احتمالا میخواهید بدانید ویندوز یا مک کدامیک برای تدوین فیلم و ادیت ویدیو مناسب تر است؟

ویرایش ویدئو یکی از کارهایی است که به قدرت و پردازش سخت افزاری بالایی نیاز دارد اما سیستم عامل ویندوز یا مک نیز در انجام عملیات و اجرای تکنیک های ویدیویی نیز خیلی موثر هستند و باید بگویم زمانی متوجه خواهید شد که مدتی طولانی از هر دو استفاده کرده باشید. حال نگران نباشید چون میخواهم تجربیات فنی و مقایسه های خوبی را که در استفاده از ویندوز یا مک برای تدوین فیلم داشته ام و همچنان دارم را در اختیار شما قرار دهم.

منظور از مک و ویندوز و رایانه شخصی
در این راهنما منظور از مک Mac، سیستم عاملی است که شرکت اپل روی سیستم ها و لپ تاپ های خود از آن استفاده میکند. ممکن است بجای مک، از کلمه اپل نیز استفاده کنیم که هر دو به یک معنی هستند.
منظور از ویندوز، سیستم عاملی است که شرکت مایکروسافت آن را تولید نموده و بر روی سیستم های بجز شرکت اپل قابل استفاده است.
وقتی که اسم رایانه های شخصی آورده میشود منظور همان لپ تاپ و سیستم های دارای ویندوز هستند.

یک جنگ قدیمی : ویندوز یا مک

این جستجو و مقایسه ای که در حال انجامش هستید چیز جدیدی نیست. همیشه برای ساختن ویدیو در ویندوز یا مک(اپل) مقایسه وجود داشته و همچنین خواهد داشت. از گروه تدوینگران فیلم برخی ویندوز و برخی دیگر مک(اپل) را انتخاب میکنند.

جالب اینکه دسته سومی نیز وجود دارد که پس از انتخاب میان ویندوز یا مک، پس از مدتی نظرشان عوض شده و به سراغ گزینه دیگر میروند یعنی برای شروع ویندوز را انتخاب کرده و سپس به سراغ مک(اپل) میروند یا بلعکس اما چرا این اتفاق رخ میدهد؟

پاسخ به این سوال که ویندوز یا مک(اپل) کدامیک برای ادیت ویندوز بهتر است، آسان نیست و نمیتوانم خیلی سریع و مستقیم بگویم که ویندوز بهتر است یا مک. این شما و شرایط کاری شماست که موجب انتخاب یکی از آنها خواهد شد. همانطور که تدوینگران با نرم افزارها و نیازهای مختلفی روبرو هستند پس سیستم عامل ویندوز یا مک بودن را نیز همین نیازهای مختلف تعیین خواهد نمود.

مگر فرقی دارد تدوین فیلم در ویندوز یا مک؟

این سوال را بارها و بارها شنیده ام. به این دلیل که هم اکنون به صورت حرفه ای با انواع نرم افزارها هم در ویندوز و هم در مک مشغول ادیت ویدیو هستم، میتوانم به شما پاسخ دهم اما پاسخ دقیق بسیار دشوار است زیرا متغیرهای متعددی من را درگیر این مقایسه میکنند.

برخی از افراد هستند که به مک قسم می‌خورند و ارزشی برای خرید رایانه ویندوزی قائل نیستند زیرا نمی‌توانند هر کاری را که در مک می‌توانید با آن‌ انجام دهند، در حالی که برخی دیگر می‌گویند که هرگز از رایانه اپل استفاده نکرده‌ و نخواهند کرد و کمتر به آن اهمیت می‌دهند.

بر کسی پوشیده نیست که Mac و windows سیستم عامل های متفاوتی هستند پس بدون شک حتما تفاوت هایی در حین کار با هر دوی آنها وجود دارد حال این تفاوت میتواند سرعت باشد یا دقت و یا امکانات نرم افزارها.

آیا مک برای تدوین فیلم بهتر است؟

چرا برای تدوین ویدیو از مک استفاده کنیم؟

مزایای استفاده از رایانه اپل برای ویرایش ویدیو چیست؟

کامپیوترهای اپل برای ویرایش ویدیو بهترین نیستند. آنها از کارت های گرافیک اینتل و انویدیا استفاده نمی کنند. البته مک در حال بهینه سازی کارتهای گرافیکی اختصاصی خود میباشد.

