پکیجهای آموزشی
Loading...
مانی سافت Manisoft

فوتیج چیست درباره فوتیج بیشتر بدانیم

در این راهنما هرآنچه که درباره فوتیج باید بدانید را توضیح داده شده است. این راهنما برای کسانی که در زمینه ساخت فیلم و ویدیو فعالیت دارند مناسب است، فوتیج کلا در زمینه فیلم کاربرد دارد.

فوتیج Footage در یک نگاه.

در هنر و صنعت تولید ویدیو و فیلم، فیلم خام، فیلمی که هیچ تغییری روی آن داده نشده است که معمولا توسط دوربین های فیلمبرداری ضبط میشود و برای استفاده در پروژه های ویدیویی، تدوین فیلم، تولید فیلم سینمایی، ساخت کلیپ و هر محصول ویدیویی از این نوع فیلم های خام استفاده میکنیم. این کلمه در زمینه ی فیلمبرداری و تدوین مورد استفاده قرار میگیرد. بعد از اینکه فوتیج با دوربین ضبط شد آماده ویرایش توسط نرم افزارهای تدوین فیلم خواهد بود، کاملا خام است، میتوانیم تصحیح رنگ کنیم، برش و کات انجام دهیم و هر نیاز دیگری که داریم را پیاده کنیم.

فوتیج از فیلم گرفته میشود.

جالب است بدانید که کلمه ی فوتیج از کلمه فیلم گرفته میشود، پس فوتیج فیلم است، اما اشتباه نگیرید، در ذهن ما وقتی که کلمه ی فیلم آورده میشود، خیلی سریع بیاد فیلم سینمایی خواهیم افتاد همان فیلمهای سینمایی یا مستند، اما باید بدانید که وقتی میگوییم فیلم، منظور نحوه ی ساخته شدن این فوتیج ها یا تصاویر متحرک است.

فوتیج از فیلم گرفته میشود

فیلم چیست و چه ارتباطی
با فوتیج دارد.

اجازه دهید که فیلم را برای شما بیشتر توضیح دهم، در سالهای قبل وقتی که فیلم ساخته میشد ( فیلم همان نگاتیو است)، یادتان بیاورید در سالهای گذشته دوربین های عکاسی مثل امروز حافظه نداشتند، و زمانی که قصد گرفتن عکس را داشتیم به عکاسی یا فروشگاه ها میرفتیم و سراغ فیلم 12-24-36 تایی دوربین عکاسی را میگرفتیم، یک حلقه به ما داده میشد و درون دوربین قرار داده و عکاسی میکردیم، جالب است بدانید وقتی میگوییم فیلم یعنی این حلقه هایی که کنار هم قرار گفته اند و پشت سر هم هستند، فیلم اینگونه ساخته شد، انگار که شما با دوربین عکاسی پشت سر هم از یک سوژه ی متحرک (برای درک بیشتر از حرکت داشتن) عکس گرفته اید، وقتی حلقه فیلم را به لابراتوار برای ظهور و چاپ میبرید، با نگاه کردن پشت سر هم عکسها متوجه میشوید که درون فیلمها ( همان قطعات مستطیل قهوه ای رنگ) احساس متحرک بودن سوژه در آنها را بدست خواهید آورد.

فوتیج از فیلم گرفته میشود

سالها گذشت و دوربین فیلمبرداری ساخته شد، دقت کنید چی گفتم، دوربین فیلمبرداری ساخته شد! بله، دوربینی ساخته شد که مثل دوربین عکاسی از این حلقه های نگاتیو درونش قرار میگرفت اما برخلاف دوربین عکاسی، میتوانست با چرخاندن یک اهرم یا دسته، نگاتیوها را پشت سرهم رد کند و از صحنه ها ضبط انجام دهد، وقتی آنرا مشاهده مینمودند دقیقا متحرک شده بود و افراد و اشیا دارای تحرک، در آن کاملا خوب به نظر میرسیدند که در این زمان مباحث فیلم 35 میلی متر و 16 میلی متر به میان آمد. حال میدانید که وقتی میگوییم فیلم منظور همان نگاتیوهای پشت سر هم قرار گرفته هستند که با گذشت سالها، امروز، به حافظه تبدیل شده است و نکته ی مهم اینکه وقتی میگوییم فوتیج، یعنی نگاتیوهایی که در کنار هم قرار گرفته اند و تصاویر متحرک بنام فوتیج را بوجود می آورند.

