این مقاله از چند بخش تشکیل شده که پر است از نکات آموزنده و تجربی، پیشنهاد میکنم که تا انتها با حوصله مطالعه کنید.

ویرایش عکس و طراحی یکی از هنرهایی است که امروزه بسیار زیاد مورد استفاده قرار میگیرد و هر شخصی به هدفی وارد آن میشود. اهداف طراحی هستند که باید توسط آنها انتخاب درستی را انجام دهیم چون ویرایش عکس و طراحی شاخه های متفاوتی دارد و در همین مرحله ی اول توسط توضیحات راه خود را بهتر انتخاب خواهید نمود.

اهداف ویرایش عکس و طراحی

کاربران و علاقمندان به هنر ویرایش عکس که ادیت عکس هم گفته میشود (ادیت از کلمه ی انگلیسی Edit در زبان فارسی آورده شده که اشتباه است و باید همان ویرایش عکس را بگوییم) با مراحل مختلف و پیچیده ای روبرو خواهند شد چون هنر ویرایش عکس خیلی وسیع است البته اصلا جای نگرانی نیست، اگر درست بیاموزید و پشتکار داشته باشید همه چیز آسان است و رقیبی نخواهد ماند که شما در حسرت ویرایش عکس او باشید (کاملا جدی گفتم). برسیم به انواع ویرایش های عکس :

 1. عکاس هستید میخواهید مشکلاتی مانند کادربندی و مشکلات رنگ و نور عکس را ویرایش کنید
 2. طراح آلبوم عروس و کودک هستید قصد ویرایش عکس ها را دارید و طراحی انجام دهید
 3. قصد دارید روی روتوش پوست و صورت تمرکز کنید
 4. میخواهید وارد دنیای طراحی تجاری مانند پوستر، کاتالوگ طراحی بنر وب شوید
 5. به ترکیب تصاویر علاقه دارید همانهایی که یک تصویر ساده به سبک زیبایی با چند تصویر دیگر ادغام میشود

همانطور که متوجه شده اید ویرایش عکس دارای حالت های مختلفی بوده و ممکن است شما به عنوان یک ویرایشگر تا مدت ها فقط در یک یا دو نوع آن فعالیت کنید و هیچوقت به سراغ سایر انواع آن نروید.


1. عکاس هستم میخواهم عکسهایم را ویرایش کنم

وجود خطا و مشکلات در زمان عکاسی یک موضوع کاملا عادی است پس نگران نباشید که مثلا چرا من اینقدر مشکلات در عکس دارم، اگر خوب آموزش دیده باشید و با پشتکار و دقت عکس بگیرید این مشکلات کم کم کاهش یافته اما بدانید هیچوقت تمام نخواهند شد که باز هم عادی است، اشتباهات انسانی در عکاسی وجود دارد. فرض کنیم شما یک عکاس ماهر هستید و در زمان عکاسی هیچ خطایی نداشته باشید، باز هم نیازمند ویرایش عکس خواهید شد چون شما نمیتوانید خطاهای لنز و دوربین را در حین گرفتن عکس برطرف کنید، نمیتوانید رنگ و نور را کاملا استاندارد کنید چون شرایط عکاسی و نماهایی که در آن عکس میگیرید یکسان نیستند. ممکن است عکاس آتلیه یا استودیو باشید باز هم اگر بهترین عکس را بگیرید نیازمند ویرایش عکس خواهید شد مگر اینکه بخواهید هیچ ویرایشی در عکس انجام ندهید و همانطور از عکس استفاده کنید.

یک عکاس ممکن است ویرایش های متعددی روی عکس انجام دهد که در پایین لیست تقریبی را آورده ام :

 • تنظیم کادربندی یا کراپ عکس را ویرایش نماید
 • وایت بالانس عکس را ویرایش کند
 • تون رنگ را ویرایش کند
 • اکسپوژر بیش از حد بوده یا زیر حد استاندارد است پس باید عکس ویرایش شود
 • میخواهد شارپ یا برجستگی پیکسل ها در عکس را ویرایش نماید
 • مشکلات و خطاهای لنز مانند Aberration را برطرف کند
 • توسط منحنی، سه کانال رنگ را در عکس ویرایش و حس و حال عکس را تغییر دهد
 • مولفه های روشنایی، سایه، سفیدی، سیاهی را ویرایش نماید
 • روتوش (ریتاچ صحیح است) را انجام داده و در عکس لکه هایی را برطرف نماید.

