در این راهنما خواهید دانست که لایتروم چیست ؟ برای کدام عکاس مناسب است و با نکات آموزشی و فنی مهمی در موردش آشنا خواهید شد.

نرم افزار لایتروم چیست ؟

این نرم افزار توسط شرکت ادوبی ساخته شده است. نام فارسی آن لایتروم یا لایت روم و به انگلیسی Lightroom خوانده و نوشته می شود. اولین نسخه از آن در سال 2007 تولید شد و در هر نسخه و آپدیت جدید، امکانات و قابلیت های خوبی به آن اضافه میشود.

البته شاید بهتر باشد بدانید در ابتدا نام این نرم افزار ادوبی فتوشاپ لایتروم بود که طی گسترش و تغییراتی که داشت به نام کنونی ادوبی لایتروم کلاسیک تغییر یافت.

شرکت ادوبی را توسط صفحه معرفی شرکت ادوبی Adobe درباره این تیم بیشتر بدانید بشناسید چون نرم افزارهای خیلی خوب دیگری نیز دارد.

آشنایی با دلایل اصلی و فنی استفاده از نرم افزار لایتروم Lightroom

هر عکاس ممکن است از کل قابلیت های لایتروم استفاده کند و یا تنها بخش هایی از آن را بکار بگیرد و این موضوع به عوامل مهمی مانند، آشنایی عمیق و کامل آن، نیاز داشتن به قابلیت هایی که از آن شناخته، مشکلاتی که در عکسها باید برطرف نماید بستگی خواهد داشت.

با مطالعه لیست زیر و آشنایی با قابلیت های آن شناخت بیشتری پیدا خواهید نمود و کم کم مشکلات و نیازهایی که یا قبلا داشته اید و یا در آینده نیاز خواهید داشت مرور خواهند شد :

 • امکان مرور عکس ها در سیستم
 • اعمال وایت بالانس و مشکلاتی که بابت آن در زمان عکاسی رخ داده
 • رفع مشکلاتی مانند Over Exposure و Under Exposure در نور عکس
 • کنترل کامل چهار مولفه مهم نور مانند روشنایی یا های لایت، سایه، سفیدی، سیاهی که در هر عکسی موجب ایجاد خلاقیت هستند
 • نظارت کامل برای درخشنگی و شفافیت یا شسته بودن پیکسل ها در جزئیات با دستوراتی مانند Texture, Clarity
 • کاهش میزان غبار با دستور Dehaze
 • مجهز شده به منحنی کنترل تون ها در 4 مولفه ی اصلی نور و سه کانال رنگی اصلی قرمز، آبی، سبز
 • بخش خیلی خیلی جذابی که وظیفه ی کالورگردینگ عکس را برعهده دارد یعنی بخش های Hue , Saturation , Luminance که شیفته ی آن خواهید شد
 • بخش شارپ یا درخشندگی پیکسل ها که روی اغلب عکس ها اجرا میشود و موجب تداعی تازگی تصویر است
 • بخش کاهش نویز که همیشه برای یک عکاس راهکاری مناسب جهت رهایی از پیکسل های ناخواسته از آیزو و مشکلات نور شدید با فقدان نور کم است
 • ویژگی رفع مشکلات و خطاهایی که بر اثر اشتباه لنزها روی سنسور ثبت میشوند، رنگهایی که همچنان سازندگان دوربین ها در تلاش برای رفع آنها در دوربین خود میباشند
 • بخش کادربندی یا خیلی فراتر از کادربندی که توسط آن میتوانیم انواع چرخش ها، ایجاد زاویه ها، معکوس نمودن ها و... مگه فتوشاپه؟ نه نیست اما این قابلیت های خیلی مهم در لایتروم قرار داده شده
 • توانایی بالا در ایجاد حاشیه های سینمایی تمام اطراف عکس که موجب تمرکز بیشتر مخاطب بر نقاط مورد نظر عکاس میشوند
 • قدرت ایجاد دانه های سفید و رنگی که جهت شبیه سازی نویز در عکس بوجود آمده اند
 • بخش کالیبره نمودن سه رنگ اصلی به همراه تعیین غلظت و نوع رنگ میباشد و...

آموزشهای ویدیویی برای آشنایی با لایتروم

مانی سافت برای علاقمندان به کار روی عکس ها با این نرم افزار، اقدام به تولید پکیج های آموزشی از پایه تا فراتر نموده. در این بخش چند ویدیو گلچین شده از این پکیج ها برای شما قرار داده تا هم آنرا بشناسید و هم در صورت تمایل به یادگیری آنها را تهیه نمایید : 

آموزش رایگان لایتروم کالکشن را درک کنید

آموزش حرفه ای هیستوگرام ادوبی لایت روم برای ادیت عکس

آموزش رایگان لایتروم دستورات اتوماتیک قبل ورود تصاویر

آموزش رایگان لایتروم کار با منحنی تاریک و روشن

آشنایی کامل با لایتروم
ممکن است با بسیاری از نکات و بخش هایی که در مورد لایتروم توضیح داده شد آشنایی نداشته باشید که مشکل خاصی نیست. اگر در پایان تمایل به یادگیری این نرم افزار پیدا نمودید از صفحه پکیج آموزش لایتروم 1، قواعد ویرایش و ادیت عکس برای عکاس ها دیدن نمایید.

