تدوین فیلم عروسی یکی از شاخه های پردرآمد است البته به شرط اینکه شما یا تیم تان شرایط آن را داشته باشید. این شرایط وابسته به امکانات و توانایی های شما میباشد. شرایط موفقیت را برای شما لیست میکنیم تا شناخت اولیه و مناسبی برای شروع داشته باشید :

 • یک تدوینگر خوب باشید یعنی هنر تدوین و تولید ویدیو را به خوبی یاد بگیرید
 • نرم افزار تدوین خود را به درستی انتخاب کنید چون برگشت به عقب هم حوصله میخواهد و هم زمان
 • هیچوقت از یادگیری تدوین فیلم متوقف نشوید و تصور نکنید که به آخر رسیده اید
 • برای متمایز شدن در تدوین فیلم های عروسی باید خلاق باشید ، خلاقیت از تمرین و نوع یادگیری می آید
 • تدوین فیلم عروسی و ساخت کلیپ فرمالیته شاید در ظاهر آسان باشد اما ممکن است با کم شدن سلیقه روبرو شوید
 • از پروژه آماده و هرگونه آماده کاری پرهیز کنید چون شما را از خلاقیت باز میدارد

اینها مقدمه ای بود برای اینکه بدانید قرار است چه قدم هایی را برای شروع این کار باید بردارید.

سوالاتی که در حین تدوین فیلم عروسی باید به پاسخ آنها برسید

در راه این نوع تدوین با انواع سوالات و مشکلات متعددی روبرو خواهید شد. البته که در نهایت همه ی آنها را برطرف می نمایید اما اینکه چگونه و در چه مدت زمان ، اهمیت دارد. می رسید به زمانی که از عروس و داماد فیلم ها را رکورد نموده اید یا ویدیوهای خام (فوتیج چیست درباره فوتیج بیشتر بدانیم) را به شما تحویل داده اند. حالا نوبت به تدوین فیلم می رسد. سوالات زیادی در ذهن شما ایجاد خواهد شد که در زیر برخی از آنها را برایتان می نویسم :

 1. برای شروع چکار کنم ؟ 
 2. چه موزیکی انتخاب کنم ؟ 
 3. کدوم تصویر ها مناسب هستند ؟
 4. آیا میتونم تصویر را هر جا که خواستم برش بزنم ؟
 5. بین هر قسمت از فیلم که اصطلاحا به آن سکانس گفته میشه ، چی قرار بدم ؟
 6. از چه افکت یا جلوه هایی استفاده کنم ؟
 7. برای خوب شدن کیفیت کلیپ عروسی چه کاری باید انجام بدم ؟
 8. بهتره چند موزیک استفاده کنم ؟
 9. برای آخر کلیپ و فیلم عروسی چه کاری انجام بدم ؟
 10. از چه نرم افزاری استفاده کنم ؟
 11. چند تا کلیپ بسازم ؟
 12. خیلی جاها تصویر لرزش داره چکار کنم ؟
 13. بخش هایی نورش خیلی زیاده چطور تصحیح کنم ؟
 14. چطور بعضی ها فیلم ها و کلیپ های عروسی شون مثل فیلم سینمایی قشنگ میشه ؟
 15. تصویر کم دارم چطور میشه کمی خلاقیت داشت ؟
 16. اکثر تصاویر رو از یک زاویه گرفتن میشه زاویه را تغییر داد ؟

برای رسیدن به پاسخ سوالات میبایست راهنمایی شوید و از تجربیات استفاده کنید. یکی از اولین مراحل موفقیت شما در تدوین فیلم عروسی انتخاب صحیح نرم افزار تدوین فیلم می باشد که نقطه شروع شماست.

کدام نرم افزار را برای این کار انتخاب کنم؟

اولین قدم اگر صحیح باشد سازنده آینده است اما اگر اشتباه باشد زمان و هزینه زیادی را از بین خواهد برد پس در انتخاب نرم افزار برای تدوین و ساخت کلیپ عروسی باید دقت کنید. نرم افزارهای متعددی برای اینکار وجود دارند که اغلب آنها توانایی لازم را خواهند داشت اما کدام یک گزینه بهتری است را باید بررسی نمود. دلیل نمیشود اگر دیگران در حال کار با یک نرم افزار هستند شما هم حتما همان را انتخاب کنید ، ممکن است مسیری به صورت کاملا اشتباه از ابتدا شروع شده باشد و همه افراد آن را ادامه داده اند. در سالهای دور یکی از نرم افزارهای خیلی خوب و شاید تنها نرم افزار برای اینکار ، ادوبی پریمیر نسخه 5 و 6 و 6.5 بود. کم کم نرم افزاری مانند ادیوس وارد کار شد. پس از مدتی به صورت موازی با دو نرم افزار گفته شده ، برنامه هایی مانند فاینال کات ، یولید مدیا استودیو ، یولید ویدیو استودیو ، وگاس ، داوینچی ، نیز پا به عرصه رقابت و جذب تدوینگران گذاشتند. 