حالا برویم سراغ دلایلی که از قدیم موجب شده تا هنرمندانی مانند تدوینگران ویدیو و طراحان گرافیک، مک را به عنوان یک سیستم عامل برای کارهای خود انتخاب کرده اند.

Mac ها توسط هنرمندان خلاق ترجیح داده می شوند

از هر متخصص طراحی گرافیک بپرسید که سیستم عامل ترجیحی آنها چیست. بیشتر آنها می گویند که مک را از همه بیشتر دوست دارند.

مک‌ها آن سبک مد روز را که افراد خلاق ترجیح می‌دهند ارائه مبکنند. این قطعاً یک نقطه جذاب برای طراحان و تدوینگران است. با این حال، مک‌ها ویژگی‌های کاربردی عالی را ارائه می‌کنند که فرآیند خلاقیت را برای بسیاری از هنرمندان راحت می‌کند.

ویرایش ویدئو ارتباط نزدیکی با طراحی گرافیکی دارد. بنابراین، اکثر ویرایشگرها با ترجیحات همتایان گرافیکی خود پیش می روند و Mac را انتخاب می کنند.

مک ها از نظر تاریخی با تدوین فیلم و طراحی رابطه بیشتری دارند

کدام سیستم عامل مک یا ویندوز برای تدوین فیلم بهتره؟

مک در اوایل دهه 2000 در بین هنرمندان بسیار محبوب شد. اپل فعالانه شروع به تبلیغ مک برای طراحان گرافیک و هنرمندان ویدیو کرد. در آن زمان رایانه های شخصی مجهز به ویندوز، چنین خدمات تخصصی را ارائه نمی کردند.

در آن روزگار، تقریباً همه آموزشگاه های طراحی و مدارس هنر از مک برای تدریس استفاده می‌کردند. دانش آموزان و معلمان هر دو، سیستم عامل اپل را یاد گرفتند. طبیعتاً وقتی این دانشجویان فارغ التحصیل شدند، شروع به استفاده از مک برای انجام کارهای خود کردند.

طراحان و تدوینگران به ندرت ابزارهای تجارت خود را تغییر می دهند، بنابراین Mac پابرجا شد. اپل به نوبه خود تعدادی نرم افزار تخصصی را برای رفع نیازهای طراحی گرافیکی ارائه کرد. بنابراین، از آغاز قرن حاضر، سازندگان محتوا به طور طبیعی به سمت مک گرایش پیدا کرده اند.

مک ها ممکن است برای انتقال فایل های بزرگ تدوین فیلم بهتر باشند

از اوایل دهه 2000، چیزهای زیادی در زمینه گرافیک و ویدئو تغییر کرده است. حالا با فیلم Full HD و 4k سروکار داریم. فایل‌هایی که سازندگان محتوا استفاده می‌کنند بزرگ‌تر و بزرگ‌تر شده‌اند.

در حالی که مک‌ها مانند گذشته نرم‌افزار فوق‌العاده‌ای تولید نمی‌کنند، اما ویژگی مهمی را حفظ کرده است که تدوینگران ویدئو می‌توانند از آن بهره ببرند. مک ها دارای بهترین پورت ها و ابزارها برای انتقال فایل های بزرگ هستند.

پورت های اپل به طور منحصر به فردی برای اتصال به مانیتورهای 4k مناسب هستند.  می توانید مطمئن باشید که سرعت انتقال داده در هنگام استفاده از مک آسیب نمی بیند.

علاوه بر این، مک ها دارای Thunderbolt هستند. کابل‌های جانبی Thunderbolt هنوز یک رابط قدرتمند برای انتقال فایل‌های بزرگ است زیرا با پورت های USB-C ترکیب شده است.

Thunderbolt به ویژه برای لپ تاپ ها مفید است. این پورت می تواند داده ها را با سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه انتقال دهد.

اپل دستگاه های خود را طوری طراحی می کند که منحصراً با مک ها کار کنند. در سال های اخیر، سازگاری هایی با رایانه های دارای ویندوز وجود داشته است اما برای سازگاری بهینه دستگاه اپل، باید از مک استفاده کنید.

مک ها بسیار کاربر پسند هستند

مک ها از ابتدا به گونه ای طراحی شدند که تا حد امکان کاربر پسند باشند، برخلاف رایانه های شخصی که ویندوز دارند. رایانه های شخصی اولیه با رابط های گیج کننده و صنعتی حجیم بودند. اپل همه اینها را تغییر داد تا بر کاربر پسند بودن تمرکز کند.

