ثانیه -
دقیقه -
ساعت -
روز -
مشاهده دوره‌ها
Loading...
دوره‌ها

اندازه/کیفیت/فرمت مناسب عکس/فیلم برای یوتیوب Youtube - آموزش

اندازه و کیفیت عکس و فیلم برای یوتیوب Youtube - از قبل بدانید

برای یوتیوب فرمت ویدیو با پسوند mp4 و بیت ریت حداکثر 5 و برای کاور و تامب ها عکس با فرمت JPG با حجم حداکثر 500 کیلوبایت بهترین گزینه ها هستن. در ادامه اندازه و نکات بیشتری رو برای محتواسان نوشتم.

اهمیت اندازه/کیفیت/فرمت مناسب عکس/فیلم برای یوتیوب Youtube

خیلی خوب است قبل از راه اندازی یک کانال یوتیوب، بدانید که مشخصات مورد نیاز آن چیست و پس از آن شروع به ضبط ویدیو با دوربین کرده و یا توسط نرم افزارهای ضبط صفحه نمایش و همچنین نرم افزارهای تدوین فیلم، ویدیوهای مورد نظر آن را بسازید و مهم است که بدانید یوتیوب دقیقا نیاز به چه اندازه و کیفیت هایی از عکس و فیلم دارد چون اگر اندازه ها و کیفیت، دقیقا مطابق آن نباشید، پس از درج محتوا در یوتیوب، چون آنها را تبدیل میکند احتمالا با افکت کیفیت و خرابی در نمایش ویدیو و عکس آپلود شده روبرو خواهید شد.

کیفیت و مشخصات ویدیو برای یوتیوب

یوتیوب در مانیتورهای بزرگ مثل کامپیوتر ویدیو را با نسبت تصویر 16 به 9 پخش میکند یعنی یک مستطیل خوابیده Landscape. اگر یک ویدیو برعکس یعنی نسبت 9 به 16 یا Vertical را در آن آپلود کنید، ویدیو را قبول میکند، پخش میکند اما سمت چپ و راست آن دو جعبه سیاه عمودی دیده خواهد شد و شاید شما اینرا نخواهید. 

این شبکه اجتماعی امکان آپلود ویدیوهایی حتی با کیفیت 8K را تا این زمان دارد. اما برای اینکه دقیقا بدانید چه اندازه ها و کیفیت هایی را برای ویدیو از شما قبول میکند به تصویر زیر توجه کنید.

کیفیت و مشخصات برای ویدیو در یوتیوببه اندازه های مشخص شده در عکس توجه کنید

وقتی که به درون این تصویر یعنی جایی که سیاه است نگاه میکنید اندازه ای بنام 144p را میبینید. این کوچکترین اندازه ویدیویی است که یوتیوب اجازه میدهد شما آپلود کنید. در بیرونی ترین قسمت این تصویر اندازه 2160p یا 4K را میبینید. این یعنی اجازه میدهد ویدیوهایی با این اندازه را آپلود کنید. البته پس از اینکه این تصویر آماده شد، یوتیوب اجازه اندازه ای معادل 8K را نیز به خود اضافه نمود. در زیر لیست تمام اندازه ها را نوشته ایم.

▶️ 4320p (8K) – 7680×4320

▶️ 2160p (4K) – 3840 x 2160 pixels

▶️ 1440p (2K) – 2560 x 1440 pixels

▶️ 1080p (HD) – 1920 x 1080 pixels

▶️ 720p (HD) – 1280 x 720 pixels

▶️ 480p – 854 x 480 pixels

▶️ 360p – 640 x 360 pixels

▶️ 240p – 426 x 240 pixels

▶️ 144p – 256 x 144 pixels

هشدار
حداکثر حجم ویدیو 256 گیگابایت و حداکثر زمان 12 ساعت میباشد. ویدیو نباید از این مقدار بیشتر باشد.

دوره های تخصصی پریمیر پرو

با بیش از 30 دوره آموزش پریمیر پرو از صفر تا خیلی فراتر تدوین را بصورت حرفه ای و تخصصی آموزش ببینید و کسب درآمد کنید.

...

کیفیت و مشخصات عکس/کاور/تامب/آواتار در یوتیوب

درست است که مهمترین بخش کانال یوتیوب، ویدیو میباشد اما این عکس ها هستند که باعث بیشتر دیده شدن یک ویدیو در اینترنت میشوند. اولین چیزی که یک شخص از ویدیو در یوتیوب میبیند، عکس آن است پس باید اندازه و کیفیت مناسبی داشته باشد.

