در این راهنمای جامع میپردازیم به بررسی اینکه چگونه ویرایش عکس و طراحی را شروع کنیم و به یک ویرایشگر عکس و طراح تبدیل شویم. از وظایف تا یادگیری مهارت ها.

ویرایشگر عکس چیست؟

یک ویرایشگر عکس مسئول بررسی عکس‌ها و انتخاب بهترین عکس‌ها، سپس استفاده از نرم‌افزار رایانه‌ای برای بهبود آنها و آماده‌سازی آنها برای استفاده جهت هر نوع مصرفی میباشد.

در حالی که عکاسان از دوربین‌های قدرتمند استفاده می‌کنند و در فکر گرفتن عکسهای خیلی خوب هستند ولی چون عکسها در دوربین بصورت کاملا خام و دست نخورده ذخیره می شوند پس حداقل ویرایش های کمی لازم دارند.

چرا ویرایش عکس ها ضروری است؟ 

ویرایش به عکس‌ها اجازه می‌دهد تا زنده شوند، به بهترین شکل ظاهر شوند، احساسات را منتقل کنند و داستانی را روایت کنند. عکس‌های استفاده شده در وب‌سایت‌ها، مجلات و مطالب تبلیغاتی همگی هدف خاصی دارند و ویرایش چیزی است که به آن‌ها اجازه می‌دهد این هدف را برآورده کنند.

ویرایش همچنین اغلب برای اصلاح اشتباهات و حذف عناصری که به عکس تعلق ندارند استفاده می شود. گاهی اوقات، عکاسان با فضا یا چارچوب زمانی محدود کار می کنند، در این صورت ویرایش می تواند به مخاطب را به فضایی خارج از چهارچوب و زمان گرفته شدن عکس ببرد.

چگونه ویرایش عکس و طراحی را شروع کنیم : ویرایشگر عکس کیست

چگونه ویرایش عکس و طراحی را شروع کنیم : ویرایشگر عکس کیست

عنوان ویرایشگر عکس خیلی از وظایف و تخصص ها را دربر میگیرد که شاید در طی دوران کاری هر ویرایشگر، بسیاری از آنها مورد استفاده قرار نگیرند و شاید هم خیلی فراتر برود.

برای تبدیل شدن به یک طراح و ویرایشگر عکس نیازمند مهارت هایی هستید که ریشه ای آنها را یاد بگیرید. هر شخصی میتواند خود را ویرایشگر بنامد اما آیا واقعا میتواند از عهده بسیاری درخواست های مشتری ها و متقاضیان برآید؟

صرفنظر از اینکه در این لحظه شما چه نوع توقعی از ویرایشگر شدن دارید ولی بهتر است بدانید که به عنوان یک ویرایشگر عکس، می‌توانید با ناشران مجلات، مراکز چاپ کتاب‌ و عکس و روزنامه‌ها یا با تهیه‌کنندگان فیلم و تبلیغ‌کنندگان کار کنید. ویرایشگرهای عکس، عکس‌هایی را انتخاب می‌کنند که با متن و موضوع کار همخوانی داشته باشند و تغییراتی را ایجاد میکنند که هماهنگی کاملی در طرح وجود داشته باشد.

ویرایش عکس برای افرادی که خلاق و با استعداد هستند مهارتی ایده آل است. در چرخه ی ویرایش عکس بسیاری توانایی ها و دانش ها مانند شیوه های عکاسی و نرم افزارهای پیچیده به کار برده میشوند. اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه یک ویرایشگر عکس شوید مراحل زیر را دنبال کنید.


میخواهید ویرایشگر عکس باشید یا یک طراح ؟

در همین مرحله راه افراد از یکدیگر جدا میشود. البته این راه میتواند در انتها منتهی به یک مسیر نیز شود. اگر چه دو موضوع ویرایش عکس و طراحی شبیه به هم هستند ولی تقریبا مباحثی که دارند از مرحله ای به بعد متفاوت خواهد شد. وقت آن است که یکی از راه های زیر را انتخاب نمایید :

 1. ویرایشگر عکس شوید
  ویریشگران تصاویر افرادی هستند که ممکن است وارد دنیای ترکیب نمودن تصاویر و لایه های گرافیکی نشوند. بطور مثال عکاس ها و افرادی که فقط روی عکس دوربین خام گرفته شده ویرایش ها را انجام میدهند.
 2. طراح شوید
  افرادی که در زمینه ترکیب و خلق تصاویر جدید حاصل از لایه های گرافیکی، عکس ها و طرح های نو و خلاقانه را میسازند.
 3. یک ویرایشگر و طراح شوید
  این افراد بصورت همزمان دارای توانایی های دو نفر قبل هستند. هم میتوانند ویرایشگران حرفه ای باشند و هم طراحان مسلط.