بیشتر تغییرات خلاقانه به دلیل مزیت کاربر پسندی که رایانه ها ارائه می دهند، روی مک ها باقی می مانند. اپل یکپارچگی سریع و روان بین برنامه ها را تضمین می کند و گردش کار را آسان می کند. به علاوه، این شرکت همیشه ویژگی های جدیدی را با هر نسخه نرم افزاری برای افزایش سهولت استفاده معرفی می کند.

اپل در رنگ ها و فونت دقت بالایی دارد

تدوینگران ویدئو به عناصر کلیدی مانند طراحی رنگ، تایپوگرافی و گرافیک متکی هستند. اپل در هر سه امتیاز بالایی دارد. دلیل آن این است که این شرکت از همان ابتدا بر روی بهبود عناصر رنگ و گرافیک تمرکز کرده است تا هنرمندان خلاق را جذب کند.

ویرایشگرهای ویدئویی می‌توانند از استانداردسازی فونت که  مک‌ها پیشنهاد می‌کنند بهره ببرند . حتی بهتر از آن، مک ها دارای بهترین استانداردهای رنگ هستند، که هم برای طراحی چاپ و هم برای ساخت ویدیو عالی است.

با این توضیحات وسوسه انگیز، آیا باید مک را برای تدوین فیلم بجای ویندوز انتخاب کنیم؟ 

آیا ویندوز برای تدوین فیلم بهتر است؟

دلایل استفاده از سیستم عامل ویندوز برای تدوین فیلم

کامپیوترهای دارای ویندوز به دلیل کاربردی بودن و تطبیق پذیری خود معروف هستند شاید باید اینگونه بگویم که سیستم های دارای ویندوز همه جا هستند.

رایانه شخصی دارای ویندوز بیشتر برای فعالیت های خانگی و بازی های مقرون به صرفه شناخته شده اند. در اینجا دلایل اصلی وجود دارد که چرا ویندوز ممکن است برای تدوین و ویرایش ویدیو بهترین باشد:

رایانه های شخصی ویندوز ارزان تر هستند

وقتی صحبت از هزینه تجهیزات می شود، رایانه های ویندوزی به وضوح ارزان تر هستند. یک مک به راحتی از شما هزینه ای بالغ بر 1000 دلار صرف میکند. در حالی که یک رایانه ویندوزی برای ویژگی های مشابه مک هزینه بسیار کمتری دارد.

از نظر بودجه، رایانه های ویندوزی برای ساخت ویدیو بهتر هستند. به خصوص با توجه به این واقعیت که هزینه کم با ویژگی های خوبی همراه است که می توانید به آنها اعتماد کنید.

تیم های بزرگ تولید : استفاده بیشتر از ویندوز

کدام سیستم عامل مک یا ویندوز برای تدوین فیلم بهتره؟

ویندوز یک سیستم عامل استاندارد برای تیم های تولید ویدیو تجاری در مقیاس بزرگ است. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد.

طراحی و ساخت ویدیوی تجاری با ویندوز آسان تر از مک است.  برای تیم های تولید تجاری (تلویزیونی) که به چندین سیستم در یک زمان نیاز دارند به صرفه تر است که از ویندوز استفاده کنند، تا عملکرد خوبی را با قیمت بسیار کمتری نسبت به رایانه های مک بدست بیاورند. اما بپردازیم به چند دلیل دیگر که شاید موجب شود بگوییم ویندوز از مک بهتر است.

آپدیت بیشتر در ویندوز

سیستم عامل ویندوز و برنامه های نرم افزاری روی آن بروز رسانی های منظم دریافت می کنند. اما در اپل زیاد اتفاق نمی افتد و در زمانهای طولانی تری اتفاق می افتد. اپل آپدیت مک را برای اهداف امنیتی منتشر می کند.

رایانه های ویندوزی پورت های بیشتری دارند

ممکن است یک مزیت جزئی به نظر برسد، اما پورت‌های رایانه‌های شخصی می‌توانند واقعاً برای تدوینگران ویدیو مهم باشند. اپل در حال خلاص شدن از شر پورت های دستگاه های خود میباشد. از سوی دیگر، رایانه های شخصی موارد بیشتری را اضافه کرده اند.

