پکیجهای آموزشی
Loading...
مانی سافت Manisoft

سیستم مورد نیاز و مناسب افتر افکت After effects نکات سخت افزار و قطعات

با این راهنما موفق خواهید شد به پاسخ سوالاتی مانند سیستم مناسب برای افتر افکت، مشخصات قطعات سیستم افتر افکت، بهترین سیستم برای افتر افکت، خرید سیستم مناسب افتر افکت، سیستم مورد نیاز After Effects برسید. 

در کنار شناخت مشخصات و قطعات، نکاتی در مورد نحوه شناسایی قطعات فعلی و تصمیم گیری برای ارتقا هم توضیح داده شده است.

هدف این است که قطعات موثر در کارایی افتر افکت را بشناسید تا بتوانید یک کیس یا لپتاپ را خریداری کنید تا در افتر افکت سرعتی خوب و روان داشته باشد. 

تفاوت میان قوی بودن قطعات با
هماهنگ بودن.

بالا بودن مشخصات قطعات٬ همیشه دلیل مناسب بودن آنها نیست.

بطور مثال، افتر افکت نیاز به کارتهای گرافیکی خاصی دارد تا خیلی سریع تر کار کند. همه کارتهای گرافیکی مناسب کار با این برنامه نیستند و برخی افراد اشتباها کارت گرافیکی را میخرند که در مقابل هزینه ای که برای آن شده، قدرت لازم را ندارد. برخی فروشندگان پیشنهاد کارت گرافیک Radeoon با حافظه 8 یا 12 گیگابایت را میدهند. این کارت گرافیک مدلهای خیلی خوبی دارد اما بسیاری از آنها برای افتر افکت مناسب نیست. مقدار حافظه 8 تا 12 گیگابایت برای افتر افکت خوب است اما نه هر مدلی از کارت گرافیک. بسیاری کارتهای گرافیکی برای بازی ساخته شده اند و در افتر افکت آن کارایی و قدرت لازم را ندارند.

حالا که میدانید چنین موضوعاتی وجود دارد، پله پله جلو میرویم تا به نتیجه ای برسید که یک کامپیوتر برای افتر افکت داشته باشید.

مرحله اول :
ارتقا کامپیوتر فعلی برای کار
با افتر افکت.

به این موضوع فکر کنید که شاید نیازی به خریدن یک کامپیوتر جدید برای افتر افکت نداشته باشید و احتمالا بتوانید با ارتقا یا قوی تر کردن 2 تا 3 قطعه در کامپیوتری که دارید به سرعت دلخواه برسید. 

چیزی که لازم است اینکه اول بدانید در کامپیوتری که الان دارید چه مشخصاتی دارد و پس از آن با مشورت به این نتیجه برسید که آیا میتوان کامیپوتر فعلی را ارتقا داد و مناسب میشود یا خیر. اگر قابل ارتقا بود که خیلی خوب است اما اگر نبود، میتوانید به مراحل بعدی بروید و مشخصات خوبی برای افتر افکت انتخاب کنید.

پیدا کردن مشخصات کامپیوتر
و لپتاپ فعلی.

برای اینکه بدانید مشخصات کامپیوتری که الان دارید چیست، آموزش ویدیویی و لینک زیر آنرا استفاده نمایید.

{manivideo 281}

یکی از مهمترین قطعاتی که میتواند به شما کمک کند مادربورد MOTHER BOARD است. این قطعه مشخص میکند که میتوانید تا کدام مدل پردازنده یا سی پی یو و چقدر حافظه و چه نوع کارت گرافیکی را در همین کامپیوتر ارتقا دهید.

برای اینکه بتوانیم شما را راهنمایی کنیم، با توجه به نرم افزار و آموزشی که دیده اید، مشخصات قطعات نوشته شده در زیر را به همین صورت، در انتهای این صفحه برای ما بنویسید. پس از بررسی پاسخ شما را میدهیم که چه کاری باید انجام دهید.

MOTHER BOARD : 

CPU : 

RAM : 

GPU - VGA :

HDD : 

بعد از اینکه مشخصات را نوشتید، چند ساعت بعد آقای محمد ملکی ( استاد پکیج های افتر افکت همین سایت ) قطعات را بررسی میکنند و پیشنهاد خود را پس از نوشته شما مینویسند.

بعد از آن میتوانید باز هم در ادامه همان صحبت ایشان با زدن کلید پاسخ ایشان، سوالی و یا موردی اگر بود بنویسید تا پاسخ دهند. برای اینکار نیازی نیست که در سایت، اکانت بسازید.

اگر پس از گفتگو با ایشان نتیجه این شد که یک سیستم جدید خریداری کنید به مرحله دوم در خط بعد بروید.

