در این راهنما میپیردازیم به اینکه تیزر تبلیغاتی ویدیویی چیست : چگونه یک تیزر بسازیم به همراه نکات خواندنی و دانستنی های مورد نیاز.

تیزر تبلیغاتی ویدیویی چیست؟

درباره ویدیوهای تیزر، هدف آنها و نکات مفید برای ایجاد و ویرایش یکی از ویدیوهای خود بیشتر بیاموزید.

در دنیای آنلاین امروزی، تقریباً در هر کجا می‌توانید ویدیوهای تیزر پیدا کنید - برندهای بزرگ و صاحبان مشاغل کوچک و همچنین موسیقی‌دانان، هنرمندان، خلاقان و غیره از آنها استفاده می‌کنند. بیایید به این موضوع بپردازیم که یک ویدیوی تیزر چیست و چگونه می توانید از آن برای ارائه نگاهی اجمالی از محصولات و موضوع مورد نظر خود به مخاطبان استفاده کنید.

نمونه تیزر تبلیغاتی شرکت لاجیتک برای معرفی هدست بلو وویس

تیزر یک ویدیو همه کاره است که می‌توانید از آن برای ایجاد پیش‌بینی، گسترش آگاهی، یا تبلیغ یک محصول یا پیشنهاد جدید استفاده کنید. آن را به عنوان یک پیش‌نمایش کوچک در نظر بگیرید - کوتاه و شیرین. پس از تکمیل، می توانید آن را در همه جا، از کانال های رسانه های اجتماعی و وب سایت ها گرفته تا خبرنامه های دیجیتال و موارد دیگر به اشتراک بگذارید.

اساساً، اگر می‌خواهید در بین مخاطبان خود سر و صدایی ایجاد کنید، یک تیزر ویدیویی راه خوبی برای شروع است. تیزر در انگلیسی به صورت Teaser نوشته می شود.

تریلر تیزر چیست؟

تریلر یا Trailer را نباید با تیزر ویدیویی اشتباه گرفت. تریلر معمولا به بخش کوتاه یا گلچین شده ای از یک فیلم سینمایی گفته می شود که مدت ها قبل از به نمایش درآمدن نسخه کامل آن برای شگفت زده نمودن مخاطب به نمایش در می آید. اولین نمونه از تریلر در سال 1978 برای فیلم سوپرمن ارائه شد. البته دلیل ارائه آن به تعویق افتادن تکمیل فیلم اصلی بود تا به مخاطبان بگویند کار در حال انجام است و صبور باشند.
در تریلرها معمولا هدف این نیست که کل داستان را بگویند فقط میخواهند هیاهو یا جنجال به پا کنند. در این نوع تیزر، ممکن است از صحنه هایی استفاده شود که در فیلم اصلی دیده نمیشوند چون در حین ساخت فیلم تولید میشوند و ممکن است به نظر تیم تولید کننده برخی صحنه ها تا آخر ساخت تغییر کنند.

نمونه تریلر ساخته شده برای فیلم سینمایی Battle Wiking

با این توضیح، از موضوع تیزرهایی با عنوان تریلر خارج میشویم و به سراغ بحث اصلی یعنی تیزر تبلیغاتی ویدیویی چیست : چگونه یک تیزر بسازیم میرویم.


انواع تیزر تبلیغاتی

تیزرهای تبلیغاتی دارای چند حالت هستند :

 1. تیزر تبلیغاتی رئال
  در این نوع از افراد و شخصیت ها به صورت واقعی استفاده می شود. مانند تبلیغات یک فرش که شخصی با حرکت در یک محیط در مورد فرش صحبت میکند و یا ممکن است از یک کارخانه و محیط آن فیلمبرداری شده باشد.
 2. تیزر تبلیغاتی انیمیشن
  این تیزر کاملا گرافیکی است که با برنامه های کامپیوتری به حالت انیمیشن ساخته می شود. تمام کاراکترها و اشخاص و فضا کاملا غیر واقعی و کارتونی هستند. این تیزر ها معمولا برای تبلیغ محصولاتی که با کودکان و نوجوانان در ارتباط است به کار می رود. 
 3. تیزر تبلیغاتی رئال انیمیشن
  این نوع از تیزر ها ترکیبی از دو نوع قبل هستند. افراد واقعی را با انیمیشین ترکیب می کنند. این نوع از تیزر معمولا برای تبلیغ خوراکی یا محصولات آموزشی کودکان و نوجوانان به کار می رود.
  به عنوان مثال تبلیغات برند چی توز بیشتر تمرکزش بر این نوع از تیزر است.

