پکیجهای آموزشی
Loading...
مانی سافت Manisoft

معرفی و آموزش پلاگین بوریس موکاپرو Boris Mocha pro

موکاپرو یا MOCHA PRO یکی از پلاگین هایی هست که توسط شرکت بوریس BORIS ساخته شده و کارهای خیلی حرفه ای مثل ترکینگ TRACKING و روتوسکپی ROTOSCOPY و ماسک MASK دقیق رو در نرم افزارهای تدوین ویدیو مثل پریمیر پرو ، فاینال کات ، داوینچی ، ادیوس ، اوید و همچنین بصورت یک نرم افزار مستقل انجام میده. در واقع یکی از دستیارهایی هست که بدون اون حتما باید به سراغ افترافکت رفت.

1. ویدیو معرفی کامل آشنایی با پلاگین بوریس موکاپرو Mocha pro

با توجه به اینکه توضیحاتی که در این صفحه نوشتیم کاملا فنی و دقیق هستند اما احساس کردیم اگر پلاگین موکاپرو بصورت ویدیویی به شما معرفی بشه توانایی های اونرو خیلی بهتر درک میکنید. در ویدیو زیر این پلاگین بصورت کامل معرفی شده.

موکاپرو mocha pro یک پلاگین و یک نرم افزار است که توسط شرکت بوریس برای انجام تغییرات و کار بر روی ویدیو ساخته شده است. موکا پرو هم میتواند به عنوان یک پلاگین بر روی نرم افزارهای حرفه ای تدوین فیلم نصب شود و هم میتواند به صورت مستقل مانند یک نرم افزار جداگانه در ویندوز و مک نصب شود.

2. قابلیت های اصلی پلاگین بوریس موکاپرو Mocha pro

این پلاگین چند منظوره است. بسیاری افراد بیشتر برای انجام ترکینگ و روتوسکپی از آن استفاده میکنند اما قابلیت های دیگری که ماژولار هستند در آن وجود دارد که باعث میشود هر تدوینگر به سراغ آن برود.

کارهایی که بوریس موکاپرو انجام میدهد ، در گذشته فقط در نرم افزاری مانند افترافکت انجام میشد اما شرکت بوریس تصمیم گرفت کاری کند که تدوینگران برای قابلیت های موکاپرو به افترافکت نروند و در همان برنامه تدوین ، تغییرات را روی ویدیوهای خود انجام دهند که اینکار موجب یک انقلاب در تدوین ویدیو شد.

برخی از قابلیت ها :

 • ردیابی سوژه یا ترک نمودن
 • حذف سوژه در فیلم در فریم های متوالی
 • کاهش لرزش تکان های ناگهانی
 • تغییر هر بخش از ویدیو با هر نوع چرخش دوربین
 • جایگذاری انواع تصویر در هر کجای نما
 • قراردادن تصویر در هر چهار چوب یا محدوده به صورت اتوماتیک
 • حذف افراد در فیلم و به هر مقدار فریم
 • تغییر بخشی از ویدیو قبلی با ویدیو و عکس جدید
 • درج لوگو روی پیراهن سوژه
 • انتخاب بخشی از صورت و روتوش
 • حذف جوش و لک
 • تغییر لوگو روی هر نوع جعبه
 • کاربرد فراوان در تیزرسازی
 • انتخاب هر نوع محدوده ای که سخت باشد
 • انتخاب صورت برای درجه بندی رنگ
 • انتخاب هر نوع سوژه و شی متحرک
 • ویرایش ویدیو کلیپ های عروسی و فرمالیته
 • قابلیت استفاده فراوان در موزیک ویدیو
 • کاربردهای زیاد در فیلم های سینمایی
 • حذف میکروفون از یقه
 • حذف میکروفون بالای تصویر
 • حذف لوگوی لباس
 • حذف بسیاری جزئیاتی که در تحرک هستند و همچنین ثابت.
 • جداسازی چشم و لب و گونه برای ریتاچ یا روتوش جداگانه با حرکات پیچیده
 • ردیابی و ترک نمودن تصاویر 360 درجه

wireremove placeholder mocha pro موکاپرو توانسته میله ها و اشیا روی ماشین را حذف کند

3. قدرت بینظیر ماسک و روتوسکپی و ترکینگ پلاگین موکاپرو

بسیاری از نرم افزارهای تدوین ویدیو قابلیت ماسک و ترکینگ را دارند اما آنقدر دقیق و حرفه ای نیست به همین دلیل به سراغ نرم افزارهای پیچیده تری مانند افترافکت میروند ( البته نمیخوام بگم افترافکت بده ) ولی چقدر خوبه که همه کارهامون مثل ماسک و ترکینگ رو در همون نرم افزار ویرایشی که داریم انجام بدیم. در ویدیو زیر شاهد انجام خیلی دقیق ماسک و روتوسکپی و ترکینگ همزمان موتور سوار هستید که چطور از یک ویدیو شلوغ و کاملا عادی جدا میشه و آماده اجرای جلوه ویژه و بردنش به فضای جدیدی هست.

 

4. کاربرد پلاگین بوریس موکاپرو در سانسور پوششی

در کشور ما تیم های زیادی هستند که عملیات سانسور پوششی رو انجام میدن اما با مشکلاتی هم روبرو هستند. مثلا باید از نرم افزار تدوین به افترافکت برن یا مشکل دیگه اینه که ماسک و روتوسکپی خود نرم افزارهای تدوین هم کنده و خیلی دقیق نیست پس اینجا کاربرد پلاگین بوریس موکاپرو در سانسور پررنگ میشه و به کمک شون میاد. من سانسور زیاد انجام دادم ، باور کنید برخی صحنه ها هستند که نباید از فیلم حذف بشه و باید اونقدر طبیعی بدن خانم رو پوشوند که خیلی افراد در اون لحظه متوجهش نشن. دقتی که موکاپرو در انتخاب لبه ها و حرکات داره میتونه انجام سانسور رو ساده تر کنه.

