در این راهنما میپردازیم به فرمت PSB فتوشاپ چیست و چگونه میتوانیم پروژه های با حجم بیشتر از 2 گیگابایت را ذخیره کنیم.

فرمت PSB در فتوشاپ چیست؟

پروژه هایی که در این نرم افزار بصورت لایه باز و قابل ویرایش برای آینده ذخیره می شوند با فرمت PSD یعنی Photoshop Document یا فایل فتوشاپی میباشند. این نوع پروژه توانایی ذخیره نمودن حداکثر طول و عرض مشخصی به سانتی متر یا میلیمتر را دارد. طراحان بیلبوردهای تبلیغاتی که اغلب بر روی پل های هوایی عابر پیاده و یا اندازه های بزرگ نمیتوانستند با فتوشاپ چنین اندازه هایی را بسازند پس به ناچار باید در فتوشاپ اندازه کوچکتر را طراحی و در نرم افزارهای دیگری مثلا کورل دراو اندازه آنرا بزرگتر میکردند. بزرگترین اندازه ذخیره شدن پروژه های PSD بر حسب پیکسل 30.000 در 30.000 میباشد و حجم چنین پروژه ای 2 گیگابایت خواهد شد.

در نسخه های جدید فتوشاپ برای رفع این مشکل، شرکت ادوبی به صورت اتوماتیک قابلیتی ایجاد نمود که اگر طول و عرض و رزولوشن پروژه بیشتر از اندازه عادی باشد آنرا با فرمت PSB یا Photoshop Big ذخیره مینماید و این فرمت محدودیتی در اندازه پروژه نخواهد داشت. اگر پروژه فتوشاپ از تعداد 30.000 در 30.000 پیکسل بیشتر شود فرمت PSB فعال خواهد شد. شرکت ادوبی اعلام نموده است که میتواند تا نسخه 2023 خود پروژه های با تعداد 300.000 پیکسل و حجم 4 بیلیون گیگابایت ذخیره نماید. منبع

چگونه ممکن است حجم پروژه بیشتر از 2 گیگابایت شود

شاید بپرسید که چگونه ممکن است فایل طراحی ما حجمی بیشتر از دو گیگابایت داشته باشد؟ فرض کنید در حال طراحی یک طرح گرافیکی هستید که رزولوشن آنرا 300 قرار داده اید، یک پروژه خالی که به حجم بیش از دو گیگابایت نخواهد رسید، شروع به طراحی نموده و عکسهای با کیفیت بالایی را وارد آن میکنید، لایه ها زیاد میشوند، کانالهای رنگی را بهبود میبخشید، ادجاست های متعدد تولید میکنید و همینطور به اجزای پروژه خود می افزایید. به این صورت با افزوده شدن این جزئیات، حجم نهایی پروژه شما در زمان ذخیره نمودن بالا رفته و گاها به بیش از دو گیگابایت میرسد.

معرفی فرمت PSB در فتوشاپ و ذخیره فایل با حجم بیش از 2 گیگابایت

دقت نمائید که اگر زمان ذخیره نمودن فایل فتوشاپ خود با خطای Could not save.. ..the document is bigger than 2 gigabytes روبرو گشتید،از منوی فایل در فتوشاپ گزینه save as و فرمت آنرا PSB قرار دهید تا براحتی فایل شما ذخیره شود.