پکیجهای آموزشی
Loading...
مانی سافت Manisoft

انتخاب و خرید لپتاپ برای پریمیر پرو - نکات فنی که باید بدانید - مشاوره

در این راهنما با نکاتی مهم جهت انتخاب و خرید لپتاپ برای پریمیر پرو آشنا خواهید شد. اینکه چه مشخصاتی مناسب است و کدام برند را بگیرید.

مرحله اول 
آیا لپتاپی که دارید برای پریمیر پرو مناسب است.

اگر در حال حاضر لپتاپ دارید و میخواهید بدانید که آیا مشخصات سخت افزاریش برای پریمیر پرو خوب است یا نه، مشخصات آنرا مطابق آموزش زیر در پایین همین صفحه بنویسید تا جواب فنی را به شما بدهیم.

برای اینکه بدانید مشخصات کامپیوتری که الان دارید چیست، آموزش ویدیویی و لینک زیر آنرا استفاده نمایید.

{manivideo 281}

برای اینکه بتوانیم شما را راهنمایی کنیم، مشخصات قطعات نوشته شده در زیر را به همین صورت، در انتهای این صفحه برای ما بنویسید. پس از بررسی پاسخ شما را میدهیم که چه کاری باید انجام دهید.

MOTHER BOARD : 

CPU : 

RAM : 

GPU - VGA :

HDD : 

MONITOR : 

بعد از اینکه مشخصات را نوشتید، چند ساعت بعد آقای محمد ملکی ( استاد پکیج های پریمیر پرو همین سایت ) قطعات را بررسی میکنند و پیشنهاد خود را پس از نوشته شما مینویسند.

بعد از آن میتوانید باز هم در ادامه همان صحبت ایشان با زدن کلید پاسخ ایشان، سوالی و یا موردی اگر بود بنویسید تا پاسخ دهند. برای اینکار نیازی نیست که در سایت، اکانت بسازید.

اگر پس از گفتگو با ایشان نتیجه این شد که یک سیستم جدید خریداری کنید به مرحله دوم در خط بعد بروید.

مانیتور مهم است.
پریمیر پرو پنجره های زیادی دارد. مانیتور شما باید بتواند رزولوشن 1920 در 1080 را نمایش دهد. در غیراینصورت آن لپتاپ مناسب نیست مگر اینکه نخواهید با خود مانیتورش کار کنید و یک مانیتور جداگانه با رزولوشن گفته شده به آن وصل کنید که میشود.

مرحله دوم 
خرید لپتاپ جدید برای پریمیر پرو و
تعیین مشخصات مناسب.

برای پریمیر پرو هم میتوانید لپتاپ ویندوزی خریداری کنید و هم لپتاپ اپل.

اینکه کدامیک بهتر است، بستگی به این دارد که تا حالا با ویندوز کار کرده اید یا اپل. اگر ویندوز بوده اید، پیشنهاد میکنیم یک لپتاپ ویندوزی بگیرید چون این دو سیستم عامل تفاوت های زیادی دارند و ممکن است در همان ابتدا که میخواهید ادیت های ویدیو را انجام دهید با مشکلاتی روبرو شوید که برای شما کاملا جدید هستند و وارد مشکلاتی شوید.

در ادامه فرض بر این گذاشته میشود که میخواهید یک لپتاپ ویندوزی خریداری کنید. در هر لپتاپی که خریداری میکنید چند تا قطعه هستند که بیشترین تاثیر در سرعت و روان بودن پریمیر پرو را دارند که باید با آنها آشنا شوید.

 1. سی پی یو یا پردازنده Cpu.
 2. حافظه نگهداری اطلاعات (هارد دیسک، ssd و M2).
 3. کارت گرافیک GPU - VGA.
 4. حافظه رم Ram.

پردازنده مناسب برای پریمیر پرو

1. انتخاب CPU مناسب برای
پریمیر پرو.

