Loading...
دوره‌های آموزشی
دوره‌های آموزشی

6 آموزش ترکیبی ماسک کردن در پریمیرپرو

آموزش ماسک Mask پریمیر پرو - تکنیک و کاربرد

برای ماسک کردن در پریمیرپرو کلیپ رو انتخاب کرده برید به پنجره EFFECT CONTROL گزینه OPACITY سه تا شکل ماسک هست. مربع رو انتخاب کرده و در پنجره PROGRAM تنظیمش کنید. ماسکها میتونن دایره و شکل دلخواه هم باشن. هرچیزی که در ماسک باشه میمونه و بقیه اون مخفی میشه.

1. آموزش مقدماتی ماسک پریمیرپرو - آشنایی اولیه

وقتی میخوایم روی بخش خاصی از یک ویدیو کاری رو انجام بدیم که نباید روی بخش های دیگه تاثیر بزاره میتونیم از ماسک استفاده کنیم. وقتی میخوایم بخشی از ویدیو رو سانسور کنیم ٬ شطرنجی کنیم ٬ رنگش رو عوض کنیم ٬ Mask این اجازه رو به ما میده تا انجامش بدیم. البته ترکیب ماسک با افکت ها و انیمیشن میتونه تکنیک های حرفه ای تری رو اجرا کنه و توانایی های ماسک پریمیر پرو اینجا تمام نمیشه.

حالا در تایم لاین یک کلیپ را انتخاب کنید و به پنجره EFFECT CONTROL بروید. به گزینه OPACITY بروید و ماسک دایره را بزنید تا مانند ویدیو آموزشی زیر نکات بیشتری را یاد بگیرید.

مدت زمان ویدیو : 4دقیقه

2. آموزش ابزار Free Draw ماسک پریمیرپرو

بروزرسانی در 1403.01.25

در کنار ابزارهای ماسک ، آیتم Free Draw برخلاف ماسک مربعی، مستطیلی، دایره و بیضی، میتونه هر شکل دلخواهی رو که تدوینگر میخواد به ماسک تبدیل کنه و این باعث میشه مرزها رو کنار بزنیم. با انتخاب این ابزار یک آیکون جدید به موس اضافه میشه، هرجا که لازم شد رو با نقطه مشخص میکنیم و در نهایت روی نقطه اول کلیک میکنیم تا محدوده ماسک تایید و بسته بشه. در ویدیو آموزشی زیر نحوه کارش رو یاد بگیرید.

مدت زمان ویدیو : 2دقیقه

3. آموزش ماسک پریمیر پرو - ترکینگ TRACKING - تکنیک تغییر رنگ چشم

بروزرسانی در 1403.01.26

واژه TRACKING یعنی دنبال کردن. در ماسک پریمیرپرو این قابلیت وجود داره که وقتی با ماسک محدوده ای رو انتخاب میکنیم خود برنامه بصورت هوشمند اون محدوده رو دنبال میکنه. این قابلیت بهمون کمک میکنه تا بتونیم برخلاف یک فریم، روی فریم های متوالی یک کار دنباله دار رو انجام بدیم. در ویدیو آموزشی زیر نحوه تغییر رنگ چشم در پریمیرپرو رو به کمک ماسک و TRACKING یاد میگیرید و این تازه شروع جلوه های ویژه در این برنامه است.

مدت زمان ویدیو : 3دقیقه

4. آموزش ماسک کردن در پریمیرپرو - تکنیک عوض کردن آسمان

یکی از کارهای جذابی که میتونیم با ماسک انجام بدیم عوض کردن آسمان و گذاشتن یک آسمان جدید و جذابتر بجای قبلیه. کافیه که محدوده آسمان رو ماسک کنیم و در TRACK پایین آسمان دیگه رو میزاریم و تکنیک عوض کردن آسمان انجام میشه.