1. عکس ثامب هر ویدیو یوتیوب

این عکس که ثامب یا ثامبنیل یا Thumbnail نیز گفته میشود همان است که وقتی وارد کانال یک شخص میشویم، قبل از پخش هر ویدیو و کلیک روی آن دیده میشود. نسبت تصویر این عکس مانند ویدیو ها بهتر است 16 به 9 یا خوابیده باشد. مهم نیست که این عکس کاور ویدیو توسط چه نرم افزاری ساخته شده باشد، بلکه مهم این است که کیفیت خوبی داشته باشد، اندازه آن در نسبت 16 به 9 تنظیم باشد و همچنین نکات جلب کنندگی را هم داشته باشد. البته اینجا نمیخواهیم در مورد تکنیک های جذب کاربر در یوتیوب صحبت کنیم اما بعنوان یک نکته کلیدی بهتر است نوع عکس، عناوین نوشته شده با دقت ایجاد شوند تا کاربر راغب شود روی آن کلیک کند.

نمونه ای از ثامبنیل های آپلود شده در کانال یوتیوب مانی سافت

بهترین اندازه و پیشنهاد یویتوب 2560 در 1440 پیکسل و 1280 در 720 برای ثامبنیل یک ویدیو میباشد که در واقع یک مستطیل افقی میباشد. البته مانی سافت اندازه دیگری مانند 853 در 492 را برای ثامب های کانال خود طراحی نموده که بازهم به خوبی دیده میشوند. دلیلش این است که این اندازه بازهم یک مستطیل افقی و نسبت تقریبی 16 به 9 میباشد. برای دیدن نمونه ثامب های مانی سافت روی این لینک کلیک کنید.

ممکن است تعجب کنید که چرا یوتیوب پیشنهاد 2560 در 1440 را میدهد! به این دلیل که چون ویدیوها امروزه در تلویزیون های بزرگ نیز نمایش داده میشوند، میخواهد بدانید که در آن اندازه هم عکس شما اگر با کیفیت باشد بهتر است.

1.1 استراتژی های طراحی یک ثامبنیل یا عکس خوب برای ویدیو

بالاتر به موضوع اهمیت یک عکس خوب برای ویدیو اشاره شد. در این قسمت برخی نکاتی که موجب میشوند تا افراد روی عکس ویدیوهای شما در مقایسه با دیگران بیشتر کلیک کنند را توضیح دهیم. رعایت این نکات بستگی به نوع ویدیو و کسب و کار و همچنین هدف از درج ویدیو نیز دارد. اکنون به عکس زیر توجه کنید.

استراتژی های طراحی یک ثامبنیل خوب برای ویدیو

تجربه ثابت نموده است که اگر نکات زیر در هر عکس ویدیو رعایت شود میتواند موجب کلیک بیشتر شود :

  • استفاده از ایلیوستریشن ها یا تصاویری که مفهوم را بهتر برساند.
  • وجود لوگو یا برند در گوشه ویدیو که اینکار توسط عکسی که بالاتر توضیح داده شد اتوماتیک درج میشود.
  • تصویر چهره شخص با غم و اندوه.
  • وجود رنگ بندی صحیح.
  • عنوان نویسی درست.

 

هشدار
حجم این عکس نباید از 2 مگابایت بیشتر باشد. عکس میتواند با فرمت JPEG و PNG و GIF آپلود شود. عرض یا اندازه افقی این تصویر نمیتواند از 640 پیکسل کوچکتر باشد.

2. عکس کاور کانال یوتیوب

وقتی که به صورت مستقیم وارد کانال یوتیوبی مثل مانی سافت میشوید، در بالاترین قسمت، یک کاور یا عکس طراحی شده افقی بزرگ خواهید دید. به این عکس کاور کانال یوتیوب گفته میشود. این عکس در واقع نوعی معرفی کانال یوتیوب به بازدیدکننده ای است که در صفحه اصلی یا لیست ویدیوهای کانال وارد میشود.

نمونه کاور کانال یوتیوب مانی سافت

برای طراحی نمودن کاور کانال یوتیوب، اندازه های مشخصی توسط یوتیوب معرفی شده است که میبایست مطابق آنها انجام شود تا در هر نوع نمایشگری به درستی و مطابق همان چیزی که صاحب کانال در نظر دارد دیده شود. برای اینکه کاور طراحی شده درست باشد به تصویر زیر توجه کنید.

اندازه های کاور کانال یوتیوب

در تصویر بالا 3 نوع اندازه را مشاهده میکنید که با اسامی TV - Tablet - Pc مشخص شده اند. اندازه واقعی هر کاور، عددی است که کنار هر یک نوشته شده اما در زمان طراحی به اندازه ای که بنام safe area نوشته شده باید توجه نمود. محتوای اصلی طرح کاور یعنی نوشته ها و بخص اصلی عکس باید در محدوده و اندازه 1546 * 423 قرار بگیرد. در واقع هر کدام از اندازه ها را طراحی نمودید، در مرکز آن این اندازه را مدنظر گرفته و محتوای اصلی را در درون آن قرار دهید. 

