در این راهنما توضیحات کاربردی که برای خرید یا انتخاب یک دوربین فیلمبرداری لازم است بدانید گفته شده است تا بدانید چگونه یک دوربین مناسب برای فیلمبرداری یا تصویربرداری ویدیویی انتخاب نمایید.

دوربین فیلمبرداری چیست.

به دوربینی گفته میشود که توسط آن میتواند فیلم ضبط نمود. دقیقا همانکاری که با دوربین گوشی خود میکنید اما دوربین های فیلمبرداری دارای توانایی و قدرت های بیشتری نسبت به دوربین موبایل هستند و انتخاب یا خرید دوربین باید بر اساس نوع ویدیوها و پروژه انجام شود.

آشنایی با انواع دوربین های
فیلمبرداری.

 1. دوربین های دی اس ال آر DSLR.
 2. دوربین های کمکوردر CAMCORDER.
 3. دوربین های سینمایی.
 4. دوربین های اسلوموشن.
 5. دوربین های ورزشی یا حرکات اکشن.
 6. دوربین های مجهز به لرزشگیر.

1. دوربین های دی اس ال آر DSLR.

کسانی که قصد شروع به فیلمسازی با بودجه پایین را برای کارهای مستند و یا گاها موزیک ویدیو و کلیپ دارند،به آنها پیشنهاد میشود.

دوربی برای ساخت کلیپ و موزیک ویدیو

این نوع دروبین ها دارای تنوع بسیار زیاد در برند و مدل هستند و یکی از بهترین مزیت های آنها قابل تعویض بودن لنز میباشد.نکته ای که باید در حالت کلی این دوربین ها در نظر گرفت،هدف از ساخت آنها گرفتن عکس میباشد و نه فیلمبرداری و کارهای ویدیویی!اما از آنجایی که بحث بودجه به میان می آید تولیدکنندگان این دوربین های عکاسی،قابلیت های فیلبرداری را با امکانات و کیفیت های مناسبی در آنها قرارداده اند.

به عنوان مثال دو دوربین پاناسونیک جی 7 و کانن 80 دی ، دو گزینه از بهترین گزینه های تولید فیلم و کلیپ هستند که به دلایلی از سایر دوربین های دی اس ال ار هم رده خود برتری دارند.

یکی دیگر از دلایلی که موجب میشود به سمت دوربین های دی اس ال آر برویم ، مدل های است که سنسورهای بزرگ دارند که این سنسورهای بزرگ موجب ذخیره عمق میدان های سینمایی یا همان بلور بودن بکگراند سوژه ، کاهش نویز در فیلم است که همین قابلیت یعنی بلور یا مات بودن بکگراند سوژه در فیلم،یکی از تکنیک های خاص و زیبای تولیدات سینمایی است.

مورد بعدی که موجب انتخاب این دوربین ها میشود،استفاده و کاربری ساده آنها است که هر شخصی با توان جسمی معمولی میتواند تصاویر مناسبی بگیرد،نکته ای که باید مد نظر گرفت اینکه،دوربین های دی اس ال آر،دارای ابزارهای جانبی متنوع و متعددی هستند که با اتصال آنها به دوربین،میتوان توانایی گرفتن فیلم و کیفیت کار را بسیار بالا برد.

وجود قابلیت لرزشگیر،اتصال و یا تعویض لنز،اتصال به ابزارهای حرفه ای سینمایی،کاربری آسان،تصویربرداری در شرایط نوری کم ، امکان اتصال میکروفون ، تنها بخشی از مزایای این دوربین ها میباشد.

2. دوربین های کمکوردر CAMCORDER

سری بعدی دوربین های فیلمبرداری ، دوربین های کمکوردر نام دارند.

از دلایل خیلی مهم برای خرید این نوع دوربین، امکان ضبط بی وقفه و طولانی است.

مشاوره انتخاب دوربین برای فیلمبرداری و ساخت کلیپ

از مشخصه های این دوربین ها میتوان به بدنه بزرگ،قدرت در زوم با لنزهای داخلی،قابلیت اتصال میکروفون های حرفه ای،قابلیت اتصال هدفون برای گوش نمودن به صدا،اشاره نمود.باید بدانید کار کردن با این دوربین ها و رکورد ویدیو،بسیار ساده تر و راحت تر از دوربین های دی اس ال آر میباشد که به همین دلیل بسیاری فیلم ها و تولیدات اخبارهای تصویری از این گزینه استفاده مینمایند که مدلهای دیگری مانند XL1 , PD175 و هستند.

در مقابل دوربین های دی اس ال آر،این دوربین های پیشرفته برای فیلمبرداری در شرایط نور کم مناسب نیستند و همچنین به دلیل کوچک بودن سنسور ، تکنیک عمق میدان یا همان بلور یا مات بودن پشت بکگراند را به زیبایی دی اس ال آر تولید نمیکنند.

3. دوربین های سینمایی.

میرسیم به دوربین هایی که دوربین سینمایی نام دارند.