روشهای عوض‌/حذف‌کردن پس‌زمینه/بکگراند‌/آسمان با پر
برای حذف‌کردن پشت زمینه/بکگراند ویدیو و آسمان در پریمیرپرو میشه از کروماکی (بکگراند سبز و آبی) - حذف با ماسک - حذف با پلاگینهای خود پریمیرپرو یا
بیشتر بدانید
روشهای عوض‌/حذف‌کردن پس‌زمینه/بکگراند‌/آسمان با پریمیرپرو

5. آموزش فوکوس سوژه در پریمیرپرو با ماسک کردن

یکی دیگه از کاربردهای استفاده از ماسک پریمیرپرو فوکوس و فلو کردن یا تار و واضح کردن در ویدیو با این قابلیته. خیلی اوقات موقع فیلمبرداری یادمون میره که فوکوس خوبی انجام بدیم ولی خوشبختانه در پریمیرپرو میتونیم به روش ماسک انجامش بدیم.

لینک مفید : تکنیک فوکوس در پریمیرپرو

6. آموزش تار نمودن پشت سوژه در پریمیرپرو با ماسک کردن

یکی از زیبایی های برخی ویدیوها مقدار تاربودن بیش از حد پشت سر یک سوژه است. کمی شبیه به فوکوس و فلو هست اما میتونه باعث زیباییه بیشتر ویدیو بشه. کافیه اطراف سوژه رو ماسک کنیم، به بکگراند افکت گاشن بلر Gaussion blur بدیم تا کمی تار بشه و ویدیویی بهتر داشته باشه.

لینک مفید : نحوه تار نمودن بکگراند فیلم در پریمیرپرو

لینک مفید : 2 راز آموزش افکت Gaussion blur پریمیرپرو - هدیه

توانایی های ماسک پریمیرپرو

ماسک یا Mask در پریمیرپرو قابلیته که توسط اون میتونیم بخشی از ویدیو رو انتخاب کرده و مابقی اون رو مخفی کنیم و هرزمان که خواستیم ویرایشش کنیم. از ماسک برای کارهایی مثل زیر استفاده میشه.

  • اصلاح خرابی ویدیو
  • مخفی کردن بخشی خاص
  • اجرای تکنیکها
  • انجام ترنزیشن جذاب
  • تنظیم رنگ بخشی خاص
  • دنبال یا TRACKING کردن محدوده و سوژه
  • ترکیب کردن تصاویر
  • اجرای مخلوطهای ترکیبی خلاقانه

پکیج آموزش پیشرفته ماسک در پریمیرپرو - Advance M
تدوینگر پریمیرپرو اگه ماسک رو بلد نباشه و نتونه ازش استفاده کنه مجبوره دائما به نرم افزار پیچیده تری مثل افترافکتس بره هم وقت رو از دست بده و هم با سخ
شماره پکیج : 11
تعداد دروس : 38
ورود به صفحه پکیج
پکیج آموزش پیشرفته ماسک در پریمیرپرو - Advance Mask

سوالات پرتکرار

تا نسخه 24.1 پریمیر پرو این امکان داخل خودش نیست و با پلاگین جداگانه ای میشه انجامش داد.

نامحدود.

اگر محدوده شما خیلی حساس و دقیقه شاید ترکینگ خود پریمیرپرو براتون مناسب نیست پس باید از روشهای دیگه ای مثل موکاپرو و افترافکت استفاده کنید. لینکهای مفید زیر رو ببینید.

لینک مفید : معرفی و آموزش پلاگین بوریس موکا پرو Boris Mocha pro

لینک مفید : افترافکت After Effects چیست - معرفی اجمالی

با این نوع ماسک نه اما در پنجره LUMTERI COLOR میشه انجامش داد. لینک مفید زیر رو ببینید.

لینک مفید : 5 آموزش اصلاح و تنظیم رنگ پریمیرپرو - Lumetri Color لومتری

مطالب مرتبط

آموزشهای تخصصی پریمیرپرو

با بیش از 30 پکیج آموزشی از صفر تا خیلی فراتر تدوین را بصورت حرفه ای و تخصصی آموزش ببینید و کسب درآمد کنید.

...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمیشود