پکیجهای آموزشی
Loading...

8 آموزش هلیشات/کوادکوپتر/پهپاد با مویک/فانتوم - هدیه

از اونجایی که خیلیها وقتیکه دوربین هوایی مثل هلیشات/کوادکوپتر/مویک/فانتوم از شرکت DJI خریداری میکنن دوست دارن که منوها و تنظیمات رو یاد بگیرن و عکاسی و فیلمبرداری رو خوب انجام بدن ویدیوها و توضیحاتی رو در این صفحه بصورت کامل براتون آماده کردیم.

لغت‌‎شناسی
در زبان فارسی به دوربینهایی که از آسمان عکس و فیلم میگیرن نامهایی مثل هلیشات/کوادکوپتر/هلی کم/پهپاد/ایرکرفت، میگن که همشون یکی هستن. آموزشهای این صفحه با مدلهای Mavic Platinium و Phantom از شرکت DJI ضبط شدن که بخشی از یک پکیج آموزشی کامل هستند که در انتها لینکش رو گذاشتم تا اگر خواستید به صورت دقیق و کامل کارکردن باهاشون رو یاد بگیرید.

1.آموزش هلیشات/کوادکوپتر/پهپاد - تکنیک چرخش 360 درجه

تکنیک چرخش اتوماتیک دو سوژه در فیلمبرداری با هلیشات یکی از زیباترین صحنه ها را بر جای میگذارد. برخی مدلهای هلیشات مانند فانتوم3 که این تنظیم اتوماتیک را ندارد باید توسط یک اپراتور ماهر به صورت دستی با دو اهرم انجام شود اما در مدلهای بالاتر مانند فانتوم4 و ماویک پرو تنظیمات پرواز هوشمند را در خود دارند کافیست قواعد را اجرا و بدون هیچ ترسی بگذارید تا هلیشات اتوماتیک اطراف سوژه چرخش 360 درجه را اجرا کند که البته خیلی جذاب نیز میباشد.

مدت زمان ویدیو : 20دقیقه

 

2.آموزش هلیشات/کوادکوپتر/پهپاد - تنظیمات فیلمبردای و قبل از ضبط

قبل از اینکه شروع به فیلمبرداری با کوادکوپترهایی مثل Mavic یا Phantom کنید بهتره که تنظیمات دقیق فیلمبرداری رو یاد گرفته و انجام بدین چون بعدا در زمان تدوین ویدیوها با مشکلاتی روبرو میشید که خسته تون میکنن. این تنظیمات در نرم افزار DJI اصلی تمام دوربینهای فیلمبرداری این شرکت هستند که شامل : 1.تنظیم فرمت ضبط 2.تنظیم تعداد فریم 3.تنظیم وایت بالانس 4.تنظیم نور و روشنایی هستند.

مدت زمان ویدیو : 3دقیقه

 

3.آموزش هلیشات/کوادکوپتر/پهپاد - بازگشت اتوماتیک Back to Home

یکی از قابلیتهای خیلی عالی و کاربردی در دوربینهای هوایی شرکت DJI ، بازگشت به خانه یا Back to home است. باورتان نمیشود اما در شرایط بحرانی، شما را نجات میدهد و باعث میشود دوربین هوایی تان به سلامت به نقطه اصلی و شروع شده برگردد آنهم به صورت اتوماتیک اما نکات بیشتری وجود دارد که بعد از ویدیو بهتر است بخوانید.

مدت زمان ویدیو : 11دقیقه

به ریموت کنترل خود توجه کنید ، یک کلید بازگشت به خانه یا H دارد. اگر این کلید را چند ثانیه نگه دارید در ریموت کنترل به شما هشدار فعال شدن خلبان اتوماتیک و بازگشت به خانه را می دهد. پس از چند دقیقه اگر مشکلی رخ ندهد ، هلی شات به مقصد می رسد اما کجا ؟

مقصد هلیشات

سیستم بازگشت به خانه در شرایط خاصی درست عمل خواهد نمود در غیر اینصورت حتما به هلیشات شما آسیب جدی وارد می شود. به شما هشدار می دهم ، وقتی که هلی شات را روشن می کنید ، قبل از پرواز نمودن ، نقطه ای که در آن قرار گرفته اید را مطابق توصیه هایم در ابتدای آموزش های قبلی رعایت کنید مانند :

 • در کنار شما ساختمان های بلند و نزدیک به هم وجود نداشته باشد
 • در محل شما دکل برق و سیم های برق هوایی وجود نداشته باشند
 • در کنار دریاچه قرار نگرفته باشید

موارد بالا را زمانی می توانید نادیده بگیرید که قصد استفاده از خلبان اتوماتیک را ندارید چرا ؟ چون اگر این موارد را رعایت نکنید ، از سیستم خلبان اتوماتیک برگشت به خانه استفاده کنید ، ممکن است نقطه جی پی اس ثبت شده در هلی شات و ریموت کنترل دارای خطای نقطه ای باشد ، پس موقع فرود احتمالا روی نقطه پرواز قرار نخواهد گرفت و احتمال افتادن در آب یا برخورد با شرایط بالا بسیار زیاد است.