یکی از اصلی ترین قطعات هر لپتاپ، پردازنده یا سی پی یو cpu می باشد که ییشترین فشار دائمی عملیات و پردازش ها بر روی آن اعمال می شوند. در 100 درصد کارهای پریمیر پرو، این قطعه مشغول به کار است اما با انتخاب کارت گرافیک مناسب میتوان از فشار این قطعه در انجام کارها کم کرد که به آن نیز خواهید رسید.

برای اینکه در مورد این قطعه اطلاعات بیشتری بدست بیاورید و بدانید که کلا چه مدلها و انواعی وجود دارد و کدامیک مناسب است، ویدیو توضیحی زیر را مشاهده کنید:

{manivideo 263}

نکات کلیدی انتخاب CPU.

 • از بین CPU هایی با نامهای INTEL - AMD - ZEON ، گزینه ZEON را تهیه نکنید. INTEL و AMD شرکت های تولید کننده CPU هستند که در ویدیو معرفی شدند.
 • بین دو شرکت AMD و INTEL - اگر هر دو CPU انتخاب شده دقیقا قدرت و سرعت یکسانی داشته باشند ، CPU های اینتل قیمت بهتری دارند.
 • هر چقدر که سرعت CPU بیشتر باشد بهتر است و روی سرعت بالاتر هزینه کنید.
 • در زمان خرید CPU های اینتل با چیزی بنام (نسل) مواجه میشوید که شاید مقداری گیج کننده باشد. مثلا یک CPU INTEL CORE I 7 وجود دارد بنام نسل 10 و یکی دیگر بنام نسل 11. بین این دو نسل آنقدرها تفاوت در کارایی پریمیر پرو وجود ندارد که برخی روی آن مانور میدهند اما اگر فاصله نسل ها از هم بیشتر باشید میتواند نتیجه ای متفاوت داشته باشد. مثلا CPU INTEL CORE I 7 نسل 5 با نسل 10 تفاوت های زیادی ممکن است داشته باشند که باید نسل های جدیدتر خریداری شود.
 • چیزی بنام هسته یا CORE در مشخصات CPU ها وجود دارد. این هسته در زمانی که در پریمیر پرو رندر RENDER گرفته میشود یعنی کل پروژه به یک فایل مثلا MP4 تبدیل میشود تاثیر میگذارد. هر چقدر که هسته ها بیشتر باشد مدت زمان رندر و تولید فایل نهایی کمتر میشود یعنی سرعت رندر بیشتر خواهد شد اما نباید خیلی روی این موضوع تمرکز کنید و پول زیادی بابت آن خرج کنید چون اگر از لحظه شروع انجام یک پروژه تا انتهای آنرا 100 درصد در نظر گرفته شود، تنها شاید 20 درصد کارها حول رندر کردن پروژه انجام شود و 80 درصد دیگر روی کارهای تدوین و چیزی بنام ریل تایم انجام خواهد شد. اینجاست که باید سرعت بیشتر را مدنظر بگیرید و نه تعداد هسته را. 
  اما اگر پول کافی داشته باشید برای هسته هم میتوانید هزینه کنید.
 • پردازنده های AMD به تیم ها و افرادی که با فرمت های ویدیویی Mov, Arri, Red, و فرمت های برودکست فعالیت دارند توصیه میشود. اما با این توضیحات دلیل نمی شوند که برای ویرایش فرمت های گفته شده نتوان از CPU INTEL هم استفاده نمود.
  همانطور که در ویدیو بالا توضیح داده شد فرمت ویدیو ها روی انتخاب CPU تاثیر گذار می باشد.
  با همه پردازنده ها می توان هر نوع فرمتی را ادیت نمود ولی بحث بر سر هزینه انجام شده و سرعت نسبی است که ممکن است مقداری و نه خیلی، بدست آمده می باشد.

جداول مقایسه فنی CPU ها.

اگر به مقایسه های فنی و دقیقتر CPU ها علاقه دارید جدول مشخصات پردازنده های اینتل و  جدول مشخصات پردازنده های AMD را حتما ببینید.