1. مراحل تبدیل شدن به یک ویرایشگر عکس

ویرایشگر عکس فردی است که به احتمالا خیلی زیاد نیازی به نرم افزار پیچیده ولی جذابی مانند فتوشاپ نداشته باشد. فتوشاپ Photoshop نرم افزاری است که وظیفه خلق تصاویر و ترکیب آنها را برعهده دارد.

ویرایشگر اغلب خارج از چنین نرم افزاری انواع ویرایش ها را روی عکس دوربین و یا عکس های غیر دوربین انجام میدهد. نرم افزاری که ویرایشگران عکس با آن سروکار دارند لایتروم کلاسیک Lightroom Classic میباشد.

مراحل تبدیل شدن به یک ویرایشگر عکس

کارهایی که یک ویرایشگر عکس انجام میدهد :

 • انتخاب عکس
  ممکن است صدها عکس برای شما ارسال شود و از شما خواسته شود که بهترین عکس ها را انتخاب کنید. به‌عنوان ویرایشگر، باید بتوانید پتانسیل یک عکس را ببینید و پیش‌بینی کنید که بعد از ویرایش چگونه به نظر می‌رسد. 
 • برش، صاف کردن و تغییر اندازه
  اولین قدمی که احتمالاً هنگام ویرایش عکس‌ها برمی‌دارید، برش و صاف کردن است – این به کادربندی مناسب عکس کمک می‌کند و بلافاصله آن را حرفه ای تر نشان می‌دهد. همچنین ممکن است نیاز به تغییر اندازه عکس داشته باشید، اگرچه این احتمالا یکی از آخرین مراحل در این فرآیند خواهد بود.

 • حذف یا اضافه کردن عناصر
  اینجاست که جادوی ویرایش اتفاق می افتد. اگرچه این برای هر عکسی که ویرایش می‌کنید ضروری نیست، می‌توانید از نرم‌افزاری برای حذف اشتباهات، پس‌زمینه‌ها و افراد یا اشیایی که در پس‌زمینه حواس را از موضوع اصلی منحرف می‌کنند، استفاده کنید. شما همچنین می توانید عناصر خلاقانه مانند وسایل یا جلوه های ویژه را اضافه کنید. 

 • تنظیم تعادل رنگ سفید
  همه شرایط نوری یکسان نیستند و برخی حتی می توانند عکس های شما را کمی زرد نشان دهند. خوشبختانه، می‌توانید با تنظیم دمای رنگ، سفیدی‌هایتان را واقعاً سفید جلوه دهید.

 • تنظیم نور
  حتی اگر عکس‌ها در شرایط نوری ایده‌آل گرفته شده‌اند، ممکن است همچنان لازم باشد مواردی مانند نوردهی، کنتراست، سایه‌ها و هایلایت‌ها را تنظیم کنید تا آن‌ها واقعاً برجسته شوند.

 • تنظیم رنگ
  تنظیم اشباع و درجه بندی رنگ یکی از مهم ترین مراحل در ویرایش عکس است. در اینجا، می‌توانید رنگ‌های خاصی را بهبود ببخشید، رنگ‌های دیگر را کمرنگ کنید و رنگ‌های جدیدی اضافه کنید تا به یک فضا و حالت خاص برای عکس خود برسید.

آخرین نکات : استفاده از ابزارهایی مانند کاهش نویز و شارپ کردن، عکس‌های شما را زیبا و حرفه‌ای نشان می‌دهد. منبع

این مراحل تنها بخشی از وظایف یک ویرایشگر عکس میباشند. وقتی که وارد کار شوید با انواع نیازهای مشتریان و مشکلات متعددی در عکس ها روبرو خواهید شد. بسیاری از نیازها و تکنیک ها را میتوانید ریشه ای و آکادمیک یاد بگیرید و برخی دیگر را با تجربه و تمرین در حین کار بدست خواهید آورد.

