پکیجهای آموزشی
Loading...
مانی سافت Manisoft

نکات ویدیو استریوسکوپی stereoscopic - مونوسکوپی monoscopic

در این مقاله قصد دارم اطلاعاتی که در خصوص ویدیوهای استریو Video Stereo جمع آوری نموده ام را در اختیار شما قرار دهم. در حال ضبط پکیج آموزشی پلاگین موکا پرو با پریمیر پرو بودم که به بخش رندر تصاویر استریوسکوپیک رسیدم. موضوعی که این مقاله قبل از آن خوانده نشود بدون شک درک صحیحی توسط هنرجو بدست نخواهد آمد. تمام تلاش خود را برای ساده نموده موضوع کرده ایم و امیدواریم مفید واقع شود.

استریوسکوپی stereoscopic و مونوسکوپی monoscopic.

ویدئو استریو یا فیلم استریوسکوپی ، عملی است که توهم یک تصویر سه بعدی را به شکل متحرک تولید می کند. روش های مختلفی برای دستیابی به این اثر وجود دارد که معمولاً براساس اینکه آیا بیننده به استفاده از عینک نیاز دارد و یا این عینک ها نقشی فعال در مشاهده دارند ، طبقه بندی می شوند. البته عبارت ویدئو استریو همچنین می تواند به تجهیزات VHS اشاره کند که به جای یک کانال ، دو کانال صوتی را ضبط و پخش می کند که موضوع بحث ما نیست.

تفاوت های اصلی در مونوسکوپی و استریوسکوپی.

بسیاری افراد تصاویر استریوسکوپیک را انتخاب میکنند چون به نوعی واقعی تر و دارای عمق بیشتری است. تولیدکنندگان در حال تلاش هستند تا بتوانند دوربین هایی بسازند که شاید روی بتواند مانند چشم انسان همه چیز را ضبط نموده و پردازش کند.

روشهای فیلمبرداری ویدیو استریوسکوپی stereoscopic و مونوسکوپی monoscopic

مونوسکوپی چیست.

در مونوسکوپی از یک دوربین با یک چشمی استفاده میشود. دقیقا یک تصویر به هر دو چشم فرستاده میشود مثلا زمانی که یکی از چشم ها را ببندیم و فقط با آن نگاه کنیم. این نوع تصویر در اغلب نمایشگرها مانند موبایل یا تلویزیون مشاهده میشود. در این نوع دوربین ها در هر طرف دستگاه فقط یک چشمی وجود دارد.

در مونوسکوپی از یک دوربین با یک چشمی استفاده میشود

استریوسکوپی چیست.

در استریوسکوپی از دو دوربین یا دو لنز همزمان و کنار یکدیگر مانند وضعیت دو چشم ما برای ضبط استفاده می شود. استریوسکوپی تمام سعیش اینه که شبیه به چشم ما عمق تصویر را نمایش بده. چشم هاتون رو یکی یکی باز و بسته کنید ، زاویه هایی که هر چشم می بینه تقریبا همون چیزی هست که در فیلمبرداری استریوسکوپی ضبط میشه. زمان که با هر دو چشم نگاه می کنیم مغز ما میتوانید فاصله میان این دو را حذف و پردازش نموده و هر دو را به یک تصویر تبدیل کند.

برای مشاهده استریوسکوپی میبایست از عینک مخصوص استفاده کنیم و این تصویری است که میتواند عمق نزدیک به واقعیت را برای ما بوجود بیاورد.

در استریوسکوپی از دو دوربین یا دو لنز همزمان و کنار یکدیگر مانند وضعیت دو چشم ما برای ضبط استفاده می شود

انواع فیلم استریو.

سه نوع اصلی فیلم استریو وجود دارد که دو نوع آن نیازمند عینک زدن بیننده است. عینکی که در قرن بیستم ساخته شد. یک نمونه از این عینک ها پلاریزه است که از یک لنز قرمز و یک لنز سبز استفاده می کند. تکنولوژی اینگونه بود که اگر به نمایشگر برای دیدن فیلم نگاه میکردیم متوجه دو لایه از فیلم که یکی سبز و دیگری قرمز بود میشدیم. این دو تصویر به طور همزمان بر روی صفحه نمایش داده می شوند که با عینک آنها روی هم افتاده و یکی می شوند و در همین زمان بیننده احساس عمیق بدون تصویر برایش ایجاد میشود.