رندر و ریل تایم.
برای کسب اطلاعات دقیق در مورد رندر پریمیر پرو روی این لینک بزنید و برای ریل تایم روی این لینک بزنید.

هارد دیسک و حافظه مناسب برای پریمیر پرو

2. انتخاب هارد دیسک مناسب برای
پریمیر پرو.

تمام ویدیوها و موزیک و عکسهایی که در پریمیر پرو ایمپورت میشوند بر روی قطعه ای بنام هارد دیسک کپی خواهند شد.

هارد دیسک ها چند نوع دارند که از لحاظ سرعت و اندازه و ظرفیت با هم متفاوت هستند. مهمترین چیزی که در مورد هارد دیسک برای پریمیر پرو مهم است، سرعت میباشد.

به ترتیب از سریعترین SSD - NVME  هستند. پیشنهاد این است که بر این اساس هارد دیسک خریداری شود. اگر امکان خرید NVME نبود، SSD خریداری شود.

 

حافظه ssd برای ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

نمونه هارد دیسک های SSD رتبه دوم سرعت

حافظه ام تو M2 برای ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و افتر افکتس

نمونه هارد دیسک NVME رتبه سریع ترین

نکات کلیدی هارد دیسک
برای پریمیر پرو.

 • در بین SSD ها برخی هستند که بنام PRO معروف میباشند. اگر توانستید PRO تهیه کنید بهتر از نوعی است که PRO نباشد.
 • سریعترین هارد دیسک NVME است.
 • یک SSD با مقدار حافظه 240 یا 500 گیگابایت برای ویندوز و نصب برنامه ها قرار دهید. 
 • یک NVME برای کپی کردن ویدیوهای اصلی و تنظیم کش در پریمیر پرو قرار دهید.
 • اگر امکان خرید NVME نداشتید، مشکلی نیست که بجای آن از SSD PRO استفاده کنید.
 • موقع ادیت، حتما باید ویدیوهای پروژه روی NVME یا SSD PRO کپی شده باشند و از آنجا در پریمیر پرو ایمپورت شوند.
 • مسیر ذخیره شدن کش پریمیر پرو حتما باید روی SSD PRO یا NVME تنظیم باشد.
 • اگر در پریمیر پرو پراکسی میسازید، مسیر ذخیره آنها حتما باید روی SSD PRO یا NVME تنظیم باشد.
 • فایل خروجی نهایی حتما باید روی SSD PRO یا NVME تنظیم شود.
کارت گرافیک مناسب برای پریمیر پرو

3. انتخاب کارت گرافیک یا GPU مناسب
برای پریمیر پرو.

این قطعه که در تمام لپتاپها وجود دارد دارای انواعی است که در صورت جدید بودن، همه آنها برای پریمیر پرو مناسب هستند اما برخی از آنها نمیتواند افکت ها و تغییرات را با سرعت مناسب نمایش دهد و در انجام دستورات رندر سرعت پایینتی دارد. 

در حالت کلی سه شرکت اصلی کارت گرافیک میسازند که ما بقی برندها از همان سه شرکت، به نام خودشان کارت گرافیک تولید میکنند. این سه شرکت اصلی عبارتند از :

 • انویدیا NVIDIA.
  در میان تمام مدلهای کارت گرافیک این شرکت مدل RTX برای پریمیر پرو مناسب است.
  مدلهای دیگری مانند GT - MX هم وجود دارند که در ادامه نظر فنی در موردشان گفته میشود.
  مدلهای مورد تایید برای جدیدترین نسخه نرم افزار پریمیر پرو در این لینک هستند.
 • ای ام دی  رادئون  AMD RADEON.
  در میان کارتهای گرافیکی این شرکت از مدل RX 6500 به بعد و W6400 قابل قبول هستند. البته این دو مدل تا این لحظه یعنی نسخه 2023 پریمیر پرو مناسب هستند اما ممکن است در نسخه 2024 و به بعد پریمیر پرو مدل های بعدی آنها که در لینک زیر وجود دارد مناسب باشند.
  مدل های مورد تایید برای جدیدترین نسخه پریمیر پرو در این لینک هستند.
 • اینتل INTEL.
  کارت گرافیک های این شرکت معمولا برای کارهای معمولی در هر لپتاپ مورد استفاده قرار میگیرند. میتوانید با این کارت گرافیک کار کنید اما در رندر و ریل تایم با کندی های زیادی روبرو میشوید.