استفاده کنندگان اصلی نرم افزار لایتروم

این نرم افزار برای چند دسته از افراد کاربرد دارد که در لیست زیر به آنها اشاره شده است :

 • این نرم افزار به صورت تخصصی برای کار با انواع عکس ساخته شده است.
 • اغلب عکاسان پس از مدتی به قابلیت های چنین نرم افزاری احتیاج پیدا خواهند نمود.
 • افرادی که در زمینه چاپ انواع عکس فعالیت میکنند به سراغش خواهند رفت.
 • افرادی که طراحی انواع آلبوم دیجیتال را انجام میدهند نیز میتوانند از آن استفاده کنند.
 • افرادی که تمایلی به استفاده از نرم افزار پیچیده و سنگینی مانند فتوشاپ ندارند، آنرا به عنوان یک دستیار فوق العاده انتخاب خواهند نمود.

انواع مدل های نرم افزار لایتروم

این نرم افزار فقط یک مدل ندارد. البته در سالهای گذشته فقط یک مدل داشت اما کم کم شرکت ادوبی آنرا بین چندین دسته از کاربران بر اساس نیازهایشان تقسیم بندی نمود. در لیست زیر انواع لایتروم ها معرفی شده اند :

 • لایتروم برای سیستم های دسکتاپ مانند ویندوز و مک
 • لایتروم برای موبایل
 • لایتروم نسخه وب که نیازی به موبایل یا سیستم نداشته و تمام کارها با آن از طریق اینترنت انجام خواهند شد.

کاملترین آنها نسخه دسکتاپ می باشد و نسخه های دیگر دارای امکانات کمتری هستند. در این راهنما تمام تمرکز ما بر روی نسخه دسکتاپ خواهد بود.


آشنایی با مراحل کار در لایتروم کلاسیک

برای اینکه بدانید در مورد چه نرم افزاری با با چه قابلیت هایی صحبت خواهیم نمود یک ویدیو آموزشی آماده نموده ایم که شما را با مراحل اصلی کار با این نرم افزار آشنا خواهد نمود :

آموزش رایگان لایتروم روال وورک فلو WorkFlow


معرفی بخش های اصلی لایتروم Lightroom

در این نرم افزار 7 بخش اصلی ایجاد شده است که هر کدام وظایفی مهم را بر عهده داشته و در کنار هم موجب ایجاد سرعت، دقت و افزایش توانایی یک عکاس در تغییرات روی عکس ها میشوند :

 1. کتابخانه Library
  مدیریت واردنمودن، برچسب، دستورات گروهی رنگ و نور و ...
 2. گسترش فعالیت Develop
  کنترل کامل تمام جزئیات هر عکس
 3. نقشه Map
  تعیین موقعیت هر عکس گرفته شده برحسب موقعیت جغرافیایی
 4. طرح آلبوم Book
  چیدمان آلبوم عروسی، کودک، کاتالوگ عکسهای صنعتی و ...
 5. اسلایدشو Slideshow
  تولید اسلایدهای برگخور و عوض شونده
 6. دستورات چاپ Print
  مدیریت پرینت تصاویر
 7. اجرای خروجی ها برای وب Web
  تولید چیدمان تصاویر برای طراحان سایت به صورت پازل با تنظیمات

وجود دارد که هرکدام درونش تنظیمات متعددی دارند و یادگرفتن تمام آنها برای شما که قصد کار با نرم افزار لایتروم Lightroom را دارید لازم است فقط ممکن است از برخی گزینه ها استفاده بیشتری داشته باشید. مثلا لایبرری Library و د-و-لاپ Develop پر استفاده ترین بخش های نرم افزار لایتروم هستند.

بخش های اصلی نرم افزار لایتروم Lightroom

لایتروم : یک متخصص و دستیار برای هر عکاس

نرم افزار لایتروم Lightroom درون خود توانایی های بسیار فراوانی دارد که بسیاری از آنها توسط هر فرد قابل انجام است و برخی دیگر مقداری پیچیده. به عکس زیر توجه کنید :

لایتروم چیست. آشنایی با قابلیت ها و توانایی های آن

عکس اصلی در سمت راست و عکس دستکاری شده در سمت چپ میباشد. به آسمان، آب و خاک و خود سوژه توجه نمایید. در عکس اصلی جزییاتی وجود دارد اما تا زمانی که ادیت نشود مانند عکس چپ نخواهد شد. لایتروم میتواند این جزییات نهفته در هر عکس را نمایان کند. بخشی اصلی در این نرم افزار وظیفه استاندارد نمودن رنگ و نور عکس را برعهده دارد.