مرحله دوم :
خرید کامپیوتر جدید برای افتر افکت و
تعیین مشخصات مناسب.

برای افتر افکت هم میتوانید لپتاپ خریداری کنید و هم کامپیوتر و هم میتوانید با کامپیوتر ویندوزی بگیرید و هم کامپیوتر اپل.

اینکه کدامیک بهتر است، بستگی به این دارد که تا حالا با ویندوز کار کرده اید یا اپل. اگر ویندوز بوده اید، پیشنهاد میکنیم یک کامپیوتر یا لپتاپ ویندوزی بگیرید چون این دو سیستم عامل تفاوت های زیادی دارند و ممکن است در همان ابتدا که میخواهید ادیت های ویدیو را انجام دهید با مشکلاتی روبرو شوید که برای شما کاملا جدید هستند و وارد مشکلاتی شوید.

در ادامه فرض بر این گذاشته میشود که میخواهید یک کامپیوتر ویندوزی خریداری کنید. چه لپتاپ بخرید و چه کیس، چند تا قطعه هستند که بیشترین تاثیر در سرعت و روان بودن افتر افکت را دارند که باید با آنها آشنا شوید اما قبل از اینکه به آن مرحله بروید، بهتر است به چند نکته مهم توجه کنید که آیا باید لپتاپ بخرید یا کیس یا کامپیوتر رومیزی.

برای افتر افکت لپتاپ یا کیس یا
کامپیوتر رومیزی، کدامیک بهتر است.

میخواهیم به سوالی که در ذهن بسیاری تدوینگران وجود دارد پاسخ دهیم. اینکه برای تدوین فیلم و ادیت ویدیو کیس بهتر است یا دستگاه های یکپارچه ای مانند لپتاپ، کامپیوتر رومیزی یا مک بوک های اپل.

خوبی ها و بدی های خریدن کیس برای
تدوین فیلم.

خریدن کیس یکی از تصمیماتی است که تدوینگران افتر افکت باید به آن فکر کنند و البته این تصمیم برای برخی عالی و برای برخی دیگر ممکن است مورد قبول نباشد.

مزیت ها.

 • اگر یک کیس و لپتاپ را با قطعاتی یکسان و با قدرت مساوی در نظر بگیریم، در نهایت قدرت کیس بالاتر است.
 • ارتقا دادن هر قطعه در کیس امکانپذیر است.
 • امکان اتصال هارد دیسک های بیشتری دارد.
 • اگر قطعه ای از آن خراب شود فقط با تعویض آن مجدد قابل استفاده است.
 • برای تدوین کردن ساعتهای طولانی و روزهای پشت سر هم بهتر است.
 • با افزایش یا اضافه کردن فن یا خنک کننده میتوان بهروری آن را افزایش داد.
 • قابلیت ارتقا موجب میشود که تا سالها نیازی به تعویض کامل دستگاه نباشد.

بدی ها.

 • جای کافی لازم دارد.
 • امکان جابجا نمودن و بردن آن به جاهای دیگر سخت است و دائمی نمیتوان اینکار را انجام داد.

خوبی ها و بدی های خریدن دستگاههای
یکپارچه مانند لپتاپ، کامپیوتر رومیزی
و مک بوک.

خرید دستگاه های یکپارچه مانند لپتاپ های ویندوزی، لپ تاپ های اپل، کامپیوترهای رومیزی نیز تصمیم دیگری است که تدوینگران با آن روبرو خواهند شد که دارای مزیت ها و بدی های خود میباشد.

مزیت ها.

 • جابجا نمودن آن یک امتیاز مثبت است.
 • به دلیل یکپارچه بودن، امکان هنگ یا قفل کردن کمتری دارد.
 • فضای خیلی کمی لازم دارد.

بدی ها.

 • امکان ارتقا تمام قطعات آن وجود ندارد. مثلا سی پی یو و کارت گرافیک را نمیتوان تغییر داد و شاید مجبور شوید کل دستگاه را عوض کنید.
 • اگر مشکل فنی یا سخت افزاری داشته باشد دستگاه تا زمان تعمیر به صورت کامل از کار خواهد افتاد.
 • در زمانهای طولانی تدوین کردن، دمای زیادی ممکن است تولید کند. این دما باعث کار کردن یکسره فن یا خنک کننده میشود که در نهایت باعث تولید صدا نیز میشود. تولید صدا را میتوان با دور نمودن دستگاه کمتر کرد اما دائما یکسره کار کردن فن ها، در دراز مدت میتواند موجب تعویض زود هنگام آنها شود. البته به جنس دستگاه و محیطی که در آن قرار دارد نیز بستگی دارد. اگر محیط خاک داشته باشد برای دستگاه ضرر دارد.

