پکیجهای آموزشی
Loading...
مانی سافت Manisoft

دانستنیهای فریم Frame در ویدیو/فیلم/تدوین - FPS

به کوچکترین زمان در ویدیو/فیلم که میبینیم ، فریم Frame گفته میشه. اگر 1 ثانیه فیلم رو تکه تکه کنیم به 24 قسمت تقسیم میشه، به اون قسمتها فریم میگیم که وقتی کنار هم چیده میشن ثانیه ها و دقیقه ها و ساعتها تشکیل میشن اما کمی اطلاعات و ویدیو بیشتر هم در این صفحه ببینید.

ویدیو توضیحی آشنایی با فریم Frame در ویدیو

در ویدیو زیر بصورت خیلی دقیقتر و فنی با موضوع فریم در ویدیو/فیلم/تدوین آشنا میشید و البته همیشه اطلاعات بیشتری هم وجود داره که در ادامه میخونید.

مدت زمان ویدیو : 11دقیقه

 

اهمیت شناخت فریم در ویدیو/تدوین/فیلم

اگر قصد ورود به دنیای ویدیو را دارید، فرقی نمیکند با موبایل یا دوربین، قوانین و نکات بیشتری درباره فریم frame را باید بدانید چون همینطور که جلوتر می روید به آن وابسته تر خواهید شد:

  • کمتر و بیشتر بودن فریم، تاثیر ات متفاوتی روی نتیجه کار شما میگذارد.
  • تعداد فریم میتواند موجب خراب شدن ویدیو نهایی شود.
  • تعداد فریم میتواند در ذخیره سازی ویدیو صرفه جویی کند.
  • فریم میتواند موجب انجام صحنه آهسته های خیلی عالی و همچنین خیلی بد شود.
  • تعداد فریم ویدیو در زمان ادغام چند ویدیو با فریم های متفاوت موثر است.

ویرایش ویدیو بر حسب زمان

نرم افزارهای ویرایش ویدیو، ویدیوها و فیلم ها را بر اساس زمان ویرایش میکنند. اغلب آنها در خط زمانی حین ویرایش، اعدادی مانند 00:00:00:00 دارند. از سمت راست دو صفر 00 برای نمایش تعداد فریم بر همان ثانیه است و دو صفر بعدی برای نمایش ثانیه است. دو 00 بعدی دقیقه و دو صفر نهایی برای نمایش ساعت هستند. اما در نهایت این نرم افزارها، چون وظیفه نمایش و ویرایش ویدیو را دارند بدون شک با موضوعی مانند میزان فریم بر ثانیه روبرو خواهند شد یعنی تا زمانی که فریم ها را درک نکرده باشند ویدیویی نمایش نخواهند داد بر همین اساس است که در زمان ساخت ویدیو، مانی سافت تاکید میکند که فقط شناخت نرم افزار کافی نیست بلکه باید اصول و قواعد ویرایش ویدیو را نیز یاد گرفت.

نرخ فریم بر ثانیه یا frame per second = FPS

در هر وسیله ای که امکان فیلمبرداری داشته باشد تنظیمی خواهید دید بنام fps یعنی شاید بتوانید تعیین کنید که در هر ثانیه چند فریم، فیلمبرداری کند. این موضوع بسیار مهم و کلیدی است و بر روی ویدیو نهایی و تکنیک هایی که اجرا میکنید تاثیر مستقیم می گذارد. چند هشدار برای شما دارم که حتما باید به آنها توجه کنید :

  • بسیاری فیلمبردارها برای اینکه ریشه ای به روش مانی سافت آموزش ندیده اند، از لحظه ضبط ویدیوها، میزان fps را روی اعدادی مانند 50، 60، 90 و گاها حتی بیشتر میگذارند، این کار اشتباه است.
  • فقط زمانی میزان fps را بیشتر از 24، 29، 30 بگذارید که لازم دارید از تکنیک های صفحه آهسته و در اصطلاح دیگر اسلوموشن و سوپر اسلوموشن را اجرا کنید.
  • با افزایش میزارن fps حجم ویدیوهایی که ضبط میکنید افزایش خواهد یافت در حالی که شاید اصلا نیازی به این میزان فریم بر ثانیه نیز نداشته باشید.

 

لینک مفید

 

سوالات متداول در مورد فریم ویدیو

بله.

بله.

بین 50 تا 60 فریم بر ثانیه.

بستگی داره که چه مدت از ویدیو قراره اسلو بشه. اگه 1 تا 2 ثانیه قراره سوپراسلو بشه، با ویدیو 30 فریم هم میشه تکنیکهای زیبایی خلق کرد. البته موضوع اسلوموشن کمی پیچیده تره و اگه میخواید بیشتر در موردش یاد بگیرید صفحه اسلوموشن چیست - سوپر اسلوموشن - حرکت آهسته چیست رو ببینید.

خدمات اصلی مانی سافت

شاید برخی خدمات ما مناسب کسب و کار شما باشد

تولید آموزشهای کاربردی

در این سایت برای نرم افزارهای تدوین فیلم ، طراحی ، کار با وسایل عکاسی و فیلمبرداری و تولید محتوا ، دوره های جامعی تولید نموده ایم. از قسمت پکیج آموزشی بالای سایت وارد شوید.

فروش لایسنس نرم افزار اوریجینال

از برنامه های ادوبی گرفته تا فیلمورا ، فاینال کات پرو ، داوینچی و سایر برنامه های مرتبط با طراحی و ساخت ویدیو. با خیالی آسوده از خرید ، هر کدام را میخواهید برایتان تهیه میکنیم.

همکاری در تولید و تدوین ویدیو

چنانچه ویدیو یا پروژه دارید و میخواهید تدوین و ویرایش آنها را برون سپاری کنید ، تیم مانی سافت آماده همکاری میباشد. از پروژه های ساده گرفته تا جلوه های ویژه. انواع تغییرات در ویدیوها.

طراحی سایت های حرفه ای

علاوه بر تخصص در زمینه های طراحی گرافیکی و تدوین ویدیو ، طی سالیان گذشته ، سایت های حرفه ای زیادی راه اندازی کردیم. با خیال راحت میتونید از خدمات طراحی و پشتیبانی فنی ما در این زمینه استفاده کنید.
پیام ویژه دارید