در این راهنما میپردازیم به آشنایی آشنایی با پارتیکل و ذرات معلق سینمایی در تدوین فیلم فیلمسازی و همچنین کاربرد و آموزش انواع روشهای اجرای پارتیکل سینمایی و نحوه دانلود انواع پارتیکل ها و آنچه که باید بدانید.

ذرات معلق یا پارتیکل در تدوین فیلم چیست؟

به ریزگردها و ذره های معلقی که در هوا معلق هستند و بواسطه جابجای اجسام و اشیا در محیطی که دارای خاک می باشد ذرات معلق یا پارتیکل گفته میشود و به زبان ساده همان گرد و خاک شاید نیز گفته شود.

کاربرد تکنیک پارتیکل و گرد و خاک در تدوین فیلم

بسیاری از صحنه های ویدیویی ممکن است در فضاهایی که گرد و خاک در آن وجود دارد ضبط شوند و یا ممکن است به دلیل حرکت یک وسیله در محیطی که در آن اصطلاحا خاک نشسته است، گرد و خاک بلند شود که این اتفاق نشان از واقعی بودن صحنه و فیلمبرداری آن میباشد. امروزه به دلایل متعدد مانند تاثیر گرد و خاک روی ابزارهای فیلم سازی اغلب در نماهایی پاکیزه فیلمبرداری انجام میشود اما بسیاری از نماها برای طبیعی جلوه نمودن خود میبایست دارای گرد و خاک باشند و چون در حین فیلمبرداری وجود ندارند پس باید در زمان تدوین فیلم یا پست پروداکشن به صورت مصنوعی قرار داده شود اما نتیجه باید کاملا طبیعی شود. یعنی نباید هر نوع گرد و خاکی را روی هر تصویری قرار داد.

نکته : به ذرات گرد و خاک در فیلم سازی Dust د ست و Particle پارتیکل گفته میشود.

نمونه ای از پارتیکل و ذرات معلق که در تدوین فیلم استفاده میشودنمونه ای از پارتیکل و ذرات معلق که در تدوین فیلم استفاده میشود

بررسی تاثیر پارتیکل و ذرات معلق در تدوین فیلم

بسیاری از فیلمهای سینمایی و موزیک ویدیوها در سوله و محل هایی مسقف ضبط می شوند که اغلب میزان گرد و خاک و پارتیکل در آنها کم است. برای تشدید مقدار آن و اصطلاحا سینمایی شدن ویدیو چند راه وجود دارد :

 1. در زمان فیلمبرداری از دستگاه های باد برای تولید پارتیکل استفاده شود
 2. استفاده از فوتیج های آماده مخلوط شونده بنام پارتیکل و ذرات معلق
 3. استفاده از پلاگین در نرم افزارهای تدوین
 4. استفاده از پلاگین در نرم افزار جلوه ویژه

تفاوت استفاده از فوتیج و پلاگین برای تولید پارتیکل

بعنوان یک تدوینگر شاید بخواهید بدانید کدام روش در زمان تدوین فیلم برای تولید پارتیکل مناسبتر یا بهتر است. هر دو روش عالی هستند اما هر یک مزایای خود را دارد :

 • فوتیج Footage
  فایلهای ویدیویی آماده ای هستند که به روشهای مختلف از قبل ساخته شده و کافی است وارد نرم افزار تدوین فیلم شوند و با تکنیک مخلوط، تاثیر نهایی را بگذارند
  - در دراز مدت هارد یا حافظه زیادی برای نگهداری آنها نیاز خواهید داشت چون کیفیت این فوتیج ها بالا و حجم سنگینی دارند و تعداد زیادی باید نگهداری کنید
  - مهم نیست که از کدام نسخه نرم افزارهای تدوین استفاده میکنید، این فوتیج ها با تمام نرم افزارها سازگار هستند
  - ممکن است بخواهید جهت وزش یا پراکندگی پارتیکل ها را تغییر دهید اما نمیشود.
  فوتیج چیست درباره فوتیج بیشتر بدانیم

 • پلاگین ساخت پارتیکل در نرم افزار تدوین و جلوه ویژه
  با نصب این پلاگین در نرم افزارهای حرفه ای تدوین فیلم کافی است آنرا گرفته و روی لایه ویدیویی قرار دهید. انبوهی از تنظیمات و قابلیت ها در اختیار شما هستند. نرم افزارهای تدوین فیلم به برنامه هایی مانند پریمیر پرو، فاینال کات، داوینچی و ... گفته می شود و نرم افزار جلوه ویژه به برنامه ای مانند افتر افکتس گفته می شود که کارایی این برنامه ها با یکدیگر متفاوت هستند.
  - میتوان انواع پارتیکل ها را تولید نمود
  - کنترل کامل سرعت و پراکندگی در دست تدوینگر است
  - پلاگین حجم زیادی ندارد و باید نسخه مناسب نرم افزار خود را نصب کنید و آنرا آپدیت کنید

دو صفحه بسیار مهم : 

معرفی انواع نرم افزارهای تدوین فیلم و ساخت کلیپ برای کامپیوتر (ویندوز و مک)

افتر افکت After effects چیست؟ شناخت و کاربردها

بهترین روش انتخاب نوع پارتیکل
حالا شما کدامیک را انتخاب میکنید؟ احتمال این است که هنوز تردید دارید پس بهترین کار این است که هر دو را آزمایش کنید چون تدوین فیلم یک هنر دیداری است. حین استفاده تصمیم بهتری خواهید گرفت.

نحوه دانلود فوتیج و پلاگین های پارتیکل سینمایی

منایع فراوانی برای دانلود انواع پارتیکل وجود دارد که یکی از آنها سایتی بنام مانی کانتنت است. این سایت سعی نموده تا انبوهی از فایلهای مورد نیاز تدوینگران و فیلمسازان را جمع آوری نماید که مزیت اصلی آن سالم بودن فایلها میباشد. از لینک های زیر استفاده نمایید :

دانلود انواع فوتیج پارتیکل

دانلود پلاگین تولید پارتیکل در نرم افزارهای تدوین

آموزش تولید پارتیکل حرفه ای در نرم افزار

در مراحل قبلی با انواع پارتیکل و نحوه دانلود آنها آشنا شده اید. استفاده از نوع فوتیج بسیار ساده میباشد اما نحوه کار با پارتیکل سینمایی که با پلاگین ساخته می شود مقداری آموزش لازم دارد اما نتیجه ای خیره کننده تر از نوع فوتیج به همراه خواهد داشت. دو لینک خیلی مهم برای یادگیری دو نوع پلاگین ساخت پارتیکل سینمایی قرار میدهیم : 

پکیج آموزش پلاگین بوریس کانتینیوم Continuum در پریمیر پرو - شماره 12

آموزش پلاگین پارتیکولار Particular افتر افکت

این دو نوع پلاگین کاملا متفاوت هستند و هر کدام دارای تنظیمات و نکات جداگانه ای هستند. پلاگین بوریس کانتینیوم هم در نرم افزارهای تدوین و هم در افتر افکتس امکان استفاده دارد ولی پلاگین پارتیکیولار فقط در افتر افتکس نصب می شود. پارتیکیولار بسیار بسیار حرفه ای است و با ذرات معلق، جلوه های ویژه ای خلق میکند که در بسیاری فیلمهای سینمایی هالیوود استفاده می شوند.