قطعات مشابه در تمام سیستم ها.
هر کامپیوتر یا لپتاپی که برای این برنامه خریداری میکنید، چندین قطعه مشابه دارند که در زمان خرید باید سرعت و قدرت آنها را مدنظر بگیرید و این راهنما نیز روی آنها تمرکز نموده است. 

شناخت قطعات مشابه در سیستم ها و
تاثیرگذار در سرعت با افتر افکت.

در هر سیستمی که برای نرم افزار افتر افکت آماده می شود برخی قطعات، دارای اهمیت فراوانی هستند که در زیر لیست شده اند:

 1. سی پی یو یا پردازنده Cpu.
 2. حافظه نگهداری اطلاعات (هارد دیسک، ssd و M2).
 3. کارت گرافیک GPU - VGA.
 4. حافظه رم Ram.

حالا لازم است که در مورد این قطعات اطلاعات اولیه خوبی داشته باشید.

 پردازنده مناسب برای پریمیر پرو

1. انتخاب CPU مناسب برای
افتر افکت.

یکی از اصلی ترین قطعات هر سیستم، پردازنده یا سی پی یو cpu می باشد که ییشترین فشار دائمی عملیات و پردازش ها بر روی آن اعمال می شوند. در 100 درصد کارهای افتر افکت، این قطعه مشغول به کار است اما با انتخاب کارت گرافیک مناسب میتوان از فشار این قطعه در انجام کارها کم کرد که به آن نیز خواهید رسید.

برای اینکه در مورد این قطعه اطلاعات بیشتری بدست بیاورید و بدانید که کلا چه مدلها و انواعی وجود دارد و کدامیک مناسب است، ویدیو توضیحی زیر را مشاهده کنید:

{manivideo 263}

نکات کلیدی انتخاب CPU.

 • از بین CPU هایی با نامهای INTEL - AMD - ZEON ، گزینه ZEON را تهیه نکنید. INTEL و AMD شرکت های تولید کننده CPU هستند که در ویدیو معرفی شدند.
 • بین دو شرکت AMD و INTEL - اگر هر دو CPU انتخاب شده دقیقا قدرت و سرعت یکسانی داشته باشند ، CPU های اینتل قیمت بهتری دارند.
 • هر چقدر که سرعت CPU بیشتر باشد بهتر است و روی سرعت بالاتر هزینه کنید.
 • در زمان خرید CPU های اینتل با چیزی بنام (نسل) مواجه میشوید که شاید مقداری گیج کننده باشد. مثلا یک CPU INTEL CORE I 7 وجود دارد بنام نسل 10 و یکی دیگر بنام نسل 11. بین این دو نسل آنقدرها تفاوت در کارایی افتر افکت وجود ندارد که برخی روی آن مانور میدهند اما اگر فاصله نسل ها از هم بیشتر باشید میتواند نتیجه ای متفاوت داشته باشد. مثلا CPU INTEL CORE I 7 نسل 5 با نسل 10 تفاوت های زیادی ممکن است داشته باشند که باید نسل های جدیدتر خریداری شود.
 • چیزی بنام هسته یا CORE در مشخصات CPU ها وجود دارد. این هسته در زمانی که در افتر افکت رندر RENDER گرفته میشود یعنی کل پروژه به یک فایل مثلا MP4 تبدیل میشود تاثیر میگذارد. هر چقدر که هسته ها بیشتر باشد مدت زمان رندر و تولید فایل نهایی کمتر میشود یعنی سرعت رندر بیشتر خواهد شد اما نباید خیلی روی این موضوع تمرکز کنید و پول زیادی بابت آن خرج کنید چون اگر از لحظه شروع انجام یک پروژه تا انتهای آنرا 100 درصد در نظر گرفته شود، تنها شاید 20 درصد کارها حول رندر کردن پروژه انجام شود و 80 درصد دیگر روی کارهای تدوین و چیزی بنام ریل تایم انجام خواهد شد. اینجاست که باید سرعت بیشتر را مدنظر بگیرید و نه تعداد هسته را. 
  اما اگر پول کافی داشته باشید برای هسته هم میتوانید هزینه کنید.
 • پردازنده های AMD به تیم ها و افرادی که با فرمت های ویدیویی Mov, Arri, Red, و فرمت های برودکست فعالیت دارند توصیه میشود. اما با این توضیحات دلیل نمی شوند که برای ویرایش فرمت های گفته شده نتوان از CPU INTEL هم استفاده نمود.
  همانطور که در ویدیو بالا توضیح داده شد فرمت ویدیو ها روی انتخاب CPU تاثیر گذار می باشد.
  با همه پردازنده ها می توان هر نوع فرمتی را ادیت نمود ولی بحث بر سر هزینه انجام شده و سرعت نسبی است که ممکن است مقداری و نه خیلی، بدست آمده می باشد.