نوع فیلمبرداری ویدیو استریو.

برای تولید این تصاویر از دو دوربین کنار هم و با فاصله کم از هم استفاده می شود. این دوربین همزمان که حرکت میکند هر صفحه را دوبار ضبط میکند که مقدار کمی از هم فاصله دارند.

تصویربرداری سه بعدی.

مفهوم اصلی فیلم استریو همان تصویربرداری سه بعدی است . به بیننده تصویری نشان داده می شود که دو تصویر را ترکیب می کند ، هر تصویر توسط هر چشم به صورت جداگانه مشاهده می شود. این تصاویر همان صحنه را نشان می دهند اما از زاویه دید کمی متفاوت. مغز برای یکی نمودن این تفاوت تلاش نموده توهم عمق را ایجاد می کند. مفهوم ویدئو استریو این است که به سادگی این اثر را برای هر فریم از فیلم خلق کنید. یعنی برای هر فریم از فیلم ، دو نما ایجاد خواهد شد که وقتی چشم هر دو را با هم ببینید سعی در یکی نمودن آنها نموده و در نهایت یک تصویر دیده خواهد شد.

فیلم 360 چیست.

این فیلم توسط دوربین های خاصی ضبط میشود. یک فیلم استاندارد 360 فقط یک فیلم مسطح مستطیل شکل است که روی یک کره نمایش داده می شود. به یک نقشه جهان روی کره زمین فکر کنید ، با مشاهده این نوع ویدیوها این احساس را به شما دست می دهد که در داخل صحنه قرار دارید. در واقع این نوع فیلمبرداری و نوع پخش کروی است که موجب این اتفاق می شوند.

فیلم مونو یا مونو سکوپی.

با استفاده از یک فیلم مونوسکوپی ، رزولوشن بیشتری از دستگاه دریافت می کنید زیرا مجبور نیستید کانال های چپ و راست (یا کانال های بالا و پایین) را در رزولوشن محدود قرار دهید. افرادی که به دنبال وضوح بالا هستند ، احتمالاً فیلم های مونوسکوپی را ترجیح می دهند ، که می توانند رزولوشن دو برابر فیلم های استریو داشته باشند. اگر در حین دیدن فیلم استریو از تار شدن تصاویر گذر کنید ، اثر استریو برای شما هیچ ارزشی نخواهد داشت.

آماده اید برای یک شروع موفق؟

مجموعه کاملی از پکیج و دوره های آموزشی تدوین با نرم افزارهای مختلف منتظر شما هستن.

...

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود

خدمات اصلی مانی سافت

شاید برخی خدمات ما مناسب کسب و کار شما باشد

تولید آموزشهای کاربردی

در این سایت برای نرم افزارهای تدوین فیلم ، طراحی ، کار با وسایل عکاسی و فیلمبرداری و تولید محتوا ، دوره های جامعی تولید نموده ایم. از قسمت پکیج آموزشی بالای سایت وارد شوید.

فروش لایسنس نرم افزار اوریجینال

از برنامه های ادوبی گرفته تا فیلمورا ، فاینال کات پرو ، داوینچی و سایر برنامه های مرتبط با طراحی و ساخت ویدیو. با خیالی آسوده از خرید ، هر کدام را میخواهید برایتان تهیه میکنیم.

همکاری در تولید و تدوین ویدیو

چنانچه ویدیو یا پروژه دارید و میخواهید تدوین و ویرایش آنها را برون سپاری کنید ، تیم مانی سافت آماده همکاری میباشد. از پروژه های ساده گرفته تا جلوه های ویژه. انواع تغییرات در ویدیوها.

طراحی سایت های حرفه ای

علاوه بر تخصص در زمینه های طراحی گرافیکی و تدوین ویدیو ، طی سالیان گذشته ، سایت های حرفه ای زیادی راه اندازی کردیم. با خیال راحت میتونید از خدمات طراحی و پشتیبانی فنی ما در این زمینه استفاده کنید.