کودا Cuda در پریمیر پرو به قابلیتی گفته میشود که به کمک آن پریمیر پرو در حین تدوین فیلم و رندر و گرفتن خروجی نهایی، سرعت بیشتری دارد و مشکل کند بودن پخش در آن بسیار کمتر میشود.

در این راهنما علاوه بر آشنایی با انواع موتورهای رندر در پریمیر پرو مانند Cuda/Metal/openCL/Software با نکاتی برای فعال نمودن آنها، مشکلاتی که دارند و اینکه کدامیک بهتر است نیز آشنا خواهید شد. 

کودا Cuda چیست.

Cuda مخفف Compute Unified Device Architecture میباشد. این فناوری توسط شرکت انویدیا که سازنده کارتهای گرافیکی میباشد ابداع شد. کودا Cuda یک موتور قدرتمند محاسباتی(پردازش) است که در نرم افزار پریمیر پرو و با فعال نمودن آن اتفاقات خیلی خوبی رخ خواهد داد مانند :

 • روان پخش شدن کلیپ ها در تایم لاین.
 • سرعت روان پخش تاثیراتی که ویدیو افکت ها بر روی کلیپ ها در تایم لاین میگذارند.
 • افزایش سرعت رندرهای داخلی تایم لاین
 • افزایش سرعت خروجی گرفتن و تبدیل سکانس به یک فایل مانند mp4 که در نهایت مدت زمان خروجی گرفتن کاهش می یابد.
 • افزایش سرعت عملیات دیکدنیگ و کدینک در نرم افزار پریمیر پرو.

ارتباط کودا با GPU.

کلمه GPU مخفف Graphics Proccessor Unit میباشد که به زبان ساده، منظور همان کارت گرافیک است. برای اینکه کودا در پریمیر پرو به خوبی کار کند نیاز به یک کارت گرافیک مناسب و کاملا آپدیت میباشد. در غیر اینصورت حتی با نصب جدیدترین نسخه از پریمیر پرو هم کودا امکان پخش روان و افزایش سرعت رندر و خروجی را نمیتواند انجام دهد.

فناوری کودا باعث میشود GPU بتواند چندین پردازش را بطور همزمان انجام دهد این یعنی کارایی کارت گرافیک بالا خواهد رفت. کودا باعث میشود برنامه پریمیر پرو بر اساس دستوراتی که تدوینگر به نرم افزار میدهد از کارت گرافیک و توانایی هایش استفاده بیشتر کند که در نتیجه سرعت برنامه بالاتر میرود.

کاهش فشار از روی دوش CPU.

وقتیکه یک نرم افزار مانند پریمیر پرو بتواند برخی از عملیات را با کارت گرافیک انجام دهد، به نوعی مقداری فشار را از روی دوش سی پی یو کم میکند و سی پی یو مقداری آزادتر شده و اکنون میتواند دستورات دیگر را سریعتر انجام دهد.  همچنین سی پی یو دمای کمتری تولید میکند و در نهایت سرعت تدوین فیلم بالاتر خواهد رفت.

بررسی تاثیر واقعی استفاده از موتورهای رندر.

اکنون برای اینکه تاثیر استفاده از موتورهای رندر در پریمیر پرو را بهتر درک کنید ویدیو توضیحی زیر همه چیز را به شما نشان میدهد :

آزمایش بررسی تاثیر کارت گرافیک در ادیت پریمیر پرو و سرعت رندر

آشنایی با انواع موتورهای رندر.

تا اینجا کاملا از یک موتور رندر بنام کودا Cuda اسم آوردیم اما کودا فقط یکی از انواع موتورهای رندر در پریمیر پرو میباشد. این نرم افزار با توجه به نوع سیستم عامل و همچنین وضعیت های نرم افزارهای مختلف دارای چندین نوع موتور رندر مطابق لیست زیر است :

