Loading...
اکانت اکانت

16-شناخت اولیه ویدیو افکت ها در پریمیر پرو Premiere pro

8 دقیقه 18 آذر، 1401 مجموعه : آموزش پریمیر پرو
ویدیو افکت که به صورت Video Effects نوشته می شود به نوعی از جلوه های ویژه می گوییم که بر روی هر نوع مدیا در تایم لاین پریمیر پرو Premiere pro قرار می گیرد. در واقع هنر نوع مدیا (تصویر) که در بخش ترک ه ...
ویدیو افکت که به صورت Video Effects نوشته می شود به نوعی از جلوه های ویژه می گوییم که بر ر ...

ویدیو افکت که به صورت Video Effects نوشته می شود به نوعی از جلوه های ویژه می گوییم که بر روی هر نوع مدیا در تایم لاین پریمیر پرو Premiere pro قرار می گیرد. در واقع هنر نوع مدیا (تصویر) که در بخش ترک های ویدیو تایم لاین قرار بگیرد اعمال می شود و هر یک موجب تغییراتی می شوند. مقاله شناخت ویدیو افکت را بخوانید تا اطلاعات کاملتری بدست بیاورید چون از این به بعد وارد دنیای جذاب ، پیچیده ، آسان و سختی خواهید شد. همه رو گفتم چون واقعا همه شرایط را شامل می شود.

آموزش ساده پریمیر پرو از صفر تا صد

با من همراه باشید می خواهم پله پله از آموزش صفر در پریمیر پرو شما را به یک تسلط خوب و البته رایگان که هدیه ای برای شما می باشد برسانم. نه من و نه شما ، این نرم افزار را از صفر شروع میکنیم اما به صد نخواهیم رسید !!! چون انتهایی وجود ندارد ، نرم افزار و قابلیت ها و تکنیک ها هیچ وقت متوقف نخواهند شد. اگر روزی متوقف شوید مرگ تدوین خود را رقم خواهید زد پس ، از پا نه ایستید همانطور که ما متوقف نمی شویم و به عشق شما و با تلاش ادامه می دهیم.

نحوه اعمال ویدیو افکت به فوتیج

یک سکانس بر اساس فوتیج خود بسازید، اگر در سمت چپ پنجره افکتس Effects دارید که خوب ، اگر ندارید آن را از منوی Window فعال کنید. حرفه ای شدن در پریمیر پرو ساده نیست ولی شدنی ست. در لیست این پنجره فلش کنار Video Effects را بزنید تا تمام زیر مجموعه ها نمایان شوند. تعداد 133 ویدیو افکت بی نظیر به همراه برنامه نصب شده اند پس شما آن ها را دارید. وارد یکی از آنها شوید تا با هم بر روی مدیا قرار دهیم. برای این کار چند راه وجود دارد :

  • ویدیو افکت را با کلیک چپ موس نگه داشته و بر روی فوتیج مورد نظر برده و رها کنید
  • در تایم لاین یک کلیک چپ روی فوتیج بزنید ، ویدیو افکت خود را انتخاب و با یک دابل کلیک آن را به فوتیج اعمال کنید

هر کدام روش را که تمایل داشتید و راحت هستید انجام دهید. برخی ویدیو افکت ها در اولین اجرا تاثیری بر روی فوتیج نمی گذارند، می بایست به پنجره افکت کنترل بروید و تنظیمات را انجام دهید. حتما می پرسید چه تنظیماتی ؟ کم کم یاد میگیرید. فعلا با من باشید و از مسیر خارج نشوید.

روش حذف ویدیو افکت

برای اینکار چند راه وجود دارد :

راه اول

یک کلیک روی فوتیج بزنید تا ویدیو افکت یا ویدیو افکت های آن در پنجره افکت کنترل نمایش داده شوند، حال می توانید با راست کلیک روی هر یک و زدن گزینه Clear یا Delete آن را حذف کنید. اگر چند تا هستند می توانید از کلید کنترل برای انتخاب آنها استفاده و روی یکی از آنها برای حذف همه اقدام کنید.

راه دوم

روی فوتیج در تایم لاین راست کلیک نموده و گزینه Remove Attribute را انتخاب کنید. لیست افکت ها ظاهر شده و می توانید با برداشتن گزینه ها آنها را حذف کنید.

غیر فعال نمودن موقتی

می توانید در همان پنجره افکت کنترل با کلیک روی شکل FX کنار ویدیو افکت ، آنرا غیر فعال کنید و با کلیک مجدد فعال کنید.

مقایسه قبل و بعد تاثیر ویدیو افکت

همینطور که در تدوین فیلم با پریمیر پرو مسلط و حرفه ای می شوید بدون شک دقت نیز بالاتر خواهد رفت. هر ویدیو افکت تاثیری در فوتیج می گذارد ، برای مقایسه این تاثیر می بایست به روشی قبل از تاثیر و بعد از آن را در یک نگاه بتوانیم ببینیم. برای اینکار پلی هد را روی فوتیج که دارای ویدیو افکت است بگذارید تا در پنجره Program با تاثیر ویدیو افکت دیده شود. حال روی کیبورد حرف F را فشار دهید. پنچره Source همان فریم را نمایش می دهد اما بدون هرگونه افکت و تاثیرات آنها. در واقع نمایی از فوتیج خام را به شما نمایش خواهد داد. به این صورت هر لحظه و هر تعداد به دفعات می توانید این کار را تکرار کنید و در یک نگاه تصویر قبل و بعد را مشاهده کنید.

نترسید

شروع کنید ، تمام ویدیو افکت ها را آزمایش کنید ، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد و چیزی خراب نمی شود. تا زمانی که اینکار را انجام ندهید حرفه ای نخواهید شد. من هم اینکار را انجام داده ام ساعت ها ، سال ها ، فقط چند قدم از شما جلوتر هستم و کم کم به من خواهید رسید و البته می توانید جلو هم بزنید.

خلاق باشید

تدوینگری که تمام ویدیو افکت های Premiere pro را خوب بشناسد ، حرفه ای تمرین کند ، خوش ذوق و با سلیقه باشد ، پشتکار داشته باشید ، در پروژه ها و موزیک ویدیو های خود زیبایی خواهد آفرید. با سایرین متمایز خواهد شد ، این یک واقعیت است. اگر به این کار تمایل دارید می توانید پکیج آموزش 133 ویدیو افکت پریمیر پرو را تهیه کنید.

نمایش بیشتر
نمایش کمتر

تبلیغات

اگر نظر یا نکته ای هست بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود