چه زمانی وارد کار با افترافکت بشیم، آیا اصلا باید افترافکت رو یاد بگیریم و لازمش داریم!

قبل از اینکه هر کدام از ما یعنی تدوینگرها ، تصمیم بگیریم وارد دنیای افترافکت بشیم،بدون شک باید یک تدوینگر حرفه ای شده باشیم.

تدوینگر حرفه ای به کی میگیم ؟

به کسی که با یکی از نرم افزارهای پریمیرپرو،فاینال کات،داوینچی،اوید،سالها در حال تولید ویدیو هست،تولید ویدیو!اینکه فکر کنم من چند ساله دارم عروسی کار میکنم،فلیمها رو تکه تکه میکنم،افکت میزارم،خروجی میگیریم،دستی به رنگ میارم ، شاخصه های یک تدوینگر نیمه حرفه ای هستند!

تدوینگر حرفه ای کسی هست که بصورت کاملا اصولی و تجاری به سبک مانی سافت یکی از نرم افزارهای گفته شده رو خیلی خیلی خوب یاد گرفته ، تمام بخش ها و جزئیات اونرو میشناسه ، پروژه هایی تولید کرده که فاقد استفاده از هرگونه پریست آماده،قالب آماده بوده و خودش از صفر همه چیز رو تولید کرده و این پروژه رو در حد بسیاری حرفه ای ها میبینه.

وقتی میگیم تدوینگر حرفه ای یعنی اونقدر حرفه ای تدوین رو یاد گرفته باشه که برای اجرای اکثر نیازهای ویدیوهاش احساس نیاز به نرم افزار دیگه ای نکنه ، میدونید چرا اینو میگم؟ چون وقتی نرم افزار رو بلد نباشیم ، تدوین رو درک نکرده باشیم ، نمیتونیم اون چیزی که در ذهن داریم رو اجرا کنیم و به ناچار دائما خودمون در درگیر نصب و کار با برنامه هایی میکنیم که غفالیم از این ، خود نرم افزارمون تواناییشو داره اما بلدش نیستیم.

ایده ها

کسی میتونه ایده هاشو پیاده سازی کنه که درک خیلی خوبی هم از تدوین فیلم و هم از نرم افزار تدوین حرفه ای داشته باشه و این دو گزینه یعنی درک و شناخت کامل،امکان پذیر نمیشه مگر با کمک یک استاد و پشتیبانیش و تلاش بی وقفه.

ایمان داشته باشیم

همه ی ما میخوایم چیزی که در ذهن داریم رو به تصویر بکشیم ، خیلی از تکنیک هایی که میبینیم رو اجرا کنیم ، تکنیک های دیگران رو دوست داریم در کارهامون پیاده کنیم،وقتی درست یاد نگرفته باشیم،همه چیز رو به خارج از برنامه ای که داریم باهاش تدوین میکنیم ربط میدیم چون بلدش نیستیم،مثلا میخایم فلان تکنیک رو بزنیم،میگیم با افترافکت زده ، یا مثلا نرم افزار فاینال کات بوده یا اوید بوده یا داوینچی بوده ، خلاصه اینکه به همه چیز ربطش میدم بدون اینکه توجه کنیم واقعا برنامه ای که دارم باهاش کار میکنم رو خوب نمیشناسم و فقط کارهای عمومی روزانه و تکراری تدوین رو میتونم باهاش انجام بدم و بهش ایمان ندارم،ریشه ی این ایمان نداشتن درون خود شماست در واقع در ناتوانی شماست.

