حساب کاربری اکانت
0

آموزش پریمیر پرو 11، یادگیری پلاگین موکا پرو Mocha pro برای ترکینگ٬ ماسک و روتوسکوپ

از موکا پرو برای ماسک هوشمند، ترکنیگ حرفه ای، حذف افراد، درج لوگو در هر سطحی استفاده می شود.
5,500,000 ریال
 • 04 ساعت و 08 دقیقه
 • 39 درس
 • 1.98 گیگابایت
 • دانلودی
 • دسترسی دائمی
 • 24 ماه پشتیبانی
این ویدیوها تنها بخشی از موضوعات دوره آموزشی هستند. قسمت توضیحات و آموزشها را نیز مشاهده نمایید.

مخاطب هدف

یادگیری این پلاگین فقط مختص به جلوه ویژه نمیباشد. خیلی اوقات به هر دلیلی لازم است که در یک نما چندین بخش را با دقت و سرعت زیاد انتخاب کنیم، ترک یا دنبال کنیم تا تصویر یا لایه ای رو بهش متصل کنیم. اگر موکا پرو نصب باشه روی پریمیر پرو، کم کم به آرزوهایی که داشتید میرسید و ذهنتون رو باز میکنه با قابلیت هاش.

معرفی این دوره آموزشی

در این دوره آموزشی قراره فقط با پریمیر پرو و پلاگین موکا پرو Mocha pro نکاتی یاد بگیرید که چند حالت داره و همشون براتون خوبه :

 • قرار نیست برای کارهای زیادی که قبلا به افتر افکت میرفتید، برید چون در پریمیر پرو دیگه انجام میشن.
 • با همین پریمیر پرو وارد انجام کارهای سخت تر و البته حرفه ای تر و همچنین دقیقتر میشید.
 • قراره جلوه های خیلی خاصی با پریمیر پرو انجام بدین که باورتون نمیشه که واقعا پریمیر پرو میتونست؟!
 • از این به بعد با سرعت بالا در پریمیر پرو جلوه هاتو انجام میدی و دیگه لازم نیست سنگینی افترافکت رو برای هر چیزی تحویل کنی. این خودش خیلیه.
 • میدونم که خیلی ها هیچ علاقه ندارن وارد شدن نرم افزار افتر افکت بشن، چون هم سنگینه و هم پیچیدگی های خودش رو داره، پس الان وقته یادگرفته.

اینارو نگفتم که بگم نرم افزار افتر افکت بده یا خوب نیست. در گذشته وقتی این پلاگین در پریمیر پرو نبود، برای هر آب خوردنی باید میرفتیم افتر افکت، اما الان دیگه اینطور نیست. منظورم اینه که خیلی از کارها رو میشه بدون اون انجام داد.
نرم افزار افتر افکت چیه؟

پلاگین موکا پرو Mocha pro چیه؟

یکی از نرم افزارهایی که توسط شرکت بوریس اف ایکس ساخته شده. هم در پریمیر پرو نصب میشه و هم در خیلی نرم افزارهای دیگه. یعنی اگه در این دوره یادش بگیرید، در نرم افزارهای دیگه هم میتونید باهاش کار کنید. این نرم افزار کارهای پیچیده ای که در نرم افزاری مثل افتر افکت رو انجام میدادیم، کاری میکنه در پریمیر پرو انجام بدیم و این یعنی یک مزیت بزرگ به دلایلی که گفتم.
معرفی پلاگین و نرم افزارهای شرکت بوریس اف ایکس Borisfx

آموزش پلاگین موکا پرو در پریمیر پرو

در این دوره آموزشی که تمام تمرکزش روی آموزش قابلیت های موکا پرو هست به سراغ نرم افزار پریمیر پرو میریم. اگه از تدوینگرهای پریمیر پرو هستید میدونید که پریمیر پرو در انجام یه سری از کارها نسبت به نرم افزار افتر افکت ناتوانه و این طبیعیه چون، پریمیر پرو برای کارهایی ساخته شده و افتر افکت هم برای یک سری کارهای دیگه و اصلا نباید این دو تا رو با هم مقایسه کنیم چون دو نرم افزار با کاربری کاملا متفاوت هستند اما در حین تدوین ویدیو ها با پریمیر پرو گاها به تکنیک ها و دستوراتی نیاز پیدا میکنیم که تا قبل از موکا پرو باید برای انجامشون به سراغ افتر افکت میرفتیم. حالا میخوایم بریم ببینیم این قابلیت ها چی هستند که قراره ما رو راحت کنن از سختی های و سرعت و دقت برامون بوجود بیارن.

چرا باید از پلاگین موکا Mocha Pro استفاده کنیم؟

قبل از خواندن مزیت های استفاده از این پلاگین، حتما ویدیو معرفی را در بالای صفحه مشاهده کنید تا درک بهتری از توضبحات داشته باشید.

