تولید ویدئو، فرایند ایجاد ویدئو با ثبت تصاویر متحرک و ایجاد ترکیبات تصویری است که به آن ویرایش ویدئو نیز گفته می شود. تولید ویدئو معمولاً یک فرآیند پر زحمت است ، اما نتیجه آن معمولاً ارزش تلاش را دارد.

امروزه بسیاری افرادی همچون هنرجوهای مانی سافت، وارد بازار ساخت انواع ویدیو شده و به صورت فریلنسر ( افراد آزاد ) برای هر تیم و اشخاصی ویدیو می سازند. نکته ای که بسیاری افراد به آن توجه نمی کنند، عدم وجود یک توافق نامه یا اصطلاحا قرار تولید ویدیو یا قرارداد ساخت ویدیو است. افراد به سادگی وارد گرفتن سفارش از مشتری می شوند، کار را شروع می کنند و در میان راه با انواع مشکلات ناشناخته روبرو می شوند که متاسفانه گاها دیر می شود و میان آنها با مشتری درگیری بوجود می آید. اگر میخواهید از خود و مشتری و زمان و هزینه محافظت کنید، حتما این صفحه را خوانده و از نمونه تفاهم نامه استفاده کنید.

تفاوت بین تولید ویدئو
و تولید فیلم.

اگر چه ممکن است از جهات مختلف موازی به نظر برسند ، اما هنوز تفاوت زیادی بین تولید فیلم و تولید ویدئو وجود دارد. تفاوت اصلی بین تولید فیلم و تولید ویدیو، رسانه ای است که برای دستیابی به نتیجه نهایی استفاده می شود. تولید فیلم از دوربین برای ضبط فیلمها و صحنه ها استفاده می کند ، در حالی که تولید ویدیو تصویر را پس از فیلمبرداری و با استفاده از فوتیج ها و مدیا ها بدون نیاز به دوربین انجام می دهد.

تفاوت بین تولید ویدئو
و فیلمبرداری.

عنصر متضاد بین تولید ویدیو و فیلمبرداری ، جهت گیری یا برنامه ریزی داستان است. با تولید ویدئو ، هر جزئیات از مرحله تصور تا اجرا معمولاً به وضوح تعریف می شود، گاهی اوقات با استوری بورد ها، صحنه ها و فیلمنامه ها. سپس به فیلمبرداری می رسد. ضبط ویدئو از یک رویداد یا مثلا ضبط از یک مصاحبه شونده بیشتر خودجوش است و معمولاً توسط شخصی که پشت دوربین است کنترل می شود.

چرا برای تولید ویدئو
به قرارداد نیاز دارید.

هدف اصلی هر قرارداد محافظت از هر دو طرف است که برای تکمیل یک پروژه معین با هم کار می کنند. اگر تهیه کننده ویدئو هستید یا در حال تولید ویدیو هستید ، مهم است که بدانید چگونه یک قرارداد تولید ویدیو را تدوین کنید. قراردادها حتی در سخت ترین شرایطی که ممکن است در آن قرار بگیرید از شما محافظت می کنند ، بنابراین مهم است که آنها را نادیده نگیرید. به عنوان مثال، اگر با مشتری خود اختلاف نظر دارید، می توانید به سادگی به مخاطب مراجعه کنید تا به شما کمک کند که چگونه می توانید شرایط را به بهترین نحو مدیریت کنید.

اهمیت قرارداد تولید ویدئو.

  • قراردادها یک سند حقوقی مکتوب ارائه می دهند که درک کاملی از روابط تجاری و محدوده کار را تعیین می کند تا هر دو طرف با آنچه قرار است انجام شود آشنا باشند.
  • قراردادها به تعیین حقوقی که پرداخت می شود و حقوقی که برای شما حفظ می شود ، کمک می کند
  • قراردادها از نظر قانونی لازم الاجرا و قابل اجرا هستند
  • قراردادها به محافظت از شما و مشتری کمک می کند
  • قراردادها به تعیین زمان و نحوه پرداخت شما و منابع در دسترس شما در صورت نیاز مشتری به شما کمک می کند.