در ویدیوهای آموزشی زیر برخی از عملیاتی که یک ویرایشگر انجام میدهد را مشاهده خواهید نمود اما فقط گوشه ای از توانایی های او خواهد بود :

آموزش رایگان لایتروم شاهکار جلوه های زیبا graduated

آموزش حرفه ای هیستوگرام ادوبی لایت روم برای ادیت عکس

برای اینکه مانند یک ویرایشگر حرفه ای، ویرایش انجام دهید، میبایست به صورت کامل و دقیق اینکار را یاد بگیرید. برای یادگیری صفحه پکیج های آموزشی لایتروم را مشاهده نمایید. همین نرم افزار به قدری توانایی دارد که شاید تا مدت ها به سراغ نرم افزار دیگری نروید.

2. مراحل تبدیل شدن به یک طراح گرافیک

یک طراح وظایفی خیلی بیشتر از یک ویرایشگر عکس دارد و در عین حال یک طراح میتواند خیلی حرفه ای تر باشد.

یک طراح گرافیک کسی است که با نرم افزاری مانند فتوشاپ Photoshop به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی آشنا شده است. این نرم افزار برای اینکار بی همتا است و اغلب نیازهای هر طراح را برآورده خواهد نمود. 

وقتیکه تصمیم میگیرید یک طراح شوید، چند شاخه در طراحی مقابل شما وجود خواهد داشت :

 • طراحی عکس عروس و داماد
 • طراحی عکس کودکانه و نوزاد
 • طراحی بنرهای اینترنتی
 • طراحی و گرافیک وب سایت
 • طراحی پوستر و تبلیغات تجاری
 • طراحی عکس محصولات
 • طراحی پست و استوری اینستاگرام

و البته شاخه های طراحی، بیشتر از آنها میباشد ولی این شاخه ها از انواع اصلی هستند. اما ممکن است تا مدت ها وارد شاخه های دیگر آن نشوید.

اشتباه طراحان تازه کار یا غیر حرفه ای
برخی تصور میکنند که چون مدتی با نرم افزار فتوشاپ کار کرده و تغییرات روی عکسها داده و طرح هایی ایجاد کرده اند پس فتوشاپ تمام است و طراحی یعنی همین.
در واقع اگر نگاهی به شاخه های طراحی که به آنها اشاره نمودیم بیندازید، مشخص است که برخی از آنها به دیگری ارتباطی ندارد مثلا طراحی عکس عروس و داماد با طراحی پوستر و تبلیغات تجاری.
بسیاری طراحان ممکن است اصلا وارد شاخه دیگری نشوند و شاید این کار، درست باشد چون وارد شدن به هر شاخه ای نیاز به تمرکز و ورود به آن کسب و کار دارد که در بسیاری شرایط، طراحان موفق به انجام موازی طراحی و جذب مشتری نخواهند شد.

کدام شاخه برای تبدیل شدن به یک طراح بهتر است؟

پاسخ این سوال را چند عامل مشخص میکنند که آنها را مرور خواهیم نمود :

 • شما به عنوان یک ویرایشگر عکس به کدام نوع طراحی علاقه دارید
 • در موقعیت زندگی و مکانی شما کدام نوع طراحی ممکن است بهتر جواب بدهد
 • آیا تیمی وجود دارد که شما را پس از یادگیری بعنوان همکار بپذیرد
 • چه نوع کسب و کاری را میخواهید شروع کنید

این شرایط میتوانند روی نوع طراحی و انجام ویرایش ها تاثیر مستقیم بگذارند.

یادگیری و مهارت های لازم برای تبدیل شدن به یک طراح

تا قبل از این متوجه شده اید که یک ویرایشگر عکس میتواند اغلب ادیت ها و نیازهای خود را با نرم افزار خیلی خوبی مانند لایتروم کلاسیک انجام دهد اما یک طراح خیلی فراتر خواهد رفت.

