود دارد ولی چاره نیز دارد.

  بوجود آمدن پلاگین و اکستنشن و امکانات جداگانه ای که بر روی نرم افزارها نصب میشوند. چاره ای است که از 25 سال قبل تا اکنون بوجود آمده است. شرکت های درجه یکی مانند Red giant - Boris مقدار 100 درصد افکت های خود را برای نرم افزار پریمیر پرو میسازند و برخی را برای سایر نرم افزارها هماهنگ میکنند و این البته سیاستی بین ادوبی و آنهاست. 

  در این پلاگین ها ، آنقدر افکت ، قابلیت ، ویژگی وجود دارد که تدوینگر در زمان روبرویی با آنها هم خوشحال میشود و هم ناراحت. ناراحت میشود چون زیاد هستند و باید آنها را یاد گرفت ولی خب عجله ای نیست. 

  از موضوع پلاگین ها که بگذریم ، نرم افزار پریمیر پرو ، تنها نرم افزاری تا این لحظه است که یک یار قدرتمند برای شرایط ویژه و افراد خلاق ، بنام افتر افکت را کنار خود دارد. با یک کلیک از سکانس پریمیر پرو به افتر افکت میریم ، یک یا چند تا از قدرتهای افتر افکت را همان لحظه میتوانیم بر روی کلیپ اعمال کرده و با یک ذخیره زدن همه چیز را در پریمیر پرو ببینیم آنهم بدون اینکه کار خاصی لازم باشد. به این قابلیت ، داینامیک لینک گفته میشود. که البته بین پریمیر پرو با نرم افزارهای دیگر ادوبی مانند ، Bridge - Photoshop نیز وجود دارد. همچنین در پریمیر قابلیت پروکسی وجود دارد برای اینکه با این قابلیت آشنا شوید، در صفحه آموزش پروکسی در پریمیر میتوانید این قابلیت در پریمیر را یاد بگیرید. 

 3. وجود مشکلات نرم افزاری . اگر در ذهن خود اینرا دارید که نرم افزار فعلی تان مشکلاتی دارد ، باید بگویم که این موضوع برای تمام نرم افزارها وجود دارد. کافی است برای بررسی این واقعیت ، روی این لینک در سایت داوینچی و و این لینک در سایت فاینال کات پرو بزنید. در داوینچی و در بالای جدول نوشته شده ، Topics: 5794 یعنی فقط در سال 2023 و تا همین زمان ( 2023-09-25) تعداد 5794 خطا و مشکل توسط تمام اندک کاربران نرم افزار داوینچی به سایت رسمی او اعلام شده و داوینجی نیز مانند سایر شرکت ها ، وظیفه خود میداند که آنها را برطرف نماید. البته همین خطاها برای پریمیر پرو نیز وجود دارد.

با 3 تا از مهمترین دلایلی که هر تدوینگر ممکن است بخاطر هر کدام ذهنش گرفتار آن شود که آیا باید نرم افزار تدوینم را عوض کنم، آشنا شده اید و اکنون میدانید که با کمی تحقیق میتوان موجب جلوگیری از هدر رفتن وقت و هزینه شد.

بهترین نرم افزار تدوین فیلم دنیا
چیست؟

در شبکه های مجازی شنیده میشود که مثلا نرم افزار داوینچی حرفه ای ترین برنامه تدوین دنیا است. بدون تعارف ، جرات زیادی میخواهد که یک شخص بتواند چنین ادعایی در مورد این نرم افزار و یا نرم افزارهای دیگر مانند پریمیر پرو و فاینال کات نیز داشته باشد. 

بدون شک هیچ فردی حتی اگر با این 3 نرم افزار طی 5 سال صدها پروژه متعدد سبک و سنگین را انجام داده باشد ، به خود اجازه نمیدهد که چنین نظری را ارائه دهد چون میداند که روزی کاربران خواهند فهمید که حرفه ای ترین نرم افزار تدوین فیلم دنیا ، نرم افزار اوید مدیا کامپوزر Avid Media Composer است.

میخواهید بدانید چرا نرم افزار اوید ، حرفه ای ترین است ، چون 90 درصد فیلمهای هالیوود با اوید ادیت میشوند. اما بیاید این موضوع را مستند ارائه کنیم.

در گوگل تایپ کنید : how many hollywood movie editor with which softwares

در اولین گزینه این متن ظاهر میشود : 
What Editing Software Do Hollywood Movies Use? The vast majority of Hollywood movies are made using Avid's Media Composer, followed – in a distant second – by Adobe's Premiere Pro. Only a handful are edited in either Blackmagic Design's DaVinci Resolve, or Apple's Final Cut Pro.