وقتی که نرم افزار خود را انتخاب نمودید ، وقت آن میرسد که کاملا از صفر به روشی صحیح آن را یاد بگیرید. هر نرم افزار بخش ها و قواعد مختص به خود را دارد. منوها و قابلیت هایی متفاوت ، اما اتفاق خوبی که رخ داده اینکه ، بجز تفاوت های نرم افزاری ، قواعد تدوین یکی است. مثلا اینکه برای فیلم عروسی از چه افکت هایی بهتر است استفاده شود ، موزیک ها چه نوعی هستند ، برش ویدیو های عروس و داماد از کجا و به چه صورت باشد. این را گفتم که بدانید اگر روزی از انتخاب قبلی خود پشیمان شده اید میتوانید با شروعی تازه در زمان کم به توانایی قبلی خود در نرم افزار جدید باز گردید.

هیچ پکیج آموزشی برای میکس فیلم عروسی یا تدوین ویدیو کلیپ های فرمالیته کامل نیست. همه ممکن است از صفر شروع شوند اما هیچکدام به صد نخواهند رسید. این راه ادامه دارد و انتهایی ندارد. فقط شروع کنید و نگران ادامه نباشید چون پله های یادگیری شما را آماده نموده ایم.
---- محمد ملکی

 

برای میکس فیلم عروسی از نرم افزار پریمیر پرو شروع کنید.

نرم افزار پریمیر پرو را میتوانیم گزینه ای مناسب برای اینکار در نظر بگیریم. صدها ساعت آموزش فارسی و تجاری را برای آن تولید نموده ایم. نیاز به دانش قبلی ندارید. آموزش از صفر شده شده و تمام تکنیک و نکات ضروری که برای ساخت ویدیو کلیپ های عروسی باید بدانید را توضیح داده ایم. در کنار یادگیری خود نرم افزار ، ترفند ها و قواعدی که باید در ویدیو کلیپ عروسی و خود فیلم عروسی بهتر است رعایت شوند نیز گفته ایم. یادگیری تنهای نرم افزار هیچگاه کافی نیست شما باید تجربیات را نیز بیاموزید. برای اینکه مقداری با روش های تدوین این ویدیو ویدیو ها آشنا شوید چند ویدیو را در پایین قرار داده ام :

قدمهای اشتباه

اگر میخواهید در این راه به موفقیت برسید پیشنهاد میکنم مانند یک کودک که تازه قصد دارد راه رفتن را شروع کند باشید. دانش و یادگیری های قبلی که از هر کجا آموخته اید را تا مدتی کنار بگذارید تا آموزش های ما بتوانند ذهن و توانایی شما ترتیب و نظم خاصی بدهند. این صحبت را از این بابت میگویم که بسیاری افراد به هر دلیلی راه یادگیری را درست شروع نکرده اند :

 • دائما به دنبال آموزش های رایگان هستند
 • تمام وقت خود را در سایت هایی مانند آپارات و یوتیوب میگذرانند
 • هر نکته را از هر کجا جستجو میکنند
 • قواعد را در شبکه هایی مانند اینستاگرام جستجو میکنید

این روش ها متاسفانه آن توانایی را که باید در شما ایجاد کنند ، نخواهند نمود. شاید برخی تکنیک ها و نکات گفته شود اما یادگیری واقعی وابسته به تجارب و پیوسته در نکات است که بسیاری از آنها گفته نمیشوند مگر آنکه در قبالش پرداخت هزینه ای صورت گیرد. مثلا ویدیوهای یوتیوب هدفشان این است که شما آن را نگاه کنید و کانال یوتیوب بابت تماشای شما به صاحب کانال پول پرداخت کند. همین موضوع موجب میشود در بسیاری کانال ها موضوعات پراکنده ببینید و با سوالات بسیار زیادی در ذهن خود بمانید. حال برای رفع این سوالات به سراغ همان پیج ها و کانال ها می روید تصور میکنید که متعهد هستند به هر سوال شما پاسخ دهند ؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال ، ده ها سوال را آماده کنید و به سراغشان بروید بدون شک با تجربیات بدی در اواسط سوالات خود روبرو خواهید شد که بهتر است آنها را تجربه کنید.