فرض را بر این میگذاریم که فقط طراح شدن مدنظر است پس به ویرایشگر عکس فکر نمیکنیم. حالا نرم افزارها و مهارت هایی که لازم دارد را مرور خواهیم نمود :

 1. یادگیری نرم افزار ادوبی بریج
  برای مرور و آرشیو و دسته بندی حرفه ای مجموعه تصاویر و طراحی های انجام شده.
  صفحه ادوبی بریج چیست Bridge - چرا عکاس، طراح و تدوینگر به آن نیاز دارند؟
  صفحه پکیج های آموزشی

 2. یادگیری نرم افزار یا پلاگین کمرا راو
  برای ویرایش عکس که در ادوبی بریج و فتوشاپ به صورت همزمان امکان پذیر است. نرم افزاری که شباهت فراوانی به بخش هایی از نرم افزار لایتروم کلاسیک دارد.
  صفحه کمرا راو چیست ؟ چرا تمام عکاسان آماتور و حرفه ای به آن نیاز دارند + آموزش
  صفحه پکیج های آموزشی

 3. یادگیری نرم افزار فتوشاپ
  پس از اینکه ویرایش های اولیه توسط طراح در نرم افزار کمرا راو و بریج انجام شد، تصاویر وارد فتوشاپ می شوند. در این مرحله انواع دستورات و تکنیک ها در کنار هم موجب خلق یک عکس جدید خواهند شد. در این عکس محدودیتی برای اجرا و رسیدن به نتیجه دلخواه وجود ندارد. این نرم افزار بسیار وسیع و امکانات فراوانی دارد و برای تمام انواع شاخه های طراحی کاربرد دارد.
  صفحه فتوشاپ چیست؟ تمام نکاتی که باید در موردش بدانید + معرفی آموزش
  صفحه پکیج های آموزشی فتوشاپ

 4. یادگیری هنررنگ شناسی
 5. یادگیری هنر ترکیب تصاویر
 6. یادگیری قواعد مرتبط با نوع طراحی که قرار است انجام شود

مهارت های گفته شده، قدم های یادگیری اصلی برای تبدیل شدن به یک طراح هستند.

ویدیوهای زیر برای آشنایی شما با قابلیت هایی از نرم افزار فتوشاپ، بریج و کمرا راو هستند :

آموزش رایگان فتوشاپ تکنیک تعویض آسمان بدون ماسک و سلکت

آموزش رایگان فتوشاپ تکنیک ناک اوت

آموزش رایگان فتوشاپ تکنیک عکس 360 درجه

آموزش فتوشاپ، تغییر زمینه٬ بکگراند طوسی و خاکستری به سفید در عکس

هفت دلیل که هر عکاس باید از نرم افزار ادوبی بریج Bridge استفاده کند

اگر عکاس هستی حتما باید ادوبی بریج Bridge را یاد بگیری و بشناسی

آیا تکنیک منحنی U در فیلتر کمرا راو را بلد هستید ؟

آموزش تکنیک تنظیم رنگ عکس با کمرا راو Camera raw بنام پاپ

3. مراحل تبدیل شدن همزمان به یک ویرایشگر عکس و طراح

تا قبل از این مرحله، راه افراد به نوعی از هم جدا هستند اما حالا شاید میبایست یک فرد بتواند همزمان به عنوان ویرایشگر عکس و طراح شروع به فعالیت نماید. این راه، ترکیبی از دو تخصص قبل است و البته نیازمند یادگیریها و تلاش های خیلی بیشتر.

توجه : به عنوان یک پیشنهاد، توصیه می شود اگر تصمیم به اینکار دارید که البته بسیار جذاب نیز میباشد، حتما مراحلی که نوشته شده است را پله پله و منظم طی نمایید چون هر مرحله بعدی، وابسته به مرحله قبل از خود میباشند.


ارتباط عکاسی با ویرایش عکس

دانستن اصول اولیه عکاسی یک نیاز معمولی برای یک ویرایشگر عکس است و می تواند به آنها کمک کند تا بفهمند یک عکاس یا ناشر چه انتظاراتی دارد.

یک ویرایشگر عکس تا حد زیادی با عکاسان و سایر سازندگان محتوا کار می کند. هر عکاس، هدفی از گرفتن هر عکس خود دارد پس اصلاح و ویرایش عکس میبایست منطبق بر موضوع عکس باشد. البته نباید نگران شوید چون بسیاری از ویرایشگران و حتی طراحان شاید اصلا عکس نگرفته باشند ولی در حد پیشنهاد بهتر است که دانش اولیه عکسی وجود داشته باشد.

بطور مثال، برخی اوقات عکاس کادربندی صحیح را رعایت ننموده و شما در حین ویرایش ممکن است کادر را صحیح برش نزنید و بخش های مهمی از بین بروند، البته حین آموزشهای اشاره شده در بالا، یاد خواهید گرفت که در این مواقع چه کاری میشود انجام داد اما به هر حال اگر قواعد اولیه ای را بدانید بهتر است. برای آشنایی با مبانی و موضوعات عکاسی صفحه پکیج های آموزش عکاسی را مشاهده نمایید.

