در این مقاله سعی میکنم شناخت مناسبی در مورد اینکه پست پروداکنش یا پس تولید یا Post Production چی هست به شما ارائه کنم.

پس تولید Post Production چیست.

این واژه اشاره دارد به تولید ویدیو و ساخت فیلم. در واقع یکی از مراحل اینکار است. در زبان فارسی برای بسیاری افراد که آکادمیک از مجموعه هایی مانند مانی سافت آموزش ندیده باشند نا آشناست.

یکی از مراحل ساخت فیلم یا ویدیو کلیپ ، فیلم برداری است. وقتی که تمام فیلم ضبط شد ، به تمام مراحلی که پس از آن روی آنها انجام می شود پست پس تولید یا Post Production گفته می شود که مهمترین بخش آن همان ویرایش ویدیو ها با نرم افزار می باشد. البته مد نظر داشته باشید که این ویرایش با نرم افزارهای تدوین غیرخطی انجام میشود.

بخش های پس تولید یا
Post Production.

در این مرحله چندین عملیات وجود دارد که به برخی از مراحل آن اشاره میکنم :

  • مونتاژ و ویرایش تصاویر ضبط شده
  • نوشتن و ضبط موسیقی متن
  • ویرایش موسیقی متن
  • افزودن جلوه‌های ویژه
  • اصلاح رنگ و نور
  • تیتراژ
  • انتقال فیلم بر روی ویدئو یا لوح فشرده و یا انتشار در شبکه های اجتماعی

زمان بیشتر برای پست پروداکشن.

وقتی که سناریو یا داستان یک فیلم نوشته می شود و مراحل فیلم برداری آغاز و به انتها میرسد زمانی صرف آن می شود اما جالب است بدانید مدت زمانی که برای پس تولید مورد نیاز است در بسیاری شرایط خیلی بیشتر از مراحل قبلی خود یعنی فیلمبرداری است. امروزه امکانات دیجیتال با امکاناتی که در اختیارمان قرار داده موجب می شود که در بسیاری شرایط سختی های گذشته را نداشته باشیم. در گذشته برای بدست آمدن یک نتیجه خوب و نبود امکانات ، تیم فیلم برداری مجبور میشد در حین پس تولید با مشاهده مشکلات دستور ضبط مجدد صحنه ها را انجام دهد. این یعنی صرف زمان تکراری و افزایش هزینه های مکرر. اما با وجود تکنیک ها و نرم افزارهایی که امروزه در دسترس است خبری از بسیاری کارهای تکراری نیست و البته همین موضوع باعث میشود که زمان پس تولید نیز افزایش یابد.

دومین کارگردانی.

مرحله پس تولید یا پست پروداکشن را میتوان کارگردان دوم نامید. چون میتوانید فیلم را به صورت کامل ویرایش و تغییر دهد. همچنین به دلیل توانایی بالا در درجه بندی رنگ و افزودن انواع صدا و موزیک ، میتواند احساسات منتقل شونده را کاملا تحت تاثیر خود قرار دهد. مثلا یک فیلم ، در ظهر فیلم برداری شده که میتوانیم در پس تولید ، آن را به هوای سرد و موزیکی که احساس ناراحتی و سرما را منتقل کند تغییر دهیم.

پس تولید در عکاسی.

این کار در خصوص عکاسان نیز وجود دارد. اکثر عکاس ها ، تصاویر خود را به صورت خام یا Raw میگیرند. پس از آن باید وارد مرحله ی استاندارد سازی و درجه بندی رنگ شوند. بسیاری اوقات باید آسمان عکس را تغییر داد. شاید لازم شود برخی بخش های تصویر حذف و یا کپی برداری شود. مجموعه بزرگی از ویرایش ها ممکن است به درخواست مشتری رو عکس صورت گیرد.

پس تولید در موسیقی.

در حین ویرایش ویدیوها و پروژه کلی ، بخشی از پس تولید اختصاص دارد به بخش های موسقی و صدا. (جمع آوری بهترین قسمت ها) ، زمان بندی و تصحیح صدا (شاید از طریق اندازه گیری ضرب آهنگ ) و افزودن جلوه ها . این فرآیند معمولاً مخلوط سازی نامیده می شود و همچنین می تواند شامل یکسان سازی و تنظیم سطح هر آهنگ جداگانه برای ارائه یک تجربه صوتی بهتر باشد.

منبع