در این راهنما میپردازیم به حرکت آهسته و تکنیک ویدیویی اسلوموشن Slow Motion و سوپر اسلوموشن در فیلم سازی بهمراه معرفی انواع روشهای انجام آن.

اسلوموشن Slow motion یا حرکت آهسته چیست؟

یک دستور یا تکنیک است که به کمک آن تمام حرکات موجود در فیلم آهسته می شوند. اسامی معادل دیگر slow motion کلماتی مانند Slo-mo و Slow-mo نیز هستند.

این افکت ویدیویی در قرن بیستم توسط August_Musger خلق شد. در این روش فیلم با سرعت عادی ضبط می شود اما در زمان تدوین و توسط نرم افزار سرعت آن کاهش یافته و در نهایت آهسته تر میشود. 

امروزه برخی دوربین های حرفه ای نیز هستند که در زمان فیلمبرداری امکان ضبط ویدیو با تعداد فریم خیلی زیاد و همزمان به صورت حرکت آهسته را دارند.

فیلم هایی که از 24 فریم در ثانیه فریم های بیشتری دارند در اجرای این تکنیک تاثیر بیشتری خواهند داشت.

فریم چیست، فریم ریت fps چیست، تاثیر فریم ریت در ویدیو و صحنه آهسته

سوپر اسلوموشن Super slow motion یا حرکت آهسته طولانی چیست؟

همان تکنیک یا دستور اسلوموشن است با این تفاوت که میزان آهسته شدن حرکات در فیلم خیلی خیلی بیشتر میشود به نحوی که بسیاری جزییاتی که در فیلم در حالت عادی دیده نمیشود، قابل مشاهده خواهند شد.

dog slowmotion 2

چرا از تکنیک های حرکت آهسته استفاده میشود؟

نظر شما را جلب میکنم به چند دلیلی که تا کنون برای آنها از تکنیک های صحنه آهسته استفاده میشود :

 • نمایش جزییات بیشتر
 • ایجاد جذابیت سینمایی
 • بررسی دقیقتر نما
 • ایجاد تفاوت میان دو نما
 • استفاده در فعالیت های ورزشی
 • برای به تصویر کشیدن یک لحظه کلیدی که معمولا بعنوان تکرار صحنه انجام میشود
 • پدیده های طبیعی مانند ریزش باران یا حرکات حیوانات
 • ایجاد دلهره و وحشت

کشش زمان

به کشش زمان، حرکت آهسته دیجیتال گفته می شود . این نوع حرکت آهسته با قرار دادن فریم های جدید در بین فریم هایی که واقعاً توسط دوربین گرفته شده اند به دست می آید. این کار شبیه به ضبط بیش از حد است زیرا حرکت واقعی نیز در مدت زمان طولانی تری رخ می دهد.

اسلوموشن Slow motion یا حرکت آهسته چیست؟قسمت هایی که با X مشخص شده اند فریم هایی هستند که باید بصورت دیجیتال ساخته شوند

از آنجایی که فریم های بیشتر  هرگز ضبط نشدند، فریم های جدید باید ساخته شوند. گاهی اوقات فریم های جدید به سادگی تکرار فریم های قبلی هستند، اما اغلب با قرار گرفتن بین فریم های اصلی ایجاد می شوند. بسیاری از الگوریتم‌های پیچیده وجود دارند که می‌توانند حرکت بین فریم‌ها را دنبال کنند و فریم‌های میانی را بر اساس همان صحنه قبل و بعد تولید کنند. دقیقا همان کاری که در مرحله پست پروداکشن انجام میدهیم. تکنیک صحنه آهسته در واقع شبیه به کمی سرعت کمتر است و اسلوموشن واقعی نیست.

دستکاری زمان
اگر یک فیلم 10 ثانیه ایه با تعداد فریم 60 بر ثانیه ضبط شود و به 24 فریم در ثانیه کاهش یابد، حرکت آهسته خواهد شد که یک اثر دستکاری زمان منحصر به فرد است.

لحظه یخ زده

در تکنیک های سینمایی تکنیکی بنام Bullet time وجود دارد که به معنای زمان گلوله معروف شده است. در فیلم ماتریکس زمان که نئو روی پشت بام با شخص مقابل روبرو میشود و آن شخص شروع به شلیک گلوله میکند، نئو با حرکتی بسیار بسیار آهسته گویی که زمان متوقف شده است به پشت خم شده و به گلوله های جای خالی میدهد. به این تکنیک که زمان واقعا متوقف میشود لحظه یخ زده ، زمان مرده نیز میگویند.

تاثیر استفاده از پرده سبز در کروماکی برای انجام جلوه های ویژه

چند نمونه تاثیر گذار استفاده از تکنیک صحنه آهسته

در سال 1993 در فیلم وسوولود پودوفکین در فیلم خودکشی سال 1933 برای نمایش یک خودکشی استفاده شد. در زمان پریدن شخص در آب، امواج به آرامی پاشیده میشدند یا جان وو در فیلم کبوترهای در حال پرواز استفاده کرد. ماتریکس با استفاده از دوربین های متعدد و همچنین ترکیب حرکت آهسته با اکشن زنده در صحنه های دیگر، موفقیتی متمایز در اعمال افکت در صحنه های اکشن به دست آورد.