مشاوره انتخاب و خرید دوربین برای فیلمبرداری و ساخت کلیپ

یکی از بهترین مدل این سری ، کانن Canon C100 Mark2 میباشد،بسیار با کیفیت و عالی بوده که از برترین قابلیت های آن،امکان تعویض لنز و استفاده از لنزهای تولید شده توسط شرکت کانن برای دوربین دی اس ال آر میباشد.

سنسور این دوربین بسیار بزرگ و 35 میلیمتر میباشد تا بتواند یک عمق میدان بسیار بی نظیر به همراه نویز کم را برای شما بوجود بیاورد،همین تکنیک در زمان تولید کلیپ های تجاری،تصویربرداری از محصولات،مراسمات به کار شما ارزشی بسیار بالا داده و موجب جذابیت میشود.

کاربری این دوربین بسیار آسان و کیفیت ویدیوهای آن از سری دی اس ال آر بسیار عالی تر است چرا که بر خلاف دوربین های دی اس ال آر ، مختص به رکورد و تولید ویدیو ساخته شده است.

با این سری دوربین میتوانید تصاویری بگیرید که حرفه ای ها آنها را میگیرند و جالب اینکه ادجاست یا تصحیح نمودن تنظیمات در صحنه های مورد رکورد،توسط تنظیمات داخلی براحتی انجام میگیرد.

از آنجایی که این دوربین بصورت حرفه ای برای گرفتن فیلم های سینمایی آماده شده،امکان گرفتن عکس ندارد و از ارزش آن چیزی کم نمیشود.

این دوربین به گونه ای ساخته شده است که با انجام تنظیمات،تصحیح رنگ و نور سینمایی در زمان رکورد موجب میشود بعد از رکورد،نیاز به تصحیح رنگ یا کالورگریدینگ نباشد.

4. دوربین های اسلوموشن.

یکی از لذت بخش ترین صحنه ها در فیلم،صحنه های بسیار آهسته میباشد.

مشاوره انتخاب و خرید دوربین برای صحنه آهسته

خیلی اوقات لازم است تا از پرتاب یک جسم مانند گوشی موبایل،یا حرکت یک ماشین سریع،یا صحنه ورزشی یا یک موزیک ویدیو از خواننده،تصویری را با سرعت بسیار پایین و اصطلاحا خیلی صحنه آهسته رکورد کنید،این تصاویر توسط چنین دوربین هایی گرفته میشود که Slow motion هستند.مدل این دوربین Sony PXW-FS5 میباشد.

به طور مثال این دوربین میتواند از 240 تا 960 فریم بر ثانیه و همچنین خیلی بیشتر را ضبط کند.

5. دوربین های ورزشی یا حرکات اکشن.

کار با این دوربین ها گاها سخت است اما بسیار پرکاربرد هستند.

مشاوره خرید دوربین برای فیلمبرداری و ساخت کلیپ 

با قراردادن این دوربین بر روی دوچرخه ، کلاه موتور سوار ، اتصال به اسکیت سوار،قراردادن بر روی ماشین،بستن به بدن حیوانات،تصاویری هیجانی را رکورد می نمایید که با هیچ دوربین دیگری نمیتوان آنرا فیلمبرداری نمود.

این دوربینها امکان دیدن فیملهایشان توسط ابزارهای وایرلس مانند موبایل یا تبلت از راه دور امکان پذیر است.

اگر کلمه گو پرو Go Pro را شنیده باشید منظور همین سری از دوربین ها میباشد.

6. دوربین های مجهز به لرزشگیر.

راهنمایی و مشاوره انتخاب دوربین برای فیلمبرداری و ساخت کلیپ

ابزارهایی که از موبایل شما و یک لرزشگیر ترکیب شده اند. تصاویری که با این دوربین ها گرفته میشود بسیار نرم میباشند و فاقد لرزش های شدید است.

با سیستم لرزشگیری که در این ابزار که به آن Osmo اوسمو ، گفته میشود قرار گرفته است ، اگر با قدمهای تند و سریع حرکت کنید ، بعد از مشاهده باورتان نمیشود که در زمان گرفتن فیلم ، شخص دویده است.

برای استفاده از این دوربین،باید موبایل یا تبلت خود را به آن متصل کنید. نکته مهم اینکه این دوربین صدا رکورد نمیکنید و فقط تصویر را میگیرد. در بسیاری از مراحل تولید کلیپ و رکورد موزیک ویدیو،تیزرسازی،کاربردهای مناسبی دارد.

در حال حاضر حداکثر کیفیت تصاویر آن ، فورکی میباشد.

حال به موارد و گزینه هایی که در انتخاب یک دوربین موثر هستند توجه نمائید

نکات مهم در انتخاب و خرید
دوربین فیلمبرداری.