برای اینکه بدانید در نسخه های جدید پریمیر پرو کدامیک از مدل های کارت گرافیک بالا سازگار هستند در لینک بعدی به قسمت SUPPORTED GPUs مراجعه کنید. روی این لینک بزنید.

ویدیو تاثیر کارت گرافیک در
سرعت پریمیر پرو.

برای اینکه بهتر متوجه شوید که واقعا کارت گرافیک چقدر در سرعت رندر و سرعت ریل تایم این نرم افزار موثر است ویدیو توضیحی زیر را مشاهده کنید.

{manivideo 257}

نکات کلیدی کارت گرافیک
برای پریمیر پرو.

 • اگر مشکل مالی ندارید لپتاپی را انتخاب کنید که کارت گرافیک آن NVIDIA RTX باشد.
 • کارت های گرافیکی بنام GT و MX را فقط برای تدوین کلیپ های معمولی که بالاتر گفته شد انتخاب کنید.
 • اگر ویدیوهایی به اندازه فول اچ دی را ادیت میکنید حتما باید حافظه اصلی خود کارت گرافیک 4 گیگابایت باشد. هر چقدر بالاتر، بهتر.
 • بعد از خریدن لپتاپ ، همیشه درایور کارت گرافیک را آپدیت کنید در غیراینصورت کارایی آن کم میشود. برای یادگیری انجام اینکار روی این لینک بزنید.

 رم مناسب برای پریمیر پرو

4. انتخاب حافظه موقت یا Ram
مناسب برای پریمیر پرو.

این قطعه بر اساس مقدار حافظه اش قیمت گذاری میشود. مثلا 8 یا 16 یا 32 گیگابایت. 

هرچقدر حافظه این قطعه در کامپیوتر بیشتر باشد بهتر است اما برای جدیدترین نسخه پریمیر پرو با حداقل 16 گیگابایت میتوان پروژه های خوبی را ادیت کرد.

در زمان خریدن ممکن است با چند گزینه روبرو شوید:

 • مقدار حافظه.
  هر چقدر بیشتر باشد بهتر است.
 • سرعت.
  هر چقدر سریعتر باشد بهتر است اما پول زیادی بابت مثلا 400 عدد سرعت بیشتر پرداخت نکنید.

سیستم عامل برای پریمیر پرو.

بیشتر لپتاپ هایی که در ایران وجود دارد یکی از مدل های سیستم عامل ویندوز را استفاده میکنند. 

در نسخه های جدیدتر پریمیر پرو، مدل های قبلی ویندوز یعنی 7 و 8 و 10 با آپدیت قدیمی قابل قبول نیستند. باید یا ویندوز 10 و آپدیت 1909 را داشته باشید و یا باید نسخه ویندوز 11 را حتما نصب کنید. 

مشخصات پیشنهادی قطعات
برای پریمیر پرو در ویندوز.

با توجه به اینکه روز به روز مدل ها و برندهای جدید در بازار تولید میشوند، معرفی کردن مدل و برند کار منطقی نیست. زمانی که برای خرید میروید، خیلی به برند و مارک توجه نکنید و بیشتر به مشخصات فنی نوشته شده در زیر در هر کدام توجه کنید.

