در این راهنما سعی داریم توضیح دهیم که اینترو intros و اوترو outros چیست و چرا یک تدوینگر باید در پروژه های خود از آنها استفاده کند و آنها را داشته باشد؟

در حال حاضر در حال فیلمبرداری از ویدیوهای خود برای کسب و کارتان هستید؟ یا با یک پیمانکار روی استراتژی بازاریابی ویدیویی کار می کنید؟

مهم است که شروع و پایان مناسبی برای پروژه ویدیویی داشته باشید. مخاطبان شما می‌خواهند در مسیر نگاه کردن به ویدیو با شما همراه شوند پس اگر انتظاراتشان را برآورده کنید، به احتمال زیاد به ویدیو شما عکس العمل نشان خواهند داد.

یک ویدیو وقتی با مقدمه ای مناسب شروع شود، از نظر مخاطب کیفیت بالایی خواهد داشت و حرفه ای تر به نظر میرسد. این مقدمه دید اولیه و مناسبی از داستان روان ویدیو که شاید هدف از ساخت آن برندسازی و مخصوصا برای رسانه های اجتماعی میباشد کمک میکند پس ضروری خواهد بود. 

اینترو intros یا ورود ویدیو چیست؟

به زبان ساده یک بخش کوتاه و اولیه از پروژه است که در ابتدای کلیپ قرار میگیرد که به آن اینترو Intro یا استارت اسکرین هم گفته میشود. اینترو را نباید گلچین با نسخه کوتاه شده کلیپ اشتباه نگیرید چون متفاوت هستند. اینترو یا ورود ویدیو سعی میکند یک نگاه اولیه و مناسب در مورد ویدیویی که در حال مشاهده آن میباشد بدهد. ورود ویدیو در نگه داشتن و همراه نمودن مخاطب برای دیدن کل کلیپ یا فیلم بسیار تاثیرگذار است.

بسیاری کاربران جذب اینترو در کلیپ میشوند و همان باعث خواهد شد که به دیدن ادامه دهد. برخی تولیدکنندگان ویدیو، شاید کل ویدیو را خیلی خوب ساخته باشند اما چون بدون توجه به اهمیت اینترو intro، ویدیو را شروع میکند و مخاطب ممکن است همان ابتدا موضوع را یا اشتباه متوجه شود یا آنقدر از نظرش اهمیت نداشته باشد در صورتی که ممکن است همان ویدیویی باشد برای او مفید است.

اینترو حتما لازم نیست که معرفی پروژه باشد بلکه میتواند معرفی برند یا تیم سازنده ویدیو هم باشد. مثلا تیم آموزشی مانی سافت به عنوان اینترو ویدیوهای آموزشی خود 7 ثانیه اول را به نمایش لوگو، سه کلمه تبلیغاتی و عنوان ویدیو اختصاص داده است. به اینکار برندسازی میگویند که موجب میشود این لوگو، عنوان و گرافیک و نحوه معرفی که همان اینترو میباشد، بنام مانی سافت در ذهن مخاطب باقی بماند.

اینترو میتواند کیفیت ویدیوهای شما را افزایش می دهد. حتی اگر ویدیوهای شما حاوی گرافیک نباشند یا به سادگی با استفاده از تلفن هوشمند گرفته شده باشند، یک اینترو خوب می تواند بلافاصله مخاطب را تحت تأثیر قرار دهد.

اینترو شاید همیشه نیاز نباشد چون رخی ویدیوها ممکن است آنقدر کوتاه باشد که زمان کافی برای چند ثانیه اول را نداشته باشند.

اوترو outros یا بخش پایانی ویدیو چیست؟

بخش انتهایی ویدیو میباشد که برند شما را تقویت می کند و معمولاً شامل یک فراخوان برای اقدام است. یعنی در انتهای ویدیو میتوانید مخاطب را ترغیب به تماس یا مراجعه به سایت یا خرید نمایید. در اصطلاح، به این نوع ترغیب، کال تو اکشن Call to Action و End screen هم گفته می شود.