فوتیج تلویزیونی.

فوتیج هایی وجود دارد که بنام فوتیج خبری یا تلویزیونی مشهور هستند که معمولا در بین شبکه های خبر رواج استفاده دارند. مثلا برخی افراد در خیابان و محل زندگی خود، به دنبال ضبط نمودن فوتیج های خبری هستند که برای کانالهای تلویزیونی پر اهمیت است، پس اغلب دارای ارزش فراوانی هستند.

فوتیج تلویزیونی

فوتیج های ابتدایی یا آماتور.

حادثه ی 11سپتامبر را بیاد می آورید، یا حادثه ی سیل شهر شیراز، یا زلزله در استان کرمانشاه، توسط افراد زیادی با موبایل ضبط شد، این فوتیج ها برای شبکه های اجتماعی بسیار با ارزش بوده و لایک های زیادی را بدست خواهند آورد، این نوع فوتیج ها که توسط هر فردی رکورد شده و کاملا ابتدایی هستند، دارای ارزش خود میباشند چون میتوانند آمار بازدید شبکه های اجتماعی را بالا برده و نشانه دریافت سریع اخبار است، پس برای دیدن جدیدترین اخبار سراغ آن شبکه میروند.

قیمت فوتیج.

گزینه های متعددی روی قیمت فوتیج تاثیر میگذارند، بدانید که فتویج های خیلی خوب گران بوده و قیمت بالایی دارند. مبلغ واقعی فوتیج به مدت زمان آن یعنی چند ثانیه و چند دقیقه است، به رزولوشن یا کیفیت تصویر که فول اچ دی است یا فورکی، به میلی متر آن که 35 میلی متر است یا بزرگتر یا کوچکتر بستگی دارد، توقع نداشته باشید هر فوتیج دلخواه خود را رایگان بدست بیاورید چون برای تهیه فوتیج زحمات و هزینه های زیادی کشیده میشود، اگر میخواهید فوتیج تهیه کنید، پس به این نتیجه رسیده اید که برای شما مهم است، نمیتوانید به اسپانیا بروید، نمیتوانید به نوک قله بروید اما فوتیج هایی از قبل با همین موضوع آماده شده اند، پس ارزشمند هستند.

تفاوت بین فوتیج با کلیپ ویدیویی.

در دنیای نگاتیوهای متحرک که بالاتر توضیح دادم، دو کلمه خیلی کاربرد دارند مخصوصا در میان تدوینگران و تولیدکنندگان ویدیو. این دو کلمه فوتیج، کلیپ ویدیویی هستند، اما چه فرقی با هم دارند، شاید تا این لحظه به همه ی فیلمهای متحرکی که دارید، میگفتین فوتیج، یا میگفتید کلیپ ویدیویی، اما از این لحظه باید این اصطلاحات رو حرفه ای تر یاد بگیرید یا وقتی با حرفه ای ها وارد صحبت میشید منظور شما رو اشتباه متوجه نشوند.