جداول مقایسه فنی CPU ها.

اگر به مقایسه های فنی و دقیقتر CPU ها علاقه دارید جدول مشخصات پردازنده های اینتل و  جدول مشخصات پردازنده های AMD را حتما ببینید.

رندر و ریل تایم.
برای کسب اطلاعات دقیق در مورد رندر افتر افکت روی این لینک بزنید و برای ریل تایم روی این لینک بزنید.

 هارد دیسک و حافظه مناسب برای پریمیر پرو

2. انتخاب هارد دیسک مناسب برای
افتر افکت.

تمام ویدیوها و موزیک و عکسهایی که در افتر افکت ایمپورت میشوند بر روی قطعه ای بنام هارد دیسک کپی خواهند شد.

هارد دیسک ها چند نوع دارند که از لحاظ سرعت و اندازه و ظرفیت با هم متفاوت هستند. مهمترین چیزی که در مورد هارد دیسک برای افتر افکت مهم است، سرعت میباشد.

به ترتیب از سریعترین HDD - SSD - NVME هستند. پیشنهاد این است که بر این اساس هارد دیسک خریداری شود. اگر امکان خرید NVME نبود، SSD خریداری شود.

هارد دیسک های SATA که از اندازه فیزیکی آنها از همه بزرگتر است بیشتر برای نگهداری دراز مدت از ویدیو و عکس ها کاربرد دارد و استفاده مستقیم از آن در افتر افکت میتواند موجب کند شدن سرعت ادیت و رندر شود.

نکات کلیدی انتخاب هارد دیسک برای یک ویرایش ویدیو و رنگ بندی هارد دیسک وسترن دیجیتال

نمونه هارد دیسک های HDD  کندتر از سایرین

حافظه ssd برای ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

نمونه هارد دیسک های SSD رتبه دوم سرعت

حافظه ام تو M2 برای ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

نمونه هارد دیسک NVME رتبه سریع ترین

نکات کلیدی هارد دیسک
برای افتر افکت.

 • در زمان خرید نوع HDD یا همان هارد دیسک های بزرگ، با موضوعی به نام رنگ های قرمز ، بنفش و ... روبرو میشوید. این رنگها اختلاف این نوع HDD را در سرعت بین همان نوع متفاوت میکند. مثلا رنگ سیاه سریعترین نوع در بین HDD های بزرگ است و قرمز کم سرعت ترین آنها. در واقع قرمز برای پشتیبان گیری استفاده می شود. اگر نتوانید SSD و NVME تهیه کنید، حتما HDD به رنگ سیاه و یا سریعترین نوع آنرا بخرید.
 • در بین SSD ها برخی هستند که بنام PRO معروف میباشند. اگر توانستید PRO تهیه کنید بهتر از نوعی است که PRO نباشد.
 • سریعترین هارد دیسک NVME است البته اگر شرایط گذاشتن آن روی MOTHER BOARD مادربورد در کیس و روی لپتاپ باشد. مادربوردی که در کیس گذاشته میشود باید قابلیت نصب این قطعه و از نوع سریعش را داشته باشد. در زمان خرید کیس و انتخاب مادربورد به این نکته توجه کنید.
 • یک SSD با مقدار حافظه 240 یا 500 گیگابایت برای ویندوز و نصب برنامه ها قرار دهید. 
 • یک NVME برای کپی کردن ویدیوهای اصلی و تنظیم کش در افتر افکت قرار دهید.
 • یک HDD بزرگ به حافظه 1 تا 4 ترابایت برای نگهداری از ویدیوهای پروژه های بعدی قرار دهید.
 • اگر امکان خرید NVME نداشتید، مشکلی نیست که بجای آن از SSD PRO استفاده کنید.
 • موقع ادیت، حتما باید ویدیوهای پروژه روی NVME یا SSD PRO کپی شده باشند و از آنجا در افتر افکت ایمپورت شوند.
 • مسیر ذخیره شدن کش افتر افکت حتما باید روی SSD PRO یا NVME تنظیم باشد.
 • اگر در افتر افکت پراکسی میسازید، مسیر ذخیره آنها حتما باید روی SSD PRO یا NVME تنظیم باشد.
 • فایل خروجی نهایی حتما باید روی SSD PRO یا NVME تنظیم شود.

 کارت گرافیک مناسب برای پریمیر پرو

3. انتخاب کارت گرافیک یا GPU مناسب
برای افتر افکت.