 • دوربین به اندازه ای باشد که نگه داشتنش برای زمان های طولانی راحت باشد که هندی کم و دی اس ال آر ها بدون ابزارهای نگهدارنده کارایی ندارند )
 • تنظیمات تصویربرداری در آن بصورت دستی در اختیار فیلمبردار باشد تا بتواند میزان نور و سایر موارد را کنترل کند ( سری های هندی کم و کوچک ، گو پرو ، اوسمو ، فاقد این تنظیمات هستند )
 • با اینکه خیلی از دوربین ها دارای لنزهای پیشفرض و غیر قابل تعویض هستند و زوم در آنها ممکن است کافی باشد ، اما برای مصارف سینمایی حتما گزینه ای که لنزهای دیگر را میتوان بر روی آن نصب نمود را انتخاب کنید ( مانند دی اس ال آر ها و سینمایی حرفه ای )
 • به جهت رکورد صدای مستقیم ، امکان اتصال میکروفون های حرفه ای را داشته باشد ( در دی اس ال آر ها و حرفه ای سینمایی و خبری امکان پذیر است )
 • یکی از پرکاربردترین قابلیت ها ، امکان لرزشگیر در دوربین است،دوربین شما چه بر روی لنز و یا چه داخلی حتما آنرا داشته باشد ( در دی اس ال آر ها و حرفه ای سینمایی و خبری و در برخی هندی کم ها امکان پذیر است )
 • آپشن خیلی مهمی مثل سنسور که همیشه حرف برای گفتن دارد را بزرگترین در نظر بگیرید ، چرا که هر چقدر سنسور دوربین بزرگتر باشد ، عمق میدان کمتر و بلور بکگراند بهتری و نویز کمتری را خواهد داشت ( سری های دی اس ال آر مانند کانن فایو دی ، سیکس دی و ... و سینمایی حرفه ای این قابلیت را دارند )
 • آپشن خیلی مهم دیگر ، فرمتی است که رکورد انجام میشود یعنی همان MP4 ، دقت کنید هر چه میزان فایل تولیدی دارای فشردگی کمتری باشد در زمان ادیت در پریمیرپرو و افترافکتس و فاینال کات ، سرعت بیشتری و روانی بهتری خواهید داشت،ام پی فور اغلب دارای نسخه های متعددی است و ما همیشه پیشنهاد فرمت mov را داریم اما امروز فرمت های ام پی فور مناسبی نیز تولید میگردد
 • مگاپیکسل که همیشه حرف برای گفتن دارد را بیشترین در نظر بگیرید،بطور مثال مگاپیکسل برای رکورد فیلمهای فول اچ دی 2 میباشد،پس دوربین در حالت فیلمبرداری حتما حداقل دو مگاپیکسل ویدیویی کیفیت داشته باشد
 • به یکی از مهمترین گزینه ها همیشه دقت کنید که آن ، فوکس اتوماتیک و تشخیص چهره یا تمرکز اتوماتیک بر روی سوژه در فیلمبرداری است ، این نکته بسیار بسیار مهم است مخصوصا برای فیلمبرداری در مراسمات که چهره های متعدد در تصویر وجود دارد و دوربین باید بتواند این تشخیص اتوماتیک در حالت ویدیو را بخوبی انجام دهد.این گزینه در دوربین هایی مانند کانن 70 دی ، 80 دی ، فایو دی مارک 4 و همچنین سری سینمایی حرفه ای موجود است.
 • نکته دیگری که مدنظر بگیرید اینکه،دوربین های دی اس ال آر مانند کانن مارک 2 یا 3 دارای محدودیت در مدت زمان رکورد یکباره هستند مثلا کانن مارک 2 فقط 12 دقیقه فیلم در یک رکورد میگیرد و دوربین متوقف میشود و مارک 3 مدت زمان 30 دقیقه ، پس باز هم باید در خرید دوربین های دی اس ال آر برای رکودهای طولانی تر دقت نمود.
 • اگر قصد گرفتن عکس را دارید ، خوب است که دوربینی را فقط برای گرفتن عکس و گاها فوتیج های کوتاه تهیه کنید .
 • در دی اس ال آر ها قابلیت فیلمبرداری نیز هست اما بهتر آن است که از هر دوربینی با توجه به هدف تولید آن استفاده کنید ، اگر مقداری دقت کنید ، شرکتی مثل کانن و نیکون هیچوقت همه قابلیت ها را در یک دوربین قرار نمیدهند و این بجز مسائل تجاری دلایلی دارد ، مثلا به یک مراسم میروید باید چند ساعت طولانی رکورد انجام دهید ، پس سری دی اس ال آر با گرمایی که تولید میکند ، احتمالا آسیب دیدنشان زیاد است و نکته دیگری که وجود دارد اینکه ، دوربینی مثل دی اس ال آر ، دارای سنسوری حساس است که اغلب نور شدید مستقیم آفتاب و نورهای لیزری در جشن ها موجب تولید پیکسل سوخته در آنها میشود.
 • با توجه به اینکه دوربینهای دی اس ال آر در مدت زمان رکوردهای طولانی محدودیت دارند پس دقت نمائید اگر رکوردها طولانی هستند ، آنها را انتخاب نکنید.