بخش پایانی ویدیو نیز میتواند مانند اینترو باشد یعنی نام و برند و معرفی شبکه های اجتماعی و در نهایت نمایش اطلاعات بیشتر برای ایجاد تماس و حتما لازم نیست که خیلی خاص باشد.

ممکن است ویدیوهایی در سایت یوتیوب دیده باشید، صاحبان کانالها در انتهای ویدیو از کاربران میخواهید که ویدیو را لایک نموده یا به دوستان معرفی کنند. این بخش میتواند اوترو باشد.

چه کسی باید از INTROS و OUTROS استفاده کند؟

هر کسب‌وکاری می‌تواند از مقدمه‌ها و بخش پایانی بهره‌مند شود. با این حال، همیشه بهترین کار این است که هر ویدیو را جداگانه در نظر بگیرید و محدودیت های زمانی را به خاطر بسپارید. در برخی موارد، اینترو و پایانی، ممکن است گزینه مناسبی باشد و در برخی دیگر، ممکن است به نفع شما باشد که اصلاً از آنها استفاده نکنید.

اینترو و اوترو باید شامل چه مواردی باشد؟

شما باید از عناصری مانند لوگو، رنگ ها و عناوین استفاده کنید. همچنین شماره تلفن، آدرس وب‌سایت خود و رسانه‌های اجتماعی را اضافه کنید. همه اینها برند شما را تقویت می کند و به رشد مخاطبان شما کمک می کند. اگر احساس نیاز به داشتن وب سایت دارید این صفحه را مشاهده کنید.

علاوه بر عناصری که گفته شد، شاید مناسب باشد از افکت های صدا و ایجاد جذابیت صوتی نیز استفاده کنید.

چگونه اینترو و اوترو برای ویدیوها بسازیم؟

برای تولید یا ساخت intros و outros راه های مختلفی وجود دارد. ابتدا باید ببینیم با چه نرم افزاری ویدیوها را تدوین میکنید و همچنین چه راه هایی وجود دارد :

1. نرم افزارهای نیمه حرفه ای تدوین

برخی از آنها به صورت هوشمندانه تنوع خیلی زیادی از اینترو و اوترو ها را به همراه نصب، در اختیار تدوینگر قرار میدهد. بطور مثال نرم افزار تدوین فیلمورا و کمتازیا دو گزینه عالی برای ایجاد اینترو هستند. این دو نرم افزار علاوه بر تعدادی اینترو و اوترو که در حین نصب در اختیار تدوینگر میگذارند، اگر کسی نسخه اصلی لایسنس آنها را خریداری کرده باشد، تعداد فراوان دیگری را نیز بصورت آنلاین در اختیارش خواهند گذاشت. برای آشنایی دقیق با این دو نرم افزار و نحوه خرید نسخه اصلی لینکهای زیر را ببینید :

فیلمورا filmora چیست - درباره قابلیتهای شگفت انگیزش بیشتر بدانید

آموزش ضبط دسکتاپ و ساخت محتوای ویدیویی آموزشی با کمتازیا از پایه

قیمت نسخه اصلی نرم افزارها

2. نرم افزارهای حرفه ای تدوین فیلم

اگر از این نوع نرم افزارها مانند پریمیر پرو، فاینال کات پرو، داوینچی استفاده میکنید شرکت های تولیدکننده آنها فایلهایی بنام موگارت Mogrt تولید نموده اند که برای ساخت اینترو و اوترو خیلی خوب هستند. البته موگارت توسط شرکت ادوبی ساخته شده و در سایر نرم افزارها نامی دیگر دارد اما عملکرد آنها یکی است. ویدیو زیر به شما نشان میدهد که با پریمیر پرو چگونه میتوانید اینترو های زیبا بسازید :

معرفی پکیج آموزش موگارت MOGRT قالب آماده در پریمیر پرو - شماره 6

نرم افزار فاینال کات پرو یکی از آنهایی است که در ساخت اینترو شگفتی ساز است. اینترو هایی میسازد که شاید در هیچ نرم افزار دیگری دیده نشود. مانی سافت در تیزرهای تبلیغاتی که برای مشتریان خود میسازد از اینتروهای این نرم افزار استفاده کرده است.