این قطعه که در تمام سیستم های کامپیوتری وجود دارد دارای انواعی است که در صورت جدید بودن، همه آنها برای افتر افکت مناسب هستند اما برخی از آنها نمیتواند افکت ها و تغییرات را با سرعت مناسب نمایش دهد و در انجام دستورات رندر سرعت پایینتی دارد. 

در حالت کلی سه شرکت اصلی کارت گرافیک میسازند که ما بقی برندها از همان سه شرکت، به نام خودشان کارت گرافیک تولید میکنند. این سه شرکت اصلی عبارتند از :

 • انویدیا NVIDIA.
  در میان تمام مدلهای کارت گرافیک این شرکت دو نوع به نامهای GTX - RTX برای افتر افکت مناسب هستند و بین این دو تا RTX بهترین است. البته این دو مدل تا این لحظه یعنی نسخه 2023 افتر افکت مناسب هستند اما ممکن است در نسخه 2024 و به بعد افتر افکت مدل های بعدی آنها که در لینک زیر وجود دارد مناسب باشند.
  مدلهای مورد تایید برای جدیدترین نسخه نرم افزار افتر افکت در این لینک هستند.
 • ای ام دی  رادئون  AMD RADEON.
  در میان کارتهای گرافیکی این شرکت از مدل RX 6500 به بعد و W6400 قابل قبول هستند. البته این دو مدل تا این لحظه یعنی نسخه 2023 افتر افکت مناسب هستند اما ممکن است در نسخه 2024 و به بعد افتر افکت مدل های بعدی آنها که در لینک زیر وجود دارد مناسب باشند.
  مدل های مورد تایید برای جدیدترین نسخه افتر افکت در این لینک هستند.
 • اینتل INTEL.
  کارت گرافیک های این شرکت معمولا برای کارهای معمولی در هر کیس و لپتاپ مورد استفاده قرار میگیرند. میتوانید با این کارت گرافیک کار کنید اما در رندر و ریل تایم با کندی های زیادی روبرو میشوید.

برای اینکه بدانید در نسخه های جدید افتر افکت کدامیک از مدل های کارت گرافیک بالا سازگار هستند در لینک بعدی به قسمت SUPPORTED GPUs مراجعه کنید. روی این لینک بزنید.

نکات کلیدی کارت گرافیک
برای افتر افکت.

 • لپتاپ یا کیسی را انتخاب کنید که کارت گرافیک آن حتما یکی از گزینه های NVIDIA و AMD گفته شده در بالا باشد.
 • کارت های گرافیکی بنام GT و MX را انتخاب نکنید.
 • اگر ویدیوهایی به اندازه فول اچ دی را ادیت میکنید حتما باید حافظه اصلی خود کارت گرافیک 4 گیگابایت باشد. هر چقدر بالاتر، بهتر.
 • در اوایل کار تمام تدوین خود را با یک مانیتور انجام میدهید اما به مرور زمان احتمالا نیاز خواهید داشت که از 2 مانیتور کمک بگیرید. کارت گرافیک ها معمولا چند پورت دارند که شاید تا 4 مانیتور هم بتوان به آنها متصل نمود. در زمان خرید کارت گرافیک، دقت کنید که مانیتورهایی هم که میخواهید بخرید به آن وصل شوند. مثلا پورت HDMI گزینه خوبی است که هم کارت گرافیک دارد و هم اغلب مانیتورها. برخی کارتهای گرافیک فقط یک HDMI دارند و ما بقی پورت های آن DISPLAY PORT هستند. مانیتور آینده شما باید این پورت را داشته باشد مگر اینکه زمان خرید دنبال کارت گرافیکی باشید 2 پورت HDMI داشته باشد.
 • بعد از خریدن لپتاپ یا کیس، همیشه درایور کارت گرافیک را آپدیت کنید در غیراینصورت کارایی آن کم میشود. برای یادگیری انجام اینکار روی این لینک بزنید.
 • اگر یک مدل را انتخاب کردید ولی متوجه شدید که دو سازنده برای آن وجود دارد، ارزانتر را خریداری کنید. یک صفحه مجزا هم برای گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد کارت گرافیک در این لینک ایجاد کرده ایم.

 رم مناسب برای پریمیر پرو

4. انتخاب حافظه موقت یا Ram
مناسب برای افتر افکت.

این قطعه بر اساس مقدار حافظه اش قیمت گذاری میشود. مثلا 8 یا 16 یا 32 گیگابایت. 

هرچقدر حافظه این قطعه در کامپیوتر بیشتر باشد، بهتر است اما برای جدیدترین نسخه افتر افکت با حداقل 16 گیگابایت میتوان پروژه های خوبی را ادیت کرد.