این ویرایش هایی که در عکس انجام میشود توسط یک عکاس بارها و بارها اجرا خواهند شد و البته بسیار لازم است. حال پیشنهادی برای شما دارم، یک عکاس ممکن است هیچوقت به سراغ فتوشاپ نرود و نیازی به طراحی نمودن نداشته باشد چون عکاس است و در مرحله ی بعد از عکاسی باید استاندارد سازی رنگ و نور به همراه درجه بندی رنگ اگر لازم باشد اجرا گردد، پس دو انتخاب دارید :

. سرعت بالا برای ویرایش عکس

اگر از آندسته عکاس هایی هستید که عکس های فراوانی دارید و در هر مرحله عکاسی 100 ها عکس و بیشتر میگیرید پس سرعت در کار شما بسیار مهم است و نیازمند انجام دسته جمعی ویرایش های فراوانی روی عکسها خواهید بود. مهم نیست که با موبایل عکاسی میکنید یا دوربین حرفه ای دارید، مهم این است که ویرایش عکس با سرعت بالا یکی از نیازمند عکاسهایی چون شما خواهد بود.

. ویرایش عکس به صورت تک به تک

برخی دیگر از علاقمندان هستند که با موبایل یا دوربین های عکاسی فعالیت دارند، همه ی عکاس ها نیازمند ویرایش عکس های خود هستند مهم نیست که عکاس حرفه ای هستید یا آماتور این نیاز برای همه میباشد، حال فرض میکنیم که هر از گاهی از خانواده یا طبیعت یا فرزندان خود عکس میگیرد و تمایل به ویرایش عکس ها دارید، افرادی چون شما که آرشیوهای بزرگ عکس ندارند بهتر است از روش ویرایش عکس به صورت تک به تک استفاده نماید برای اینکار به شما پیشنهاد یادگیری ACR را داریم که برخی از توانایی های این پکیج آموزشی را در زیر خواهید دید :

مقایسه ی لایتروم و کمرا را

مقایسه و تفاوت نرم افزار لایت روم Lightroom با کمرا را ACR یا Camera Raw


2. ویرایش عکس برای طراحی آلبوم عروس یا ژورنال عروس و کودک

یکی از منابع دیگر که درآمد مناسبی داشته و بخشی از ویرایش عکس میباشد طراحی آلبوم عروس یا طراحی ژورنال و کودک میباشد. درست است که در عنوانشان طراحی آمده اما در همین طراحی مراحل متعددی از ویرایش عکس وجود دارد که به برخی از آنها اشاره میکنم :

 • استاندارد نمودن رنگ و نور عکس
 • تصحیح رنگ یا دستکاری رنگ عکس
 • کادربندی عکس
 • ترمیم موضعی بخش های متعدد عکس
 • حذف یا ماسک بخشی از عکس
 • افزودن پیکسل های جدید به عکس
 • ادغام عکس ها با یکدیگر
 • زنده نمودن پیکسل در رنگ های بی جان

و بسیاری ویرایش دیگر که در عکس ها انجام میشوند.

همانطور که میدانید در هر شهر و کشوری هزاران آتلیه و استودیو عکاسی و طراحی وجود دارد که هرکدام با خلاقیت و توانایی ها در ویرایش عکس ها سعی در جذب مشتری مینمایند. بدون شک درآمد حاصل از ویرایش عکس و طراحی خیلی خیلی مناسب است و رقم های عالی میتوان از مشتری دریافت نمود و چالب اینکه تعرفه یا قیمت گذاری روی هنر شما هیچ سقفی ندارد.

بخشی از عملیاتی که را هر طراح یا ویرایش کننده عکس با آن روبرو خواهد شد همان مراحلی است که عکاس ها روبرو میشوند پس یک طراح میتواند یک ویرایشگر نیز باشد و اگر اینگونه شود خیلی بهتر است اما راه حل دیگر اینکه شما میتوانید طراح باشید و یک ویرایشگر عکس در تیم خود داشته باشید، او ویرایش ها را انجام میدهد و شما طراحی، اما تا آنجایی که تجربه ی من میگوید بهتر است یک طراح ویرایشگر نیز باشد چون هر لحظه ممکن است نیازمند ویرایش در عکس شود. وقتی که در حین طراحی نیاز به ویرایش عکس داشته باشید گزینه ی مناسب برای شما ویرایش عکس به صورت تک به تک میباشد که بالاتر توضیح داده شد.