چگونه می توانم یک تیزر ویدیو ایجاد کنم؟

کلید ایجاد یک تیزر ویدیویی عالی، ارائه اطلاعات مناسب است. زمان تیزر ویدیویی معمولا کوتاه و بیشتر آنها فقط 15 تا 60 ثانیه طول می‌کشند و باید به اندازه کافی برای برانگیختن احساسات حرفه ای باشد. تیزر ویدیویی مانند بیرون آوردن قلاب ماهیگیری و غذای اصلی آن است که میتواند مفید باشد.

برای ساخت تیزر باید کمی وقت بگذارید و به این فکر کنید که چگونه اطلاعات را بگویید. آیا می توانید آن را به یک داستان کوچک تبدیل کنید؟ چه تصاویری مورد نیاز است؟ حتی اگر تیزر بسیار کوتاه ولی باید ایده هایی که در ذهن دارید را مانند یک داستان بچینید تا کنار هم دیده شده و بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.

برای ساخت تیزر ویدیویی چه دوربینی نیاز داریم؟

هنگامی که شما آماده شروع فیلمبرداری هستید، دوربین های گوشی های هوشمند می توانند به اندازه دوربین های DSLR موثر باشند. در حالی که ممکن است دوربین برای ساخت تیزر برند حرفه ای ضروری باشد، یک گوشی هوشمند می تواند رویکرد غیررسمی تری را ارائه دهد که ممکن است برای مخاطبان خاص جذاب باشد. یعنی سعی نکنید در معرض دید مشتری که یک برند است از موبایل استفاده کنید. برای تهیه یک دوربین مناسب صفحه مشاوره اولیه خرید و انتخاب دوربین برای تصویربرداری ویدیویی یا فیلمبرداری را مشاهده کنید.

پس از فیلمبرداری تیزر چه کارهایی باید انجام شود؟

تنها چیزی که باقی می ماند این است که کلیپ های خود را ویرایش کنید، داستان را پشت سر هم قرار دهید، با تکنیک‌ها و ایده‌های ویدیویی که از پکیج های آموزشی مانی سافت یاد میگیرید ویرایش‌های حماسی و تاثیرگذاری را ایجاد کنید.

برای تدوین تیزر ویدیویی چه سخت افزاری لازم است؟

مشخصاتی که مینویسیم حداقل سخت افزاری است که باید داشته باشید و هر چقدر قوی تر باشد در حین تدوین درخواست های شما سریعتر انجام خواهند شد :

مشخصات پایه ای سیستم برای تدوین تیزر
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو Core i5 یا معادل آن در AMD
2 مادربورد بتواند پردازنده فعلی را ساپورت کرده و
امکان استفاده از قوی تر را نیز داشته باشید
3 حافظه رم 16GB
4 پاور 550 gold antec
5 کارت گرافیک GTX1660-6G GDDR5 یا AMD هم رده
6 هارد نگهداری اطلاعات SSD 500 GB

برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیقتر از مشخصات لپ تاپ و سیستم صفحه سیستم مناسب را مشاهده نمایید.

برای تدوین تیزر چه برنامه هایی لازم است؟

معمولا برای تدوین تیزر ویدیویی در حالت اولیه از یک نرم افزار استفاده می شود اما ممکن است در حین کار احساس کنید نرم افزار یا برنامه های قوی تری را لازم داشته باشید تا بتواند خلاقیت هایی که در ذهن دارید را انجام دهد. 