روبرویی با مشکلات

برسیم به روز عروسی. در روز مراسم ، اگر فیلمبردار کارش را خوب انجام داده باشد مشکلات شما کمتر خواهند بود ! بسیاری افراد تصور میکنند که چون میتوانند دوربین به دست بگیرند و کلید ضبط را بزنند پس کار تمام است اما اینطور نیست. در اوایل این مقاله به این موضوع اشاره کردم که تدوین فیلم عروسی و ازدواج میتواند سخت باشد ، دقیقا به همان موضوع رسیدیم. در زمان تدوین فیلم اگر نماهای ضبط شده با مشکلاتی مانند :

 • کیفیت صدا پایین است
 • ویدیو ها لرزش دارند
 • تصاویر از هر کجا قطع می شوند
 • ویدیو مات یا بلور است
 • زوم های اضافه انجام شده
 • کادربندی صحیح انجام نشده
 • وایت بالانس دوربین درست اجرا نشده
 • نور فیلم زیاد است 
 • تاریکی فیلم زیاد شده

و بسیاری مشکلات دیگر روبرو شوید تنها با بخشی از سختی های خود روبرو شده اید. در این مرحله فقط یک تدوینگر یا خالق تکنیک های کلیپ عروسی بودن کافی نیست و میبایست دانش خود را در زمینه تدوین و نکات مربوط به صدا و انواع مشکلات تصویر نیز بالاتر ببرید. در این مرحله میبایست از قدم اول شروع کنید یعنی از لحظه ی شناخت نرم افزار و مراحلی قبلی از شروع به انجام تکنیک های کلیپ. برای همین موضوع در زیر بخش هایی از پکیج سری اول آموزش پریمیر پرو مانی سافت را برای شما آورده ام :

ایجاد احساس و تاثیرگذاری کلیپ عروسی بر مخاطب

در مراحل قبلی اغلب مشکلات تصویر و صدا را برطرف نموده اید و همه چیز آماده است الی یک نکته ی مهم. حس و حال و رنگ ویدیو کلیپ عروسی شما آخرین بخش تاثیرگذار روی مخاطب است. ویدیو کلیپ باید سر حال باشد ، رنگ زیبا و مناسب پروژه را نمایش دهد. این نقطه ضعفی است که بسیاری تدوینگران تازه کار عروسی به آن توجه نمیکنند و اگر هم توجه کنند قواعد و اصول را نمیدانند. در نهایت یک ویدیو با مشکلات نور و رنگ به مشتری تحویل خواهند داد. به چک لیست زیر که هشدار من هستند توجه کنید :

 1. از پریست آماده رنگ دیگران استفاده نکنید
 2. ابزارهای دستکاری رنگ پریمیر پرو را بدون شناخت تغییر ندهید
 3. رنگ های نا متعارف روی ویدیوهای عروسی اعمال نکنید
 4. مشکلات روشنایی و سایه را کم اهمیت ندانید

جالب است بدانید ویدیو کلیپ های عروسی ، همان هایی که فرمالیته نامیده شده و روز عروسی یا بعد و یا قبل از آن به صورت ساختگی فیلمبرداری می شوند میتوانند نزدیک به موزیک ویدیو باشند یعنی تکنیک های فیلمبرداری و نحوه تدوین آنها خیلی خاص می باشد و جذابترین بخش از یک فیلم عروسی را تشکیل میدهند. پس باید توسط تیم فیلمبرداری با داستانی مناسب رکورد شود تا شما بتوانید این داستان را با رنگ های سینمایی و مخصوص به عروس و داماد یا موضوع ، جان تازه ای ببخشید. ویدیوهای زیر به شما توانایی تان را پس از یادگیری هنر تصحیح رنگ در پریمیر پرو آموزش خواهند داد : 

درآمد تدوین میکس فیلم و کلیپ عروسی

تدوین و ساخت فیلم عروسی در دنیا به صنعتی پر درآمد تبدیل شده و در کشور ایران نیز مبالغی بسیار بالا بابت آن دریافت میشود، چرا شما سهم بزرگی از این درآمد نداشته باشید؟ 