در شرایط عادی وقتی که هلی شات در فاصله دوری از شما قرار گرفته اگر این کلید را ده ثانیه نگاه دارید دستگاه به صورت عمودی رو به آسمان ارتفاع می گیرد و به صورت افقی به سمت نقطه اول یا شروع پرواز باز خواهد گشت. امیدوارم در طی این مسافت و مخصوصا موقع فرود آمدن نکات را رعایت نموده باشید تا مثل این ویدیو آموزشی با موفقیت فرود خوبی داشته باشید.

اگر چنانچه موقع فرود آمدن متوجه خطا در فرود شوید مثلا بجای نقطه ی فرود چند متر آنطرف تر فرود آمد ، روی گوشی خود کلید انصراف را فشار و تایید کنید ، هلی شات در همان جای خود باقی خواهد ماند و می توانید آنرا به مسیر دلخواه هدایت کنید.

برای من چند بار رخ داده که موقع فیلمبرداری هوایی آنقدر در آسمان رفته ام که هلی شات دیده نمیشده مخصوصا ساعات ظهر و بد تر اینکه آسمان ابری باشد ، نه چراغ ها خوب دیده می شود و نه رنگ سفید خود هلیشات ، اگر برای شما هم رخ داد کافی است کلید بازگشت به خانه را فشار دهید تا بازگشت انجام شود و در طی کل مسیر از روی نقشه مواظب آن باشید و رد آن را بگیرید.

هلی شات ها هوشمند هستند ، همانطور که در آموزش دیگر ما متوجه شده اید که در نرم افزار می توان میزان هشدار باطری را تنظیم نمود ، اگر به حد هشدار برسید و همچنان در آسمان باشید ، هلیشات به شما هشدار می دهد که با این میزان باطری امکان سقوط خواهید داشت پس اتوماتیک شما را مجبور به استفاده از خلبان اتوماتیک می کند و اختیار کنترل را نخواهید داشت. اگر خیلی دیر این اتفاق رخ دهد هلیشات شما در مسیر حتما سقوط خواهد نمود. برای جلوگیری از این اتفاق درصد های هشدار اتمام باطری را کم نکنید و بگذارید سر موقع بازگردد. 

برای اینکه نگران نباشید که چقدر حیف که باید بخاطر باطری کم برخی از نماها را ضبط نکنید یا عکس نگیرید به همراه خود 3 باطری ببرید. اینکار باید می شود وسوسه نشوید که درصد باطری ها را در نرم افزار کم کنید تا مثلا بیشتر فیلم بگیرید.

4.آموزش هلیشات/کوادکوپتر/پهپاد - خلبان اتوماتیک Auto Pilot - پرواز هوشمند

اولین پروازهای شما با استرس همراه هستند خود من هم همینطور بود اما وقتی ببینید چقدر ساده و بدون دخالت شما به کمک خلبان اتوماتیک از زمین بلند می شود و مجدد به زمین می نشیند نگرانی شما کم خواهد شد و استرسها از بین میروند. همیشه نکات بیشتری وجود دارد، پس از دیدن ویدیو توضیحاتی که نوشته ام را حتما بخوانید تا در مورد خلبان اتوماتیک بیشتر یاد بگیرید.

مدت زمان ویدیو : 9دقیقه

قبل از اولین پرواز خود را هلی شات و زمانی که روی زمین است باید مواظب مقدار فرکانس ارتباط بین ریموت کنترل و خود دوربین هوایی باشید. اگر این فرکانس کم باشید به محض اینکه از شما دور شود تصویر شما قطع و یا خش پیدا خواهد نمود. روش بررسی را در این ویدیو به شما توضیح داده ام.

