Loading...
دوره‌های آموزشی
دوره‌های آموزشی

فرمت DNG چیست، مزایا/عکاسان/آرشیو‌تصاویر/معرفی نرم‌افزار

فرمت DNG چیست، مزایا برای عکاسی و آرشیو تصاویر + معرفی نرم افزار

دی ان جی DNG کوتاه شده‌ی عبارت Digital Negative هست که یک نوع روش ذخیره‌نمودن عکس های دوربینه و بجای راو استفاده میشه البته اون نمیشه اما خیلی بهش نزدیکه و افت کیفیت نداره و حجم خیلی کمتری داره اما خب نکات خیلی بیشتری داره و بهتره بدونید که در این صفحه هستن.

دی ان جی DNG چیست؟

بدون شک هر فردی که وارد هنر عکاسی می شود کم کم با فرمت دی ان جی DNG آشنا خواهد شد. کلمه DNG مخفف Digital Negative میباشد.

دوربین های عکاسی امکان ذخیره نمودن این فرمت را ندارند و با فرمت راو Raw عکس ها را ذخیره میکنند. فرمت راو دارای حجم زیادی است و در هر سیستمی بدون داشتن نرم افزار مناسب دیده نخواهد شد و ادیت هم نمیشود. مثلا برای مشاهده فرمت راو در وبندوز باید مکمل ویندوز نصب باشد که در پنجره های عادی دیده شود و یا با کمک نرم افزارهایی مانند بریج و فتوشاپ نمایش داده شود و همچنین در مک نیز اینگونه است.

فرمت دی ان جی DNG یک نسخه از همان فایل کمرا راو میباشد که تبدیل شده است ولی افت کیفیتی ندارد. وقتی که تبدیل میشود نسبت به حجم فایل راو کمتر است و بدون نیاز به نرم افزاری خاص نیز قابل مشاهده است.

فرمت دی ان جی DNG توسط شرکت ادوبی به صورت کاملا رایگان گسترش داده شده است.

تبدیل فایل Raw به DNG

نرم افزارها و روش های متعددی برای اینکار وجود دارند اما بدون خرید نرم افزارهای اورجینال و تقریبا پیچیده میتوان این تبدیل را نیز به درستی انجام داد. نرم افزاری وجود دارد بنام Adobe dng converter که در ویندوز و مک نصب می شود، بسیار سبک و سریع است. شرکت ادوبی این نرم افزار را به صورت رایگان تولید نموده است که در زیر میتوانید آن را دانلود کنید :

نرم افزار تبدیل فایل Raw به DNG برای ویندوز

نرم افزار تبدیل فایل Raw به DNG برای مک

نحوه کار با این نرم افزار بسیار ساده است. باید مسیر عکسهای راو را مشخص نمایید، مسیر ذخیره شدن پس از تبدیل به DNG را نیز تعیین نموده و کار را شروع کنید. 

مزایای کلیدی فرمت DNG.

فرمت DNG نسبت به فرمت Raw مزیت های زیادی برای هر عکاس دارد که با دانستن آنها بدون شک عکسهای راو را به دی ان جی تبدیل خواهد نمود : 

  • به آرشیو و نگهداری عکسهایی با فرمت راو کمک فراوانی میکند چون حجم فایلهای راو بیشتر از DNG هستند پس DNG کم حجمتر خواهد شد و فضای کمتری را اشغال میکند. در مدت طولانی و زیاد شدن عکسها بیشتر احساس خواهد شد.
  • هر تولید کننده دوربین فایلهای راو را با ساختار اختصاصی خود ذخیره میکند که برای دیدن و ادیت آنها نیامند آپدیت نمودن سیستم عامل و نرم افزار هستیم اما نسخه DNG همان فایلها این مشکلات را ندارد و با هر نرم افزار مشاهده و ویرایش می شود.
  • فرمت DNG را میتوان براحتی در اختیار دیگران قرار داد مخصوصا افرادی که مجهز به امکانات مورد نیاز فایل راو نیستند.
  • وقتی با فتوشاپ قصد ادیت فایل راو را داریم اگر دوربین جدید باشد این نرم افزار نیز باید کاملا آپدیت باشد و این امر در بسیاری شرایط مهیا نیست پس فرمت DNG کمک بزرگی خواهد شد.
  • پس از ویرایش فایلهای راو در کنار آن یک فایل بنام XMP وجود دارد که تغییرات داده شده در آن ذخیره میشوند. وقتی راو به دی ان جی تبدیل میشود آن فایل ساخته نخواهد شد و تغییرات بصورت هوشمند در همان DNG خواهند ماند البته با امکان ویرایش مجدد.