 • انتخاب کردن یک محدوده از ویدیو.
 • انجام مسیریابی و دنبال کردن یک نقطه خاص از تصویر.
 • کمک در اجرای تکنیک های جلوه های ویژه.
 • جایگزین کردن تصویری بجای تصویر دیگه.
 • انجام عملیات روتوسکوپ معروف اما در پریمیر پرو.
 • انجام تکنیک ترکینگ یا ردیابی سوژه اما در پریمیر پرو.
 • حذف افراد در فیلم و به هر مقدار فریم.
 • درج لوگو روی پیراهن یا هر سطحی سوژه.
 • انتخاب اجزای صورت برای ویرایش مانند جوش و لک و حتی لب با دقت خیلی زیاد.
 • تغییر لوگو روی هر نوع جعبه. (مثال)
 • انتخاب هر نوع محدوده ای که سخت باشد مثل چشم، ماشین، برای اعمال جلوه ویژه.
 • انتخاب سوژه برای درجه بندی رنگ.
 • انتخاب هر نوع سوژه و شی متحرک.
 • حذف اشیا مثل میکروفون از یقه، لوگو و هر چیز مشابهی.
 • قراردادن تصویر جدید در هر سطحی بدون اینکه کسی متوجه جدید بودنش بشه.
 • حذف بسیاری جزئیاتی که در تحرک هستند و همچنین ثابت.
 • جداسازی چشم و لب و گونه برای ریتاچ یا روتوش جداگانه با حرکات پیچیده.

یک دستیار حرفه ای برای درجه بندی رنگ های کالوریست

اگه نمیدونید کالوریست کیه اینجا کلیک کنید. این افراد در زمان درجه بندی و اصلاحات نوری و رنگی در ویدیوها، گاها با مشکلاتی روبرو میشن که پلاگین موکا پرو میتونه دستیار خوبی براشون باشه. فرض کنید تمام تصویر رو تنظیم رنگ کردین، به دلیل نورپردازی یا فیلمبرداری نا مناسب، کارهای شما روی صورت یا ماشین یا چشم های سوژه تاثیر منفی گذاشته. در این شرایط اول سراغ ماسک در خود پریمیر پرو میریم اما چون توانایی هاش محدوده و خیلی سخت میشه محدوده رو باهاش انتخاب کرد، اونجاست که موکا پرو خیلی آسون اون محدوده رو انتخاب میکنه و کار تمام میشه.

جلوه های ویژه بدون موکا پرو خیلی سخت میشن

در انجام جلوه ویژه و تکنیک های سخت، باید به افتر افکت بریم. اما الان در پریمیر پرو هستیم پس خبری از افتر افکت نیست. حالا باید بتونیم در همین پریمیر پرو و فقط با پلاگین موکا پرو کارهایی رو بکنیم. مثالی بزنم. توی فیلمهای سینمایی و حرفه ای به چراغ های ماشین ها توجه کنید، یک نور زیبا دارن. اون نور واقعا برای خود چراغ نیست و بعدا با جلوه های ویژه بهش اضافه کردن. اینکارها اغلب در افتر افکت انجام میشدن اما الان میتونید براحتی در پریمیر پرو هم انجامش بدین. با موکا پرو اول چراغ ها رو در تعداد فریمی که هستنش ترک میکنیم و از پلاگین بوریس کانیتنیوم Bcc اون نورها رو روی چراغ ها میزاریم. چقدر خوشحال کننده است که با ده دقیقه ادیت میتونیم چنین زیبایی رو اجرا کنیم. البته این فقط یک مثال ساده از ترکینگ Tracking بود. این ترکینگ خیلی خیلی پرکاربرده.
معرفی پلاگین بوریس کانتینیوم Bcc

انجام سانسور پوششی به سادگی

وقتی میگم سانسور حتما سریع ذهنتون میره روی پوشوندن حجاب مو و صورت، بله کاملا درسته. اینکارها براحتی ازش بر میاد. اما فکر کنید وقتی میتونه چنین کارهایی رو در کمتر از چند دقیقه انجام بده، دیگه چه کارهایی ازش بر میاد. با دیدن این دوره متوجهشون میشید.

آنچه تدوینگران باور دارند

موکا پرو یک ابزار جادویی است. بدون شک همینطور است. کارهایی که به واسطه یادگیری صحیح و تمرین حرفه ای با پلاگین موکا پرو Mocha Pro میتوانیم انجام دهیم باور نکردنی هستن. در نرم افزارهایی دو بعدی که دیگر شاهکار است. انجام پردازش های طولانی با سیستم های با مشخصات پایینتر ، واقعا معجزه است.

معرفی انواع نرم افزارهای تدوین فیلم و ساخت کلیپ برای ویندوز و مک

یک خاطره و یک قابلیت از گذشته و نبود موکا پرو

به یاد دارم سال 1392 وقتی اولین پکیج های پریمیر پرو را ارائه نمودیم، در یکی از آموزشها تکنیک قراردادن عکس در قاب های متحرک را اجرا نمودم. در آن زمان میبایست به سختی فراوان با ویدیو افکتی مانند کورنر پین چهارگوشه قاب را انتخاب میکردیم، فریم به فریم هر 4 طرف رو تنظیم و سپس ترک مت و کلی دردسر دیگه میکشیدیم تا موفق میشدیم. سالها بعد پلاگین موکا پرو برای افتر افکتس تولید شد اما همچنان خیلی تمایل به استفاده از افتر افکت نداشتم. ازش بدم نمیاد ها فقط انتظار داشتم این تکنیک ها رو در پریمیر پرو بتونم انجام بدم. ظاهرا توقعم بجا بود. به لطف شرکت بوریس Boris، پلاگین هوشمند موکا پرو Mocha pro برای تدوینگرهای پریمیر پرو و دو بعدی تولید شد.

صرفه جویی در وقت و داشتن دقت بیشتر تنها برخی از دلایل استفاده از این معجزه هستند. کارهایی را با نرم افزارهای گفته شده در بالا انجام خواهید داد که تصورش را هم نمیتوانید در ذهن خود ایجاد کنید. پس از دیدن این پکیج آموزشی که سری اول می باشد آرزوهای خود را عملی خواهید نمود و بدون شک روزهای طولانی فقط به دنبال عملی نمودن رویاهای خود خواهید بود همانطور که ما بودیم و هستیم. 