از دید برخی تدوینگران، میکس فیلم عروسی و ساخت کلیپ فرمالیته کار خیلی باکلاسی نیست ( نظرشان محترم است) ولی این کار یک حرفه ی کاری و پردرآمد است و فقط مختص به ایران نیست بلکه در تمام کشورها همین شرایط را دارد. بسیاری تدوینگران ، عاشق فیلمبرداری و تدوین فیلم عروسی هستند نه فقط برای پول بلکه بخشی از علایق شخصی آنهاست، چقدر خوب است که هم پول در بیاوریم و هم موجب ثبت شادی باشیم. در خصوص نحوه دریافت مبلغ از مشتری نکات متعددی وجود دارد که در زیر به برخی از انها اشاره میکنم :

 • چقدر توانایی در تدوین دارید یعنی نسبت به رقبای خود چقدر زیباتر تدوین میکنید ؟
 • در کدام استان هستید و در کدام شهر و در کدام نقظه از شهر ، جغرافیای محل کار موثر است
 • از کلیپ آماده استفاده میکنید یا نه ، مطابق آموزش های ما هر کلیپ با موزیک اختصاصی و خلاقیت اختصاصی ساخته شده ؟
 • فقط برای دیگران تدوین انجام میدهید یا در یک تیم ساخت ویدیو فعالیت دارید ؟
 • در یک فیلم عروسی چند ویدیو کلیپ اختصاصی میسازید ؟
 • آیا فیلم کامل عروسی تدوین میکنید یا فقط کلیپ های اختصاصی آن را ؟
 • از نرم افزارهای جلوه های ویژه و سه بعدی نیز کمک میگیرید یا فقط نرم افزار تدوین ؟ 

متاسفانه نرخ ثابتی برای این کار وجود ندارد و بسیاری موضوعات تعیین کننده در بالا که به آنها اشاره نمودم ملاک قرار داده می شوند. مبالغ دائما در حال تغییر است. معمولا اگر برای تیم یا شخصی تدوین میکنید او سعی دارد که دستمزد شما را پایین تر پرداخت کند تا سود بیشتری برایش بماند ( متاسفانه تعرفه ای وجود ندارد ) البته این موضوع برای اوایل کار است اما ممکن است کم کم که خود را ثابت نمایید دستمزد شما بالاتر برود و ارزش کار شما نیز بالاتر برود.

توانایی تدوین کلیپ عروسی را به اثبات برسانید

فرض میکنم که شما تازه کار هستید و تازه میخواهید شروع کنید. نگران هم هستید که طبیعی است اما این راه ساخته شده اکنون را ، ما و دیگران قبلا طی نموده ایم پس جای نگرانی نیست. البته که مشکلاتی وجود دارد که باید آنها را پشت سر بگذارید. در زیر لیستی را که ادغام از تجارب افراد میباشد آماده نموده ام شاید بتواند پاسخگوی برخی سوالات شما باشد :

 • از نقطه صفر آموزش ببینید
 • همیشه نکات فراوانی برای یادگیری وجود دارد ، یادگیری خود را ارتقا دهید و متوقف نشوید
 • ویدیو افکت های پریمیر پرو را بشناسید چون بسیاری از ترنزیشن ها و افکت های امروزی با آنها ساخته شده اند
 • تا مدتی از فیلم های عقد و عروسی خام آشنایان استفاده نموده و به صورت رایگان برایشان تدوین کنید
 • تمام ویدیو کلیپ های خود را نظر خواهی کنید اجازه دهید هر نظری که افراد دارند بدهند
 • از نظرات دیگران ناراحت نشوید ، نکات مثبت و منفی را کاملا بررسی کنید ، بهتون بر نخوره.
 • پشتکار داشته باشید و هیچوقت نا امید نشید
 • توقع نداشته باشید در اوایل کار حرفه ای شده باشید ، زمان لازم دارید
 • وقتی که نمونه کارهاتون رو برای ما فرستادین و تایید شدین آماده ورود به بازار هستید
 • برای نمونه کار باید از آشنایان اجازه ساخت ویدیو و نمایش به آتلیه ها را بگیرید به شرط اینکه ویدیو ها در اختیار کسی قرار نگیرند
 • اگر هیچ ویدیویی ندارید پیشنهاد میکنم یک خانم و آقا را هماهنگ کنید ، به فضایی ببرید با موبایل فیلم بگیرید و تدوین کنید مطمئنم با آموزش های کاملی که از ما میبینید این کلیپ موبایل دست کمی از کار حرفه ای نخواهد داشت
 • نمونه کار خیلی زیاد نگاه کنید
 • سعی کنید تکنیک های اجرا شده در نمونه کارهای دیگران را اجرا کنید
 • تکنیک ها را با هم ادغام کنید تا خالق جدیدترین ها باشید

