تکنیک پارتیکل یا ذرات معلق در موزیک ویدیو، ویدیوکلیپ عروسی و فیلم سینمایی برای جذابیت بیشتر

ذرات معلق که نام دیگرش پارتیکل Particle میباشد در تدوین فیلم و تولید ویدیوکلیپ و فیلمهای سینمایی بسیار پرکاربرد بوده و هر تیم تولید ویدیو با توجه به نوع پروژه ویدیویی آنرا به کار میبرد.

ذرات معلق همان ریزگردهای خاک هستند که در بسیاری صحنه های واقعی فیلمبرداری توسط دوربین رکورد میشوند و از آنجایی که که تدوینگران و فیلمسازان به دنبال هرچه واقعی تر نمودن فیلمهای خود هستند پس باید راهی باشد وقتی نمایی را رکورد میشود و ذرات معلق یا پارتیکل وجود ندارد بتوان آنها را ایجاد نمود، سعی میکنم روش هایی که خود ما برای ساخت ویدیوکلیپ عروسی، موزیک ویدیو، فیلمهای سینمایی استفاده میکنیم را به شما معرفی نمایم.

  1. استفاده از ویدیو انیمیشن با قابلیت مخلوط تصاویر Overlay
  2. تولید افکتی بنام پارتیکیولار
  3. ویدیوافکت های نصب شونده مانند بی سی سی و...

1. ویدیوانیمیشن مخلوط شونده Overlay

وقتی که وارد دنیای تولید ویدیو میشوید، فرقی نمیکند چه سطحی است، میتواند :

  • ساخت موزیک ویدیو
  • تولید ویدیوکلیپ عروسی فرمالیته
  • کلیپ جشن تولد
  • فیلم سینمایی
  • جلوه های ویژه
  • ویدیوکلیپ مذهبی

و گزینه های دیگر باشد، نیازمند استفاده از تکنیک ذرات معلق یا پارتیکل در ویدیو خواهید شد. در این زمان راه های مختلفی وجود دارد، به سراغ ویدیو انیمیشن Overlay میرویم.

این تکنیک ذرات معلق یا پارتیکل در موزیک ویدیو و کلیپ غرمالیته عروسی حاصل استفاده از ویدیو انیمیشن میباشد که به سادگی در ترک بالاتر از ویدیو اصلی قرار میگیرد و با استفاده از تنظیمات Overlay درون هر نرم افزار تدوین مانند پریمیر، افترافکت، داوینچی، فاینال کات و اوید امکان پذیر است. برای استفاده از تکنیک مخلوط ذرات معلق باید درک مناسبی از روشنایی، سایه ها و مولفه های ادغام باشیم اما خب این موضوع برای حرفه ای هاست یعنی هنرجوهای مانی سافت، اما در این بین میشود مقداری ساده تر نیز کار را انجام داد.

آموزش استفاده از ویدیو انیمیشن پارتیکل در تدوین موزیک ویدیوبه تصویر بالا توجه کنید، میخوام در پریمیر نکات خوبی را به شما یاد دهم. ابتدا ویدیو اصلی را در ترک اول پریمیر قرار دهید، حال ویدیو انیمیشن پارتیکل که از سایت https://manicontent.com دانلود کرده اید را در ترک دوم قرار دهید، حال یک کلیک روی ترک انیمیشن زده و به پنجره ی افکت کنترل پریمیر بروید، در کنار گزینه ی opacity گزینه کشویی را باز نموده و آیتم screen را انتخاب کنید، خواهید دید که پارتیکل چه خوب روی ویدیو شما قرار میگیرد. این ساده ترین روش استفاده از پارتیکل سینمایی یا ذرات معلق در ویدیوکلیپ است که با پریمیر و همه ی نرم افزارهای دیگر به همین روش اجرا خواهد شد.

این ویدیو انیمیشن ها دارای تنوع های مختلفی بوده و ممکن است که نیاز به تغییراتی داشته باشند. پس تدوین را به روش مانی سافت درست بیاموزید و به پاسخ سوالات خود برسید.

2. استفاده از پلاگین پارتیکیولار افترافکت برای تکنیک ذرات معلق در ویدیوکلیپ

راه دیگری که برای ایجاد اتفاق واقعی ذرات معلق در ویدیوکلیپ و فیلم وجود دارد، نصب افکت یا پلاگین پارتیکیولار Particular ساخته ی شرکت ردجاینت Redgiant است. این افکت بی نهایت قدرتمند است، کارهای بسیار بزرگی را با ذرات معلق انجام میدهد و وقتی با توانایی های افترافکت و سایر جلوه های ویژه ادغام شود شگفتی می آفریند به این صورت که بسیاری از تیم های فیلمسازی هالییود و تولیدکنندکان ویدیوکلیپ برای خلق صحنه های خاص از آن استفاده مینمایند.

با استفاده از ویدیوافکت پارتیکیولار افترافکت موضوع از ریزگردهای خاک و یا دانه های برف خارج میشود و سطح کاربرد پارتیکل خیلی فراتر میرود، شما میتوانید هرچیزی را به ذرات معلق تبدیل کنید و به آنها جان دهید.

3. استفاده از افکت های نصب شونده مانندBCC

در دنیای تدوین فیلم و ساخت ویدیوکلیپ با هر نرم افزاری که کار کنید نرم افزارهای جانبی بنام Plugin پلاگین یا پلاجین برای آنها وجود دارد که امکانات و توانایی های بیشتری را به شما خواهد داد. در میان این ویدیوافکت ها گزینه ی Boris Continuum یکی از بینظیرترین آنهاست.

بیاد دارم که سال 1392 وقتی اولین پکیج آموزش 50 ساعته سی اس6 پریمیر را تولید نمودیم با این ویدیوافکت کارهای بزرگی انجام دادیم، شما هم اگر خلاق باشید خواهید توانست. با این ویدیوافکت که سرفرصت پکیج کامل آموزش و قابلیت های بوریس کانتینیوم Boris  Continuum را نیز تولید خواهیم نمود. در لیست آپشن های این ویدیو افکت گزینه ای بنام پارتیکل وجود دارد که توانایی عجیبی به شما خواهد داد.

پارتیکل سینمایی را از کجا دانلود کنیم؟

منابع مختلف و متفاوتی برای دانلود فایلهای انیمیشن مخلوط شونده و ویدیوافکت هایی مانند پارتیکیولار و بی سی سی در سراسر اینترنت وجود دارد اما یکی از معتبرترین آنها که فایلهای کاملا سالم میبایست برند مانی کانتنت است، برای مشاهده و دانلود نیازمندهای تدوین و طراحی خود از سایت https://manicontent.com کمک بگیرید.

خلاقیت با پارتیکل سینمایی و افکت ذرات معلق

همیشه بیاد داشته باشید اگر بهترین ابزارها و افکت ها را بشما بدهند اما درک عمیقی از آنها نداشته باشید، همیشه در حسرت کار دیگران و حرفه ای تر از خودتان خواهید بود، به کسانی حرفه ای میگوییم که استاد خوبی داشته و درست یاد گرفته اند، خلاق هستند، پشتکار دارند، پس این قوانین را در راه پیشرفت هنری خود مرور نمائید و روی برداشتن قدمهای مطمئن با مانی سافت حساب باز کنید.