در زمان خریدن ممکن است با چند گزینه روبرو شوید:

 • مقدار حافظه.
  هر چقدر بیشتر باشد بهتر است.
 • سرعت.
  هر چقدر سریعتر باشد بهتر است اما پول زیادی بابت مثلا 400 عدد سرعت بیشتر پرداخت نکنید.

مرحله سوم

اگر کیس میخرید.

این مرحله برای لپتاپ و کامپیوتر رومیزی نیست و فقط برای برای خریدن کامپیوتر از نوع کیس مورد استفاده دارد. بجز قطعات اصلی که بالاتر گفته شد چند قطعه دیگر وجود دارد که بد نیست در مورد آنها اطلاعاتی داشته باشید.

1. مادربورد MOTHER BOARD.

بزرگترین قطعه درون یک کیس است که تمام قطعات بالا به آن متصل میشوند. شرکت های تولیدکننده زیادی این قطعه را میسازند. مدل آن بر اساس چند آیتم مشخص میشود:

 • نوع CPU چیست. که بالاتر انتخاب میکنید. وقتیکه سی پی یو انتخاب شد، به فروشنده بگویید مادربورد مناسب آن را معرفی کند و اکنون بندهای بعدی که نوشته ایم را با مشخصات مادربورد مطابقت دهید.
 • تعداد هارد دیسک هایی که میخواهید در آینده متصل کنید. برای شروع ممکن است با 2 یا 3 هارد دیسک شروع کنید اما اگر پروژه ها زیادتر شوند نیاز به حافظه نگهداری بیشتری خواهید داشت. مادربوردی را انتخاب کنید که بتواند 4 تا 6 هارد دیسک را قبول کند.
 • برند یا مارک مادربورد مهم نیست. بسیاری از آنها پول اسم خود را از شما میگیرند. با توجه به اینکه CPU و مقدار RAM و تعداد هارد دیسک را مشخص کردید، مادربورد ارزانتری خریداری کنید. واقعا صرفه جویی خواهید کرد.
 • برخی مادربوردها یک کارت گرافیک روی خود دارند که به آن یکپارچه گفته میشود. چون ممکن است در آینده دو مانیتور به کیس وصل کنید، وجود این کارت گرافیک ضروری است اما همانطور که در قسمت کارت گرافیک توضیح داده شد، کارت گرافیک خودش میتواند چندین مانیتور را متصل کند. پس با این حساب اگر در زمان خرید به دو مادربورد برخورد کردید که تفاوتشان در قیمت روی کارت گرافیک یکپارچه بود، مادربوردی را بگیرید که ارزانتر بوده و کارت گرافیک یکپارچه را ندارد چون خود کارت گرافیک اینکار را انجام خواهد داد.

2. پاور یا منبع تغذیه برق.

معمولا فروشندگان سعی میکنند که قوی ترین پاور را برای کیس بگذارند و شاید واقعا نیاز به قوی ترین نیست. هر کدام از قطعات درون کیس میزان برق مشخصی را مصرف میکنند و معمولا پاوری که گذاشته میشود خیلی بیشتر از نیاز آن قطعات است حتی اگر فرض بگیریم که در آینده ممکن است 3 تا هارد دیسک دیگر اضافه شود.

واحد اندازه گیری قدرت پاور، وات WATT میباشد. وقتیکه پاور میخرید با اعدادی مانند 850 - 700 - 600 - 550 و ممکن است بالاتر هم روبرو شوید. معمولا بین 550 تا 700 برای اغلب کیس ها مناسب است. هزینه روی پاورهای خیلی قوی تر نکنید چون عملا کار خاصی انجام نمیشود با وات بیشتر.

3. مانیتور مناسب افتر افکت.

خریدن مانیتور را نباید خیلی پیچیده کنید. چند نکته برای آن وجود دارد که در لیست زیر مدنظر گرفته شوند:

 • برند یا مارک را حتما یکی از گزینه های خارجی و غیرایرانی تهیه کنید.
 • اندازه طول در عرض قابل نمایش آن باید حداقل 1920 در 1080 باشد و کوچکتر نباشد.
 • برای شروع، خیلی روی رنگ ها و دقت بالای آن کار نمیکنید اما به مرور ممکن است با پروژه هایی در تدوین افتر افکت روبرو شوید که باید دقت رنگ بالا باشد. برای آن شرایط سعی کنید مانیتوری تهیه کنید که دارای مشخصه ای مانند SRGB 99 درصد باشد. بیشتر از این نیاز نیست هزینه کنید چون گران خواهد شد. 
 • اگر تصمیم داشتید که یک مانیتور حرفه ای برای افتر افکت خریداری کنید روی این لینک بزنید.
 • پورت اتصال مانیتور به کارت گرافیک را فراموش نکنید. اگر کارت گرافیک HDMI بود، مانیتور هم HDMI تهیه کنید.