 

5. پلاگین موکا پرو هم مکمل هم مستقل اما چرا؟

شرکت بوریس کاربران پلاگین موکاپرو را به دو چند دسته تقسیم کرده. اول اینکه میشه بعنوان یک پلاگین و روی نرم افزارهای تدوین ازش استفاده کرد و دوم اینکه بصورت مستقل و یک نرم افزار کاملا جدا از برنامه های دیگه میشه ازش استفاده کرد اما نکته اش اینجا که چرا ؟ در ادامه خواهید خواند.

1.5 مستقل برای شغل روتوسکپی

برخی تدوینگران ، روتو آرتیست های حرفه ای هستند. یعنی عملیات روتوی فراوانی را انجام می دهند. این افراد بهتر است از حالت مستقل موکا کمک بگیرند. به همین دلیل نیازی به استفاده از نرم افزارهایی مانند پریمیر پرو ، داوینچی ، فاینال کات نخواهند داشت. افرادی که به صورت تخصصی روتو انجام می دهند ، وارد نرم افزارهای تدوین نمی شوند ، با قابلیت موکا پرو مستقل ، تمام روتو های انجام شده را برای تیم و دیگر تدوینگران ارسال میکنند و آنها فقط پروژه موکاپرو را وارد نرم افزار تدوین میکنند. به این صورت یک روتوسوکوپر تمام وقت خود را فقط برای روتو میگذارد و هیچ کار دیگری نمیکند.

روتوسکپی یک تخصصه. این افراد روتوسکوپر دستیارهای با ارزشی برای کالریست ها و تیم های جلوه های ویژه هستند. چون عملیات روتو در بسیاری شرایط ممکن است زمانبر بوده و موجب به تعویق افتادن اتمام پروژه میشوند پس اگر روتوسکپی بخش های پروژه به صورت جداگانه و توسط فرد دیگری انجام شود پروژه زودتر تمام میشود و همچنین اگر زمانی روتوسکپی ها مشکلاتی داشته باشند بازهم همان روتوسکوپر است که آنرا اصلاح میکند و تدوینگر اینکار را انجام نمیدهد. شاید بد نباشد روی یادگیری پلاگین موکاپرو سرمایه گذاری کنید چون یک شغل واقعیه و چون هر کسی اینکاره نمیشه پس درآمدش خوبه.

جالب است بدانید مدل مستقل موکاپرو از حالت پلاگینی آن سریعتر است.

2.5 استفاده به صورت پلاگین

در این حالت پلاگین موکاپرو بصورت یک پلاگین روی نرم افزارهای تدوین ویدیو مانند پریمیر پرو ، داوینچی ، فاینال کات پرو ، اوید و ... نصب میشود. دقیقا همان امکانات مدل مستقل را نیز دارد. مزیت این حالت ، مشاهده تغییرات لحظه ای و نهایی پروژه است چون بعد از انجام کارها در پلاگین ، مستقیم به برنامه تدوین برمیگردیم.

لینک مفید

سوالات متداول

خیر. بجز ویندوز ، بر روی مکینتاش هم نصب میشود.

این پلاگین میتواند در نرم افزارهای حرفه ایه تدوین فیلم مانند پریمیر پرو ، فاینال کات ، داوینچی ، اوید ، ادیوس ، سونی وگاس و برنامه های دیگری مانند افتر افکت و نیوک نصب شود.

بله و موجب داشتن سرعت بیشتر در انجام کارها خواهد شد.

 • حافظه رم 8 گیگابایت و بالاتر که توصیه ما حداقل 16 گیگابایت می باشد
 • حافظه های اس اس دی و NVMe پیشنهاد می شود
 • کارت گرافیک پیشنهادی شرکت بوریس در این لینک

بعنوان پیشنهاد میتوانید دوره آموزشی موکاپرو ما را در این لینک تهیه کنید.

منبع

موضوعات

خدمات اصلی مانی سافت

شاید برخی خدمات ما مناسب کسب و کار شما باشد

تولید آموزشهای کاربردی

در این سایت برای نرم افزارهای تدوین فیلم ، طراحی ، کار با وسایل عکاسی و فیلمبرداری و تولید محتوا ، دوره های جامعی تولید نموده ایم. از قسمت پکیج آموزشی بالای سایت وارد شوید.

فروش لایسنس نرم افزار اوریجینال

از برنامه های ادوبی گرفته تا فیلمورا ، فاینال کات پرو ، داوینچی و سایر برنامه های مرتبط با طراحی و ساخت ویدیو. با خیالی آسوده از خرید ، هر کدام را میخواهید برایتان تهیه میکنیم.

همکاری در تولید و تدوین ویدیو

چنانچه ویدیو یا پروژه دارید و میخواهید تدوین و ویرایش آنها را برون سپاری کنید ، تیم مانی سافت آماده همکاری میباشد. از پروژه های ساده گرفته تا جلوه های ویژه. انواع تغییرات در ویدیوها.

طراحی سایت های حرفه ای

علاوه بر تخصص در زمینه های طراحی گرافیکی و تدوین ویدیو ، طی سالیان گذشته ، سایت های حرفه ای زیادی راه اندازی کردیم. با خیال راحت میتونید از خدمات طراحی و پشتیبانی فنی ما در این زمینه استفاده کنید.
پیام ویژه دارید