حداقل لپتاپ برای کارهای معمولی با پریمیر پرو
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو حداقل کورآی5
2 حافظه رم حداقل 8 گیگابایت
3 کارت گرافیک کارت گرافیک یکپارچه
4 هارد نگهداری اطلاعات 240 گیگابایت SSD

لپتاپ متوسط برای پریمیر پرو
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو Core i7
2 حافظه رم 16GB
3 کارت گرافیک GTX1650
4 هارد سیستم عامل و پروژه جاری 250GB SSD

لپتاپ حرفه ای تر برای پریمیر پرو
ردیف نوع قطعه مشخصات فنی
1 سی پی یو  Core i9 و بالاتر
2 حافظه رم 32GB و بالاتر
3 کارت گرافیک RTX 3080 و بالاتر
4 هارد سیستم عامل و پروژه جاری 1 TB Nvme

بهترین لپتاپهای 2023 
برای پریمیر پرو.

برای آشنایی با 10 تا از بهترین لپتاپ های سال 2023 که مناسب پریمیر پرو هستند روی این لینک بزنید.

لپتاپ های اپل APPLE مناسب
پریمیر پرو.

نمیتوانیم لپتاپ های شرکت اپل که به مک بوک و مک ایر معروف هستند را نادیده بگیریم. سخت افزار و ساختار این لپتاپ ها شگفت انگیز هستند. سرعت بسیار بالا، خیلی روان و با حداقل مشکلات گرما و گیر کردن.

برای آشنایی با چندین لپتاپ شرکت اپل که برای پریمیر پرو خوب هستند روی این لینک بزنید.

مقایسه قطعات.

تصمیم گرفتیم روش خیلی خوبی برای مقایسه نمودن انواع قطعات پی سی به شما ارائه کنیم. منبعد میتوانید براحتی هر سی پی یو یا قطعه دیگری را باهم مقایسه و نتیجه مطلوب بگیرید. برای شروع روی این لینک کلیک کنید. بالای سایت، لیست قطعات نوشته شده، بطور مثال روی پردازنده یا CPU کلیک کنید، لیستی که برای اولین بار ظاهر می شود بر اساس امتیاز و محبوب بودن از نظر کاربران چیده شده که اهمیتی ندارد و باید بر اساس رتبه بندی فنی آنها را لیست نمود، پس روی ستون Avg.bench کلیک کنید تا به ترتیب از قوی ترین تا ضعیف ترین ها لیست شوند. اگر به دنبال مدل خاصی هستید، در هر لیست از کادر جستجوی آن کمک بگیرید.

آزمایش قطعات

بسیاری افراد تمایل دارند تا کارایی قطعات لپلتاپ خود را از یک مرجع مطمئن بررسی نمایند. چه مرجعی بهتر از user benchmark. روی این لینک کلیک کنید، نرم افزار را دانلود و شروع به آزمایش نمایید. در انتها یک امتیاز به سیستم شما خواهد داد.

مقایسه لپ تاپ ها.

خیلی از علاقمندان به خرید و مقایسه ی لپ تاپ به دنبال راهی جهت مقایسه لپ تاپ هستید، بسیار ساده است، برای مقایسه وارد این لینک شوید. بالا روی کادر Search جستجو کلیک کنید در ابتدا مدل اول را نوشته و از لیست انتخاب و اینتر کنید. سپس در کادر پایین تر مدل بعدی را وارد و تائید کنید.

جالب اینجاست که تا 7 مدل را برای مقایسه میتوانید انتخاب کنید در نهایت کلید compare را فشار دهید. در نتیجه ی صفحه ی بعد، ابتدا مقایسه را خواهد آورد که با کلیک روی آن میتوانید همه ی گزینه ها را کنار هم بررسی کنید و پاینتر امتیازی که هر لپ تاپ گرفته است را با معیار Point نمایش میدهد که خیلی ملاک انتخاب فنی نیست.

راهنمایی های فنی.