روشهای استفاده از پلاگین موکا پرو

شرکت بوریس دو حالت کلی استفاده از پلاگین را به کاربران خود پیشنهاد نموده است. برای اینکه بتوانید بهترین روش را انتخاب و آموزش را شروع کنید بهتر است نیازهای خود را مطابق توضیحات پایین بررسی نمایید. میتوانید به صورت پلاگین روی نرم افزارهای تدوین خود نصب و یکپارچه کار کنید و یا به صورت نرم افزار مستقل وارد آن شوید.

استفاده به صورت مستقل یا پلاگین ؟

همانطور که توضیح دادم ، از این نرم افزار میتوانیم به دو روش استفاده کنیم. میتوانیم مانند یک نرم افزار مستقل کنیم و یا توسط نرم افزارهای تدوین و جلوه ویژه بعنوان پلاگین استفاده شود. کارایی نرم افزارها در این دو حالت متفاوت است و این شما هستید که باید روش را انتخاب کنید. برای بسیاری از نیازها و تدوینگران ، استفاده به صورت پلاگین خیلی مناسب تر است. در ادامه به برخی تفاوت های دو روش اشاره میکنم :

 1. پروژه های بزرگ روتو : برخی تدوینگران ، روتو آرتیست های حرفه ای هستند. یعنی عملیات روتو فراوانی انجام می دهند. این افراد بهتر است از حالت مستقل موکا کمک بگیرند. به همین دلیل نیازی به استفاده از نرم افزارهایی مانند پریمیر پرو ، داوینچی ، فاینال کات نیز نخواهند داشت. برای اطلاعات بیشتر شما ، افرادی که به صورت تخصصی روتو انجام می دهند ، وارد نرم افزارهای تدوین نمی شوند ، با قابلیت موکا پرو مستقل ، تمام روتو های انجام شده را برای تیم و دیگر تدوینگران ارسال میکنند و آنها ترک های انجام شده را وارد نرم افزار خود خواهند نمود. به این صورت یک روتو کار نیاز به استفاده از نرم افزارهای تدوین ندارد. خیلی جالب است که یک فرد تمام وقت خود را فقط برای روتو بگذارد ! شنیده بودین ؟ خب این هم یک تخصصه. این افراد روتو کار برای کالوریست ها و تیم های جلوه های ویژه این کار را انجام می دهند چون عملیات روتو در بسیاری شرایط ممکن است زمانبر باشد و پروژه درجه بندی رنگ را به تعویق خواهد انداخت ، پس اگر روتو از قبل وجود داشته باشد ، کار کالریست Colorist ساده خواهد شد. کالوریست را بهتر بشناسید.
 2. برنامه نویسی پایتون : این نرم افزار دارای یک موتور تحلیل قوی برای برنامه نویسان پایتون Paython می باشد. اگر در این زمینه فعالیت دارید بهتر است از حالت مستقل برنامه استفاده نمایید. کسب اطلاعات بیشتر در مورد استفاده موکا در پایتون.
 3. نرم افزارهای غیر پذیرش : اگر از برنامه هایی مانند تری دی مکس ، افتر افکتس سی اس 6 ، استفاده میکنید ، چون این نرم افزار به صورت پلاگین روی آنها کارایی ندارد ، پس باید به صورت مستقل دستورات و نیازهای خود را اجرا کنید. برای بررسی اینکه از موکا پرو به صورت پلاگین در چه نرم افزارهایی میتوانید استفاده کنید از راهنمای فنی موکا پرو کمک بگیرید.
 4. کارایی : در برخی شرایط نسخه مستقل موکا پرو از نسخه پلاگین خود عملیات ردیابی را سریعتر انجام می دهد. اگر میخواهید در پروژه های بزرگ از آن استفاده کنید و مقدار رم کمی در اختیار دارید ، نسخه ی مستقل آن سرعت بیشتری دارد.
 5. مزیت های استفاده به صورت پلاگین : بهترین مزیت آن ، دیدن تاثیر نهایی کار در تایم لاین است. میتوانید همان لحظه پیش نمایش بگیرید. خروجی تهیه کنید. نیازی به اکسپورت گرفتن مسیر ردیابی شده در موکا مستقل ندارید. همه چیز یکجا در اختیار شماست. اگر با نرم افزارهای تدوین کار میکنید پس بدون شک به صورت پلاگین و مطابق آموزش های همین پکیج و نسخه های بعدی استفاده نمایید.

تفاوت در نسخه ها

در این پکیج آموزشی ، ممکن است برخی نکات جزیی توضیح داده نشوند چون تاثیر اصلی آنها در نرم افزارهای سه بعدی نمایان خواهد شد. برای نرم افزارهای سه بعدی نیز پکیج هایی در آینده تولید خواهیم نمود. پیشنهاد میکنم مقایسه امکانات این نرم افزار را در شرایط متفاوت و نرم افزارهای مختلف ، در لینک https://borisfx.com/products/mocha-pro/ مشاهده نمایید.

بخشهای اصلی پلاگین موکا پرو

این پلاگین از چندین بخش اصلی و پرکاربرد ساخته شده که هر کدام در زمان هایی خاص کارآمد خواهند شد. در این پکیج آموزشی تا حد مورد نیاز ، بسیاری از بخش ها را با ذکر مثال کاربردی که گاها شما را به چالش می کشانند توضیح دادیم.

