در این راهنما با کاربرد آپدیت Update یا بروزرسانی چیست، ارتقا یا Upgrade چیست، باگ Bug چیست به خوبی آشنا خواهید شد. طرف صحبت این مقاله، تدوینگران و طراحان و عکاسان میباشد.

کلمه Update آپدیت یعنی چه؟

هر سیستم کامپیوتری یا موبایل با یک سیستم عامل یا نرم افزار اصلی دستورات ما را انجام میدهد. در سیستم های ویندوزی، سیستم عامل آن ویندوز، در سیستم های شرکت اپل سیستم عامل آن مک او اس، در موبایلها نیز اندروید و آی او اس میباشد. این سیستم عامل هر از گاهی از سوی تولید کننده خود، فایلهایی را دریافت میکند که به این فایلها آپدیت میگوییم. معادل کلمه آپدیت در زبان فارسی، بروزرسانی میباشد.

آموزش آپدیت ویندوز 10 به صورت گام به گام و مطمئن

چرا آپدیت Update مهم است؟

در دنیای نرم افزارهای دیجیتال هیچ چیز بی نقص نیست. وقتی که یک سیستم عامل یا نرم افزار برای استفاده آماده می شود، در اوایل ارائه همه چیز شاید خوب به نظر برسد ولی چون تنوع کاربران استفاده کننده خیلی زیاد هستند و همچنین آن نرم افزار بر روی سیستم و لپ تاپ ها با مشخصات مختلفی استفاده می شود، بدون شک نقص ها و مشکلاتی در سیستم برخی از افراد نمایان خواهد شد. در همین زمان با اطلاعاتی که از سمت کاربران به تولید کننده نرم افزار میرسد، تولید کننده برای رفع این مشکلات که اصطلاحا به آنها باگ bug نیز گفته میشود، فایلهایی را بر روی یک سایت اینترنتی قرار میدهد تا سیستم کاربران به صورت آنلاین فایلها را دانلود و اغلب نواقص یا باگ ها را برطرف کنند. با اینکار اهمیت آپدیت خیلی زیاد میشود.

ارتباط باگ Bug و آپدیت در چیست؟

معادل کلمه Bug باگ در فارسی نقص فنی می باشد. نقص مشکلی است که کاربر استفاده کننده در آن دخالتی نداشته و تولید کننده نرم افزار به هر دلیلی موجب ایجاد آن شده است. باگ میتواند کلافه کننده باشد و نگذارد به راحتی با برنامه کارها را انجام داد. مثلا در نرم افزاری مانند پریمیر پرو، باگ های متعددی در سالهای گذشته دیده شده است که شرکت تولید کننده آن یعنی ادوبی Adobe با قرار دادن آپدیت یا بروزرسانی های جدید سعی در برطرف نمودن آنها مینماید.

آیا با انجام آپدیت تمام باگ ها برطرف می شوند؟

تجربه مانی سافت در این مورد نشان میدهد، بسیاری از باگ ها پس از انجام آپدیت برطرف می شوند ولی ممکن است برخی از آنها برطرف نشوند و حتی باگ های جدیدتری نیز بوجود بیاید!

بله این مورد در نرم افزاری مانند پریمیر پرو به تکرار دیده شده است. آپدیت جدید بسیاری مشکلات را برطرف نموده اما چند باگ جدید دیده میشود که باز هم در آپدیت بعدی برطرف خواهند شد. این چرخه آنقدر ادامه پیدا میکند که شاید روزی باگی باقی نماند اما این امر اجتناب ناپذیر است یعنی وجود باگ در نرم افزار کاملا طبیعی است ولی مقدار آن و میزان مشکلاتی که ایجاد میکنند مهم است. در حالت کلی باگ نباید وجود داشته باشد و هر نرم افزاری که دارای کمترین باگ ها باشد، از نظر کاربران بهتر است.

آپگرید Upgrade چیست؟

عملیات آپگرید شبیه به آپدیت است اما با مقداری تفاوت.

هر نرم افزار وقتی تولید میشود در نام یا مشخصاتش یک عدد وجود دارد بنام نسخه مثلا 2 و پس از آن مشخصه دیگری که باز هم میتواند عدد باشد وجود دارد مثلا 1. وقتی صفحه درباره یک نرم افزار را از منوی کمک آن بررسی میکنیم متوجه میشویم که اینگونه نوشته شده است : ver 2.1 یعنی نسخه 2 نرم افزار و آپدیت شماره 1. عدد آپدیت با هربار آپدیت نمودن بیشتر شده و تغییر میکند اما عدد نسخه تا مدت ها تغییر نمیکند اما تا چه زمانی؟ 

وقتی که تولید کننده به نتیجه رسید نسخه فعلی که 2 میباشد اغلب باگها و مشکلاتش برطرف شده و حالا لازم است که تغییرات اساسی در نرم افزار داده شود، به همراه این تغییرات، عدد نسخه اصلی برنامه نیز تغییر خواهد یافت. با ارائه نسخه جدید از نرم افزار و نصب آن عملیات ارتقا یا Upgrade یا آپگرید انجام می شود.