4. سیستم عامل برای افتر افکت.

بیشتر کیس هایی که در ایران وجود دارد یکی از مدل های سیستم عامل ویندوز را استفاده میکنند. 

در نسخه های جدیدتر این نرم افزار، مدل های قبلی ویندوز یعنی 7 و 8 و 10 با آپدیت قدیمی قابل قبول نیستند. باید یا ویندوز 10 و آپدیت 1909 را داشته باشید و یا باید نسخه ویندوز 11 را حتما نصب کنید.

مشخصات پیشنهادی قطعات
برای افتر افکت در ویندوز.

در لیست زیر 3 جدول مشخصات نوشته شده است. درون هر کدام گزینه های مادربورد و رم و کیس، مخصوص کسانی که میخواید کیس خریداری کنند اما سایر قطعات برای کسانی که لپتاپ و کامپیوتر رومیزی میخواهند بخرند یکسان است.  

حداقل سیستم برای کارهای معمولی با افتر افکت
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو حداقل کورآی3
2 مادربورد هر مدلی ولی جدید و مجهز به کارت گرافیک باشد
3 حافظه رم حداقل 8 گیگابایت
4 پاور 45 وات
5 کارت گرافیک کارت گرافیک یکپارچه سی پی یو و مادربورد مناسب است
6 هارد نگهداری اطلاعات 240 گیگابایت SSD
کیس خیلی مهم نیست

 

سیستم متوسط برای افتر افکت
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو Core i7 8700K
2 مادربورد مشاهده مادربورد سازگار با این سی پی یو
3 حافظه رم 16GB
4 پاور 650
5 کارت گرافیک GTX1650
6 هارد نگهداری اطلاعات SATA 1TB
7 هارد سیستم عامل و پروژه جاری 250GB SSD
کیس هر مدلی که با اندازه مادربورد و کارت گرافیک سازگار است

  

سیستم حرفه ای تر برای افتر افکت
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو  Core i9 و بالاتر
2 مادربورد مشاهده مادربورد سازگار با این سی پی یو
3 حافظه رم 32GB و بالاتر
4 پاور Real 850
5 کارت گرافیک TI 3080 و بالاتر
6 هارد نگهداری اطلاعات  2 TB Nvme
7 هارد سیستم عامل و پروژه جاری 1 TB Nvme
8 کیس هر مدلی که با اندازه مادربورد و کارت گرافیک سازگار است

مقایسه قطعات.

تصمیم گرفتیم روش خیلی خوبی برای مقایسه نمودن انواع قطعات پی سی به شما ارائه کنیم. منبعد میتوانید براحتی هر سی پی یو یا قطعه دیگری را باهم مقایسه و نتیجه مطلوب بگیرید. برای شروع روی user benchmark کلیک کنید. بالای سایت، لیست قطعات نوشته شده، بطور مثال روی پردازنده یا CPU کلیک کنید، لیستی که برای اولین بار ظاهر می شود بر اساس امتیاز و محبوب بودن از نظر کاربران چیده شده که اهمیتی ندارد و باید بر اساس رتبه بندی فنی آنها را لیست نمود، پس روی ستون Avg.bench کلیک کنید تا به ترتیب از قوی ترین تا ضعیف ترین ها لیست شوند. اگر به دنبال مدل خاصی هستید، در هر لیست از کادر جستجوی آن کمک بگیرید.

آزمایش قطعات

بسیاری افراد تمایل دارند تا کارایی سیستم خود را از یک مرجع مطمئن بررسی نمایند. چه مرجعی بهتر از user benchmark ؟ روی لینک کلیک کنید، نرم افزار را دانلود و شروع به آزمایش نمایید. در انتها یک امتیاز به سیستم شما خواهد داد.