ریشه ناتوانی ما

 1. از جایی میاد که مغرور میشیم ، زمانی که تعدادی ویدیو در یوتیوب یا سایت های دیگه به صورت تکه تکه نگاه میکنیم و فکر میکنیم تموم و الان کسی رقیب من نیست و اونجاست که غرور کاذب من اجازه نمیده که بیشتر یاد بگیرم ، روزانه افراد فراوانی از مانی سافت سوالاتی میپرسن و در جمله هاشون این نکته هست که من فلان برنامه رو بلدم !!! همین جمله که من بلدم باعث میشه شما پا در مسیری بگذارید که مدت ها داخلش میرید اما پس از مدتی میبینید به چیزی که خواستید نرسیدین! بلد بودن برای هر فردی دارای معنی هست ، جمله بلد هستم نمیتونه معیاری باشه برای تضمین موفقیت شما ، دیدن چندین ویدیو در کانالهای اجتماعی نمیتونه موجب یک موفقیت اصولی بشه . در پاسخ این جمله بهشون میگیم که فکر میکنید بلد هستید ، این غرور کاذب رو که کنار میزارن میبینن وای چقدر اشتباه میکردیم،همین برنامه که دارم باهاش کار میکنم چقدر گوشه و کنار و قابلیت داره که بلد نبودم،این احساس زمانی بهشون دست میده که در همین سایت،بالا در بخش محصولات آموزشی ، ویدیوهای رایگان هر پکیج مانی سافت رو نگاه میکنن،برخی هم که کلا بحث غرور ندارن و نمیدونستن که همون برنامه ای که دارن باهاش کار میکنن چقدر وسیعه.بله هر برنامه ای دارای وسعت زیادیه و تا زمانی که خوب نشناسیمش نمیتونیم توقعات خودمون و مشتری رو برطرف کنیم و مجبور میشیم دست به دامن گوگل،یوتیوب و آموزشهای متفرقه بشیم.
 2. تفکر غلط دیگه اینکه یوتیوب یا آموزشهای پراکنده و از هم گسسته ای که میتونن موجب ارتقا من بشن و هنر تدوین رو درست یاد بگیریم هست،مخالف این نیستیم که منابع از هم گسسته میتونن به ما در یادگیری کمک کنن اما چون تولید اونها بر مبنای قواعد و اصول از پایه برای یک موفقیت نیست و بیشتر برای جذب شما و بالابردن آمار فالوور کانال و همچنین سود رساندن مالی حاصل از تبلیغات به تولیدکننده هست،پس قواعدی گفته نمیشه و فقط هدف جذب شما و سوق دادن به سمت مورد نظر است.
 3. وابسته شدن به پیج ها ، شبکه های اجتماعی و کانالهایی که هدف اصلیشون یاد دادن به شما نیست ، بلکه میخان با بالا بردن آمار فالوور ها ، اموزش های تکه تکه و از هر کجا رو به شما تحویل بدن ، اوایلش براتون جذابه و نکاتی رو یاد میگیرید اما وقتی انتظار حرفه ای شدن دارید میبینید که دیگه اون منابع نمیتونن شما رو راضی کنن و شما رو به دریای عمیق خودشون میکشن ، مدتی به گشت و گذار میپردازید اما مطمئن باشید پس از گذر زمان متوجه میشید که خسته شدین،این همه آموزش ، این همه نکته ، اما چرا هنوز به چیزی که میخواستم نرسیدم،میدونین چرا؟ چون هیچ منبع آموزشی رایگانی نمیاد یک راه سنگین که منجر به موفقیت بشه رو اونچنان حساس و دقیق به شما نشون بده اونهم رایگان !!! قواعد و اصول همه چیزه.

وقتی قدمهای اصلی رو درست بر نداریم ، بدون شک در فضای بسیار بزرگ این هنرها گم شده و خسته میشید و فکر خسته هم نمیتونه به شما کمک کنه.

افترافکت رو میخوام یاد بگیریم

باشه ، برای چه کاری ؟ برای هر چیزی که نمیتونی ؟ برای تعریف هایی که میدن ؟ برای نکات خوبی که در موردش شنیدی ؟ برای پروژه های آماده ای که همه دارن میسازن ؟ برای تبلیغاتی که خیلی از تولیدکننده ها مخصوصا اونها که عروسی کار میکنن میگن ما فیلم هامون رو با افترافکت افکت تولید میکنیم ؟ برای تیزرهای تبلیغاتی که داری میبینی و به این نتیجه رسیدی کار خودت نیست چون بلد نیستی ؟ وقتی این نوشته های من رو میبینی و احساس میکنی واست آشنا هستن بدون که این راه رو مانی سافت با هزاران هنرجو رفته و مسیرش مشخص شده که باید چکار کنن.

