اکستنشن در پریمیر پرو یک بخشی در منوی Window آن میباشد که یک سری نرم افزارها که بنام اکستنشن Extension هستند را نمایش میدهد. این اکستنشن ها قبلا پلاگین بوده اند که اکنون به این صورت میباشند.

اکستنش در نرم افزارهای ادوبی
و پریمیر پرو چیست.

اکستنشن Extension بخش کوچکی از یک نرم افزار بزرگتر است که درون برنامه های شرکت ادوبی مانند پریمیر پرو، افتر افکت، فتوشاپ نصب میشود تا واسطه ای باشد برای فعالیت با نرم افزار اصلی. وقتی که یک اکستنشن Extension در نرم افزاری مانند ادوبی پریمیر پرو نصب میشود برای دستیابی به آن باید به منوی Windows و سپس Extensions بروید، اگر تا قبل از این مطلب مانی سافت چیزی بنام اکستنشن Extension نصب نکرده باشید پس در منوی گفته شده چیزی دیده نخواهد شد و به رنگ خاکستری میباشد اما اگر اکستنشن Extension نصب نموده باشید بدون شک لیست آنها ظاهر خواهد شد.

اکستنش در نرم افزارهای ادوبی چیست؟

چه نیازی به بخشی از نرم افزار است
وقتی خود نرم افزار کامل را
داشته باشیم.

اکسنشن ایجاد میگردد تا تغییرات را مستقیم درون نرم افزار اعمال نماید و نیازی به انجام کاری در بیرون از برنامه ای مانند پریمیر پرو نباشد.

برای اینکه موضوع شفافتر شود باید بگوییم که پلورال ایز وقتی نصب میشود در دسکتاپ ویندوز یا مک یک برنامه فعال خواهد شد، تعداد ویدیوها و موزیک و صدا را وارد آن میکنیم، سینک را انجام میدهد، حال برای اینکه حاصل کار را وارد نرم افزاری مانند پریمیر پرو کنیم باید یک فایل را از برنامه پلورال ایز ایمپورت کنیم تا محتویات در تایم لاین پریمیر قرار گیرند پس تا اینجا متوجه شده اید که پلورال ایز جداگانه نصب شد و تنها ارتباطش با پریمیر پرو یک فایل بود، اما با توجه به قابلیت اکستنشن بودن پلورال ایز درون نرم افزار پریمیر پرو، پس از نصب، در منوی window و Extensions برنامه ای بنام پلورال نمایان میگردد، آنرا اجرا میکنیم، با چند کلیک ساده تایم لاین بر اساس صداها سینک میشود و کلید ذخیره را فشار میدهیم، تمام کارها انجام شده و نیاز به وارد نمودن فایل جداگانه ای نداریم. پس اکستنشن تاثیر مستقیم تغییرات را درون خود برنامه میدهد و نیازی به جداگانه انجام دادن ندارد، البته بستگی به نرم افزاری مانند داوینچی مرتبط که آیا سیستم اکستنشن درونش تعبیه شده است؟

در ویدیو زیر را نرم افزار پلورلایز آشنا خواهید شد. این برنامه هم بصورت اکستنشن در پریمیر پرو کار میکند و هم بصورت یک نرم افزار کاملا مستقل.

معرفی پکیج آموزش سینک صدا با پلاگین پلورلایز PluralEyes در پریمیر پرو - مکمل داوینچی، فاینال کات، وگاس

در ویدیو زیر را اکستنشن بیت ادیت برای پریمیر پرو آشنا خواهید شد. 

معرفی پکیج آموزش گرفتن سرضرب موزیک در پریمیر پرو با اکستنشن بیت ادیت Beatedit

انواع اکستنشن Extension
برای پریمیر پرو.

شرکت های متعددی برای نرم افزار پریمیر پرو و محصولات ادوبی اکستنشن تولید نموده اند ولی همیشه مشکلاتی نیز سر راه وجود خواهد داشت مانند:

 1. پولی بودن.
 2. قدیمی بودن.
 3. سازگاری با سیستم عامل.
 4. امنیت و اعتبار.