تیزر ویدیویی یعنی خلاقیت و اجرای ایده های نو، بعد از آن به این میرسید که باید ایده ها را اجرا نمود. برخی تیزرهای ویدیویی فقط نیاز به ترکیب ویدیو و عنوان نویسی دارند، برخی دیگر نیازمند استفاده از پلاگین های حرفه ای برای خلق جلوه هستند، برخی دیگر نیازمند استفاده از چرخش های سینمایی سه بعدی هستند اما کدام نرم افزار تمام این قابلیت ها را دارد؟ 

اگر در تدوین فیلم تازه کار هستید، بهتر است معنای دقیق تدوین فیلم را بدانید چون تا انتها ممکن است برخی موضوعات در ذهن شما حل نشوند. برای دانستن بیشتر در این زمینه صفحه آموزش تدوین فیلم نکاتی که یک تدوینگر باید بداند را مشاهده کنید.

هیچ نرم افزاری نیست که برای ساخت انواع تیزر ویدیویی تمام نیازها را برطرف کند. در تدوین تیزر باید چندین نرم افزار را یاد گرفت و کاملا به آنها مسلط شد و الی چاره ای جز اینترنت گشتن برای رسیدن به سوالات نمی ماند. در پایین لیست نرم افزارها را مشاهده کنید :

انجام کارهای سخت تر و نرم افزارهای پیچیده تر

حتی اگر بهترین فیلمها ضبط شده باشد ولی همیشه این امکان وجود دارد که بر اساس نیاز، تغییراتی فراتر از چیدمان کلیپ ها و اعمال رنگ و نور نیاز شود. مثلا ممکن است لازم شود بخشی از تصویر برای اهدافی انتخاب شود و جای آنرا تصویر دیگری بگیرد و یا شاید بخشی از تصویر خراب است و باید ترمیم شود و حتی ممکن است لازم شود در نمایی، یک شخص حذف شود.

نرم افزارهایی که بالاتر با آنها آشنا شده اید توانایی های منحصربفردی دارند ولی همه کارها را انجام نمیدهند. ممکن است فکر کنید پس کدام نرم افزار میتواند همه کارها را انجام دهد، در یک پاسخ صریح باید بگوییم هیچ نرم افزاری با این قابلیت وجود ندارد. البته بستگی به این دارد که در حین تدوین با چه مشکلی روبرو شده یا خواهید شد. در آن زمان مشخص می شود که نرم افزار انتخاب شده میتواند یا خیر. طبق قانون تولید کنندگان نرم افزار، هر برنامه ای برای انجام وظایفی ساخته می شود و با در کنار هم قرار گرفتن میتوانند همه کارها را انجام دهد.

اینگونه فکر نکنید که 100 درصد کارهای سخت را خودتان انجام دهید چون ممکن است هم وقت گیر و هم خسته کننده باشد پس شاید بهتر است برای انجام برخی کارها، از افرادی کمک بگیرید همانطور که دیگران از شما ممکن است کمک بگیرند.

معرفی نرم افزارها

نرم افزارهایی که تا قبل از این مرحله با آنها آشنا شده اید بسیار توانمند و خاص هستند و شاید 90 درصد نیازها را برطرف کنند اما بهتر است با نرم افزاری بنام افتر افکتس نیز آشنا شوید. به زبان ساده، اغلب کارهایی که نرم افزارهای تدوین فیلم توانایی انجام آنها را ندارند، افتر افکتس میتواند. البته این نرم افزار فقط برای رفع مشکل نیست بلکه وظیفه اجرای جلوه های ویژه ای که شما در ذهن دارید را برعهده دارد و همچنین خیلی خیلی فراتر.

برای آشنایی با افتر افکتس صفحه افتر افکت After effects چیست؟ شناخت و کاربردها را مشاهده نمایید.

این نرم افزار یک دنیایی کاملا متفاوت از نرم افزارهای تدوین فیلم است آنقدر که میتواند فضای دو بعدی فیلم را به 3 بعدی تبدیل کند. با پلاگین هایی که دارد این قابلیت را بوجود خواهد آورد که درونش اشیا و نوشته های سه بعدی خیره کننده ای را ساخت اما قبل از یادگیری این نرم افزار، ابتدا باید یک تدوینگر ماهر شد البته افراد میتوانند بدون تدوینگر شدن، در این نرم افزار نیز به تبهر برسند ولی چون این نرم افزار برای تدوین فیلم به زمانهای طولانی تر از 1 دقیقه مناسب نیست، پس تدوینگر شدن یک امر ضروری خواهد شد.