 • کودا Cuda.
  فقط در سیستم عامل ویندوز دیده میشود و مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین مختص به کارتهای گرافیکی است که شرکت انویدیا تولیده نموده است.
  شرط استفاده از این موتور این است که کارت گرافیک کاملا مورد قبول پریمیر پرو باشد و همچنین درایور نرم افزاری آن آپدیت باشد و نرم افزار پریمیر پرو نیز کاملا آپدیت و جدید باشد. البته آپدیت بودن نرم افزار پریمیر پرو فقط به این دلیل خوب است که با تغییرات جدیدی که در آن انجام میشود، از کارت گرافیک بهتر از گذشته استفاده میکند.
 • متال Metal.
  فقط در سیستم عامل مکینتاش دیده میشود و مورد استفاده قرار میگیرد. روی سیستم هایی که دارای کارت گرافیک انویدیا میباشد وجود دارد و همچنین روی پردازش کننده های گرافیکی بعدی مانند M1 , M2.
  بر روی نسخه های 2018 به بعد دستگاه های مک، از کارتهای گرافیکی NVIDIA استفاده نمیشود و پس از آن مجهز به GPU اختصاصی مک میباشند. همزمان با آپدیت شدن سیستم عامل مک، درایورها و سازگاری های لازم نیست بصورت اتوماتیک انجام میشود و کار خاصی نیاز نیست ولی آپدیت بودن نسخه پریمیر پرو بسیار ضروری است.
 • اوپن سی ال OPENCL.
  در هر دو سیستم عامل دیده میشود و مختص به کارت های گرافیکی ساخته شده توسط شرکت AMD میباشد.
  بر روی سیستم هایی دیده میشود که کارت گرافیک شرکت AMD و INTEL و سایر برندهایی بجز NVIDIA روی آن وجود داشته باشد. آپدیت بودن سیستم عامل، درایور نرم افزار کارت گرافیک و نرم افزار پریمیر پرو بسیار ضروری است.
 • سافتویر آنلی SOFTWARE ONLY.
  در هر دو سیستم عامل دیده میشود. نیاز به کارت گرافیکی حرفه ای مانند NVIDIA , AMD , MAC ندارد. در واقع پریمیر پرو اینگونه است که حتی اگر هیچ کارت گرافیک خاصی روی سیستم نباشد، برای اینکه تدوینگر بتواند با همان سیستم هم کار کند این موتور رندر را بصورت فعال شده استفاده میکند و تدوینگر نیاز به انجام کار خاصی برای فعال نمودن آن ندارد.

نکات فنی
1. نرم افزار پریمیر پرو وابستگی زیادی به کارت گرافیک دارد. آپدیت بودن درایور و همچنین سازگار بودن این قطعه با پریمیر پرو بسیار حیاتی است. برای شناخت کارتهای گرافیکی سازگار با نسخه های پریمیر پرو روی ( این لینک ) بزنید و برای یادگیری نحوه اپدیت نرم افزار کارت گرافیک روی ( این لینک ) بزنید.
2. ممکن است روی پریمیر پرو چندین موتور رندر مشاهده شود. اگر کارت گرافیک سیستم NVIDIA باشد، بهترین گزینه CUDA خواهد بود پس آن باید انتخاب شود.
3. رده بندی سرعت موتورها به این صورت است : کودا در ویندوز سریعترین - متال در مک سریعترین - اگر کودا یا متال وجود نداشت گزینه بعدی OPENCL است - در نهایت اگر هیچکدام نباشد و یا کارت گرافیکی که روی سیستم وجود دارد و قدیمی است انتخاب آخر SOFTWARE ONLY خواهد شد.

استفاده همزمان موتورهای رندر در پریمیر پرو و مدیا انکودر

پریمیر پرو به صورت دائمی و هر لحظه در حال استفاده از موتور رندر است و البته باز هم بستگی به این دارد که تدوینگر چه کاری انجام میدهد و چه افکت هایی را به کار میبرد. بجز پریمیر پرو، اگر از قابلیت پراکسی استفاده میکنید و یا برای خروجی گرفتن نهایی نرم افزار مدیا انکودر را به کار میگیرید، در تظیمات موتور رندر این نرم افزار، موتور مربوطه را باید انتخاب کنید. 

نکته فنی
مدیا انکودر هم مانند پریمیر پرو نیازمند کارت گرافیک مناسب و آپدیت بودن درایور نرم افزاری آن میباشد. اگر این نکات در مورد پریمیر پرو انجام شده باشد و مشکلی هم نباشد، کار خاصی نخواهد ماند تا برای مدیا انکودر انجام شود. از همان کارهایی که برای پریمیر پرو انجام داده شده است استفاده میکند.

نحوه فعالسازی موتور رندر.

در نرم افزار پریمیر پرو وارد مسیر File > Project Setting > و تب General شوید تا تصویر زیر ظاهر شود :

نحوه فعالسازی موتور رندر کودا در پریمیر پرو

به قسمتی که آبی رنگ است توجه کنید. اینها همان موتورهای رندر هستند که هم در پریمیر پرو و هم در مدیا انکودر دیده میشوند. مطابق رده بندی بالا که توضیح داده شد، گزینه مناسب را انتخاب نمایید. پنجره ها را تایید و عملیات را انجام دهید.

ویدیو بررسی کودا در پریمیر پرو نسخه CS6

اولین ویدیو بررسی کارایی کودا در پریمیر پرو در سال 1392 ساخته شد. این ویدیو نیز برای کسانی که از نسخه های پریمیر پرو CS6 استفاده میکنند میتواند مفید باشد و این اطمینان را به آنها بدهد که در این نسخه های قدیمی نیز کودا به خوبی تاثیر میگذارد.

آموزش تاثیر کودا و کارت گرافیک در پریمیر

پرسش و پاسخ های کلیدی در خصوص موتورهای رندر

ابتدا نرم افزار پریمیر پرو را ببندید. حال باید درایور کارت گرافیک را آپدیت نمایید برای اینکار ( این لینک ) را مشاهده کنید. پس از آپدیت، نرم افزار پریمیر پرو را باز کنید، به بخش مربوط بروید و ببینید که گزینه کودا وجود دارد یا خیر. 