طراحی آلبوم عروس یا ژورنال عروس و کودک دنیای بسیار شیرینی دارد، کلا کار هنری همین است چون هیچ محدودیتی نیست، هرچقدر که ذهن بگوید اگر علم داشته باشیم اجرا خواهد شد.

دنیای طراحی آلبوم عروس یا ژورنال عروس و کودک هیچوقت به انتها نمیرسد و دائما در حال بروزرسانی از سمت مانی سافت میباشد. ویدیوهای پایین نیز قدم دیگری در ویرایش عکس برای طراحی آلبوم و پرتره میباشد.

3. ویرایش عکس برای روتوش پوست (ریتاچ) یا ترمیم تصاویر

برسیم به یکی از بخش های مهم، حساس و پرکاربرد که هر شخص یا استودیو به آن نیازمند خواهد بود، روتوش عکس است. اول اینکه روتوش اشتباه است و باید بگوییم ریتاچ که انگلیسی آن Retouch میباشد و معنای اصلی آن ترمیم و تصحیح مشکلاتی است که در زیر به برخی از آنها اشاره میکنم :

 • حذف یا کم نمودن تاثیر نمایش جوش، خال، لک های پوستی و چین و چروک
 • برطرف نمودن مشکلات و اضافات درون تصویر مانند لکه های روی دیوار، حذف اجسام و افراد در عکس
 • آرایش نمودن صورت و تنظیم بخش های آرایشی صورت
 • تصحیح خرابی های عکس

ریتاچ یکی از سنگین ترین بخش های ویرایش عکس بوده که گاها ساعت ها وقت روی یک عکس را از ما خواهد گرفت و واقعا حوصله میخواد ولی نتیجه ای عالی خواهد داشت اگر درست انجام شود. حال میدانید که نوع دیگری از ویرایش عکس روتوش بوده که شاید با دیدن ویدیوهای زیر علاقمند به یادگیری و اجرای آن شوید. روتوش عکس درآمد مناسبی دارد که به حالت های کاملا دستی یعنی دقت بسیار بالا و نوع افکت یا آماده توسط نرم افزارها اجرا خواهد شد.

4. وارد دنیای طراحی تجاری مانند پوستر، کاتالوگ طراحی بنر وب شوید

نوع دیگری از ویرایش عکس و تصاویر که حاصل آن طراحی خواهد شد از دید مانی سافت طراحی تجاری است. ویرایشی که در آن سبک هایی مانند :

 • طراحی پوستر
 • طراحی ست اداری
 • طراحی بروشور و کاتالوگ
 • طراحی کارت ویزیت
 • طراحی بنر وبسایت
 • طراحی محیط کاربری موبایل
 • طراحی گرافیک وب
 • طراحی بنر و استند تبلیغاتی
 • طراحی پست و استوری اینستاگرام

را شامل شده و میتواند خیلی فراتر نیز برود البته برحسب نیاز مشتری.

در طراحی تجاری نیز مانند طراحی آلبوم و گرافیک آتلیه ویرایش روی عکس های فراوانی انجام میشود، یک عکس وارد یک پروژه طراحی خواهد شد، رنگ و نور تنظیم میشود، لکه گیری یا روتوش خواهد شد، کادر تنظیم میکنیم، با عکس های دیگر ادغام میشود و تا رسیدن به انتهای طراحی تجاری در حال انجام، دستخوش ویرایش های فراوانی میشود که به نتیجه ی مثبت یا نیاز مشتری نزدیک شود.

طراحی تجاری گاهی اوقات خیلی سنگین خواهد شد چون نیاز مشتری ها و سلایق آنها متفاوت است، یک طراح باید درک کاملی از هنر رنگ و طرح و شناخت مشتری داشته باشد. نمیتوانید بدون داشتن دانش کافی مانند بسیاری افراد به سراغ قالب آماده طرح بروید و با ویرایش چند عکس یا لایه در فتوشاپ، توقع گرفتن پول مناسب از مشتری و همچنین رسیدن به نتیجه ای مطلوب را داشته باشید. با یک اشتباه تمام چاپ شما به مشکل خواهد خورد، ضرر سنگینی را متحمل خواهید شد چون از قواعد پیروی نکرده اید، رنگ درست تنظیم نشده، کادر صحیح نبوده و چاپ نهایی نیز با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد.

طراحی تجاری درآمد خیلی خوبی دارد و خوبی آن داشتن تنوع مشتری های متفاوت است و هم اینکه یک کار هنری که با رنگ سروکار دارد، درست بیاموزید.