Loading...
اکانت اکانت

چرا و چگونه

مجموعه ای از پرسش و پاسخ نرم افزارهای طراحی و تدوین.
افتر افکتس

آیا برای کار با افتر افکتس نیاز است فتوشاپ را یاد گرفت و آیا کنار هم لازم هستند؟

28 فروردين، 1402 مجموعه : افتر افکتس

در این صفحه توضیح داده ایم که آیا بلد بودن و یاد گرفتن نرم افزار فتوشاپ در کنار افتر افکتس لازم است یا خیر. همچنین نمیخوایم این دو نرم افزار را با یکدیگر مقایسه کنیم. این سوال در ذهن بسیاری از تدوینگرانی که میخواهند ابتدا افتر افکتس را یاد بگیرند بوجود خواهد آمد. در این صفحه نکات فنی توضیح داده شده است.

پاسخ این سوال، هم بله است و هم خیر. برای اینکه بتوانید تصمیم درستی بگیرید توضیحات زیر را مطالعه نمایید.

نرم افزارهای افتر افکتس و فتوشاپ خیلی بهم شبیه هستند. البته که فتوشاپ بصورت تخصصی روی عکس و افتر افکتس روی فیلم ویرایش انجام میدهد. این دو نرم افزارها متشکل شده اند از لایه، ماسک، فیلتر، ادجاست و خیلی گزینه های دیگر اما نرم افزار افتر افکتس خیلی پیچیده تر و دارای بخش های درونی بیشتری میباشد.

 • برای شروع کار و یادگیری نرم افزار افتر افکتس، نیازی به یادگیری فتوشاپ نیست.
 • بسیاری تدوینگران در افتر افکتس ممکن است هیچ وقت به سراغ فتوشاپ نروند چون در افتر افکتس کارهایی مانند ترکیب تصاویر متحرک، روتوسکوپی، حذف پرده سبز در فیلم، اصلاح رنگ فیلم و خیلی کارهای دیگر انجام میشوند که نرم افزار فتوشاپ توانایی انجام آنها را ندارد.
 • افتر افکتس توانایی کشیدن یا ترسیم نمودن اشکال گرافیکی را مانند فتوشاپ و ایلوستریتور ندارد، پس این اشکال در فتوشاپ ترسیم شده و به افتر افکتس منتقل میشوند، این یک دلیل که ممکن است بخواهید زمانی در کنار افتر افکتس از فتوشاپ نیز استفاده کنید ولی این امکان وجود دارد که به این زودی نباشد.
 • در کنار افتر افکتس، اگر فتوشاپ را در حد ابتدایی بدانید یعنی دوره های آموزشی مقدماتی و اولیه این سایت را مشاهده کنید کافی است.
 • افتر افکتس بر روی تصاویر متحرک که همان فریم های کنار هم قرار گرفته میباشد، بصورت فیلم کار میکند اما فتوشاپ فقط روی یک فریم یا عکس کار میکند. نرم افزار فتوشاپ توسط روشهای مختلفی که برای سلکت نمودن دارد میتواند در یک فریم برای شما معجزه کند البته اگر نیاز است که در افتر افکتس فقط روی همان یک فریم یا کمی بیشتر، جلوه و تغییرات ایجاد نمود. اینهم دلیل دیگری است اما باز هم ممکن است به این زودی نیاز به فتوشاپ نداشته باشید.
 • بیشتر کسانی که با افتر افکتس کار میکنند و موشن گرافیک میسازند به نرم افزار فتوشاپ نیاز دارند اما بسیاری دیگر که موزیک ویدیو تولید میکنند ممکن است آنقدرها هم به آن نیاز نداشته باشند.
 • خود نرم افزار فتوشاپ با قابلیت هایی که دارد میتواند بر روی ویدیو ادیت هایی انجام دهد و حتی یک عکس را متحرک نموده و انیمیشن روی آن اجرا کند، در صورتیکه برای انجام آنها نیاز به نرم افزارهای تدوین دیگر مانند افتر افکت نیست.
 • مانی سافت در دوره های آموزشی افتر افکتس خود بخشی بنام Manipulation را آموزش داد. این بخش ترکیب و استفاده همزمان از فتوشاپ و افتر افکت است. بسیاری از سلکت ها و تنظیم رنگ ها در فتوشاپ انجام شد و همان فریم ها به کامپزیشن افتر افکت ایمپورت گردید. خود افتر افکت قابلیت روتوسکوپ دارد اما برای یک یا چند فریم و در شرایطی که در افتر افکتس کار مقداری سخت شود، فتوشاپ کارها را ساده تر میکند اما همچنان بسیاری سلکت ها در افتر افکتس روی فریم های متوالی نیز میتواند خیلی سریع انجام شود.

جمع بندی

 1. اگر تازه میخواهید افتر افکتس را با دوره ها و پکیج های آموزشی ما شروع کنید، فعلا نیازی به نرم افزار فتوشاپ ندارید.
 2. یک تدوینگر افتر افکتس ممکن است تا مدت های طولانی هیچ نیازی به استفاده از فتوشاپ نداشته باشد.
 3. فتوشاپ در برخی شرایط میتواند کارها را ساده تر کند اما بستگی به شرایط پروژه و نیاز تدوینگر دارد.
 4. پیشنهاد میشود در دراز مدت هر دو نرم افزار بخوبی یاد گرفته شوند چون فتوشاپ میتواند زندگی را تغییر دهد.
 5. اگر در زمینه ساخت موشن گرافیک با افتر افکتس میخواهید فعالیت داشته باشید، قبل از افتر افکتس، حتما باید فتوشاپ را یاد بگیرید و روی یادگیری و مهارت در گرافیک تمرکز کنید.

تبلیغات