سیستم ماژولار : این نرم افزار درون خود ماژول (ابزار) های متعددی دارد که هر کدام کاری انجام می دهند. برخی از این ماژول ها در نرم افزار افتر افکت کارایی داشته و در نرم افزارهای دیگر کارایی ندارند چون نرم افزار افتر افکت مجهز به سیستم هایی مانند دوربین و امکانات بیشتر است.

ماسک و انتخاب : با استفاده از این برنامه قدرت بسیار بالایی در سلکت یا انتخاب محدوده ها دارید. چیزی شبیه به روتوسکوپ افتر افکت اما با توانایی و کیفیت خیلی بیشتر. این امکان وجود دارد که انتخاب شما کاملا دستی و نقطه ای باشد و در کنار آن ، امکان استفاده از انتخاب کننده مغناطیسی برای سرعت بیشتر نیز امکان پذیر است.

استفاده از GPU : در حین انجام کار ، از سیستم شتاب دهنده کارتهای گرافیکی بهره می برد مخصوصا وقتی که بخواهیم سوژه یا موضوعی را از تصویر حذف کنیم. 

ماژول حذف اشیا : امکان حذف عناصر ناخواسته ای مانند ، سیم ، سکو ، تصاویر 360 درجه ، علائم و نشانه ها و هر چیزی که تمایل داشته باشید را با سرعت و دقت بالا انجام خواهد داد. این قابلیت شبیه به تکنولوژی Content Aware در فتوشاپ و افترافکت است. با هوش مصنوعی بالا و تشخیص پیکسل های تمیز ، امکان بازسازی نمودن پیکسل ها را ایجاد خواهد نمود. همین ماژول موجب محبوبیت خیلی زیاد آن از طرف کاربران افتر افکت شده است.

ماژول درج تصاویر : قابلیتی فوق العاده. وقتی که میخواهیم درون یک کادر که ماسک یا روتو شده ، تصویر دیگری قرار دهیم ، با دقتی بالا و ایجاد اعوجاج و تاری واقعی در حاشیه ها این کار را انجام میدهد. این عملیات به نوعی VFX است که در جلوه های ویژه پرکاربرد می باشد.

ماژول اعوجاج لنز : مشکلاتی که بخاطر لنز دوربین ها در زمان فیلمبرداری رخ میدهد را برطرف میکند. اعوجاج معمولا کج ماوج شدن خطوط عمودی و افقی هستند که بجای اینکه خیلی مستقیم باشند ، دارای خمیدگی هایی خواهند شد.

سیستم Stereoscopic : این بخش اختصاص داده شده به تصاویر 360 درجه. برای ردیابی و ترک نمودن تصاویری که شبیه به چشم انسان گرفته شده اند یعنی همان حالت دو چشم. بدون این قابلیت ، دنبال نمودن و روتوسکوپ نمودن تصاویر کار خسته کننده و تکراری خواهد شد.

نیازمندی های سخت افزاری و نرم افزاری آپدیت 2020.1.0

 • سیستم عامل مک 10.12 به بالا
 • سیستم عامل ویندوز 7-8-10 آپدیت و نسخه 64 بیت
 • حافظه رم 8 گیگابایت و بالاتر که توصیه ما حداقل 16 گیگابایت می باشد
 • حافظه های اس اس دی و NVMe پیشنهاد می شود
 • کارت گرافیک پیشنهادی شرکت بوریس در این لینک
 • ادوبی پریمیر پرو از نسخه 2014 تا 2021 آپدیت 15.1 و بالاتر را باید آزمایش کنید
 • اوید مدیا نسخه 8 آپدیت 2020
 • مشخصات دقیقتر در سایت بوریس در این لینک

مشترک بودن در نرم افزارهای دو بعدی تدوین و افتر افکت

درست است که این دوره آموزشی با پریمیر پرو ساخته شده اما ادیتورهای نرم افزارهایی مثل داوینچی ریزالو، فاینال کات، سونی وگاس، ادیوس و اوید هم میتونن ازش استفاده کنن. فرقش اینه که باید موکار پرو در اون نرم افزارها نصب بشه. دستورات و تکنیک های درون این پلاگین در تمام نرم افزارهای گفته شده کاملا یکسان بوده و فقط ممکنه در تایم لاین نرم افزار اختلافاتی وجود داشته باشد.

یادگیری این پلاگین فقط مختص به جلوه ویژه نمیباشد. خیلی اوقات به هر دلیلی لازم است که در یک نما چندین بخش را با دقت و سرعت زیاد انتخاب کنیم، ترک یا دنبال کنیم تا تصویر یا لایه ای رو بهش متصل کنیم. اگر موکا پرو نصب باشه روی پریمیر پرو، کم کم به آرزوهایی که داشتید میرسید و ذهنتون رو باز میکنه با قابلیت هاش.

در این دوره آموزشی قراره فقط با پریمیر پرو و پلاگین موکا پرو Mocha pro نکاتی یاد بگیرید که چند حالت داره و همشون براتون خوبه :

 • قرار نیست برای کارهای زیادی که قبلا به افتر افکت میرفتید، برید چون در پریمیر پرو دیگه انجام میشن.
 • با همین پریمیر پرو وارد انجام کارهای سخت تر و البته حرفه ای تر و همچنین دقیقتر میشید.
 • قراره جلوه های خیلی خاصی با پریمیر پرو انجام بدین که باورتون نمیشه که واقعا پریمیر پرو میتونست؟!
 • از این به بعد با سرعت بالا در پریمیر پرو جلوه هاتو انجام میدی و دیگه لازم نیست سنگینی افترافکت رو برای هر چیزی تحویل کنی. این خودش خیلیه.
 • میدونم که خیلی ها هیچ علاقه ندارن وارد شدن نرم افزار افتر افکت بشن، چون هم سنگینه و هم پیچیدگی های خودش رو داره، پس الان وقته یادگرفته.