ممکن است برای خرید مک پول زیادی خرج کنید. اما برای اتصال سخت افزارهایی که مک ها پورت های آنها را ندارند هزینه جداگانه کنید. ممکن است تدوینگران ویدیو نگران باشند که مک‌ها دیگر اسلات کارت SD (کارتهای دوریین ها) را ندارند اما در اغلب رایانه های شخصی این امکان وجود دارد و همچنین ممکن است فکر کنید که نبود یک درگاه اتصال کارت حافظه خیلی مهم نیست ولی برای استفاده از آنها در دستگاه های مک جدید باید دستگاه اتصال جداگانه ی آن را تهیه کنید و این یعنی هزینه. همچنین با متصل نمودن انواع دستگاه هایی که خود اپل به صورت مستقیم پورت آنها را ندارد ممکن است میز کار شما شلوغ شوند.

ادیت ویدیو با ویندوز : سیستم و قطعات کاملا دلخواه

کدام سیستم عامل مک یا ویندوز برای تدوین فیلم بهتره؟

آیا می خواهید قدرت پردازش سی پی یو، ظرفیت رم یا فضای ذخیره سازی را افزایش دهید تا نیازهای خاص خود را برآورده کنید؟ شما می توانید یک رایانه شخصی بسازید که با همه این موارد مطابقت داشته باشد. سیستم های ویندوزی در حال حاضر این قابلیت را به شما میدهند که یک سیستم را با مشخصات کاملا دقیق و دلخواه جمع آوری کنید.

شما نمی توانید یک مک را سفارشی کنید چون هر قسمت منحصراً توسط اپل اختصاصی شده البته در زمان خرید مک، دستگاه ها با مشخصات متفاوتی ساخته شده اما نمیتوانید برای دستگاه مورد نظر خود کارت گرافیک دیگری را نصب کنید. چنین محدودیتی برای سیستم های ویندوزی اعمال نمی شود. در واقع، یک رایانه شخصی ویندوزی ممکن است برای ویرایشگرهای ویدئویی که امیدوارند کارت گرافیکی را هر چند سال یکبار یا بیشتر ارتقا دهند، بسیار سودمند باشد.

مشخصات سیستم مورد نیاز ویندوز و مک

یکی از چالش های هر شخصی که قصد داره ویدیو بسازه یا ویدیو تدوین کنه، انتخاب بهترین قطعات و مشخصات یک سیستم ویندوز و مک هست. به جدای اینکه ویندوز یا مک برای تدوین فیلم بهتره، میبایست مشخصات سیستم های مورد نیازتون هم بتونید انتخاب کنید. نظر شما رو جلب میکنم به چند صفحه خیلی مهم که در این زمینه بهتون کمک میکنه :

سیستم مناسب و مورد نیاز فاینال کات پرو Final Cut Pro

سیستم مورد نیاز و مناسب پریمیر پرو Premiere Pro نکات سخت افزار و قطعات

تدوین با پریمیر پرو در سیستم های ضعیف امکان پذیره؟ بدون پراکسی

کدام پریمیر پرو برای سیستم و لپتاپ من بهتره و سرعت بیشتری داره؟

تدوین با پریمیر پرو در لپتاپ های ضعیف امکان پذیره؟ بدون پراکسی

ادیتورهای قدیمی فیلم، برای آموزش دوباره تدوین و آپدیت شدن آماده اید؟

کارت گرافیک مناسب پریمیر پرو برای سرعت رندر و خروجی و ریل تایم

برخی باورها

 • سرعت نرم افزارها در مک بیشتر از ویندوز است
 • سرعت سخت افزار مک از ویندوز بیشتر است
 • کار کردن با ویندوز راحت تر است
 • مشکلات ویندوز راحت تر برطرف میشوند

تجربه تدوینگران ویدیو در ویندوز یا مک

پردازش های ناخواسته

بیشتر از اینکه در مک فیلم ادیت کنم از ابتدا کامپیوتر ویندوزی داشتم و هنوزم دارم باید اعتراف کنم که ویندوز کندی های زیادی داره اونهم به واسطه پردازش هایی که در بکگراند خودش در حال اجرا هستند و یه ادیتور فیلم از اونها بی خبره و به همین دلیل پیدا کردن علت خیلی از مشکلات و کندی هایی که ممکنه رخ بده کار آسانی نیست اما در مک خبری از این پردازش ها نیست البته به این معنی نیست که در مک با مشکلات نرم افزاری روبرو نیستیم و قفل نمیکنه.

