پکیجهای آموزشی
Loading...
مانی سافت Manisoft

6 آموزش کاربردی کمرا راو Camera raw - ACR - هدیه

مجموعه ای از آموزشهای کاربردی ویرایش/ادیت عکس با نرم افزار کمرا راو ACR - Camera raw مختص به عکاسها و کسانی که در زمینه طراحی با نرم افزارهایی مثل فتوشاپ و بریج فعالیت دارند رو در این قسمت قرار میدیم تا با کمرا راو بیشتر آشنا بشید.

1. آموزش کمرا راو - شناخت مقدماتی بخشها و روشهای اجرا

اولین قدم در استفاده از کمرا راو یادگیری اینه که چطور اجراش کنیم. برای اجرای این برنامه میتونید در برنامه بریج روی آیکون مربوطه اش بزنید و در برنامه فتوشاپ از منوی فیلتر گزینه Camera raw filter رو اجرا کنید. نکات بیشترش رو در ویدیو زیر ببینید.

مدت زمان ویدیو : 14دقیقه

2.آموزش کمرا راو - تنظیم رنگ و تکنیک پاپ POP

در این ویدیو ، کنیک پاپ Pop را با نرم افزار کمرا راو Camera Raw آموزش داده ام. مطمئن هستم همانقدر که من ذوق زده شدم ام از نتیجه ی عکس ، شما نیز به همان میزان خواهید شد و به سراغ عکس های خود خواهید رفت. در عکس هایی که با فرمت Raw توسط دوربین گرفته میشود جزییات فراوانی ذخیره میشود که با این نرم افزار قابل مشاهده شده و تاثیر روی آنها می گذاریم.

مدت زمان ویدیو : 8دقیقه

نکته فنی

عکس هایی که در آنها آسمان و ابرهای پر پشت یا پشته ای با آسمان دم غروب وجود دارد عالی هستند برای کار ما. زمان غروب را در نظر بگیرید ، چه رنگ های دل انگیزی در آن نقاشی شده است. قرمز ، آبی ، نارنجی ، زرد ، ارغوانی. تکنیک پاپ POP مختص به چنین نمایی است. قرار است جزئیاتی را در این عکس ببینیم که در حالت عادی حتی در فتوشاپ هم قابل دیدن نیستند و این خاصیت تصاویر با فرمت راو Raw است.

3. آموزش کمرا راو - تکنیک تنظیم رنگ منحنی U

تکنیک منحنی یو U به ظاهر ساده اما تغییر فراوانی در عکس شما خواهد گذاشت. امیدوارم سایر اموزش های کمرا راو را نیز دیده باشید و مثل همیشه میگویم که به این آموزشهای تک اکتفا نکنید و راه یادگیری را از ابتدا و صحیح شروع کنید. برای اجرای تکنیک یو می بایست درک خیلی عالی از منحنی ها و مولفه های رنگ و نور مانند سفیدی ، روشنایی ، میانه ، سایه ، سیاهی در سه رنگ اصلی قرمز و آبی و سبز بدست آورده باشید تا کاملا متوجه عملکرد آن شوید.

من در ویرایش عکس هایم از منحنی استفاده فراوانی میکنم که یکی از آنها ایجاد کنتراست می باشد. کار دیگر رعایت میزان استاندارد سیاهی و سفیدی است. کار دیگر درجه بندی بی نظیر رنگ ها در عکس می باشد. نرم افزار کمرا راو در حال ایجاد تغییرات بزرگی است مواظب باشید جا نمانید.

با تصحیح رنگ در این تکنیک ، در یک لحظه ، فصل را در عکس عوض کنید.

مدت زمان ویدیو : 7دقیقه

4.آموزش کمرا راو - حذف اشیا در عکس

در این آموزش ویدیویی تکنیک حذف اشیا و همچنین کپی نمودن اشیا در عکس را یاد خواهید گرفت. مثالی که زده شده است بسیار ساده میباشد و هدف این بوده که با ابزار آشنا شوید. همین تمرین را دقیقا انجام دهید. زمانی خیلی با ارزش می شود که بر روی عکس های واقعی خود و مشتریان تان انجام دهید. در نرم افزار کمرا راو میتوانید هر جزیی را با دقت حذف کنید به طوری که اصلا آنجا نبوده. می توانید از یک جز تصویر ، کپی بگیرید و آنرا به چند تا تبدیل کنید. 

مدت زمان ویدیو : 7دقیقه

5. آموزش کمرا راو - کارایی Saturation و Vibrance

در تمام نرم افزارهایی که توانایی تغییر رنگ و نور را دارند این دوگزینه وجود دارد. سچیوریشن وظیفه کم و زیاد کردن غلظت رنگها را به عهده دارد ولی میتواند آنقدر رنگ را زیاد کند تا رنگها خراب شوند. از وایبرنس برای افزایش غلظت رنگهایی که در عکس وجود دارند اما کمرنگ افتاده اند استفاده میشود. وایبرنس برخلاف سچوریشن محدودیت در زیاد کردن غلظت رنگ دارد و هیچوقت رنگها را خراب نمیکند اما نکات بیشتری در مورد این 2تا وجود داره که در ویدیو آموزشی زیر میبینید.

مدت زمان ویدیو : 4دقیقه

6. آموزش کمرا راو - تکنیک ساختن رنگ سپیا

بروزرسانی در 1403.02.04

میرسیم به یکی از تکنیکهای جذابی که میشه روی عکسها با نرم افزار کمرا راو اجرا کرد. تکنیک سپیا Sepia هرچند ساده اما خیلی کاربردیه و حس و حال خاصی به عکسها میده. ما رو میبره به سالهای خیلی دور.

مدت زمان ویدیو : 7دقیقه

سوالات پرتکرار

آیا میتوان گفت که برنامه کمرا راو یک پلاگین است؟

بله. چون از منوی FILTER در فتوشاپ در دسترس است.

چگونه میتوان نرم افزار کمرا راو را آپدیت نمود؟

وقتی که جدیدترین نسخه نرم افزارهای ادوبی بریج و فتوشاپ نصب میشوند بصورت اتوماتیک کمرا راو هم آپدیت میشود اما به دلیل حجم زیاد این دو نرم افزار و عدم امکان دانلود مجدد برای برخی افراد، این امکان وجود دارد که بخواهید فقط خود کمرا راو آپدیت شود و شاید نیازی به نصب مجدد ادوبی بریج و فتوشاپ را نداشته باشید. در اینصورت کارهای گفته شده را انجام دهید.

  • ابتدا نرم افزارهای ادوبی بریج و فتوشاپ را ببندید.
  • نسخه جدید کمرا راو را از دانلود نموده و نصب نمایید.

یادگیری کمرا راو ACR

100% عکسها قبل از چاپ و استفاده حین طراحی باید توسط چنین برنامه ای دستکاری شوند. میتونید افکتهای رنگ زیبایی رو اعمال کنید و خیلی از مشکلات عکسها رو باهاش برطرف کنید.

...

موضوعات

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود

رویدادها

از سراسر مانی سافت