اینارو نگفتم که بگم نرم افزار افتر افکت بده یا خوب نیست. در گذشته وقتی این پلاگین در پریمیر پرو نبود، برای هر آب خوردنی باید میرفتیم افتر افکت، اما الان دیگه اینطور نیست. منظورم اینه که خیلی از کارها رو میشه بدون اون انجام داد.
نرم افزار افتر افکت چیه؟

پلاگین موکا پرو Mocha pro چیه؟

یکی از نرم افزارهایی که توسط شرکت بوریس اف ایکس ساخته شده. هم در پریمیر پرو نصب میشه و هم در خیلی نرم افزارهای دیگه. یعنی اگه در این دوره یادش بگیرید، در نرم افزارهای دیگه هم میتونید باهاش کار کنید. این نرم افزار کارهای پیچیده ای که در نرم افزاری مثل افتر افکت رو انجام میدادیم، کاری میکنه در پریمیر پرو انجام بدیم و این یعنی یک مزیت بزرگ به دلایلی که گفتم.
معرفی پلاگین و نرم افزارهای شرکت بوریس اف ایکس Borisfx

آموزش پلاگین موکا پرو در پریمیر پرو

در این دوره آموزشی که تمام تمرکزش روی آموزش قابلیت های موکا پرو هست به سراغ نرم افزار پریمیر پرو میریم. اگه از تدوینگرهای پریمیر پرو هستید میدونید که پریمیر پرو در انجام یه سری از کارها نسبت به نرم افزار افتر افکت ناتوانه و این طبیعیه چون، پریمیر پرو برای کارهایی ساخته شده و افتر افکت هم برای یک سری کارهای دیگه و اصلا نباید این دو تا رو با هم مقایسه کنیم چون دو نرم افزار با کاربری کاملا متفاوت هستند اما در حین تدوین ویدیو ها با پریمیر پرو گاها به تکنیک ها و دستوراتی نیاز پیدا میکنیم که تا قبل از موکا پرو باید برای انجامشون به سراغ افتر افکت میرفتیم. حالا میخوایم بریم ببینیم این قابلیت ها چی هستند که قراره ما رو راحت کنن از سختی های و سرعت و دقت برامون بوجود بیارن.

چرا باید از پلاگین موکا Mocha Pro استفاده کنیم؟

قبل از خواندن مزیت های استفاده از این پلاگین، حتما ویدیو معرفی را در بالای صفحه مشاهده کنید تا درک بهتری از توضبحات داشته باشید.

 • انتخاب کردن یک محدوده از ویدیو.
 • انجام مسیریابی و دنبال کردن یک نقطه خاص از تصویر.
 • کمک در اجرای تکنیک های جلوه های ویژه.
 • جایگزین کردن تصویری بجای تصویر دیگه.
 • انجام عملیات روتوسکوپ معروف اما در پریمیر پرو.
 • انجام تکنیک ترکینگ یا ردیابی سوژه اما در پریمیر پرو.
 • حذف افراد در فیلم و به هر مقدار فریم.
 • درج لوگو روی پیراهن یا هر سطحی سوژه.
 • انتخاب اجزای صورت برای ویرایش مانند جوش و لک و حتی لب با دقت خیلی زیاد.
 • تغییر لوگو روی هر نوع جعبه. (مثال)
 • انتخاب هر نوع محدوده ای که سخت باشد مثل چشم، ماشین، برای اعمال جلوه ویژه.
 • انتخاب سوژه برای درجه بندی رنگ.
 • انتخاب هر نوع سوژه و شی متحرک.
 • حذف اشیا مثل میکروفون از یقه، لوگو و هر چیز مشابهی.
 • قراردادن تصویر جدید در هر سطحی بدون اینکه کسی متوجه جدید بودنش بشه.
 • حذف بسیاری جزئیاتی که در تحرک هستند و همچنین ثابت.
 • جداسازی چشم و لب و گونه برای ریتاچ یا روتوش جداگانه با حرکات پیچیده.

یک دستیار حرفه ای برای درجه بندی رنگ های کالوریست

اگه نمیدونید کالوریست کیه اینجا کلیک کنید. این افراد در زمان درجه بندی و اصلاحات نوری و رنگی در ویدیوها، گاها با مشکلاتی روبرو میشن که پلاگین موکا پرو میتونه دستیار خوبی براشون باشه. فرض کنید تمام تصویر رو تنظیم رنگ کردین، به دلیل نورپردازی یا فیلمبرداری نا مناسب، کارهای شما روی صورت یا ماشین یا چشم های سوژه تاثیر منفی گذاشته. در این شرایط اول سراغ ماسک در خود پریمیر پرو میریم اما چون توانایی هاش محدوده و خیلی سخت میشه محدوده رو باهاش انتخاب کرد، اونجاست که موکا پرو خیلی آسون اون محدوده رو انتخاب میکنه و کار تمام میشه.