صفحه معرفی بهترین نرم افزارهای تدوین فیلم و ساخت کلیپ برای کامپیوتر (ویندوز و مک) را مشاهده کنید.

3. ساخت اینترو و اوترو اختصاصی در تدوین فیلم

تا اینجا میدانید که نرم افزارها، قالب های آماده با قابلیت ویرایش را برای ساخت آنها در اختیار میگذارند اما مشکلی وجود دارد و آن، مشابه شدن اینترو و اوترو تولیدکنندگانی است که از این قالب های آماده استفاده میکنند اما جای نگرانی نیست چون یک راه حل دیگر نیز وجود دارد. سعی کنید نرم افزار تدوین خود را قدم به قدم و ریشه ای بشناسید. اینتروهایی که در آنها گذاشته شده، توسط خود همان نرم افزارها اغلب ساخته می شوند پس از نرم افزار را خوب بشناسید، میتوانید اینترو و اوترو های ویدیویی خیلی زیباتر و بهتری بسازید و از قالب های آماده هم استفاده نکنید. 

4. استفاده از اینترو سازهای آنلاین

برخی سایت های خارجی وجود دارند که به سادگی چند کلیک میتوانند انواع اینترو های ویدیویی زیبا را برای شما بسازند. میتوانید از سایت https://promo.com/ کمک بگیرید.

5. پروژه آماده یا قالب آماده بعنوان اینترو ویدیو

برای برخی نرم افزارها مثل افتر افکت و پریمیر پرو و فاینال کات پرو، پروژه های آماده کوتاه و البته بسیار زیبایی توسط تیم های خارجی تولید شده است که بسیاری تدوینگران از آنها بعنوان اینترو و اوترو استفاده میکنند.

برای دانلود چنین پروژه هایی از سایت https://manicontent.com/ استفاده کنید.

اگر میخواهید متمایز باشید
باید متمایز ویدیو بسازید. اگر برای رسیدن به سطح حرفه ای آماده هستند، لیست پکیج های آموزشی ما را مشاهده کنید.

جمع بندی درباره اینترو و اوترو در کلیپ های ویدیویی

  • هر ویدیو با ویدیو دیگر متفاوت است. تیم تبلیغاتی و تولید کننده میتواند راهنمای خوبی باشد که آیا ویدیو کلیپ نیازمند به اینترو یا اوترو میباشد یا خیر.
  • اوترو یا بخش انتهایی ویدیو یک راه عالی برای هدایت مخاطب به کاری است که شما در ذهن دارید و موجب ترغیب کاربر برای انجام کار بعدی است.
  • در شروع کار اول از قالب های آماده استفاده کنید ولی بعد از مدت کوتاهی سعی کنید اختصاصی بسارید. کار سختی نیست اگر هر نرم افزاری که باهاش کار میکنید رو خوب بشناسید.
  • از نوشته ها با انیمیشن حتما استفاده کنید.
  • رنگ با مخاطب حرف میزند. هارمونی رنگ را یاد بگیرید.
  • اگر برای شبکه های مجازی میسازید، دقت کنید موزیک شما دارای حق کپی رایت نباشد. موزیک رایگان و بدون نیاز به مجوز استفاده کنید.
  • در اوترو حتما مخاطب را به کاری ترغیب کنید تا داستان بین شما و او ادامه داشته باشد.
  • زمان اینترو و اوترو هر کدام بین 3 تا 7 ثانیه باشد