منظور از استاندارد نمودن رنگ و نور چیست؟
عکسهایی که با دوربین های دیجیتال با فرمت خام یا راو Raw گرفته می شوند بدون هرگونه دستکاری در دوربین ذخیره خواهند شد. نرم افزار لایتروم و عکاس در قدم اول سعی میکنند تا عکس خام را به دید چشم انسان نزدیک کنند. چون هنوز دوربین ها نمیتوانند عکس ها را مانند چیزی که چشم انسان میبیند بگیرند پس، لایتروم اینکار را با روشهای خود انجام خواهد داد.

ارتباط لایتروم با فتوشاپ : مختص به طراحان 

بسیاری اوقات در زمان ویرایش عکس توسط لایتروم، نیازخواهیم داشت که تغییرات دیگری مانند ریتاچ یا قابلیت هایی که از عهده لایتروم بر نمی آید را روی عکس اجرا کنید، در این شرایط میتوانیم براحتی با انتخاب عکس از لایتروم به فتوشاپ رفته ویرایش را انجام داده، دستور ذخیره فتوشاپ را صادر نموده و مجدد به لایتروم باز گشته و کار را ادامه دهیم، این عملیات نشان ارتباط مستقیم و دائمی نرم افزارهای شرکت ادوبی است.

ویرایش عکس همزمان توسط فتوشاپ و لایتروم

زیبایی و جذابیت : مختص به تصاویر پرتره

نرم افزار لایتروم Lightroom برخلاف دیدگاه افراد که برای رنگ  یا استفاده پریست آماده رنگ است، در خصوص تصحیح موضعی بخش هایی مانند چشم و کهربایی یا درخشان نمودن آن نیز خیلی مناسب است. ریتاچ لپ، تنظیم رنگ لب و تغییرات فراوانی دیگری که روی اجزای صورت پرتره میتوانیم اجرا کنیم. بازهم متوجه میشویم که برای هرکاری نیاز به رفتن نرم افزارهای دیگر نیست اگر درست یاد بگیریم.

زیبایی چشم و ترمیم لپ در نرم افزار لایتروم

قابلیت امتیازدهی و دسته بندی آرشیو عکس با لایتروم

پیدا نمودن و رسیدن به عکس های دلخواه و مورد نظر از میان هزاران عکس که در آرشیو خود دارید یکی از موضوعات مهم هر عکاس است.

به الان نگاه نکنید که شاید چندصد عکس داشته باشید، 2 سال دیگر تعداد عکس های شما به هزاران عکس خواهد رسید، پیدا نمودن گروه عکس مورد نظر کار سختی خواهد شد. نرم افزار لایتروم با امکانات فراوانی که درون خود ایجاد نموده میتوانید در کسری از ثانیه ها هزاران عکس با مشخصات مورد نظر شما را لیست کند.

امتیازدهی و دسته بندی آرشیو عکس با نرم افزار لایتروم Lightroom

 • میتوانیم عکسها را از یک ستاره تا پنج ستاره نشانه گذاری کنیم،مثل هتل ها که مثلا میگوید فلان هتل 4 ستاره است، یعنی از نظر کیفیت دارای نمره 4 میباشد، این عملیات ستاره گذاری عکس ها را میتوانید به صورت تک یا گروهی در لایتروم اجرا کنید، در زمان مشخص میگوییم از میان تمام آرشیو من تمام عکسهای 4 ستاره را لیست کن.
 • رنگ بندی عکسها در نرم افزار لایتروم Lightroom امتیاز دیگری برای آرشیو نمودن عکسها میباشد. فرض کنید عکسهایی با موضوع دریا دارید، عکسهایی دیگر موضوع جنگل و همچنین دشت. تعداد عکسها را انتخاب نموده، عکسهای با موضوع آب یا دریا را به رنگ آبی نشانه گذاری میکنید، عکسهای جنگل را سبز و عکسهای دشت را زرد. روزهای بعد در حال مرور عکس ها هستید، متوجه میشوید که برخی آبی، سبز و زرد هستند، تازه پی میبرید که چه خوب، آبی ها همان عکسهای با موضوع دریا هستند. مزیت این رنگ بندی عکس در نرم افزار لایتروم Lightroom آنجا اهمیت پیدا مینماید که کادربزرگ هر عکس و رنگ آن موجب بهتر دیده شدن خواهند شد و نیازی به تمرکز بیشتر در میان کلی عکس با رنگ یکسان نخواهد شد.