به عکس کاور کانال مانی سافت در بالا نگاه کنید. در سمت راست و سمت چپ محدوده های خالی وجود دارد که فقط رنگ هستند و در مرکز آن مطابق محدوده ای که گفته شد اطلاعات اصلی طراحی قرار داده شده اند. با رعایت این نکته، در 3 نوع اندازه نمایشگرها که گفته شد، بخوبی و کامل دیده خواهد شد.

هشدار
حجم این عکس نباید از 6 مگابایت بیشتر باشد. عکس میتواند با فرمت JPEG و PNG و GIF آپلود شود.

3. تصویر آیکون/پروفایل/آواتار کانال یوتیوب

یکی دیگر از تصاویری که برای کانال خود باید طراحی کنید، مختص به آواتار یا آیکون کانال است. وقتی که شخصی وارد صفحه اصلی کانال شما میشود، این آیکون در کنار نام کانال شما دیده خواهد شد. وقتی که در حال مشاهده یک ویدیو از کانال هستند باز هم کنار نام کانال دیده میشود. به تصویر آیکون کانال مانی سافت در عکس زیر نگاه کنید.

عکس آیکون یا آواتار کانال یوتیوب مانی سافت

این آیکون باید در اندازه مشخصی طراحی شود تا در اندازه های مختلف به خوبی دیده شود. مطابق تصویر زیر، اندازه آن میبایست 800 در 800 پیکسل یعنی مربعی باشد و محتویات اصلی آنرا درون یک دایره در مرکزش قرار دهید چون مانند آیکون پروفایل کانال یوتیوب مانی سافت به صورت یک دایره دیده خواهد شد. در واقع این تصویر برای برندینگ کانال شما در نظر گرفته شده است.

اندازه آیکون و عکس پروفایل کانال یوتیوب

هشدار
حجم این عکس نباید از 2 مگابایت بیشتر باشد. عکس میتواند با فرمت JPEG و PNG و GIF آپلود شود.

4.اندازه ویدیو و عکس یوتیوب شورت Youtube shorts

یکی دیگر از ویدیوهایی که این کانال به کاربران اجازه آپلود میدهد و معمولا توسط موبایل انجام میشود، یوتیوب شورت است. یعنی ویدیوهای کوتاه یوتیوب. برای چنین ویدیوهایی طول و عرض عکس و فیلم نیز تعیین شده است تا در تمام شرایط به خوبی دیده شوند. عکس و فیلم در این حالت مطابق تصویر زیر باید 1080 در 1920 بصورت یک مستطیل عمودی باشند.

مشخصات طول و عرض ویدیو و عکس برای یوتیوب شورتس

سوالات پرتکرار

فقط کافیه یک نرم افزار طراحی گرافیکی رو انتخاب کرده ، خوب آموزش ببینید و مسلط بشید و تمام. حالا چند راه دارید :

جمله ساختن ویدیو برای یوتیوب از چند بخش مثل فیلمبرداری و تدوین تشکیل میشه. پیشنهاد میکنم اول تدوین کردن رو یاد بگیرید و کم کم نحوه فیلم گرفتن هم شروع کنید تا دستتون روان بشه.

برای تدوین ویدیوها باید یک نرم افزار رو انتخاب کنید، چون برنامه های مختلفی وجود داره و نباید به اشتباه مثل خیلی ها برنامه سنگینی رو انتخاب کنید. لینک مفید رو چک کنید.

لینک مفید : بهترین‌ برنامه‌‌های تدوین‌ سینما/عروسی/یوتیوب/اینستاگرام

پس از آپلود، خود یوتیوب بر اساس اندازه و کیفیت ویدیو آپلود شده اندازه ها را میسازد تا کاربران با اینترنت های متفاوت بتوانند از آنها استفاده کنند.

چندتا دلیل داره :

  • بیت ریت ویدیو خیلی بالاست. نزارید بیشتر از 6 بشه.
  • طول و عرض ویدیو استاندارد نیست. بهترین گزینه 1920 در 1080 افقی هست.

آماده اید برای یک شروع موفق؟

مجموعه کاملی از پکیج و دوره های آموزشی تدوین با نرم افزارهای مختلف منتظر شما هستن.

...

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمیشود

چه آموزشی میخوای؟

اگه دوره هامونو دیدی و دوره ای مرتبط و خاص لازم داری بهمون بگو.

طراحی سایت رو بما بسپار

با یک دهه تجربه و راه اندازی سایتها و فروشگاه های اینترنتی فراوان.

چه آموزشی میخوای؟

اگه دوره هامونو دیدی و دوره ای مرتبط و خاص لازم داری بهمون بگو.

طراحی سایت رو بما بسپار

با یک دهه تجربه و راه اندازی سایتها و فروشگاه های اینترنتی فراوان.