 • ارتباط مجدد
  اگر زمانی رخ داد و ارتباط میان کنترل از راه دور با هلی شات از بین رفت می بایست در تنظیمات اچ دی گزینه linking RC را فشار دهید تا یکدیگر را پیدا نموده و مجدد متصل شود. این موضوع من را خیلی اذیت می کرد گاها تصاویر خش داشت دو متر که دوربین هلی شات از من دور می شد تصویر کامل قطع می شد خلاصه اینکه خیلی آزمایش ها انجام دادم تا متوجه شدم یک قطعه در خود پرنده مشکل دارد و باید تعویض شود. البته قبل از رسیدن به این مرحله آزمایش های دیگری نیز می توانید انجام دهید و احتمالا با آنها برطرف خواهد شد.
 • لحظه ای پر از استرس
  اشتباه بسیاری افراد در اولین پرواز های هلیشات استفاده از اهرم هاست. این اتفاق به دلیل عدم داشتن یک مربی خوب بوده. اولین پرواز و فرود شما باید اتوماتیک باشد. برخی فکر میکنن که این لوس بازی ها چیه ؟ با اهرم بزنیم و تمام ولی من برخلاف آنها فکر می کنم. وقتی می توانم خیلی سالم و ساده و بی دردسر عملیات پرواز را انجام دهد و سپس عملیات لندینگ landing یا فروش را اجرا کنم چرا که نه ؟

سعی کنید همیشه از این روش استفاده کنید مخصوصا برای شروع پرواز یا تیک آف Take Off بلند شدن ، چون خیلی راحت و بهتر از این است که با اهرم ها اینکار را انجام دهیم.

 

5.آموزش هلیشات/کوادکوپتر/پهپاد - نکات مهم قبل از پرواز

بسیاری افراد در همان پروازهای اولیه آنقدر ذوق زده و خوشحال هستند که فراموش میکنند اکنون باید مانند یک خلبان ماهر هواپیما، با نکات کلیدی و حساسی آشنا شده و آموزش ببینند تا در حین فیلمبرداری هوایی موجب ایجاد صدمات به دستگاه و افراد شده و همچنین بتوانند در عین سلامت ، یک کار خوب را ضبط کنند. به قول کارگران ساختمانی، اول ایمنی و بعد کار که البته خیلی هاشون رعایتش نمیکنن ولی در کار شما حتما باید رعایت بشه. پس نکاتی که در ویدیو زیر گفتم رو حتما رعایت کنید.

مدت زمان ویدیو : 14دقیقه

 

6.آموزش هلیشات/کوادکوپتر/پهپاد - معانی هشدار چراغها

در قسمت پایین هر دوربین هوایی یا هلی شات که با برند dji و مدل های ماویک و فانتوم های 2 و3 و4 پرو چند چراغ وجود دارد که بسیاری افراد از نحوه عملکرد آنها به صورت کامل بی خبر هستند. قصد دارم یک راهنمایی و آموزش خوب در این ویدیو به شما بدهم تا وقتی هلی شات از شما دور است بدانید معنای چراغ های 1.سبز 2.قرمز 3.زرد T چه هستند و از طرفی باید بدانید وقتی چراغ ها قرمز می شوند و حتی زرد تعداد دفعات چشمک زدن آنها نیز متفاوت و به دلایل مشخصی است. چراغ ها دقیقا زیر هر موتور قرار گفته اند که در سری های فانتوم 4 چراغ وجود دارد

مدت زمان ویدیو : 4دقیقه

یکی از نکات مهم برای هر خلبان هلی شات که با مدل های فانتوم فیلمبرداری انجام می دهد مهم است که بدانید وقتی دوربین در آسمان از او دور است جلوی هلیشات دقیقا کجا قرار گرفته است. این موضوعات را کم اهمیت حساب نکنید چون خیلی مهم هستند وقتی که دوربین هوایی از شما دور است به کمک این دو چراغ جلو است که متوجه می شوید باید به کدام سمت حرکت کنید. این چراغ مخصوصا برای شب طراحی شده اند چون در شب خود هلی شات به خوبی دیده نمیشود اما چراغ ها کاملا واضح می باشند. تا کنون در شب به پرواز هواپیمای مسافربری نگاه کرده اید ، صدا را می شونید اما خود آن را نمی بینید ولی چراغ چشمک زن آن به شما می گوید که در کجا قرار گرفته و در کدام مسیر است.

جلوگیری از آسیب

در نرم افزار کنترل هلی شات نقشه ای وجود دارد که سمت جلوی فلش به شما جهت آنرا نمایش می دهد اما خیلی اوقات مخصوصا در محیط های بسته و جی پی اس کار نمی کند حال تصور کنید می خواهید تغییر مسیر بدهید هلی شات هم دور است و در نزدیکی یک ساختمان یا کابل های هوایی ، چکاری انجام می دهید؟ به جلو می روید؟ به عقب می روید؟ هر حرکت اشتباه می تواند صدمه به دوربین هوایی برساند پس این نکاتی که به شما آموزش می دهم هر کدام با تلاش و تمرین و تحقیق به دست آمده و باید رعایت کنید.