روش های ضبط فایل های ویدئویی حرکت آهسته

از لحاظ فنی دو روش برای ضبط ویدیوهای حرکت آهسته وجود دارد روش بلادرنگ یا ریل تایم Real time و روش ساده.

 1. روش بلادرنگ Real time
  با ویدیو به عنوان یک ویدیوی معمولی در حین ضبط آن رفتار می کند. فایل ویدیوی خروجی دارای همان نرخ فریم خروجی یا ضبط شده است. مدت زمان فیلم در فایل نهایی نیز با مدت زمان ضبط واقعی مطابقت داشته و این ویدیو صدا نیز دارد.
  در این نوع از دوربین های GoPro  و  Sony RX10/RX100 بجز دوربین های اختصاصی که برای صحنه آهسته تولید شده اند استفاده میگردد. همچنین شرکت هایی مانند اپل و سامسونگ نیز در موبایل های تولید شده خود چنین قابلیتی را قرار داده اند.
  هر دوربینی که بتواند 60 فریم بر ثانیه و بیشتر را ذخیره کند به آن دوربین مجهز به صحنه آهسته یا حرکت نرم گفته میشود.

  مزایای این نوع ویدیو
  . در خود دوربین با همان حرکت آهسته پخش می شود
  . در سیستم ها و نمایشگرها با همان حرکت آهسته پخش می شود
  . برای آهسته شدن نیازی به تدوین یا ویرایش ویدیو نیست
  . زمان ویدیو در ثانیه بدون دستکاری میباشد
  . ویدیو به همراه صدا میباشد

 2. روش منیال Menial
  در این روش که باز هم با خود دوربین به صورت مستقیم ضبط میشوند از حالت کشیدگی در زمان و همچنین بدون صدا ذخیره میکند. نرخ تعداد فریم در فایل ذخیره شده با فایل اصلی که روی سنسور دوربین تشکیل میشود متفاوت است.  برعکس این حالت ویدیوهای تایم لپس میباشد که در آن تعداد فریم های ذخیره شده کمتر از ویدیوهای معمولی است. 
  اگر فرض کنیم سرعت پخش عادی ویدیو 1x میباشد، در این نوع ویدیو سرعت از 1x کمتر خواهد شد.

  دوربینهایی که توانایی ضبط چنین ویدیوهایی دارند : 
  Panasonic Lumix DMC-FZ1000
  Samsung Omnia 2
  . Sony FDR-AX100
  Sony RX100
  و موارد دیگری نیز وجود دارند. 

اگر قصد مقایسه بیشتر در مورد این دو روش را دارید از این لینک استفاده کنید.


معرفی نرم افزارهایی برای تکنیک اسلوموشن و سوپراسلوموشن

امروزه در بسیاری از نرم افزارهای نیمه حرفه ای و حرفه ای تدوین فیلم امکان اجرای حرکت آهسته وجود دارد و جالب اینکه برخی از آنها دو روش نیز دارند. خیلی از تدوینگرانی که خوب آموزش دیده اند در برخی صحنه ها گفتی می آفرینند. برای آشنایی بیشتر، در زیر برخی از نرم افزارها را معرفی نموده ایم : 

هر نرم افزاری که قابلیت تغییر در تعداد فریم ویدیو را داشته باشد، امکان اجرای تکنیک های حرکت آهسته را نیز خواهد داشت.

معرفی پلاگین هایی برای اجرای تکنیک حرکت آهسته حرفه ای

همانطور که با نرم افزارها آشنا شده اید، درون هر یک از آنها ویدیو افکت و دستوراتی برای اجرای حرکت آهسته دارند اما این کافی نیست چون اگر کافی بود پلاگین های حرفه ای که روی همین نرم افزارها نصب میشوند ساخته نمیشد.

درست است که در نرم افزارها میتوان به سادگی با کم نمودن تعداد فریم، حرکت آهسته ایجاد نمود و البته که در سطح اولیه کافی است اما وقتی وارد تکنیک های حرفه ای تر شده و با انواع ویدیوها کار میکنید ممکن است خود نرم افزارها مقداری ضعیف عمل کنند. البته شرکت های تولید کننده همیشه سعی در بهبود کارکرد آنها دارند ولی شاید بد نباشد با گزینه های حرفه ای تری نیز آشنا شوید :

مشکلات و خطاها در انجام حرکت آهسته و اسلوموشن

برای اجرای تکنیک زیبای اسلوموشن نیازمند اصولی هستیم و نمیتوانیم بر روی هر ویدیویی آنرا به درستی اجرا کنیم اما چرا؟

ابتدا ویدیو زیر را مشاهده کنید تا با مشکلی بنام وارپ فریم در این تکنیک آشنا شوید : 

رفع کشیدگی فریم ویدیو، خرابی اطراف سوژه در تکنیک صحنه آهسته و سوپر اسلوموشن

بسیاری افراد بدون توجه به این موضوعات روی هر کلیپی که 24 یا 30 و حتی 50 فریم دارد عددی مانند 10 را برای حرکت خیلی آهسته وارد نموده و انتظار دارند که یک صحنه آهسته بی نقص داشته باشند اما هرگز چنین نخواهد شد.