اکستنشن ها رفته رفته توانایی بیشتری را به نرم افزارها می افزایند اما بسیاری از آنها نیازمند داشتن لایسنس اوریجینال خواهند بود ولی پایینتر با نصب برخی از آنها آشنا خواهید شد.

1. رایگان و پولی

اغلب اکستنشن Extension های ادوبی پولی هستند که باید هزینه ی آنها به تیم تولیدکننده پرداخت شود. همیشه بجز گزینه های پولی نمونه های رایگان برای آزمایش وجود دارد، نمونه های کرک شده که پیشنهاد استفاده نمیکنیم هم وجود دارد. اینکه پولی هستند یعنی نصب خواهند شد اما برای متصل شدن به مرکز طراحی خود و لود نمودن اطلاعات هم به اینترنت نیاز دارند و هم لایسنس.

لایسنس یا مجوز یا سریال اصلی برنامه چیست، چرا باید استفاده کنیم + پرسش و پاسخ

2. تبدیل اکستنشن Extension قدیمی به جدید

در نسخه های ادوبی سی اس،  اکستنشن Extension ها بنام MXP بودند که حال منقضی شده و با نصاب جدید کارایی نصب نخواهد شد، برای اینکه بتوانید از اکستنشن Extension قدیمی روی پریمیر پرو و محصولات ادوبی سی سی استفاده کنید باید عملیات کانورت یا تبدیل را انجام دهید. برای اینکار میتوانید از اکستنشن منیجر Extension manager cs6 عملیات تبدیل به ZXP را انجام دهید.

لینک مرجع

تا زمانی که فقط آنچه را بلد هستید اجرا کنید هیچوقت پیشرفت نخواهید نمود

3. سازگاری با سیستم عامل و نرم افزار

همانطور که بالاتر متوجه شده اید هم نصاب و هم اکستنشن برای مک و ویندوز وجود دارد، اما همه اکستنشن Extension ها روی هر دو سیستم عامل نصب نخواهد شد این موضوع توسط شرکت های تولیدکننده آنها تعیین شده است و  موقع دانلود و نصب باید به این نکته توجه داشته باشید. اگر یک اکستنشن Extension برای نرم افزار پریمیر پرو آماده شده باشد :

 • دلیل نمیشود که با فتوشاپ و افترافکت و سایر محصولات ادوبی نیز کاربرد داشته باشد
 • ممکن است فقط برای ویندوز، مک و یا هر دو سیستم عامل طراحی شده باشد
 • برخی شرکت ها اکستنشن خود را فقط برای مک انجام میسازند چون فعالیتی روی ویندوز ندارند و بلعکس.

4. اعتبار و امنیت

همیشه راه نفوذ هکرها و آلودگی های ویروسی و سوء استفاده کنندگان برای ورود به سیستم تدوینگران و طراحان از طریق نصب نرم افزارهای کرک شده یا رجیستر نشده وجود دارد. شرکت ادوبی به کاربران خود هشدار میدهد که برای امن بودن اتصال و نگهداری صحیح اطلاعات خود هم نسخه ی اصلی نرم افزار را خریداری کنند و هم از اکستنشن Extension هایی که در سایت خود معرفی مینماید استفاده شود، چون کاملا بررسی شده و مطابق تعهدنامه قوانین Veri Sign که نوعی امنیت اطلاعات دیجیتالی است در صورت تخلف و نشر اطلاعات کاربران مورد پیگیری قرار خواهد گرفت و کاملا جدی نیز میباشد. اینکه از نرم افزارهای معتبر و اصلی ادوبی استفاده کنیم موضوعی کاملا منطقی است چون بابت آنها زحمت فراوانی کشیده شده است، همانطور که شما تمایل ندارید حاصل زحمتتان رایگان در اختیاری بسیاری دیگر قرار بگیرد. هشدار میدهیم، اگر امکان تهیه نسخه های اصلی را ندارید و از غیراصلی استفاده میکنید حتما از نرم افزار امنیتی که در مقاله آنتی ویروس و حفاظت از اطلاعات توضیح داده شده استفاده کنید.

آموزش نصاب اکستنشن Extension برای پریمیر پرو

برخی اکستنشن Extension ها مانند یک نرم افزار عادی در ویندوز و مک نصب نخواهند شد و نیازمند یک برنامه واسطه بنام (نصاب) میباشند که نام اصلی آن ZXP installer است. پس قدم اول نصب آن خواهد بود.