معرفی نرم افزار برای مشاهده و ویرایش DNG.

اگر عکاس هستید و یا آرشیو های عکس DNG دارید نرم افزارهایی که معرفی میکنیم برای شما مناسب هستند :

ادوبی بریج چیست Bridge - دستیار عکاس و طراح و تدوی
یکی از بهترین برنامه‌هاییه که شرکت ادوبی برای عکاسها، طراح‌ها و تدوینگران ویدیو ساخته که برای دیدن عکس و فوتیج ، دسته بندی ، تغییرنام گروهی، تبدی
بیشتر بدانید
ادوبی بریج چیست Bridge - دستیار عکاس و طراح و تدوینگر

کمرا راو چیست - ویژگیها برای عکاس و طراح Camera Ra
یکی از نرم‌افزارهای شرکت ادوبی که مختص ویرایشهای روی عکس مثل تنظیم رنگ و نور ، درجه بندی و زیباکردن رنگ، رفع مشکلات عکس مثل نویز، تاریکی، خطای لن
بیشتر بدانید
کمرا راو چیست - ویژگیها برای عکاس و طراح Camera Raw = ACR

لایتروم Lightroom Classic چیست - ویژه عکاسها و مرا
یکی از نرم‌افزارهای شرکت ادوبی که مختص به عکاس‌ها ساخته شده. میتونه دستورات اتوماتیکی مثل تنظیم رنگ، درجه بندی و زیباکردن رنگ، افکتهای حرفه‌ای رو
بیشتر بدانید
لایتروم Lightroom Classic چیست - ویژه عکاسها و مراکز چاپ

فتوشاپ Photoshop چیست - معرفی اجمالی - کاربردها
فتوشاپ یکی از قوی‌ترین و حرفه‌ای‌ترین نرم افزارهای گرافیکی که توسط ادوبی ساخته شده برای ترکیب، خلاقیت، طراحی، تنظیم/درجه‌بندی رنگ عکس، روتوش، ماس
بیشتر بدانید
فتوشاپ Photoshop چیست - معرفی اجمالی - کاربردها

 

سوالات پرتکرار

اگه کیفیت منظورتونه بله بهتره. اگه برای تنظیم رنگ و نور میگین بله اما در مورد احتلاف حجم ، JPG خیلی کمتره.

تقریبا یکی هستن اما راو دارای جزییات بیشتر و حجمش بیشتره.

بله.

بله.

خیر.

خیر.

پکیجهای آموزشی برای موفقیت

ورود به دنیای یادگیری هنرهای عکس و فیلم به روش مانی سافت، قدم به قدم محکم و دقیق.

...

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمیشود

چه آموزشی میخوای؟

اگه دوره هامونو دیدی و دوره ای مرتبط و خاص لازم داری بهمون بگو.

طراحی سایت رو بما بسپار

با یک دهه تجربه و راه اندازی سایتها و فروشگاه های اینترنتی فراوان.

چه آموزشی میخوای؟

اگه دوره هامونو دیدی و دوره ای مرتبط و خاص لازم داری بهمون بگو.

طراحی سایت رو بما بسپار

با یک دهه تجربه و راه اندازی سایتها و فروشگاه های اینترنتی فراوان.