الزامات کلیدی
قرارداد تولید فیلم.

سه شرط اصلی قرارداد تولید ویدیو وجود دارد که بسیار حیاتی هستند. هنگام تنظیم قرارداد تولید ویدیو ، مهم است که مطمئن شوید موارد زیر به خوبی ضبط شده اند.

محدوده کار.

برچسب قیمت زدن روی یک محصول ساده است اما تعیین قیمت برای خدمات پیچیده است. این که آیا شما کار با به صورت تک نفره انجام می دهید یا یک تیم هستید، آیا فیلمبرداری بیش از آنچه پیش بینی می کردید طول می کشد، آیا ویرایش پروژه بارها و بارها و چند بار تکرار می شود، مهم است که اطمینان حاصل کنید که قرارداد شما دقیقاً مشخص می کند که چقدر زمان برای همه فعالیت ها در نظر گرفته شده است. خلاصه کردن تمام این فعالیتها قبل از شروع، باعث صرفه جویی در وقت و سرخوردگی ناشی از برنامه ریزی ضعیف می شود.

مالکیت دارایی ها.

افراد زیادی در مورد این مورد فکر نمی کنند، به همین دلیل بسیار مهم است. پس از اتمام مرحله تولید، باید مشخص شود که چه کسی صاحب حقوق واقعی ویدیو یا محصول تولید شده است؟ معمولا شرکت تولید کننده صاحب تمام حقوق مربوط به فیلم خواهد بود. مهم است که این قسمت را به طور واضح در قرارداد ذکر کنید تا از هرگونه معمای احتمالی در آینده جلوگیری کنید. یعنی تعیین کنید که ویدیوهای تولید شده به صورت انحصاری برای فلان مشتری است یا نه تولید کننده می تواند از ویدیو برای مشتریان دیگر نیز استفاده کند.

جدول زمانی.

این ویژگی متمایز بین تولید ویدیو و برخی محصولات یا خدمات دیگر است. شما با یک فرآیند و یک محصول به صورت همزمان موافقت می کنید- بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که هر دو به صورت مکتوب هستند. به عبارت دیگر ، شما نه تنها پول خود را صرف تحویل کالا می کنید ، بلکه هزینه فیلمبرداری ، فیلمنامه نویسی ، تدوین ، برنامه ریزی و تجدید نظرهای همراه با ویدئو را نیز پرداخت می کنید. بنابراین ، مهم است که برخی از این فرایندها در قرارداد گنجانده شود تا به موارد زیر پاسخ دهد.

  • در این روند چه اتفاقی خواهد افتاد؟
  • تاریخ معیار چیست؟ 
  • چه زمانی محصول برای تحویل آماده می شود؟

تولیدات ویدئویی معمولاً بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که هر فرد معمولی فکر می کند، بنابراین مطابق سه سوال بالا پاسخ ها را برای خود بنویسید، پروژه باید کاملا شفاف تعریف شود. هر چقدر بتوانید نوع انجام کار خود را بهتر بنویسید حتی برای خود، در بستن قرارداد و پیدا نمودن چالش ها موفقتر خواهید شد.

دانلود نمونه تفاهم نامه
برای ساخت یا تولید ویدیو.

حال برای اینکه بتوانید از تمام حقوق خود و مشتری محافظت کنید و یک معامله و کار با مشکلات کمتر را داشته باشید نمونه ای از یک تفاهم نامه که توسط مانی سافت برای هنرجوها و مخاطبین مانی سافت که قصد دارند با افراد و مشتریان وارد قرارداد تولید ویدیو شوند تبیین و ویرایش شده است را دانلود کنید. نمونه ای اولیه و کاربردی که شما و مشتری خود می توانید به آن گزینه هایی دیگر را نیز اضافه کنید. لطفا برای محافظت از خود و مشتری تان، حتما تفاهم نامه را امضا کنید. اگر نکته و سوالی داشتید با کارشناس آنلاین همین سایت در ارتباط باشید.

دانلود
دریافت فایلتفاهم نامه تولید و ساخت ویدیو

اگر در خارج کشور هستید چند نمونه دیگر را نیز اینجا ببینید.