تفاوت بین فوتیج با کلیپ ویدیویی

 • فوتیج یا فیلم.
  معمولا به هر چیزی که به هر روشی با دوربین رکورد شده فوتیج گفته میشه، حالا میتونه فیلم دوربین های امنیتی باشه، مثلا از یک فروشگاه سرقت شده، پلیس به صاحب فروشگاه مراجعه کرده و میگه: فیلم یا فوتیج اون زمان سرقت رو دارید؟ و یا در مثالی دیگه، شما به یک عروسی دعوت شده اید اما فرصت نداشتید که حضورا به آنجا برسید، بعد از مدتی بخش هایی از فیلم عروسی را مشاهده نمودید، متوجه شده اید که مراسم عروسی خیلی خوبی برگزار شده است با اینکه در آن مراسم شرکت نکرده اید اما با دیدن بخش کوچکی از فیلم عروسی، متوجه اجرای مراسم شده اید. بدانید که در مدت زمان فوتیج محدودیت زمانی و مقداری وجود ندارد و میتواند خیلی طولانی باشد یا خیلی کوتاه باشد و بیشتر برای استفاده در کارهای دیگر یا بررسی کاربرد دارند.
 • کلیپ ویدیویی.
  کلیپ ویدیویی معمولا برای نمایش در مدت زمان کوتاه استفاده میشود و بیشتر در نمایش آنلاین مانند یوتیوب، اپارات و شبکه هایی از این قبیل به کار برده خواهد شد. به کلیپ ویدیویی، فیلم کوتاه خاص نیز میتوانیم بگوییم، مثلا میگویید، من آن کلیپ شما را که در حال کار کردن با دستگاه سوراخ کاری است را نگاه کردم، در این مثال وقتی میگید کلیپ را نگاه کردم، انتقال تخصصی بودن ویدیو را به مخاطب انجام نمی دید، اما وقتی میگید من آن کلیپ ویدیویی را نگاه کردم کاملا منظور اصلی که یک کلیپ ساخته شده کوتاه ویدیویی را نگاه کردین را خواهید رسانید. بعنوان یک شخص که در زمینه ی ویدیو فعالیت دارید باید با اصطلاحات تخصصی، خوب آشنا باشید چون ممکنه برخلاف اینکه یک تدوینگر ماهر باشید اما در زمان صحبت با افراد حرفه ای متوجه بشن شما فقط نرم افزار را بلد هستید و علم تدوین یا ویدیو را ندارید.

تفاوت فوتیج استوک (Stock) و
آرشیو فوتیج (Archive).

استوک فوتیج چیه و به چه کاری میاد

اختلاف این دو بسیار کم است و اغلب از آنها بجای یگدیگر استفاده میشود اما برای درک بهتر، سعی میکنم توضیح مناسبی به شما در مورد استوک فوتیج و آرشیو فوتیج بدهم.

1. فوتیج استوک.

به فیلم هایی میگوییم که در ساختار فیلم فعلی شما قبلا رکورد نشده است، مثلا در حال ساخت یک فیلم سینمایی یا کلیپ ویدیویی هستید، نیاز به استفاده از نمای دریا دارید، این نما در فیلم های خود شما رکورد نشده و فرصت رکورد آنرا نیز ندارید، حال از استوک فوتیج استفاده میکنید، این فوتیج استوک میتواند مصاحبه، اخبار یا هر موضوعی باشند. فرض کنید در حال ساخت یک مستند هستید، الان فصل تابستان است و موضوع مستند شما زمستان، با داشتن فوتیج استوک زمستان، بدون منتظر شدن برای رسیدن سرما، پروژه خود را به پایان میرسانید. مزیت دیگری که فوتیج استوک دارد، کاهش هزینه ها است، اگر بخواهید برای رکورد 2 دقیقه فوتیج از کشور یا محلی خاص راه بیوفتید، هزینه و زمانهای متعددی لازم خواهد شد، به این فکر نکنید که هم فاله و هم تماشا، وقتی درگیر کارهای حرفه ای شوید دیگر فرصت چنین تفریحی را نخواهید داشت چون زمان و کیفیت برای شما اولویت اول را خواهند داشت. کسانی که در آتلیه یا استودیو عکاسی فعالیت دارند خیلی اوقات از عکس هایی برای بکگراند سوژه استفاده میکنند که قبلا گرفته شده، مثلا نمای یک اتاق سفید که اصطلاحا وایت روم نیز گفته میشود. در مثال دیگری، میخواهید یک کلیپ ویدیویی مذهبی بسازید، با داشتن تصاویر زیبا از مشهد مقدس و زیارتگاه، کلیپ ویدیویی ما با فوتیج حرم متحول خواهد شد.

2. آرشیو فوتیج.