افترافکت رو یاد بگیرم تمومه و آماده هستم

میخوام ذهنیت هاتون رو مقداری تغییر بدم و با واقعیت هایی آشناتون کنم که بهش فکر نکردین ( نمیخوام شما رو بترسونم ، میخوام آمادتون کنم )

 1. چیزی به عنوان صفر تا صد وجود نداره پس با این تصور اشتباه به سراغ محصولات آموزشی افترافکت نرید
 2. افترافکت خودش به تنهایی مقداری میتونه نیازهای شما رو انجام بده ، مهمه که بدونید این افکت ها و ابزارهایی هست که باید به کمک افترافکت بیان و تواناییشو بالاتر ببرن و الی خود افترافکت در حد اولیه برخی نیازهاتون رو برطرف میکنه،مثلا افکت هایی مثل المنت ، پارتیکولار ، آپتیکال و .... که هر کدام وقتی واردشون میشی به خودت میگی ، وای اینچقدر بزرگه ، پس افترافکت چی ، این افکته اینقدر امکانات داره و آدم رو گیج میکنه و خلاصه تازه میفهمی ای بابا ، پس اینطوره... بله شما اول باید اصول افترافکت رو یاد بگیرید و اصول چیزی نیست که بشه در چند ساعت اونرو یاد گرفت ، بازار پر است از آموزشهای چند ساعته ای که اغلب مدعی تسلط کامل شما هستند اما بدونید که راه تدوین و مخصوصا افترافکت راهی دارای پله های متعدد و مستمر است و اصطلاحا مرد میخواد که به تسلط بالایی داخلش برسه ، البته میرسید اگر درست حرکت کنید.
 3. وقتی وارد افترافکت میشید انتظار نداشته باشید در زمان کم به تسلط بالایی برسید چون افترافکت نرم افزاریه که روی فریم کار میکنه یعنی چی ؟ مثلا فاینال کات یا پریمیر مقیاس زمان کار میکنن و دارید تدوین انجام میدین با ثانیه ها سر و کار دارید ، حالا همون یک ثانیه حداقل 24 فریم داره ، افترافکت روی یکی از اون 24 فریم کار میکنه و توانایی واقعیش همینه یعنی روی ریز ترین بخش یک ویدیو ، معنیش اینه که برای یک کلیپ 5 ثانیه ای گاها باید چند روز وقت بزارید تا اون چیزی که میخاید بشه ، زمانی به این صحبت من میرسید که واقعا با تولید ویدیوهای حرفه ای که نیازمند افترافکت هستند یکی شدین و دارید در این دریا شنا میکنید.
 4. تصور نکنید برم افترافکت یاد بگیریم ، کلی پروژه اماده هست هیچوقت با مشکل روبرو نمیشم و همه نیازهام برآورده میشه ، اوایل خیلی دلچسبه ، اوه چه رنگ و لعابی ، چه جلوه هایی،جالبه بدونید کار کردن با برخی پروژه های آماده افترافکت ساعتهای طولانی از شما رو تلف میکنه و برخی ها هم با تغییر یک لوگوی ساده در چند دقیقه تموم میشه ، بدونید که پروژه آماده ضعف یک تولید کننده است و برای آماتورها تولید شده ، اونهایی که بلد نیستن و این کارشون نیست.

میخوام پروژه آماده افترافکت بسازم

خیلی خیلی خوبه و بدون شک مشتری هاش زیاده ، اما بدونید که ساخت یک پروژه آماده برای نرم افزارهای تدوین فیلم همیشه به سادگی سینک کردن چند ویدیو و عکس با موزیک نیست ، داشتن خلاقیت و توانایی اجرای پروژه ی آماده ای که واقعا جذاب باشه نیازمند تسلطه ، این پروژه های اماده ای که در اینترنت چه پولی و چه رایگان میبینید ، حاصل روزها و هفته ها برنامه ریزی ، تغییرات ، تلاش تیم هایی هست که دور هم جمع میشن و برای افراد آماتور یا اونهایی که مثلا فرصت وقت گذاشتن ندارن ، تولید میکنن ، پروژه آماده ساختن عالیه اما به اون سادگی که فکر میکنید نیست ، پس باز هم باید درست قدم هاتون رو در یادگیری بردارید.

چطور شروع کنم و افترافکت رو یاد بگیرم ؟

بدون عجله ، با حوصله اول هدفت رو مشخص کن ، برای چی میخوای افترافکت یاد بگیری ؟ افترافکت برای گروه های تولید ویدیو متعددی ساخته شده چون توانایی هاش زیاده و با یادگیریش میشه کارهای بزرگی تولید کرد.افترافکت در قدم اول میتونه برخی کارهایی که در نرم افزار تدوین فیلم مثل پریمیر ، فاینال کات ، اوید و داوینچی نمیتونیم انجام بدیم رو اجرا کنه ، در قدم بعدی امروزه مد شده تولید موشن گرافی همین شکل های فانتزی که مثل نقاشی هستن و متحرک و گویش هم دارن ، یک حالت دیگه اینه که فقط جلوه ی ویژه میخواید کار کنید ، مثلا فیلمهای سینمایی هالیوودی شرکت مارول یا انتقام جویان که اونجر بهش میگیم که خیلی شیرینه و در کنار جذاب بودن ممکنه اعصاب هم خورد بشه ، این مرحله از یادگیری خیلی مهمه.