جلوه های ویژه بدون موکا پرو خیلی سخت میشن

در انجام جلوه ویژه و تکنیک های سخت، باید به افتر افکت بریم. اما الان در پریمیر پرو هستیم پس خبری از افتر افکت نیست. حالا باید بتونیم در همین پریمیر پرو و فقط با پلاگین موکا پرو کارهایی رو بکنیم. مثالی بزنم. توی فیلمهای سینمایی و حرفه ای به چراغ های ماشین ها توجه کنید، یک نور زیبا دارن. اون نور واقعا برای خود چراغ نیست و بعدا با جلوه های ویژه بهش اضافه کردن. اینکارها اغلب در افتر افکت انجام میشدن اما الان میتونید براحتی در پریمیر پرو هم انجامش بدین. با موکا پرو اول چراغ ها رو در تعداد فریمی که هستنش ترک میکنیم و از پلاگین بوریس کانیتنیوم Bcc اون نورها رو روی چراغ ها میزاریم. چقدر خوشحال کننده است که با ده دقیقه ادیت میتونیم چنین زیبایی رو اجرا کنیم. البته این فقط یک مثال ساده از ترکینگ Tracking بود. این ترکینگ خیلی خیلی پرکاربرده.
معرفی پلاگین بوریس کانتینیوم Bcc

انجام سانسور پوششی به سادگی

وقتی میگم سانسور حتما سریع ذهنتون میره روی پوشوندن حجاب مو و صورت، بله کاملا درسته. اینکارها براحتی ازش بر میاد. اما فکر کنید وقتی میتونه چنین کارهایی رو در کمتر از چند دقیقه انجام بده، دیگه چه کارهایی ازش بر میاد. با دیدن این دوره متوجهشون میشید.

آنچه تدوینگران باور دارند

موکا پرو یک ابزار جادویی است. بدون شک همینطور است. کارهایی که به واسطه یادگیری صحیح و تمرین حرفه ای با پلاگین موکا پرو Mocha Pro میتوانیم انجام دهیم باور نکردنی هستن. در نرم افزارهایی دو بعدی که دیگر شاهکار است. انجام پردازش های طولانی با سیستم های با مشخصات پایینتر ، واقعا معجزه است.

معرفی انواع نرم افزارهای تدوین فیلم و ساخت کلیپ برای ویندوز و مک

یک خاطره و یک قابلیت از گذشته و نبود موکا پرو

به یاد دارم سال 1392 وقتی اولین پکیج های پریمیر پرو را ارائه نمودیم، در یکی از آموزشها تکنیک قراردادن عکس در قاب های متحرک را اجرا نمودم. در آن زمان میبایست به سختی فراوان با ویدیو افکتی مانند کورنر پین چهارگوشه قاب را انتخاب میکردیم، فریم به فریم هر 4 طرف رو تنظیم و سپس ترک مت و کلی دردسر دیگه میکشیدیم تا موفق میشدیم. سالها بعد پلاگین موکا پرو برای افتر افکتس تولید شد اما همچنان خیلی تمایل به استفاده از افتر افکت نداشتم. ازش بدم نمیاد ها فقط انتظار داشتم این تکنیک ها رو در پریمیر پرو بتونم انجام بدم. ظاهرا توقعم بجا بود. به لطف شرکت بوریس Boris، پلاگین هوشمند موکا پرو Mocha pro برای تدوینگرهای پریمیر پرو و دو بعدی تولید شد.

صرفه جویی در وقت و داشتن دقت بیشتر تنها برخی از دلایل استفاده از این معجزه هستند. کارهایی را با نرم افزارهای گفته شده در بالا انجام خواهید داد که تصورش را هم نمیتوانید در ذهن خود ایجاد کنید. پس از دیدن این پکیج آموزشی که سری اول می باشد آرزوهای خود را عملی خواهید نمود و بدون شک روزهای طولانی فقط به دنبال عملی نمودن رویاهای خود خواهید بود همانطور که ما بودیم و هستیم. 

روشهای استفاده از پلاگین موکا پرو

شرکت بوریس دو حالت کلی استفاده از پلاگین را به کاربران خود پیشنهاد نموده است. برای اینکه بتوانید بهترین روش را انتخاب و آموزش را شروع کنید بهتر است نیازهای خود را مطابق توضیحات پایین بررسی نمایید. میتوانید به صورت پلاگین روی نرم افزارهای تدوین خود نصب و یکپارچه کار کنید و یا به صورت نرم افزار مستقل وارد آن شوید.

استفاده به صورت مستقل یا پلاگین ؟

همانطور که توضیح دادم ، از این نرم افزار میتوانیم به دو روش استفاده کنیم. میتوانیم مانند یک نرم افزار مستقل کنیم و یا توسط نرم افزارهای تدوین و جلوه ویژه بعنوان پلاگین استفاده شود. کارایی نرم افزارها در این دو حالت متفاوت است و این شما هستید که باید روش را انتخاب کنید. برای بسیاری از نیازها و تدوینگران ، استفاده به صورت پلاگین خیلی مناسب تر است. در ادامه به برخی تفاوت های دو روش اشاره میکنم :