درک اشتباه از واژه ی تدوین فیلم

بسیاری افراد تصور میکنند که تدوین یعنی تکه تکه نمودن ، افکت گذاشتن ، قشنگ نمودن فیلم ، اما اینطور نیست. این کارها را هم نرم افزار و هر شخص مبتدی نیز میتواند انجام دهد. باید تفاوتی میان یک نرم افزار حرفه ای و یک تدوینگر حرفه ای با دیگران باشد. رعایت قواعد ، استفاده صحیح از امکانات ، اجرای خلاقیت ، استانداردسازی تصویر و صدا ، تنها بخشی از واقعیت های یک تدوین و کارهای تدوینگر هستند.


گامهای خود را صحیح بردارید

ارتباط ویدیو کلیپ عروسی و فرمالیته با موزیک ویدیو

موزیک ویدیو صنعت دیگری است که در دنیای ساخت کلیپ و تولید ویدیو محبوب است. وقتی صحبت از کلیپ فرمالیته میکنیم بحث های زیادی مانند : نورپردازی، سناریو نویسی، اسکریپت ها، فیلمبرداری (که همه ی این موارد در آینده توسط مانی سافت تولید خواهند شد) به میان می آیند در نهایت به مرحله ی پس از رکورد میرسیم ( پست پروداکشن Post Production) که تدوین ویدیوها میباشد، کلیپ فرمالیته و موزیک ویدیو از جهت هایی با یکدیگر مشترک هستند که نمیتوان آنها را نادیده گرفت. بسیاری از تکنیک هایی که در تدوین کلیپ فرمالیته استفاده میشود را میتوان در ساخت یا تدوین موزیک ویدیو اجرا نمود (این صحبت ممکن است از دید برخی که موزیک ویدیو میسازند مقداری غیر قابل تحمل باشد) اما باید پذیرفت که تدوین فیلم و ساخت ویدیو هنری کاملا وابسته و با شباهت در بخش های متعدد و جدا ناشدنی است. کسی که ویدیو کلیپ فرمالیته را به سبک مانی سافت آموخته آمادگی ورود به دنیای ساخت موزیک ویدیو از خوانندگان را نیز دارد. آمادگی دارد یعنی بخشی از نکات خیلی مهم را فرا گرفته و شک نداریم با مقداری دقت، تمرین، دیدن کارهای دیگران، میتواند گام های بیشتری را رو به جلو بردارد. به امید روزی که نکات تدوین موزیک ویدیو را نیز ارائه کنیم.

در ساخت موزیک ویدیو یا ویدیو کلیپ میتوان از نرم افزارهای دیگری استفاده نمود. افترافکت غول جلوه های ویژه نرم افزاری جدا نشدنی از پریمیر پرو میباشد اما اینکه آیا باید مورد استفاده قرار بگیرد؟ در هر پروژه ای ؟ اصلا چه زمانی باید آنرا استفاده کنیم؟ یادگیری آن لازم است ؟ برای رسیدن به پاسخ سوالات مقاله زیر را حتما مطالعه نمائید.

چند هشدار

در این راهی که پا گذاشته اید گاها نکات منفی نیز مشاهده میشود. برای آینده ای موفق لیست زیر را همیشه با خود مرور کنید

 • از آموزش های تکه تکه دوری کنید چون هنر تدوین و ساخت ویدیو عروسی مخصوصا وابسته به دانش های قبلی و آینده خواهند بود پس پایه ی خود را قوی کنید
 • خیلی به صحبت رقبای خود اهمیت ندهید ، بشنوید اما در کار خود تاثیر نگذارید مگر آنکه حسن نیت وی ثایت شده باشد چون در کشور ما متاسفانه بسیاری همکاران ، بیشتر تمایل به ضربه دارند تا کمک در موفقیت.
 • اگر سالها قبل آموزش دیده اید ، بدانید که روش ها و امکانات تغییرات زیادی داشته ، با آموزشهای حرفه ای علوم خود را آپدیت کنید تا از رقبا جا نمانید
 • از آموزش هایی با عناوین صفر تا صد یا استادی فاصله بگیرید ، هیچیک از ما به استادی نخواهیم رسید چون علم همیشه در حال حرکت و تغییر است ، کسی استاد است که دائما آپدیت میشود
 • در انتخاب منبع آموزش خود دقت کنید ، داشتن تجربه آموزشی ، سهم بزرگی در یادگیری دارد