 • اگر بین چند لپتاپ با مشخصات فنی تقریبا یکسان گیر افتادید، لپتاپی که ارزانتر است را خریداری کنید. همه آنها توسط کشوری مانند چین ساخته میشوند. بسیاری از آنها پول اسمشان را از شما میگیرند و در کارایی خیلی متفاوت نیستند.
 • شما میتوانید یک مانیتور جداگانه به لپتاپ وصل کنید و تصویر را در آن ببینید. اگر چنین چیزی نمیخواهید پس مانیتور خود لپتاپ باید بتواند اندازه نمایش 1920 در 1080 را نمایش دهد. چون پریمیر پرو پنجره های زیادی دارد و دکمه های برخی از آنها در اندازه های کوچکتر از 1920 در 1080 دیده نمیشوند.
 • براق بودن یا مات بودن مانیتور میتواند بر روی قیمت لپتاپ تاثیر بگذارد اما در کارایی پریمیر پرو تاثیری ندارد.
 • اگر پولتان یک مانع برای خرید هر لپتاپی نباشد، به شما پیشنهاد خرید مک بوک های شرکت اپل و مدل M2 را داریم.

اگر نظر یا نکته ای هست بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود
avatar
غلامی آغاز کننده
سلام وقتتون بخیر ، از اونجایی که ویدئو برای سال نود و هشت هست ، میخواستم بپرسم ، همچنان گرافیک GTX برای تدوین بهترین هست یا RTX؟
avatar
1402-05-18 15:01
سلام. حتما RTX تهیه کنید.
avatar
مهدی شریف آغاز کننده
سلام خسته نباشید
بهترین پیشنهاد برای لپ‌تاپ تا رنج قیمت ۴۵ت برای ادیت و تدوین چیه ؟
avatar
1401-11-11 17:24
سلام ممنون. ببخشید در مورد قیمت نمیتونیم بشما کمک کنیم. تخصص ما پکیج های آموزشی هست که در سایت قرار داده ایم.
avatar
nasimi milad آغاز کننده
با عرض سلام
به نظرتون لپتاپ asus tuf fx517zr با مشخصات i7 12650 و گرافیک 3070 برای کارهای سنگین مونتاژ و ادیت فیلم مناسبه؟
و اینکه برای همین کار چه ویژگی هایی تو صفحه نمایش ملاکه؟ درصد پوشش رنگ یا رزولوشن با رفرش ریت؟
avatar
1401-10-20 17:40
سلام. دستگاه خوبی هست. منظورتون رو دقیقا از کلمه سنگین تعریف کنید.
مانیتور خود لپتاپ رو فراموش کنید. مشاوره انتخاب مانیتور رو نگاه کنید.
avatar
مهدیه داودی آغاز کننده
توضیحات جامع و خیلی کاربردی بود. ممنون
avatar
1401-10-20 17:39
خواهش میکنم.

خدمات اصلی مانی سافت

شاید برخی خدمات ما مناسب کسب و کار شما باشد

تولید آموزشهای کاربردی

در این سایت برای نرم افزارهای تدوین فیلم ، طراحی ، کار با وسایل عکاسی و فیلمبرداری و تولید محتوا ، دوره های جامعی تولید نموده ایم. از قسمت پکیج آموزشی بالای سایت وارد شوید.

فروش لایسنس نرم افزار اوریجینال

از برنامه های ادوبی گرفته تا فیلمورا ، فاینال کات پرو ، داوینچی و سایر برنامه های مرتبط با طراحی و ساخت ویدیو. با خیالی آسوده از خرید ، هر کدام را میخواهید برایتان تهیه میکنیم.

همکاری در تولید و تدوین ویدیو

چنانچه ویدیو یا پروژه دارید و میخواهید تدوین و ویرایش آنها را برون سپاری کنید ، تیم مانی سافت آماده همکاری میباشد. از پروژه های ساده گرفته تا جلوه های ویژه. انواع تغییرات در ویدیوها.

طراحی سایت های حرفه ای

علاوه بر تخصص در زمینه های طراحی گرافیکی و تدوین ویدیو ، طی سالیان گذشته ، سایت های حرفه ای زیادی راه اندازی کردیم. با خیال راحت میتونید از خدمات طراحی و پشتیبانی فنی ما در این زمینه استفاده کنید.
پیام ویژه دارید