شما اول باید خود افترافکت رو بدون هرگونه افکت جداگانه که در شروع کار شما رو از مسیر اصلی خارج میکنه ، یاد بگیرید ، این افکت هایی که گفتم خودشون ممکنه به اندازه افترافکت بزرگ باشن ، در شروع یادگیری نیازی به اونها نیست تا زمانی که خود افترافکت رو نشناختین نباید به سراغشون برید.

یک ذهنیت واقعا اشتباه

میخوام فیلمهامو با افترافکت بسازم ، این غیر حرفه ای ترین جمله ای هست که ممکنه به شما بگن ، یا کسی مدعی بشه که این کار و میکنه و شما هم بخواید انجام بدین ، افترافکت نرم افزار فریم ها هست و با جزئیاتی سروکار داره که اغلب نرم افزارهای تدوین حرفه ای تواناییشو ندارن ، پس به این جمله ی آتلیه ها یا استودیوها اهمیت ندین که میگن ما کارهامون رو با افترافکت میزنیم ، راست میگن چند پروژه آماده میزنن یا خیلی هنر کنن چند فریم کوتاه اجرا کنن که دیگه نمیشه بگیم ما فیلمها و کارهامون رو با افترافکت استفاده میکنیم ، بهتره جمله رو تصحیح کنن و بگن ، در کارهامون از افترافکت هم استفاده میکنیم.

افترافکت در اغلب شرایط یک ابزار کمکی هست

وقتی پروژه تولید ویدیو رو انجام میدیم ، تیزر میسازیم ، فرمالیته تولید میکنیم ، عروسی کار میکنیم ، گزارش ویدیویی میسازیم ، درصد بسیار زیادی از این تولید در نرم افزارهای حرفه ای تدوین مثل پریمیر ، داوینچی ، اوید و فاینال کات اجرا میشه و فقط برای لحظاتی کوتاه به افترافکت میریم و نیازمون رو برطرف میکنیم ، تازه من میگم 90 درصد تدوینگرها اگر اصول تدوین فیلم با برنامه ای که دارن کار میکنن رو واقعا از مانی سافت یاد گرفته باشن ، اون ده درصد رفتن به افترافکت به 5 درصد هم کاهش پیدا میکنه و خیلی کارها در نرم افزار تدوین انجام میشه.

موشن گرافی

به دلیل اینکه شرکت های خارجی تولید کننده افکت و ملزومات انجام موشن گرافی ، برای افترافکت تولید میکنن ، پس چاره ای نداریم جز اینکه فقط با افترافکت کار کنیم چون برخی کارهای موشن گرافی فعلا فقط با افترافکت کار میکنه اما دارم میبنیم که پریمیر ، فاینال کات هم در این زمینه قدم گذاشتم و به نوعی تولید کننده ها دارن سعی میکنن که باز هم استفاده از افترافکت رو محدود کنن به کارهای خاصتر ، اما فعلا این روال هست.

جمع بندی

 1. واقعا تدوین رو به سبک مانی سافت یاد بگیرید و هیچ عجله ای برای ورود به افترافکت نکنید اما نمیگیم که اصلا وارد نشید
 2. صحبت های غیر حرفه ایه بسیاری افراد رو نشنیده بگیرید
 3. استفاده از پروژه آماده خوبه و جذابه اما بدونید سایرین هم از همون ها در کارهاشون استفاده میکنن و چقدر بد میشه در جمعی که کار شما رو نگاه میکنن شبیه به فلان تیم باشه.
 4. افترافکت حوصله میخاد ، خلاقیت میخاد اگر دارید وارد بشید
 5. برای شروع جلوه های ویژه ، خیلی عالی باید نرم افزار تدوین و مخصوصا بخش افکتهاشو یاد بگیرید چون خیلی از رازها درون خود نرم افزار تدوین هست ، داریم چنین پکیج هایی تولید میکنیم که پریمیرپرو بنام پری افکت ساخته شده و بعدش پکیجی بنام تکنیکال ساخته میشه که قدرت عجیبی به تدوینگر میده.