فرمت دی ان جی DNG یک نوع ساختار ذخیره نمودن عکس هایی است که با دوربین عکاسی گرفته می شود که با تبدیل آن کیفیت عکس پایین نخواهد آمد و صرفه جویی چشمگیری در ذخیره سازی عکسهای راو انجام خواهد شد.

دی ان جی DNG چیست؟

بدون شک هر فردی که وارد هنر عکاسی می شود کم کم با فرمت دی ان جی DNG آشنا خواهد شد. کلمه DNG مخفف Digital Negative میباشد.

دوربین های عکاسی امکان ذخیره نمودن این فرمت را ندارند و با فرمت راو Raw عکس ها را ذخیره میکنند. فرمت راو دارای حجم زیادی است و در هر سیستمی بدون داشتن نرم افزار مناسب دیده نخواهد شد و ادیت هم نمیشود. مثلا برای مشاهده فرمت راو در وبندوز باید مکمل ویندوز نصب باشد که در پنجره های عادی دیده شود و یا با کمک نرم افزارهایی مانند بریج و فتوشاپ نمایش داده شود و همچنین در مک نیز اینگونه است.

فرمت دی ان جی DNG یک نسخه از همان فایل کمرا راو میباشد که تبدیل شده است ولی افت کیفیتی ندارد. وقتی که تبدیل میشود نسبت به حجم فایل راو کمتر است و بدون نیاز به نرم افزاری خاص نیز قابل مشاهده است.

فرمت دی ان جی DNG توسط شرکت ادوبی به صورت کاملا رایگان گسترش داده شده است.

چگونه فایل Raw به DNG تبدیل
میشود.

نرم افزارها و روش های متعددی برای اینکار وجود دارند اما بدون خرید نرم افزارهای اورجینال و تقریبا پیچیده میتوان این تبدیل را نیز به درستی انجام داد. نرم افزاری وجود دارد بنام Adobe dng converter که در ویندوز و مک نصب می شود، بسیار سبک و سریع است. شرکت ادوبی این نرم افزار را به صورت رایگان تولید نموده است که در زیر میتوانید آن را دانلود کنید :

دانلود
دریافت فایلنرم افزار تبدیل فایل Raw به DNG برای ویندوز
دانلود
دریافت فایلنرم افزار تبدیل فایل Raw به DNG برای مک

نحوه کار با این نرم افزار بسیار ساده است. باید مسیر عکسهای راو را مشخص نمایید، مسیر ذخیره شدن پس از تبدیل به DNG را نیز تعیین نموده و کار را شروع کنید. 

مزایای کلیدی فرمت DNG.

فرمت DNG نسبت به فرمت Raw مزیت های زیادی برای هر عکاس دارد که با دانستن آنها بدون شک عکسهای راو را به دی ان جی تبدیل خواهد نمود : 

  • به آرشیو و نگهداری عکسهایی با فرمت راو کمک فراوانی میکند چون حجم فایلهای راو بیشتر از DNG هستند پس DNG کم حجمتر خواهد شد و فضای کمتری را اشغال میکند. در مدت طولانی و زیاد شدن عکسها بیشتر احساس خواهد شد.
  • هر تولید کننده دوربین فایلهای راو را با ساختار اختصاصی خود ذخیره میکند که برای دیدن و ادیت آنها نیامند آپدیت نمودن سیستم عامل و نرم افزار هستیم اما نسخه DNG همان فایلها این مشکلات را ندارد و با هر نرم افزار مشاهده و ویرایش می شود.
  • فرمت DNG را میتوان براحتی در اختیار دیگران قرار داد مخصوصا افرادی که مجهز به امکانات مورد نیاز فایل راو نیستند.
  • وقتی با فتوشاپ قصد ادیت فایل راو را داریم اگر دوربین جدید باشد این نرم افزار نیز باید کاملا آپدیت باشد و این امر در بسیاری شرایط مهیا نیست پس فرمت DNG کمک بزرگی خواهد شد.
  • پس از ویرایش فایلهای راو در کنار آن یک فایل بنام XMP وجود دارد که تغییرات داده شده در آن ذخیره میشوند. وقتی راو به دی ان جی تبدیل میشود آن فایل ساخته نخواهد شد و تغییرات بصورت هوشمند در همان DNG خواهند ماند البته با امکان ویرایش مجدد.

معرفی نرم افزارها برای مشاهده
و ویرایش DNG.

اگر عکاس هستید و یا آرشیو های عکس DNG دارید نرم افزارهایی که معرفی میکنیم برای شما مناسب هستند :

  1. ادوبی بریج Adobe Bridge ( لیست پکیج های آموزشی )
  2. کمرا راو Adobe camera raw ( لیست پکیج های آموزشی )
  3. فتوشاپ Photoshop ( لیست پکیج های آموزشی )
  4. لایتروم کلاسیک Lightroom classic ( لیست پکیج های آموزشی )

منبعی برای نکات بیشتر.