پکیجهای آموزشی
Loading...
مانی سافت Manisoft

آموزش درجه بندی رنگ ویدیو در پریمیر پرو - کالر گریدینگ - Look

درجه بندی رنگ ویدیو ها در پریمیر پرو یعنی عوض کردن رنگ ، تغییر به رنگ دیگر ، ایجاد یک احساس با رنگ ، ساختن یک رنگ جدید از رنگ های قبلی. در واقع مرحله دوم از دستکاری رنگ ها میباشد که مرحله اول ، اصلاح یا تنظیم رنگ است.

آشنایی اولیه با مرحله درجه بندی رنگ ویدیو و فیلم

در مرحله اول دستکاری رنگ ها در پریمیر پرو پرداختیم به استاندارد نمودن و برطرف کردن مشکلات اما در این مرحله کارهای جدید و شگفت انگیزی مانند عوض کردن رنگ ، تغییر به رنگ دیگر ، ایجاد یک احساس با رنگ ، ساختن یک رنگ جدید از رنگ های قبلی انجام میشوند. درجه بندی در واقع برای ایجاد احساس در مخاطب بر اساس داستان کلیپ انجام میشود که یک مرحله حساس و مهم در تدوین است.

نام اصلی درجه بندی رنگ ، کالر گریدینگ COLOR GRADING میباشد و در ویدیو زیر با مفهوم آن بیشتر آشنا میشوید :

لینک های مفیدی که بهتر است ببینید : 


درس 1 : درجه بندی رنگ ویدیو در پریمیر پرو - لوک LOOK

تا قبل از این ، با بخش BASIC CORRECTION  در پنجره LUMETRI COLOR آشنا شده اید ، آپشن بعدی آن CREATIVE میباشد. همانطور که از نام آن پیداست هدفش خلاقیت در رنگ ها میباشد.

در این بخش آپشنی بنام LOOK وجود دارد که با تغییر آن روی ویدیو ها ، تغییرات رنگی شگفت انگیزی رخ میدهد. ویدیو آموزشی زیر توضیحات کامل را به شما میدهد.

لوک ، یک فایل بسیار کم حجم که درونش اطلاعاتی برای دستکاری رنگ و نور ویدیوها ذخیره شده است. این فایل قبلا توسط نرم افزاری بنام Adobe SpeedGrade  ساخته میشد. محتویات آن نحوه تغییرات در رنگ ها وجود داشت که به آنها اطلاحا LUT یا 3D Look Up Table گفته میشود. این تغییرات بصورت مستقیم روی سه کانال رنگی قرمز - سبز - آبی ویدیو تاثیر میگذارند.

منظور از تاثیر، کارهایی است که شخص سازنده این فایل مدنظر بوده است. مثلا در زمان ساختن آن میتوانسته غلظت رنگها را کم کند و یا یک رنگ را به رنگ دیگری تغییر دهد.

این فایلها در نرم افزارهای ادیت ویدیو مانند پریمیر پرو، فاینال کات، داوینچی، افتر افکت، فتوشاپ و بسیاری برنامه های دیگر روی هر نوع ویدیو و عکس تغییرات را انجام میدهند و نیاز به فرمت خاصی نیستند.

به فایلهای لوک پریمیر پرو ، پریست رنگ هم میگویند.


درس 2 : درجه بندی رنگ ویدیو در پریمیر پرو - تغییر رنگی به رنگ دیگر - تابستان به پاییز

بروز رسانی در 1402/9/27

یکی از اصلی ترین تغییراتی که در رنگ ویدیو ها در مرحله درجه بندی رنگ انجام میشود ، تبدیل رنگی به رنگ دیگر است. بطور مثال رنگ سبز که نماد بهار یا تابستان است را به رنگ قرمز - زرد - نارنجی تغییر دهیم تا در مخاطب احساس  پاییزی بودن بوجود بیاید. این تنها یکی از ساده ترین تکنیک های درجه بندی میباشد.

ویدیو زیر آموزش اینکار را به شما میدهد:

همانطور که متوجه که در ویدیو متوجه شده اید ، بخش هایی از تصویر بصورت ناخواسته در محدوده درجه بندی رنگ قرار بگیرند و میتوانند موجب خراب شدن نتیجه کار شوند. در این شرایط چند راه تکنیکی برای حذف بخش های ناخواسته در پریمیر پرو وجود دارد :

 1. استفاده از ماسک خود پریمیر پرو
 2. تغییر در اسلایدرهای HSL
 3. استفاده از پلاگین حرفه ای موکا پرو
 4. استفاده ترکیبی از برنامه افترافکتس

کارها همیشه آسان نیستند و یک کالریست COLORIST به تکرار گرفتار چنین مشکلاتی خواهد شد که برای برطرف نمودن آنها باید خود را آماده کند و همیشه بیشتر یاد بگیرد.


درس 3 : زیبایی و انتقال احساسات : دلایل اصلی درجه بندی رنگ

اینکه چرا و چه زمانی در یک پروژه ویدیویی با پریمیر پرو از کالر گریدینگ یا درجه بندی رنگ استفاده میشود میتواند دلایل مختلفی مانند ، تصمیم کارگردان ، روایت یا سناریو پروژه و از این قبیل داشته باشند تا به کمک آن بتوانند مخاطب را با موضوع ویدیو بهتر همراه کنند. پس از اینکه نوع درجه بندی مشخص شد ، توضیحات به کالریست COLORIST داده شده و او شروع به کار میکند و اینجاست که یک کالریست نقش مهمی را ایفا خواهند نمود.

اکنون در لیست زیر با تنوع زیادی از احساسات آشنا میشوید که یک کالریست میتواند با دانش درجه بندی رنگ ، هر کدام را در هر نما یا کل ویدیو ، به بیننده منتقل کند : 

 • رومانتیک
 • ترس
 • جذاب یا شاداب
 • ناراحت کننده
 • تداعی کردن سالهای دور گذشته
 • خشونت
 • جنگ
 • سرما
 • گرما
موضوعات

خدمات اصلی مانی سافت

شاید برخی خدمات ما مناسب کسب و کار شما باشد

تولید آموزشهای کاربردی

در این سایت برای نرم افزارهای تدوین فیلم ، طراحی ، کار با وسایل عکاسی و فیلمبرداری و تولید محتوا ، دوره های جامعی تولید نموده ایم. از قسمت پکیج آموزشی بالای سایت وارد شوید.

فروش لایسنس نرم افزار اوریجینال

از برنامه های ادوبی گرفته تا فیلمورا ، فاینال کات پرو ، داوینچی و سایر برنامه های مرتبط با طراحی و ساخت ویدیو. با خیالی آسوده از خرید ، هر کدام را میخواهید برایتان تهیه میکنیم.

همکاری در تولید و تدوین ویدیو

چنانچه ویدیو یا پروژه دارید و میخواهید تدوین و ویرایش آنها را برون سپاری کنید ، تیم مانی سافت آماده همکاری میباشد. از پروژه های ساده گرفته تا جلوه های ویژه. انواع تغییرات در ویدیوها.

طراحی سایت های حرفه ای

علاوه بر تخصص در زمینه های طراحی گرافیکی و تدوین ویدیو ، طی سالیان گذشته ، سایت های حرفه ای زیادی راه اندازی کردیم. با خیال راحت میتونید از خدمات طراحی و پشتیبانی فنی ما در این زمینه استفاده کنید.
پیام ویژه دارید