توضیح میدهد که بیشترین تعداد فیلم با اوید و با فاصله ، پریمیر پرو و بعد از آن، سایر فیلمها با داوینچی و فاینال کات ادیت میشوند. روی این لینک برای مشاهده توضیحات بیشتر همان نتیجه بزنید. البته میتوانید سایر لینک ها را نیز بررسی کنید. نتیجه نهایی این خواهد بود که حرفه ای ترین نرم افزار تدوین دنیا ، اوید مدیا کامپوزر است.

مطابق این لینک نرم افزار اوید در دهه 1990 میلادی وارد صنعت فیلمسازی و تلویزیون شد. در صورتیکه نرم افزار پریمیر پرو تازه در سال 2003 تولید شد ( لینک مستند ) و نرم افزار داوینچی مطابق این ( لینک مستند ) فقط برای این ساخته شد که با کارتهای تنظیم رنگ و بوردها مرتبط آن کار کند و یک نرم افزار تدوین نبود و نسخه ای از ان که میتوانستند تدوین های اولیه را بزند در سال 2003 و اندکی بعد از نسخه اول پریمیر پرو توانایی ادیت کردن را به نرم افزار خود اضافه کرد. نرم افزار فاینال کات پرو در سال 1998 مطابق این ( لینک مستند ) دارای سابقه ای خیلی بیشتر از پریمیر پرو و داوینچی میباشد ولی باز هم به آن حرفه ای گفته میشود اما حرفه ای ترین گفته نمیشود.

همانطور که متوجه شده اید ، با سابقه ترین آنها که همچنان با رزومه سنگین خود در صدر جدول میباشد ، نرم افزار اوید مدیا کامپوزر با لقب حرفه ای ترین نرم افزار تدوین دنیا قرار دارد. اگر میخواهید بدانید که چرا تیم های فیلمسازی هالیوودی این نرم افزار را انتخاب میکنند این لینک را مشاهده کنید.

در نهایت

 • برچسب حرفه ای ترین بودن یک نرم افزار را صنعت فیلمسازی جهانی تعیین میکند و نه یک شخص یا تیم.
 • روزی ممکن است بخواهید از داونیچی ریزالو و یا فاینال کات پرو به نرم افزار دیگری بروید ، مانند همین امروز تحقیق گسترده انجام دهید.
 • با هر نرم افزاری که کار میکنید ، دست از یاد گرفتن آن برنداید چون سازندگان آنها تیم هایی بزرگ و با تجربه هستند و نکات پیچیده و خاص زیادی دارند.
 • نرم افزارهای پریمیر پرو ، داوینچی ریزالو و فاینال کات پرو ، از لحاظ تدوینگر بودن ، در رده حرفه ای قرار دارند.
 • هر کدام از 3 نرم افزار حرفه ای تدوین ، دارای امکانات و قابلیت ها و کارایی های ویژه ی خود هستند و با آپدیت شدن به نسخه های جدید ، امکانات جدیدتری هم اضافه میکنند پس آپدیت بمانید.
 • به خاطر چند قابلیت نه خیلی بزرگ ، نرم افزار خود را تغییر ندهید چون بسیاری از قابلیت ها ممکن است تا مدت ها به کار نیایند و اگر هم به کار آمدند میتوان برای برخی اوقات از نرم افزارهای کمکی استفاده کرد و نمی ارزد که به خاطر این کار ، یک نرم افزار خوب که با آن بصورت حرفه ای کار کرده اید را کنار بگذارید. بطور مثال در نرم افزار افترافکت قابلیتی بنام روتوسکوپی وجود دارد که دور سوژه را انتخاب میکنید و در نهایت ماسک میشود، در نرم افزارهای تدوین هم به تازگی ایجاد شده است. ممکن است بخواهید بخاطر چنین ویژگی، نرم افزار تدوین خود را تغییر دهید. این اشتباه را نکنید چون در 90 درصد و بیشتر پروژه ها نیازی به آن نیست و اگر نیاز شد با یک پلاگین مانند موکا پرو براحتی انجام میشود.

نقشه ای که مانی سافت برای هنرجوهایش کشیده است ، به تکامل رسانیدن توانایی های آنهاست.

اگر چیزی در ذهن دارید پایین همین صفحه برای من بنویسید. لطفا این صفحه را برای دوستان و افراد دیگر نیز بفرستید تا شاید به آنها نیز کمک کند. در ضمن شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد دوره جامع آموزش پریمیر پرو نیز با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت نمایید.