جستجوی چهره با نرم افزار لایترومLightroom

برسیم به مزیتی که برخی اوقات برای ما خیلی پرکاربرد خواهد شد. فرض کنید هزاران عکس دارید، در میان آنها 200 عکس چهره تقریبا کلوزآپ (کادربسته) وجود دارد، حال میخواهید تمام چهره را بیابید، در حالت عادی باید تمام پوشه ها را با چشم جستجو نموده و آنها را پیدا کنید، حال با قابلیت نمایش فقط چهره با نرم افزار لایتروم Lightroom میتوانید تمام آنها را لیست کنید آنهم در یک چشم بهم زدن.

جستجوی چهره با نرم افزار لایترومLightroom

مواردی که تا اینجا مطالعه نمودید، آشنایی اولیه ای با قابلیت ها و امکانات نرم افزار لایتروم بود و شاید توانسته باشند پاسخ سوال لایتروم چیست را بدهند ولی تا زمانی که مانند یک عکاس حرفه ای، عکس های خود را با آن ادیت و مدیریت ننماید، لذت استفاده از آنرا نخواهید برد.


پرسش و پاسخ در مورد نرم افزار لایتروم کلاسیک

اگر به ترکیب نمودن تصاویر، طراحی و روتوش حرفه ای نیاز ندارید خیر لازم نیست. همچنین اگر قصد روتوش داشته باشید، میتوانید در لایتروم تغییرات عکس را انجام داده و نسخه با کیفیت را اکسپورت گرفته و به فتوشاپ وارد نمایید. اگر به فتوشاپ علاقمند هستید صفحه لیست پکیج های آموزشی فتوشاپ را مشاهده نمایید.

خیر. ولی میتوان بدون پرداخت پول بصورت کامل از آن استفاده نمود.

شرکت ادوبی لایسنس یا مجوز استفاده از آن را برای مدت یکسال به مشتریان خود میفروشد. اگر در اینترنت مشاهده میکنید نسخه کامل آن بدون هزینه و رایگان است، نسخه غیر اصلی یا قفل شکسته می شود. در بسیاری شرایط تفاوتی میان این دو نسخه وجود ندارد ولی استفاده از نسخه اصلی مزیت هایی دارد که برخی افراد تمایل به استفاده از آن دارند. برای مطالعه بیشتر در این زمینه صفحه لایسنس یا مجوز استفاده از نرم افزار چیست؟ تفاوت نسخه اصلی و غیراصلی یا کرک شده را مشاهده نمایید.

بله. به صورت تخصصی برای ویرایش و کار روی ایننوع عکس یا تصاویر تولید شده است. البته روی اکثر فرمت های عکس میتواند ویرایش را نیز انجام دهد.

برای دانلود نسخه سالم از صفحه دانلود نرم افزار لایتروم کلاسیک از سایت مانی کانتنت استفاده نمایید.

روشهای مختلفی وجود دارد. مانند یادگیری از شبکه های مجازی و کانالها ولی مطلبق تجربه مانی سافت و کاربرانش، یادگیری ریشه ایه صحیح و دقیق آن موجب میشود در آینده حین مواجه شدن با مشکلات و وجود سوالات، پاسخ بسیاری از آنها در منابع گفته شده وجود ندارد چون هدف اصلی افزایش بازدید خواهد بود. البته که نکاتی را نیز یاد خواهید گرفت اما ریشه ای نخواهند بود. پیشنهاد میشود صفحه پکیج های آموزشی لایتروم کلاسیک را مشاهده نمایید.

جمع بندی آشنایی با لایتروم کلاسیک

 • این نرم افزار بر روی سیستم های دارای ویندوز و مک نصب می شود.
 • حداقل 16 گیگابایت رم لازم دارد.
 • امکان اتصال دوربین برای گرفتن عکسهای مستقیم را دارد
 • اگر نیازی به طراحی ندارید، بدون شک لایتروم یک دستیار عالی برای شما خواهد بود
 • امکان چیدمان عکسها در آلبوم و چاپ را دارد
 • نرم افزار مشابه دیگری بنام کمرا راو وجود دارد که در نرم افزار بریج و فتوشاپ استفاده میشود، اگر از لایتروم استفاده نمایید به آن نیازی نخواهید داشت.
 • این نرم افزار برای ادیت و تنظیم هر نوع عکس از هر نوع دوربینی کاربرد دارد.
 • تنظیمات خیلی خوبی برای آرشیو نمودن، دسته بندی تصاویر دارد.
 • بدون یادگیری کامل، واردش نشوید چون ممکن است به پاسخ بسیاری سوالات و نیازهای خود نرسید و بیرون از آن به دنبال آنها باشید.