خیر. تصمیم گیری اینکار بر عهده نرم افزار پریمیر پرو و مدیا انکودر میباشد.

بیشتر فشار پردازش بر عهده سی پی یو خواهد شد. سرعت ریل تایم بسیار کم میشود، سرعت رندر و خروجی خیلی کند میشود.

بله. اگر کارت گرافیک با پریمیر پرو ناسازگار بوده و قدیمی باشد یا درایور آن آپدیت نباشد، یا نسخه پریمیر پرو نصب شده با کارت گرافیک سازگار نباشد، در این شرایط ممکن است SOFTWARE ONLY سریعتر باشد.

بله. خیلی موثر است. صفحه شناخت ریل تایم Real-time در تدوین فیلم و روشهای افزایش سرعت را مشاهده کنید.

بستگی دارد. اگر سیستم عامل آپدیت باشد، کارت گرافیک مناسب بوده و درایور آن نیز آپدیت باشد، به صورت پیشرفرض در ویندوز CUDA تنظیم است و در مکینتاش METAL فعال خواهد شد. 

در نسخه های قبلی پریمیر پرو سی اس نیاز بود که کارهایی انجام شود اما در نسخه های جدید پریمیر پرو نیازی نیست.

خیر.

موتور OPENCL مزیت های خاص خود را دارد. در برخی شرایط بارها دیده شده است که کودا تصویر را درست نمایش نمیدهد و تداخل هایی ایجاد میکند. در این شرایط موتور رندر به OPENCL تغییر داده میشود و بسیاری مشکلات برطرف میشوند. البته پس از بررسی مجدد، باز هم امکان بازگشت به حالت CUDA وجود دارد.

این مشکل زمانی رخ میدهد که هیچ درایور نرم افزاری از هیچ کارت گرافیکی نصب نشده باشد و یا اشتباه باشد. با روشهای گفته شده در بالاتر میتوانید این موارد را برطرف کنید.

بستگی به کارت گرافیک دارد. در کارتهای گرافیکی مواردی چون، مقدار حافظه، باس و هسته وجود دارند که بر روی سرعت کودا و پریمیر پرو تاثیر میگذارند. اگر به دنبال افزایش سرعت رندر در پریمیر پرو هستید ( این لینک ) را مشاهده کنید.

این روش برای نسخه های پریمیر پرو جدید و در گذشته در نسخه های قدیمی انجام میشد.

 • باید سی ام دی CMD که تصویرش را پایینتر میبینید اجرا کنید، این بخش ویژه ورود دستورات کاربردی ویندوز است برای اجرای CMD در ویندوز 10 روی منوی استارت راست کلیک یکی از دو گزینه Windows Powersell یا Command Prompt را اجرا کنید که اگر اولی باشد صفحه آبی خواهد شد و دومی باشد محیط مشکی خواهد بود که از لحاظ کارایی فرقی ندارند.
 • حال به مسیر نصب برنامه پریمیرپرو سی اس 6 بروید که میشود C:\Program Files\Adobe\Adobe Premiere Pro CS6
 • در مسیر گفته شده به دنبال فایل GPUSniffer بگردید و وقتی آنرا پیدا نمودید با موس گرفته و در محیط یکی از صفحات باز شده Powersell یا command promp رها کنید سپس کلید اینتر را فشار دهید تا تصویر زیر ظاهر شود :

همانطور که در تصویر مشاهده می نمائید یک خط مانده به آخر نوشته Did not find any devices that support Gpu به این معنی که کارت گرافیک شما فاقد تکنولوژی کودا Cuda می باشد که چه خبر بدی است البته این پیام فقط برای کارتهای گرافیکی غیر مدلهای گفته شده در بالا ظاهر میشود. چنانچه تصویر زیر را مشاهده نمودید یعنی مدل کارت گرافیک شما را مشخص نموده یعنی میتوانید از کودا استفاده کنید پس، مراحل زیر را برای فعال سازی کودا در کارت گرافیک ادامه می دهیم :

استفاده از کودا در کارت گرافیک با پریمیر

حال در همان مسیر پریمیرپرو سی اس 6 که بالاتر اشاره نمودم C:\Program Files\Adobe\Adobe Premiere Pro CS6 فایلی به نام cuda_supported_cards.txt را پیدا نموده و آنرا با دابل کلیک باز نمائید و مدل کارت گرافیک خود را که در کادر بالا با رنگ قرمز مشخص نموده ام را در انتهای آن مانند GeForce GTX 550 Ti وارد نموده و فایل را ذخیره نمائید، دقت کنید اینکار به کلمات کوچک و درست حساس است پس دقیقا همان طور که مشخص شده همان طور دقیق بنویسید. پریمیرپرو را باز کنید. خواهید دید که در تصویری بالا که کادر Video Rendering and Playback غیر فعال بود فعال شده است و دارای دو گزینه احتمالا هست یکی با انتهای Cuda و دیگری با انتهای Software Only که هدف ما همان گزینه ی Cuda میباشد که بالاخره فعال شد.

منابع 1