آیا هر کسی میتواند تیزر ویدیویی و تبلیغاتی بسازد؟

پاسخ این سوال به شرایط مختلفی بستگی دارد اما بعنوان یک نکته مهم، هیچکس نباید بدون آموزش و تمرین وارد آن شود. تیزر تبلیغاتی فقط فیلم ضبط کردن و ترکیب با چند افکت نیست. تیزر باید روی احساسات مخاطب تاثیری را که مشتری در نظر دارد بگذارد و الی با یک ویدیو عادی فرق زیادی نخواهد داشت.

تیزر تبلیغاتی هدفش درگیر نمودن ذهن مخاطب است و پشت این موضوع، دانش و تخصص وجود دارد. از داستان نویسی گرفته تا رنگ شناسی و ترکیب تصاویر.

در ساخت تیزر موارد مهم زیر در نظر گرفته می شوند :

 • دقیقا مخاطب یا هدف مونث است یا مذکر
 • محدوده سنی چند سال است
 • برای کدام منطقه جغرافیایی در نظر گرفته میشود
 • آیا محدود به زمان خاصی است
 • چه تاثیری باید بر مخاطب بگذارد یعنی او را وادار به چه کاری کند
 • زمان بسیار کمی فرصت برای تاثیر روی مخاطب دارد در حد چند ثانیه

تیزر اختصاصی یا قالب آماده تیزر : کدام بهتر است؟

برای ساخت تیزر چندین راه وجود دارد که به دلایل مختلف میتوانید هر کدام را انتخاب کنید یا تیزر تولید شده حاصل استفاده از هر دو راه باشد :

 1. قالب آماده تیزر ویدیویی و تبلیغاتی
  یکی از راه های سریع که خون تدوینگر را به جوش خواهد آورد استفاده از قالب های آماده تیزر ویدیویی است. شرکت های خارجی متعددی برای افرادی که ممکن است ایده یا زمان کافی نداشته باشند، قالب های آماده ای را تولید کرده اند که با دیدن آنها هم ذهن بازتر میشود و هم با استفاده از آنها زیبایی تیزر تبلیغاتی بیشتر میشود. برای دیدن چندین قالب آماده تیزر صفحه قالب های آماده تیزر را مشاهده کنید.
 2. ایده پردازی کاملا اختصاصی و سفارشی در ساخت تیزر
  در این روش صرفنظر از اینکه فیلمبرداری انجام شده است، تدوینگر باید کاملا مسلط و آموزش دیده و در کنار آن دارای ذهن خلاق باشد. بسیاری برندها و شرکت هایی که مشتری تیزر تبلیغاتی هستند بیشترین پول را به مفهوم، خلاقیت و داستان تیزر پرداخت میکنند. چه خوب است اگر سازنده تیزر به این مرحله برسد و بتواند آنچه که دقیقا مشتری میخواهد را بسازد.

جمع بندی

تا این مرحله میدانید تیزر چیست و برای ساخت آن چه کارهایی باید انجام داد، چند نکته دیگر نیز بدانید :

 1. ابتدا یک تدوینگر ماهر شوید حتی قبل از آنکه فیلمبرداری یاد بگیرید
 2. چون بسیاری از تیزرهای ویدیویی نیازمند فیلمبرداری از محیط هستند، پس باید یک دوربین مناسب تهیه کنید
 3. فیلمبرداری یاد بگیرید اما نه به این سادگی که دوربین را به دست گرفته و ضبط کنید
 4. پس از تدوین فیلم، حتما باید وارد تولید جلوه ویژه و فضای 3 بعدی شوید
 5. برای کسب درآمد و موفقیت و تولید تیزرهای خوب، باید تمرین کرده و صبور باشید
 6. اگر آماده هستید با پکیج های آموزشی مانی سافت شروع کنید.