 1. پروژه های بزرگ روتو : برخی تدوینگران ، روتو آرتیست های حرفه ای هستند. یعنی عملیات روتو فراوانی انجام می دهند. این افراد بهتر است از حالت مستقل موکا کمک بگیرند. به همین دلیل نیازی به استفاده از نرم افزارهایی مانند پریمیر پرو ، داوینچی ، فاینال کات نیز نخواهند داشت. برای اطلاعات بیشتر شما ، افرادی که به صورت تخصصی روتو انجام می دهند ، وارد نرم افزارهای تدوین نمی شوند ، با قابلیت موکا پرو مستقل ، تمام روتو های انجام شده را برای تیم و دیگر تدوینگران ارسال میکنند و آنها ترک های انجام شده را وارد نرم افزار خود خواهند نمود. به این صورت یک روتو کار نیاز به استفاده از نرم افزارهای تدوین ندارد. خیلی جالب است که یک فرد تمام وقت خود را فقط برای روتو بگذارد ! شنیده بودین ؟ خب این هم یک تخصصه. این افراد روتو کار برای کالوریست ها و تیم های جلوه های ویژه این کار را انجام می دهند چون عملیات روتو در بسیاری شرایط ممکن است زمانبر باشد و پروژه درجه بندی رنگ را به تعویق خواهد انداخت ، پس اگر روتو از قبل وجود داشته باشد ، کار کالریست Colorist ساده خواهد شد. کالوریست را بهتر بشناسید.
 2. برنامه نویسی پایتون : این نرم افزار دارای یک موتور تحلیل قوی برای برنامه نویسان پایتون Paython می باشد. اگر در این زمینه فعالیت دارید بهتر است از حالت مستقل برنامه استفاده نمایید. کسب اطلاعات بیشتر در مورد استفاده موکا در پایتون.
 3. نرم افزارهای غیر پذیرش : اگر از برنامه هایی مانند تری دی مکس ، افتر افکتس سی اس 6 ، استفاده میکنید ، چون این نرم افزار به صورت پلاگین روی آنها کارایی ندارد ، پس باید به صورت مستقل دستورات و نیازهای خود را اجرا کنید. برای بررسی اینکه از موکا پرو به صورت پلاگین در چه نرم افزارهایی میتوانید استفاده کنید از راهنمای فنی موکا پرو کمک بگیرید.
 4. کارایی : در برخی شرایط نسخه مستقل موکا پرو از نسخه پلاگین خود عملیات ردیابی را سریعتر انجام می دهد. اگر میخواهید در پروژه های بزرگ از آن استفاده کنید و مقدار رم کمی در اختیار دارید ، نسخه ی مستقل آن سرعت بیشتری دارد.
 5. مزیت های استفاده به صورت پلاگین : بهترین مزیت آن ، دیدن تاثیر نهایی کار در تایم لاین است. میتوانید همان لحظه پیش نمایش بگیرید. خروجی تهیه کنید. نیازی به اکسپورت گرفتن مسیر ردیابی شده در موکا مستقل ندارید. همه چیز یکجا در اختیار شماست. اگر با نرم افزارهای تدوین کار میکنید پس بدون شک به صورت پلاگین و مطابق آموزش های همین پکیج و نسخه های بعدی استفاده نمایید.

تفاوت در نسخه ها

در این پکیج آموزشی ، ممکن است برخی نکات جزیی توضیح داده نشوند چون تاثیر اصلی آنها در نرم افزارهای سه بعدی نمایان خواهد شد. برای نرم افزارهای سه بعدی نیز پکیج هایی در آینده تولید خواهیم نمود. پیشنهاد میکنم مقایسه امکانات این نرم افزار را در شرایط متفاوت و نرم افزارهای مختلف ، در لینک https://borisfx.com/products/mocha-pro/ مشاهده نمایید.

بخشهای اصلی پلاگین موکا پرو

این پلاگین از چندین بخش اصلی و پرکاربرد ساخته شده که هر کدام در زمان هایی خاص کارآمد خواهند شد. در این پکیج آموزشی تا حد مورد نیاز ، بسیاری از بخش ها را با ذکر مثال کاربردی که گاها شما را به چالش می کشانند توضیح دادیم.

سیستم ماژولار : این نرم افزار درون خود ماژول (ابزار) های متعددی دارد که هر کدام کاری انجام می دهند. برخی از این ماژول ها در نرم افزار افتر افکت کارایی داشته و در نرم افزارهای دیگر کارایی ندارند چون نرم افزار افتر افکت مجهز به سیستم هایی مانند دوربین و امکانات بیشتر است.

ماسک و انتخاب : با استفاده از این برنامه قدرت بسیار بالایی در سلکت یا انتخاب محدوده ها دارید. چیزی شبیه به روتوسکوپ افتر افکت اما با توانایی و کیفیت خیلی بیشتر. این امکان وجود دارد که انتخاب شما کاملا دستی و نقطه ای باشد و در کنار آن ، امکان استفاده از انتخاب کننده مغناطیسی برای سرعت بیشتر نیز امکان پذیر است.

استفاده از GPU : در حین انجام کار ، از سیستم شتاب دهنده کارتهای گرافیکی بهره می برد مخصوصا وقتی که بخواهیم سوژه یا موضوعی را از تصویر حذف کنیم. 

ماژول حذف اشیا : امکان حذف عناصر ناخواسته ای مانند ، سیم ، سکو ، تصاویر 360 درجه ، علائم و نشانه ها و هر چیزی که تمایل داشته باشید را با سرعت و دقت بالا انجام خواهد داد. این قابلیت شبیه به تکنولوژی Content Aware در فتوشاپ و افترافکت است. با هوش مصنوعی بالا و تشخیص پیکسل های تمیز ، امکان بازسازی نمودن پیکسل ها را ایجاد خواهد نمود. همین ماژول موجب محبوبیت خیلی زیاد آن از طرف کاربران افتر افکت شده است.

ماژول درج تصاویر : قابلیتی فوق العاده. وقتی که میخواهیم درون یک کادر که ماسک یا روتو شده ، تصویر دیگری قرار دهیم ، با دقتی بالا و ایجاد اعوجاج و تاری واقعی در حاشیه ها این کار را انجام میدهد. این عملیات به نوعی VFX است که در جلوه های ویژه پرکاربرد می باشد.

