در زبان خیلی ساده کلوین واحد اندازه گیری گرمای نور در تصویر است که حین عکاسی و فیملبرداری توسط دوربین و ابزارهای نورپردازی قابل مدیریت شدن است.

به تصویر بالا توجه کنید٬هر چه که عدد کوچکتر میشود گرمای نور بیشتر و داغتر میشود و هرچقدر که عدد بزرگتر میشود کلوین یا همان گرمای نور کم و کمتر شده تا به سردی کامل برسد.

در زمان گرفتن عکس و فیلم میتوانیم با استفاده از تنظیمات وایت بالانس دوربین میزان کلوین یا میزان وجود گرمای نور را تنظیم نموده و موجب شویم که تصویر ذخیره شده سرد شود یا گرم.

تصحیح کلوین یا گرمای نور پس از ذخیره شدن عکس و فیلم توسط دوربین ها ٬ با نرم افزارهایی مانند فتوشاپ برای عکس ٬ پریمیر و افترافکت و داوینچی و اوید و فاینال کات برای فیلم انجام میشود.

همیشه توقع نداشته باشید در زمان کار با نرم افزار بتوانید همه چیز را تحت کنترل کامل داشته باشید چون گاها با مشکلات اکسپوژر شدید یا عدم اکسپوژر روبرو خواهیم شد.

درباره کلوین Kelvin در عکاسی و فیملبرداری

در تصویر بالا مشاهده میکنید که با تغییر در گزینه های وایت بالانس چه تغییری در گرمای تصویر ذخیره شده ایجاد میشود که این تغییرات کاملا در دست عکاسی یا فیلمبردار است و خیلی بهتر است که در زمان گرفتن فیلم و عکس این علم را داشته باشیم بجای اینکه تصاویر غیر استاندارد بگیریم و بعد توقع داشته باشیم در زمان کار با نرم افزار بتوانیم خیلی از نیازها را بدون داشتن مشکل برطرف کنیم.

هنر تصحیح رنگ ( Color Correction ) و درجه بندی رنگ ( Color Grading ) بخشی از آموزشهای تخصصی است که توسط مانی سافت آموزش داده میشود که میتوانید ویدیوهای رایگان آن را در بخش محصولات آموزشی مشاهده نمایید.