موضوعات

اگر نظر یا نکته ای هست بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود
avatar
بابک یزدانی آغاز کننده
سلام...
motherbord Asus tuf gaming z690 plus
CPU: intel core i7 12700k Whit Overclack
SSD Samsong 980 Pro NVMe 500GB
RAM Corsair 32 GB TWO SLOT
GRAPHIC (Intel ONBORD) UHD 770 ALDER LAKE
POWER 700 Green
COOLING SYSTEM GLACIER 240 GREEN
این مشخصات سیستم من هستش... خودم چک کردم اما زیاد مطمئن نیستم، اول میخواستم بدونم پاور محدودیت ایجاد نمیکنه؟ دوم اینکه با وجود اینکه سی پی یو اینتل نسل دوازده سری کا با 12 هسته و 20 رشته با بوست 5 گیگاهرتز روی سیستم هست اما تو افتر افکت لگ دارم و پروژه بعضا کند میشه اما تو رندر روی کوئیک سینک مشکل کمتری دارم، گرافیک انبردی که روی سیستم هست با فرکانس جی پی یو 1.6 گیگاهرتز حداقل نیاز افترافکت و حتی بیشتر رو فراهم میکنه به همین دلیل و بدلیل قیمت بالای گرافیک میخوام رم رو افزایش بدم و به 64 برسونم، میخواستم به عنوان متخصص نظر کلیتون رو بگید...
avatar
1402-05-21 18:06
سلام.
1. پاوری که دارید خوبه. معمولا برای زمانی باید بیشتر از 700 باشه که چندین کارت گرافیک و چندین کارت ساتا از اون قدیمی ها داشته باشید.
2. مشکل کارت گرافیک شما باید باشه. کارت گرافیکتون اصلا مناسب این برنامه نیست. اون حداقل نیاز که مینویسن برای برخی کارهای عادی هست.
3. رم سیستم تقریبا کافیه. گرافیک رو از نوع RTX بگذارید.
avatar
EMAD 88 آغاز کننده
سلام آیا این سیستم برای افتر افکت 2022 مناسب هست یا نه :
مدل مادربورد : LNVNB161216
پردازنده : i5 10210 4Cores
رم : 8GB DDR4
کارت گرافیک : NVIDIA GeForce MX250
هارد : Samsung SSD 980 pro 250GB
ممنون
avatar
1401-10-01 23:19
سلام. برای نسخه های سی اس 6 و نسخه پرو تا 2015 مناسب است اما بعد از آن باید سیستم را ارتقا دهید. این لینک ( www.manisoft.ir/.../ ) را مشاهده کنید.
avatar
میلاد6767 آغاز کننده
سلام آیا سیستم من با مشخصات زیر برای نرم افزار افتر افکت2023 مناسب هست یا نه :
- مدل مادربورد : ASUS PRIME - Z590-P
- پردازنده : i7-11700 8 cores
- رم : gigabit 32 , DDR4
- کارت گرافیک : NVIDIA geforce gtx 1660
- هارد دیسک یا حافظه نگهدارنده : ssd و 1 ترابایت اصلی
- سپاس.
avatar
1401-09-07 20:17
سلام. بله مناسب است. تا میتوانید ویدیوها را از روی حافظه ssd ایمپورت نمایید.
avatar
Ali Rasekh آغاز کننده
سلام لپ تاپ من:
پردازنده: I7 10750H با 6 هسته
رم: DDR4 16GB با 2993 مگاهرتز
کارت گرافیک: RTX2070 max-q 8GB 90W
میتونم باهاش راحت کارای حرفه ای و سنگین انجام بدم؟
avatar
1401-07-25 11:46
سلام. بله مشخصات خوبی دارد ولی به این معنا نیست که همه کارهای سنگین را بخوبی انجام دهد. برای دانستن، بهتر است شروع کنید.

خدمات اصلی مانی سافت

شاید برخی خدمات ما مناسب کسب و کار شما باشد

تولید آموزشهای کاربردی

در این سایت برای نرم افزارهای تدوین فیلم ، طراحی ، کار با وسایل عکاسی و فیلمبرداری و تولید محتوا ، دوره های جامعی تولید نموده ایم. از قسمت پکیج آموزشی بالای سایت وارد شوید.

فروش لایسنس نرم افزار اوریجینال

از برنامه های ادوبی گرفته تا فیلمورا ، فاینال کات پرو ، داوینچی و سایر برنامه های مرتبط با طراحی و ساخت ویدیو. با خیالی آسوده از خرید ، هر کدام را میخواهید برایتان تهیه میکنیم.

همکاری در تولید و تدوین ویدیو

چنانچه ویدیو یا پروژه دارید و میخواهید تدوین و ویرایش آنها را برون سپاری کنید ، تیم مانی سافت آماده همکاری میباشد. از پروژه های ساده گرفته تا جلوه های ویژه. انواع تغییرات در ویدیوها.

طراحی سایت های حرفه ای

علاوه بر تخصص در زمینه های طراحی گرافیکی و تدوین ویدیو ، طی سالیان گذشته ، سایت های حرفه ای زیادی راه اندازی کردیم. با خیال راحت میتونید از خدمات طراحی و پشتیبانی فنی ما در این زمینه استفاده کنید.
پیام ویژه دارید