ماژول اعوجاج لنز : مشکلاتی که بخاطر لنز دوربین ها در زمان فیلمبرداری رخ میدهد را برطرف میکند. اعوجاج معمولا کج ماوج شدن خطوط عمودی و افقی هستند که بجای اینکه خیلی مستقیم باشند ، دارای خمیدگی هایی خواهند شد.

سیستم Stereoscopic : این بخش اختصاص داده شده به تصاویر 360 درجه. برای ردیابی و ترک نمودن تصاویری که شبیه به چشم انسان گرفته شده اند یعنی همان حالت دو چشم. بدون این قابلیت ، دنبال نمودن و روتوسکوپ نمودن تصاویر کار خسته کننده و تکراری خواهد شد.

نیازمندی های سخت افزاری و نرم افزاری آپدیت 2020.1.0

 • سیستم عامل مک 10.12 به بالا
 • سیستم عامل ویندوز 7-8-10 آپدیت و نسخه 64 بیت
 • حافظه رم 8 گیگابایت و بالاتر که توصیه ما حداقل 16 گیگابایت می باشد
 • حافظه های اس اس دی و NVMe پیشنهاد می شود
 • کارت گرافیک پیشنهادی شرکت بوریس در این لینک
 • ادوبی پریمیر پرو از نسخه 2014 تا 2021 آپدیت 15.1 و بالاتر را باید آزمایش کنید
 • اوید مدیا نسخه 8 آپدیت 2020
 • مشخصات دقیقتر در سایت بوریس در این لینک

مشترک بودن در نرم افزارهای دو بعدی تدوین و افتر افکت

درست است که این دوره آموزشی با پریمیر پرو ساخته شده اما ادیتورهای نرم افزارهایی مثل داوینچی ریزالو، فاینال کات، سونی وگاس، ادیوس و اوید هم میتونن ازش استفاده کنن. فرقش اینه که باید موکار پرو در اون نرم افزارها نصب بشه. دستورات و تکنیک های درون این پلاگین در تمام نرم افزارهای گفته شده کاملا یکسان بوده و فقط ممکنه در تایم لاین نرم افزار اختلافاتی وجود داشته باشد.

 • 1.1.مقدمه ای کوتاه
 • 2.1.نکات قبل از شروع
 • 3.1.نصب و فعالسازی کامل در ویندوز
 • 4.1.شناخت محیط و تنظیم فضای رنگ
 • 5.1.شروع به مسیریابی
 • 6.1.مدیریت ابزار دنبال کننده اسپلاین
 • 7.1.قراردادن لوگو و آشنایی با گرید
 • 8.1.بررسی گزینه های ماژول ردیابی
 • 9.1.مقایسه ردیابی با روشنایی و کانالهای رنگی
 • 10.1.شناخت انواع ابزارهای مسیریابی
 • 11.1.تصویر اختصاصی در لایه
 • 12.1.استفاده از نرم افزار هاست برای نمایش تصاویر
 • 13.1.ویرایش مسیریابی انجام شده
 • 14.1.ریزه کاری های پیچیده در ادجاست
 • 15.1.آزمایشات کلیدی و نحوه تشخیص بهترین روش در مسیریابی
 • 16.1.رفع مشکل عدم مسیریابی محدوده های خارج از تصویر
 • 17.1.ماژول جایگذاری تصاویر
 • 18.1.حذف اضافات از تصویر انتخاب شده
 • 19.1.اضافه نموده به حذف های قبلی
 • 20.1.ماژول حذف
 • 21.1.پروژه کامل حذف اشیاء متحرک
 • 22.1.روشهای حذف اشیا مانند لوگوی سینه و نمونه های مشابه
 • 23.1.نکات ضروری صفحه پاکسازی
 • 24.1.جایگزینی تصاویر با کیفیت
 • 25.1.ویرایش سوابق کی فریم
 • 26.1.آشنایی با مت در جداسازی
 • 27.1.آفست در مسیریابی
 • 28.1.انتخاب سوژه و حذف بکگراند
 • 29.1.مسیریابی تصاویر استریو
 • 30.1.مسیریابی تصاویر 360 درجه
 • 31.1.حرکت آهسته پوینت
 • 32.1.پروژه حذف کامل شخص در بکگراند سوژه
 • 33.1.حذف چندین بخش همزمان در صحنه
 • 34.1.رفع مشکلات لبه ها و بکگراندهای رنگی
 • 35.1.سانسور پوششی اجزای بدن
 • 36.1.برش تصاویر و اصلاح رنگ و نور
 • 37.1.تکنیک ویرایش رنگ و نور در تایم لاین نرم افزار هاست با Nest
 • 38.1.پروژه کامل درج تصویر در قاب متحرک و آشنایی با مسیریابی دستی
 • 39.1.سخن آخر

اگر نظر یا نکته ای هست بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود
avatar
R.Adineh آغاز کننده
یه دوره که با حوصله از صفر همه چیزایی که نیاز دارین رو توضیح میده،شاید واسه افرادی که موکا کار کردن حوصله سر باشه، اما نکات خوبی داره
واقعا همیشه از استاد سوال می کردم استاد می گفت باز هم اموزش را نگاه کن الان بیشتر از‌4 باز از اول تا اخر نگاە کردم بار اول گفتم خیلی سختە پشیمان شودم گفتم یاد نمی گیرم 4 روز ولش کردم ولی بعد 4 روز کلا سە بار نگاە کردم الان اب خوردن شودە برام واقعا اگە کسی این اموزش را نبینە واقعا نصف عمرش به فناست من الان چپ و راست کار موکا بهم بر می خوره

سایر پکیجهای پریمیر پرو Premiere Pro