دانلود
دریافت فایلنرم افزار نصب کننده اکستنشن ادوبی در ویندوز
دانلود
دریافت فایلنرم افزار نصب کننده اکستنشن ادوبی مک

آموزش نصب اکستنشن Extension برای پریمیر پرو

نصاب نصب شده و اگر اکستنشن نصب نموده باشیم آیکون برنامه و نام اکستنشن را نمایش میدهد

آموزش نصب اکستنشن برای پریمیر و ادوبی

برای اینکه آزمایش و بررسی شما صحیح انجام شود گزینه های مطمئن و سالم را برای بررسی عملکرد آماده نموده ایم.

جهت نصب باید ابتدا نرم افزار نصاب را مانند بالا اجرا کنید، از منوی فایل گزینه ی Open و از پنجره ی باز شده یکی از فایلهای زیر را که دانلود نموده اید انتخاب و تائید کنید.

دانلود
دریافت فایلاکستنشن Motion Factory
دانلود
دریافت فایلاکستنشن Deposite

وقتی اولی را نصب میکنید مانند تصویر بالا آیکون پریمیر ظاهر خواهد شد و نام اکستنشن و در ستون وسط سازگاری با کدام نسخه های پریمیر پرو را نمایش میدهد.

حال اگر دومین فایل را نصب کنید ابتدا به شما هشدار میدهد که نسخه برنامه هماهنگ با آن در سیستم وجود ندارد چون این فایل قدیمی است و روی سیستم ما ادوبی جدیدتر وجود دارد اما به اصرار ما نصب انجام میشود.

آموزش نصب اکستنشن برای پریمیر و ادوبی

خود نصاب اکستشن به شما نمایش میدهد که این فایل با کدامیک از برنامه و کدام آپدیت و نسخه های ادوبی هماهنگ است.

چون روی سیستم ما فقط فتوشاپ و پریمیر پرو و افترافکت نصب میباشد پس در نصاب نیز همین برنامه ها نمایش داده خواهد شد.

آموزش نصب اکستنشن برای پریمیر و ادوبی

به سراغ اجرای اکستنشن نصب شده در پریمیر پرو میرویم و حاصل این نرم افزار را مشاهده میکنیم، از منوی Window و گزینه ی Extensions برنامه ی Motion Factory را اجرا کنید. اینهم پنل مخصوص که آماده استفاده در پریمیر میباشد. اگر بسیاری گزینه ها کار نکرد یعنی آنها نیازمند پرداخت هزینه هستند البته معمولا چند گزینه ی برای آزمایش احتمالا فعال میباشند.

آموزش نصب اکستنشن برای پریمیر و ادوبی

مدیریت اکستنشن Extension های ادوبی

به مرور زمان گزینه های زیادی نصب خواهید نمود که نیازمند

 • آپدیت
 • حذف
 • بررسی اینکه چه اکستنشن هایی نصب شده

خواهید شد. باید بتوانید مدیریت کنید، اینکار توسط نرم افزار مدیریت اکستنشن Extension یا Extension manager امکان پذیر خواهد شد.

شرکت ادوبی راهکاری های مخصوص به خود را ارائه نموده است اما در کنار ادوبی، شرکت های دیگری نیز برای مدیریت اکستنش ها ابزارهایی ارائه نموده اند که شاید بهتر از خود ادوبی باشند.

دانلود
دریافت فایلنرم افزار مدیریت اکستنشنهای ادوبی برای ویندوز
دانلود
دریافت فایلنرم افزار مدیریت اکستنشنهای ادوبی برای مک

دو لینک پایین فایلها در سایت خود ادوبی هستند که اغلب بخاطر محدودیت ها ممکن است افراد موفق به دانلود نشوند.

https://www.adobe.com/exchange/em_download/

https://www.adobe.com/exchange/em_download/em6_download.html

مدیریت اکستنشن های ادوبی با آناستازی

مدیریت اکستنشن های ادوبی با آناستازی

در کنار شرکت ادوبی تیمی بنام آناستازی Anastasy نرم افزار خوبی را برای مدیریت اکتنسشن های ادوبی ارائه نموده که همه چیز را کنار هم دارد 

 • نصب نمودن
 • آپدیت یا بروزرسانی
 • لیست ها
 • حذف نمودن
 • نصب اکستنش های قدیمی بدون نیاز به تبدیل
 • عدم نیاز به نصاب چون خودش یک نصاب نیز هست

با این حساب استفاده از آن به شما توصیه میشود اما یادتان باشد هیچ چیز مطلق نیست و داشتن خود محصولات ادوبی نیز را حتما بررسی کنید.