ارتقا سخت افزار

در سیستم های ویندوزی اگر قطعه ای بسوزد یا لازم شود که جدیدتر و قوی تر نصب کنم براحتی امکانپذیر است. وقتی رم بیشتر لازم است میتوان به اندازه ای که مادربورد اجازه میدهد اضافه میکنیم. کارت گرافیک اگر ضعیف است هر مدل دلخواه و هر قدرتی را که دلم میخواد نصب میکنم اما در مک اینطور نیست چون کارت گرافیک های آن روی خود دستگاه و بصورت یکپارچه هستند. برای افزایش رم حتما باید دستگاه را به متخصص بدهید و مشکلات خودش را دارد.

لازم نیست از همان اول هزینه زیادی برای خرید سیستم کنیم. اگر توان مالی کمی داریم میتوانیم یک سیستم ویندوزی با مشخصات معمولی تهیه کرده و کم کم ارتقا دهیم.

لپ تاپ

وقتی میخوام لپ تاپ بخرم مانیتوری که مک بوک ها و کامپیوترهای رومیزی مک داره در هیچ شرکت دیگه ای نمونه اش پیدا نمیشه منظورم مدلها رتینا Retina هست و برای کسی که تنظیم رنگ انجام میده بی نظیره در صورتیکه در ویندوزی ها نیست. بدون شک بهترین ترک پد لپ تاپ ها رو مک بوک ها دارن برای زمانی که موس نداریم. با اون قابلیت چند انگشتی کار کردن مثل معجزه میمونه.

اکو سیستم

وقتی وارد سیستم های مک میشید به دلیل زیبایی و راحتی های زیادی که داره خارج شدن ازش کار ساده ای نیست یعنی اونقدر خوشتون میاد که دل کندن ازش شدنی نیست. ویندوز هم از نسخه 10 به بعد خودش داره سعی میکنه که جذابیت های کاربری رو بیشتر کنه اما خب مک چیز دیگه ایه.

عادلانه مقایسه کنید 
اگر زمانی پیش آمد که خواستید دو سیستم را از لحاظ کارایی و قدرت مقایسه کنید توجه داشته باشید که مشخصات سخت افزاری ویندوز و مک شبیه و همسان باشند. در این صورت میتوان انتظار داشت مقایسه ای عادلانه در جریان است. برخی افراد برای سودجویی یا سو استفاده شخصی خلاف اینکار را انجام میدهند که در نهایت به نتیجه دلخواه خود برسند.

انتخاب نهایی شما ویندوز یا مک برای تدوین فیلم

مکینتاش و ویندوز هر دو مزایای منحصر به فردی را برای ویرایشگرهای ویدیو ارائه می دهند. حالا سوال بزرگ: چگونه باید بین این دو یکی را انتخاب کرد؟

این واقعاً به نیازها و ترجیحات خاص شما بستگی دارد. به عنوان مثال، یک رایانه شخصی ممکن است برای شما بهترین باشد، اگر:

 • بودجه برای شما در اولویت است
 • یک سیستم لازم دارید که کاملا سفارشی آماده شود
 • برای تیم تولید ویدیو باید بیش از یک کامپیوتر خریداری کنید
 • باید از انواع نرم افزارها استفاده کنید
 • میخواهید انواع سخت افزارهای مختلفی را متصل کنید
 • با سیستم عامل مک آشنایی ندارید و با ویندوز راحت هستید
 • قصد دارید سخت افزار خود را ارتقا دهید

یک مک ممکن است برای شما بهترین باشد، اگر:

 • می خواهید فقط از نرم افزار Final Cut Pro یا نرم افزارهایی که فقط در مک نصب می شوند استفاده کنید
 • دستگاه های اپل دیگری برای اتصال به این مک خود دارید
 • به استفاده از مک ها عادت دارید
 • سطوح بالایی از کاربرپسندی را ترجیح می دهید
 • عاشق یک ماشین براق و شیک برای کار هستید
 • میخواهید رنگهای خیلی دقیق را در مانیتور مک بوک یا مک های رومیزی دیده و تجربه کنید

اگه تجربه ای دارید برای ما سایرین نیز مفید است برای ما بنویسید.