حقوق ویرایشگر عکس

احتمالا این برای شما مهم باشد اگر قصد وارد شدن به بازار و این کسب و کار دارید. سقف درآمد یک ویرایشگر عکس نامحدود است یعنی با کنار هم قرار گرفتن عوامل متعددی این مبلغ میتواند خیلی زیاد باشد و یا بلعکس.

توانایی شما مهمترین عامل در بالا بودن حقوق خواهد بود. برای اولین بار که میخواهید برای مجموعه ای ویرایش انجام دهید، سطح تجربه شما در نظر گرفته میشود و نه مدارک شما و با هر سال تجربه اضافی، حقوق شما افزایش می یابد.

اگر به عنوان فریلنسر کار کنید و نرخ ویرایش عکس را خود شما تعیین کنید، درآمد متفاوت خواهد بود. نرخ ویرایش عکس آزاد یا فریلسنری می تواند به صورت حداقل باشد چون یک مجموعه یا تیم دارای هزینه های خود میباشد پس دستمزدی که از مشتری دریافت میکند بیشتر از دستمزد یک فریلسنر است.

نرخ های شما به سطح تجربه، مهارت های شما، مشتریانی که با آنها کار می کنید و نیازهای آنها بستگی دارد. 

نکته مهم در مورد فریلنسری این است که درآمد شما انعطاف پذیر است و با هر مشتری جدیدی که جذب می کنید افزایش می یابد. حتی اگر نرخ دستمزد را در پایینترین مبلغ دریافت کنید، باز هم می‌تواند درآمد سالانه مناسبی داشته باشد. 

ویرایشگر عکس فریلنسر کیست
افرادی که به صورت دائمی با تیم یا مجموعه ها به صورت کارمندی کار نمیکنند و مستقل هستند.
عنوان دیگر ویرایشگر کارمندی، ویرایشگر داخلی است.

مشاغل ویرایشگر عکس

اکثر ویرایشگرهای عکس به عنوان ویرایشگر تمام وقت داخلی یا فریلنسر کار می کنند. بیایید هر دو گزینه را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم. 

ویرایشگر عکس داخلی

اگر به دنبال کار تمام وقت هستید، می توانید به عنوان ویرایشگر عکس برای مجلات، وب سایت های رسانه ای، شرکت های بزرگ، آژانس های بازاریابی یا هر سازمان دیگری که رسانه های تصویری منتشر می کند، کار کنید.

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در مورد ویرایشگر عکس داخلی در نظر داشته باشید:

 • اگر مدارک دانشگاهی و حرفه ای داشته باشید شانس بیشتری برای کار خواهید داشت
 • بازار کار کاملا رقابتی است
 • شما ساعت های معین در طول روز و یک جریان روتین خواهید داشت
 • شما یک درآمد قابل اعتماد، اما ثابت خواهید داشت
 • احتمالاً مزایای کارمندان را دریافت خواهید کرد
 • احتمالاً باید در دفتر کار کنید، اگرچه برخی از شرکت‌ها ممکن است گزینه‌های کار از راه دور داشته باشند 
 • شما احتمالا زمان زیادی را صرف کار روی پروژه های بسیار مشابه خواهید کرد 

ویرایشگر عکس آزاد یا فریلسنر

اگر تحصیلات دانشگاهی را دنبال نکنید، احتمالاً به عنوان یک ویرایشگر آزاد شروع به کار خواهید کرد. همانطور که گفته شد، این به هیچ وجه پله ای برای رسیدن به موقعیت داخلی نیست - بسیاری از ویرایشگران داخلی در واقع به فریلنسینگ روی می آورند زیرا با سبک زندگی آنها سازگاری بیشتری دارد. 

ویرایشگران آزاد می توانند توسط سازمان ها و شرکت های کوچکتری استخدام شوند که بودجه یا نیازی به ویرایشگر داخلی ندارند. اینها می توانند مشاغل کوچک، انتشارات یا آژانس های بازاریابی باشند. حتی عکاسان نیز اگر فرصت و توانایی فنی لازم برای انجام ویرایش‌ها را نداشته باشند، اغلب ویرایشگرهای عکس آزاد را استخدام می‌کنند. 