دانلود
دریافت فایلنرم افزار مدیریت اکستنشنهای ادوبی به نام Anastasy

سرعت بیشتر و دقت بالاتر و افزودن قابلیت

برخی اکستنشن Extension ها قابلیتی های خاصی را درون خود به ما هدیه خواهند داد

 • در فتوشاپ با یک کلیک میتوانیم بکگراند را حذف کنیم
 • برخی دیگر تعداد فراوانی از پریست های رنگی را به ما ارائه مینمایند
 • دیگری میتواند مانند پلورال ایز سرعت و دقت و کارایی را همزمان در کار ما ایجاد کند یعنی تعداد فراوان ویدیو و موزیک را با نهایت سرعت و دقتی که ممکن است خود پریمیر و نرم افزار دیگری مانند فاینال کات نتواند سینک انجام دهد را اعمال کند
 • دیگری میتواند در فتوشاپ امکان پرینت نمودن بر روی لیوان یا تیشرت را در چهارچوب های مشخص اجرا کند
 • در زمینه موزیک و صدا نیز صدها اکستنشن Extension رایگان و پولی وجود دارد.

وقتی اینترنت در سیستم به صورت نامحدود وجود داشته باشد ارتباطات فراوانی میان سازندگان و افراد ایجاد خواهد شد، بطور مثال حین کار با فتوشاپ و طراحی میتوانیم مستقیم با اکستنشن Extension شاتراستاک، به میلیون ها مدیا دسترسی داشته و همان لحظه ایمپورت کنیم. لیست پکیج های آموزشی

زمانی که تازه شروع به کار میکنید و در حال یادگیری و تمرین هستید سرعت شما در اجرای کار برای مشتریها پایین است، اما مدتی بعد متوجه کارهای تکراری خواهید شد که زمان زیادی را از شما خواهد گرفت، در پکیج های آموزشی مانی سافت نکات فراوانی برای رفع عملیات تکراری آموزش داده شده اما در کنار آنها وجود اکستنشن Extension ها نیز خالی از لطف نیست چون خیلی از کارها را به صورت اتوماتیک انجام خواهند داد.

آموزش اکستنشن پلورال ایز Pluraleyes در پریمیر

یکی از اکستنش های معروف برای نرم افزار پریمیر پرو، Pluraleyes است. این اکستنشن برای هماهنگ سازی هزاران ویدیو و موزیک در پروژه های بزرگ مختص به تدوینگران و تولید ویدیوهای حرفه ای تولید شده که آموزش کامل را در ادامه میتوانید ببینید. صفحه ی توضیحات پلورال ایز

{manivideo 213}

کدهای خطای اکستنشن Extension

شرکت ادوبی لیستی از انواع کدها و خطاهایی که حین نصب و کار با این افزونه ها وجود دارد را آماده نموده تا در شرایط مواجه با آنها بهتر بتوانید مشکل را بررسی کنید. لیست کد خطا

کد خطای 602

یکی از کدهای مشهور خطا در نصب اکستنشن ادوبی شماره 602 میباشد که ممکن است خیلی با آن روبرو شوید و معنای آن میتواند

 • خراب بودن فایل دانلود
 • عدم وجود لایسنس اصلی روی پریمیرپرو
 • مشکلاتی مانند محدود بودن اتصالات اینترنت به سایت های اصلی باشد

سعی میکنیم تجربیات خود را در همین صفحه قرار دهیم، شما نیز اگر سوال یا مشکلی برایتان رخ داد در فرم پایین از ما سوال کنید و این مقاله را برای دوستان خود بفرستید.