بطور مثال هم اکنون سال 2022 میباشد و نسخه اکثر نرم افزارها با همین عدد میباشند ولی وقتی سال 2023 فرا برسد تیم های تولید کننده نسخه جدید نرم افزار را ارائه نموده و پس از بررسی نسخه متوجه خواهید شد که عدد 2023 جایگزین 2022 شده است.

انوع آپدیت Update و ارتقا Upgrade کدامند؟

انجام این دو عملیات بر اساس شیوه های تولید کننده تنظیم می شود اما به طور کلی چند حالت اصلی وجود دارد :

 1. رایگان
  مرورگرهای اینترنتی مانند کروم، موزیلا، سافاری و بسیاری از آنها آپدیت ها و نسخه های ارتقا خود را به صورت رایگان در اختیار کاربر گذاشته و بصورت اتوماتیک انجام میدهند.
 2. غیر رایگان
  سیستم عامل ویندوز، مک، نرم افزارهای حرفه ای مانند شرکت ادوبی، کمتازیا، بوریس و بسیاری دیگر پول دریافت میکنند که شیوه دریافت نیز میتواند ماهیانه، سالیانه یا بر اساس هر نسخه جدید باشد.

آپدیت و امکانات جدید بدون ارتقا

همانطور که بالاتر متوجه شده اید گفته شد که با انجام ارتقا امکانات جدید به نرم افزار اضافه می شود اما برای این اتفاق در آپدیت هم رخ میدهد. لیست زیر به شما میگوید که در آپدیت چه نوع اتفاقات دیگری ممکن است رخ دهد :

 • باگ و خطا ها برطرف میشوند
 • امکانات جدید اضافه می شود
 • تغییرات در ساختار برنامه ایجاد می شود
 • اگر ویندوز باشد آنتی ویروس آن نیز آپدیت می شود
 • سرعت کارکرد بهتر خواهد شد
 • ممکن است احساس کند بودن برای شما ایجاد شود
 • ممکن است متوجه باگ های جدیدی شوید

با تمام موضوعات مثبت و منفی که وجود دارد، همیشه آپدیت باشید و نرم افزارهای خود را ارتقا دهید. برای دانلود آپدیت و نسخه های جدید نرم افزار از سایت : مانی کانتنت استفاده نمایید.

چند پرسش و پاسخ مهم

در دنیای دیجیتال هیچ چیز غیر ممکن است. بله امکان دارد اما به محض اینکه تولیدکننده متوجه شود، خیلی سریع آنرا از سایت خود برداشته و پس از رفع مشکل مجدد اعلام خواهد نمود. در نرم افزار پریمیر پرو این اتفاق افتاد اما بسیاری تدوینگران متوجه آن نشدند که علتش را خواهم گفت.

شرکت ادوبی امروز نسخه 22.6 را ارائه نمود اما روز بعد نسخه 22.5 را مجدد برای ارتقا و آپدیت قرار داده بود که آنهم به دلیل وجود باگ هایی بود که متوجه شدند.

اما چرا بسیاری تدوینگران متوجه نشدند؟ اغلب تدوینگران این نرم افزار در کشور ما از نسخه کرک شده یا غیر اصلی استفاده میکنند اما آنهایی که هزینه لایسنس پریمیر پرو را پرداخت میکنند، شرکت ادوبی در نرم افزار کریتیو کلود خود توضیح کاملی در خصوص این موضوع ارائه نمود تا افراد اقدام به نصب نکنند یا حداقل بدانند چرا نسخه 22.6 موقتا برداشته شد.

چند صفحه مهم را حتما ببینید : 

قیمت و خرید پریمیر پرو Premiere Pro : لایسنس اکانت اروجینال و اصلی

ادوبی کریتیو کلود Creative Cloud چیست : هر آنچه که لازم است بدانید

گاها مشاهده شده است به دلیل کرک شدن نرم افزار ایرادات و باگ هایی در حین استفاده آن ایجاد میشود. پیشنهاد میکنیم همیشه از نسخه های اصلی نرم افزارها استفاده کنید. لینک زیر، برای تهیه انواع لایسنس نرم افزار با پشتیبانی مانی سافت ارائه گردیده است.

صفحه توضیحات قیمت انواع لایسنس و اشتراک اورجینال نرم افزارهای طراحی و تدوین