پکیجهای آموزشی
Loading...
مانی سافت Manisoft

اختلاف رنگ مانیتورها در پریمیرپرو - Display Color Management

پنجره Lumetri color را باز کنید به تب Setting بروید و گزینه Display Color Management رو فعال کنید. اگر از ویدیوهای Log استفاده میکنید گزینه Extended Dynamic Range Monitoring را برای نمایش مقادیر رنگ خارج از محدوده انتخاب کنید.

Display Color Management چیست؟

در تدوین با پریمیرپرو از کلیپ های مختلفی که با دوربین های متفاوت ضبط شده اند استفاده میکنید، برای دیدن ویدیوها و خروجی این برنامه هم از مانیتورهای مختلف کمک میگیرید، فایل خروجی را در موبایل و تلویزیون و سیستم های نمایشی مختلفی مشاهده میکنید ، اینجاست که رنگ ها تغییر می کنند. این تغییر به این دلیل اتفاق می‌افتد که هر دستگاه دارای طیف رنگی متفاوتی است و بنابراین رنگ‌ها را متفاوت نمایش می‌دهد. قابلیت Display Color Management رنگها را به نحوی مدیریت میکند تا در تمام نمایشگرها و خود نرم افزار بصورت یکسان یا یکدست دیده شوند و رنگ ها در دستگاه های مختلف با هم متفاوت نباشند.

برای اینکه پریمیر پرو بتواند مدیریت رنگها را درست انجام دهد نیاز دارد تا موتور رندر در ویندوز روی کودا Cuda و در مک روی Metal تنظیم باشد. برای اینکار به مسیر زیر بروید :

File > Project Settings > General و گزینه Mercury Playback Engine GPU Acceleration را فعال کنید. اگر این قسمت خاکستری است برای آشنایی با روشهای برطرف نمودن و دانستن نکات بیشتر لینک زیر را مشاهده کنید.

لینک مفید

 

اجرای فضای رنگی Rec709

به تنظیمات روی مانیتور خود بروید ( دکمه های مانیتور ) و به دنبال گزینه‌ای مشابه Color sapce یا Gamut بگردین. اگر داشت و آیتم Rec709 رو دیدن، انتخاب و فعالش کنید ، در اینصورت نیازی به فعال کردن Display color management ندارید اما اگر مانیتورهایی که در حال تدوین با انها هستیم ( مانیتور اصلی و مانیتورهای متصل شده ) امکان نمایش فضای رنگی Rec709 رو ندارن پس حتما باید Display Color Management فعال کنید ، پس از فعال شدن ، رنگ‌ها و کنتراست دقیقی را نشان می‌دهد.

لینک مفید

 

آموزش ویدیویی تنظیمات Display color management پریمیرپرو

ویدیو زیر به شما توضیح میدهد که بعد از فعال کردن این گزینه چه تاثیراتی در نمایش ویدیوها ایجاد میشود همچنین این تنظیم در کجاها قرار دارد و در کدام بخش های پریمیرپرو قابل مشاهده است و البته کمی نکات بیشتر.

مدت زمان ویدیو : 5دقیقه

 

مانیتورهای sRGB و Display Color Management

فضای رنگی بسیاری از مانیتورهای لپتاپ ها و کامپیوترها sRGB است. حالا سوالی پیش می آید ، آیا اگر مانیتور sRGB باشد یعنی فضاهای رنگی مانند Rec709 - P3 - Rec2020 را نداشته باشد ، بهتر است گزینه Display Color Management را فعال کنیم؟

  1. اگر قرار است خروجی ویدیو در شبکه های اجتماعی پخش شود و همچنین در نمایشگر دیگری که sRGB میباشد پخش شود ، نیاز نیست فعال شود.
  2. اگر قرار است ویدیو در شبکه های تلویزیونی پخش شود ، بله حتما فعال شود.

کالیبره کردن مانیتورها

حتی اگر این تنظیمات رو هم انجام بدین ولی مانیتورهاتون کالیبره نباشن، باز هم اون نتیجه‌ای که بخاطرش بخش مدیریت رنگ بوجود اومده رو بدست نمیارید. پس هر مانیتوری که دارید رو کالیبره کنید.

لینک مفید

 

سوالات متداول در مورد مدیریت رنگ Display Color Management

خیر. فقط در نمایشگر یا مانیتورها تغییر ایجاد میکند.

کاری میکنه تغییراتی که روی رنگ و نور ویدیو ایجاد میکنید در تمام مانیتورها و نمایشگرها یکسان یا یکدست باشه و با هم تفاوت نداشته باشن.

خیر. فقط پروفایل رنگ هایی که برای مانیتور شما در سیستم عامل ایجاد شده رو بررسی میکنه و سعی در یکسان کردن نمایش و تنظیمات در خود پریمیر پرو میکنه. در واقع از فایل ICC profile مانیتور کمک میگیره تا مانیتور و تنظیماتش رو شناسایی کنه.

در پنجره های Source , Program , Project , Media brower , Reference monitor , پنجره Export و همچنین در نرم افزار مدیاانکودر.

روی روشنایی highlight و روی Shadow که در نهایت موجب افزایش کنتراست میشه و تصویر به فضای رنگی Rec.709 نزدیکتر میشه.

2018. 

بله. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد P3 روی این لینک بزنید.

بله.

بله اما دقیق نیست.

بله.

منبع 1 2

لینک مفید

موضوعات

خدمات اصلی مانی سافت

شاید برخی خدمات ما مناسب کسب و کار شما باشد

تولید آموزشهای کاربردی

در این سایت برای نرم افزارهای تدوین فیلم ، طراحی ، کار با وسایل عکاسی و فیلمبرداری و تولید محتوا ، دوره های جامعی تولید نموده ایم. از قسمت پکیج آموزشی بالای سایت وارد شوید.

فروش لایسنس نرم افزار اوریجینال

از برنامه های ادوبی گرفته تا فیلمورا ، فاینال کات پرو ، داوینچی و سایر برنامه های مرتبط با طراحی و ساخت ویدیو. با خیالی آسوده از خرید ، هر کدام را میخواهید برایتان تهیه میکنیم.

همکاری در تولید و تدوین ویدیو

چنانچه ویدیو یا پروژه دارید و میخواهید تدوین و ویرایش آنها را برون سپاری کنید ، تیم مانی سافت آماده همکاری میباشد. از پروژه های ساده گرفته تا جلوه های ویژه. انواع تغییرات در ویدیوها.

طراحی سایت های حرفه ای

علاوه بر تخصص در زمینه های طراحی گرافیکی و تدوین ویدیو ، طی سالیان گذشته ، سایت های حرفه ای زیادی راه اندازی کردیم. با خیال راحت میتونید از خدمات طراحی و پشتیبانی فنی ما در این زمینه استفاده کنید.
پیام ویژه دارید