اصطلاح آرشیو فوتیج معمولا برای فوتیج های قدیمی یا تاریخی مربوط به گذشته استفاده میشوند، مثلا فوتیج ها یا ویدیوهای مربوط به زمان جنگ ایران و عراق، یا ویدیوهای زمان انقلاب اسلامی، بسیاری از تدوینگران و تولیدکنندگان تصور میکنند وقتی کلمه آرشیو فوتیج گفته میشود باید به سالهای دور برگردیم و در این آرشیو باید با قدیمی ها روبرو شویم، اما این یک اشتباه است، درست است که میگوییم آرشیو، اما قرار نیست که در این آرشیو فوتیج همه چیز قدیمی باشد، آرشیو فوتیج و فوتیج استوک خیلی بهم شبیه هستند و شاید بتوانیم بگوییم در بسیاری مواقع میتوانند یکی باشند.

3. آیا تفاوتی وجود دارد؟.

هم بله، هم خیر، برای اینکه فوتیج ها در بایگانی نگهداری شده و در شرایط لازم از آنها استفاده شود، به بخش بایگانی حقوق پرداخت میشود و هزینه هایی خواهد داشت، فوتیج استوک دارای حق امتیاز تهیه کننده آن میباشد، این تهیه کننده میتواند آنرا در معرض دید عموم قرار دهد یا در ازاء دریافت مبلغ به دیگران تحویل دهد. در هر حال تفاوت زیادی میان فوتیج استوک و آرشیو فوتیج نیست، چون با مراجعه به هر دو آنها میتوان مورد استفاده قرار بگیرند.

تنوع های دیگر فوتیج استوک.

 1. فوتیج عروسی
 2. فوتیج ورزشی
 3. فوتیج مذهبی
 4. فوتیج طبیعت
 5. فوتیج دریا
 6. فوتیج کوه
 7. فوتیج کودکان
 8. فوتیج جنگ
 9. فوتیج اجرای نمایش
 10. و...

فوتیج خام و دستکاری نشده.

اگر قصد تولید کلیپ ویدیویی دارید، نباید از فوتیج های تصحیح رنگ شده استفاده کنید، چون فوتیج که رنگش تصحیح شده باشد، توانایی شما را در زمان ساخت کلیپ ویدیویی کم میکند، بخش بزرگی از تاثیرگذاری یک کلیپ ویدیویی رنگ و نور آن است، شما خودتان باید تصحیح رنگ و درجه بندی رنگ را انجام دهید تا کلیپ ویدیویی مطابق با نوع پروژه، مفهموم پروژه، بتواند معنا و احساس را به مخاطب منتقل کند، این انتقال احساس همان هدف اصلی هر کلیپ ویدیویی مانند فرمالیته، تیزر، گزارش ویدیویی است. پس، از فوتیج تصحیح رنگ شده استفاده نکنید تا خلاقیت و توانایی تان را بهتر به نمایش بگذارید.

منبع

خدمات اصلی مانی سافت

شاید برخی خدمات ما مناسب کسب و کار شما باشد

تولید آموزشهای کاربردی

در این سایت برای نرم افزارهای تدوین فیلم ، طراحی ، کار با وسایل عکاسی و فیلمبرداری و تولید محتوا ، دوره های جامعی تولید نموده ایم. از قسمت پکیج آموزشی بالای سایت وارد شوید.

فروش لایسنس نرم افزار اوریجینال

از برنامه های ادوبی گرفته تا فیلمورا ، فاینال کات پرو ، داوینچی و سایر برنامه های مرتبط با طراحی و ساخت ویدیو. با خیالی آسوده از خرید ، هر کدام را میخواهید برایتان تهیه میکنیم.

همکاری در تولید و تدوین ویدیو

چنانچه ویدیو یا پروژه دارید و میخواهید تدوین و ویرایش آنها را برون سپاری کنید ، تیم مانی سافت آماده همکاری میباشد. از پروژه های ساده گرفته تا جلوه های ویژه. انواع تغییرات در ویدیوها.

طراحی سایت های حرفه ای

علاوه بر تخصص در زمینه های طراحی گرافیکی و تدوین ویدیو ، طی سالیان گذشته ، سایت های حرفه ای زیادی راه اندازی کردیم. با خیال راحت میتونید از خدمات طراحی و پشتیبانی فنی ما در این زمینه استفاده کنید.
پیام ویژه دارید