چراغ های پشت فانتوم 2 و3 و4

رنگها و تعداد چشمک زدن آنها متغیر بوده و هر کدام معنی و توضیحی برای ما دارد که در زیر توضیح داده ام

 • باطری در حال اتمام است وضعیت چراغ ها تغییر خواهد نمود
 • از نظر وضعیت جغرافیایی رنگ و تعداد چشمک زدن چراغ ها متفاوت خواهند شد
 • دستگاه نیازمند کالیبره نمودن است پس وضعیت چراغ تغییر می نماید
 • دستگاه یا هلی شات نقص فنی دارد

7.آموزش هلیشات/کوادکوپتر/پهپاد - چرا از ریموت کنترل بررسی انجام ندهیم؟

احتمالا در ذهن شما این نکته بوجود می آید که تمام این اخطارها در نرم افزار قابل مشاهده هستند پس چرا به این چراغ ها اهمیت بدهیم ؟ برای خود من بارها رخ داده موقع فیلمبرداری اصلا به ال سی دی توجه نمی کنم مخصوصا زمانی که در محل های غیر مجاز از لحاظ فیلمبرداری هوایی مشغول بوده ام. تمام نگاه من به سمت آسمان می باشد پس چراغ ها دائما در دید من هستند و ممکن است هر از گاهی به نمایشگر مراجعه کنم. گوشی به ریموت منتصل می کنیم جزییات ضعیف هستند. نور شدید روز ممکن است مانع دید مناسب صفحه نمایشگر شود.

چند نکته برای داشتن یک پرواز امن

8.چند نکته برای داشتن یک پرواز امن

 • حتما پشت دستگاه که باطری قرار داره رو ببینید.
 • دستگاه را روی یک سطح تقریبا صاف بگذارید البته در آموزشهای بعدی نکات عالی برای انجام در سطوح ناصاف به شما آموزش خواهم داد.
 • حالت پرواز را روی حرف پی P یا پوزیشن قرار دهید.
 • سمت چپ تصویر فلش رو به بالا را بزنید ، سپس دایره را به سمت راست حرکت دهید چقدر لحظه ی خوبی است. هلیشات روشن می شوند و تا 120 سانتی متر از زمین فاصله می گیرد. اصلا نگران نباشید چون همین که ارتفاع گرفت ثابت می ماند بدون هیچ حرکتی . فقط از آن فاصله داشته باشید.
 • پس از دو دقیقه همان فلش که رو به بالا بود حالا رو به پایین است آنرا زده و تایید کنید تا عملیات لندینگ Landing یا فرود اجرا شود دوباره به جای قبلی خود روی زمین باز می گردد. تبریک می گویم اولین پرواز اتوماتیک خود را انجام دادید.
 • مواظب ساختمانهای بلند، دکل برق باشید که نزدیکشون نرید.
 • مقدار باطری رو چک کرده و همیشه باطری اضافه ببرید.
 • در همون نقطه که هستید، کامپس انجام بدین.
 • آب و هوا رو برای روز فیلمبرداری و عکاسی هوایی چک کنید.
 • از محدوده ریموت کنترل و دستگاه خارج نشید.
 • اگر بالها خراب هستن حتما عوضشون کنید.
 • به سطح آب خیلی نزدیک نشید.
 • در زمان نزدیک شدن به اجسام و سطوح، خیلی به چشم هاتون اعتماد نکنید و از آلارمهای خود دستگاه کمک بگیرید.
 • نقشه خوانی رو خیلی حرفه ای یاد بگیرید.
 • خیلی نرم حرکت کنید.
 • مواظب گرمای باطری در روزهای گرم باشید.
 • بال اضافه همراهتون داشته باشید.
 • بعد از هربار فیلمبرداری، سریعا فیلمهاشون همونجا روی لپتاپ خالی کنید و دوباره برید برای ضبط.

پکیج آموزش فیلمبرداری و عکاسی هوایی با مدلهای مو
آموزش کامل فیلمبرداری و عکاسی هوایی با کوداکوپتر یا هلیشات های فانتوم 3-4 و ماویک پلاتینیوم بهمراه تمام حرکات سینمایی و هوشمند بهمراه آموزش کامل نقشه
شماره پکیج : 0
تعداد دروس : 12
ورود به صفحه پکیج
پکیج آموزش فیلمبرداری و عکاسی هوایی با مدلهای مویک پلاتینیوم و فانتوم 3-4 DJI

در تلگرام مانی سافت را دنبال کنید
در اینستاگرام مانی سافت را دنبال کنید

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود

رویدادها

از سراسر مانی سافت