در اینجا تفاوت یک ویرایشگر عکس مستقل با کار در خانه نشان داده شده است:

 • می‌توانید ساعت‌ها و نرخ‌های خود را تعیین کنید و تصمیم بگیرید که چه تعداد مشتری را می‌خواهید جذب کنید
 • احتمالاً روی پروژه‌های متنوعی کار خواهید کرد
 • از هر کجای دنیا می توانید از راه دور کار کنید
 • شما درآمد ثابت یا مزایای کارمندی نخواهید داشت، اما محدودیتی برای میزان درآمد شما نیز وجود ندارد
 • شما باید به دنبال مشتری و معرفی خود باشید و اساساً کسب و کار خود را راه اندازی و اداره کنید
 • جذب مشتری در ابتدا می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص زمانی که تجربه زیادی ندارید

تحصیلات دانشگاهی مورد نیاز

ممکن است برخی افراد بخواهند بدانند برای یادگیری ویرایش عکس و طراحی آیا باید مدرک دانشگاهی داشت یا خیر.

با صراحت، مدارک دانشگاهی داخل ایران تا این لحظه، خیلی مناسب وارد شدن به این کسب و کار نیست. اگر اشاره به کسب و کار شد دلیلش این است که بسیاری افراد در نهایت قصد رسیدن به درآمد را دارند و شاید اصلا بخاطر تفریح یا علاقه شخصی آنها نباشد. 

معمولا چنین هنرهایی توسط تیم هایی مانند مانی سافت به علاقمندان منتقل میشود و در دانشگاه بیشتر در خصوص تاریخچه ها و موضوعاتی صحبت میشود که خارج از دانشگاه و برای کسب و درآمد در بازار گرافیک و طراحی مناسب نیستند. البته قصد جسارت به زحمات اساتید و دانشجویان دانشگاهی را نداریم اما وقتی موضوع کسب درآمد به میان بیاید، دانشگاه ها معمولا کنار گذاشته می شوند.

خارج از ایران نسبت به داخل ایران وضعیت بهتری دارد چون محتوای آموزشی دانشگاهی آنجا بسیار مطلوب تر و مناسبتر است. اگر خارج کشور هستید رشته های زیر را میتوانید انتخاب کنید :

 • B.Sc. (Bachelor of Science) in Photography

 • B.Sc. in Photoshop

 • B.Sc. in Multimedia

 • B.Sc. in Animation

 • B.Sc. in Graphic Design

 • BFA (Bachelor of Fine Arts) in Photography

 • BA (Bachelor of Arts) in Visual Communication

 • BA in Fine Arts

 • M.Sc. (Master of Science) in Photography

 • M.Sc. in Graphic Design

 • MFA (Master of Fine Arts) in Photography

 • MA (Master of Arts) in Fine Arts


جمع بندی : تصمیم گیری برای شروع ویرایش عکس و طراحی

میدانیم که ممکن است هنوز نیاز به راهنمایی داشته باشید اما شاید بهتر است خیلی سخت نگیرید چون این رشته هنری نیازمند افرادی خلاق و با صبر است. برای اینکه خودآزمایی کنید و ببینید که آیا اصلا علاقه به این موضوع دارید و همچنین میتوانید در این زمینه بمانید موارد زیر را بررسی کنید :

 • شرکت در کلاس های حضوری اگر اساتیدی با توانایی مانی سافت بیابید همیشه خوب است.
 • الزامی به شرکت در کلاس های حضوری نیست چون نیازمند هزینه، وقت کافی، رفت و آمد و هماهنگی ها است.
 • هیچ چیز بهتر از این نیست که قبل از وارد شدن به این دنیای جذاب و صرف هزینه، بتوانید با چند پکیج آموزشی، خود را بسنجید.
 • هنر و کسب و کار ویرایش عکس و طراحی بسیار پردرآمد است اما شرط هایی دارد.
 • پس ورود به این فعالیت ها، دائما باید یادگیری های خود را ادامه دهید و متوقف نشوید و همواره در حال یادگیری نیز باشید.
 • خلاقیت و کسب درآمد در این راه کاملا وابسته به نوع یادگیری و عملکرد شما دارد.
 • اینکه ویرایشگر داخلی باشید یا فریلسنر یک انتخاب است. برای این تصمیم عجله نکنید، ابتدا مهارت های گفته شده را کسب نمایید، دانش خود را افزایش دهید، کم کم موقعیت ها در برابر شما ظاهر خواهند شد.

برای ما بنویسید اگر چیزی در ذهن دارید.