در این راهنمای کامل متوجه خواهید شد کمرا راو چیست و چرا تمام عکاسان آماتور و حرفه ای به آن نیاز دارند و چه تاثیری روی عکس دوربین خواهد گذاشت.

کمرا راو چیست؟

کمرا راو معادل کلمه انگلیسی Camera Raw میباشد. این نرم افزار توسط شرکت ادوبی تولید شده است که به صورت Adobe Camera Raw یا ACR نیز شناخته میشود. این نرم افزار مختص به عکاس ها تولید شده تا پس از گرفتن عکس تغییراتی را روی آنها ایجاد کنند. ممکن است سوال داشته باشید عکسهای گرفته شده چه مشکلی ممکن است داشته باشند که حتما باید با این نرم افزار ویرایش شوند؟

چرا از کمرا راو استفاده می شود؟

طی گذشت سالیان گذشته، سازندگان دوربین های دیجیتال سعی نموده اند تا دوربین های عکاسی، عکس را آنطور که چشم انسان میبینید ذخیره کنند اما هنوز موفق نشده اند که به صورت مطلق به چنین تکنولوژی دست بیابند و همین موضوع یکی از دلایل اصلی است که عکاس ها باید پس از گرفته شدن، با نرم افزار کمرا راو ویرایش شده تا به دید چشم انسان نزدیک شود.

دلایل اصلی دیگر استفاده از کمرا راو

 • کاهش نویزهای حاصل از نور خیلی کم یا خیلی زیاد
 • افزایش کیفیت عکس
 • استاندارد نمودن رنگ و نور
 • درجه بندی یا گریدینگ رنگ
 • کنترل کامل و خیلی دقیق مولفه های پرتوهای نوری
 • ایجاد شارپ بیشتر
 • تصحیح کادربندی
 • رفع مشکلاتی مانند لکه و خرابی
 • اجرای روتوش ( صفحه روتوش یا رتوش Retouch چیست : نکاتی که باید بدانید و شاید ندانید - بایدها و نبایدها ) را مشاهده نمایید.
 • به صورت اختصاصی برای ویرایش عکس های خام با فرمت راو Raw ساخته شده است.

و بسیاری موارد دیگر که هر عکاس ممکن است در دوران کاری خود به آنها نیاز پیدا کند. ویدیوهای زیر بخشی از پکیج های آموزشی کار با کمرا راو هستند که توسط مانی سافت تولید شده اند :

آموزش تکنیک تنظیم رنگ عکس با کمرا راو Camera raw بنام پاپ

آیا تکنیک منحنی U در فیلتر کمرا راو را بلد هستید ؟

احتمالا ویدیوهای بالا نظر شما را جلب نموده باشد ولی اینها فقط چند نکته خیلی کوچک از توانایی های حرفه ای کمرا راو هستند. برای یادگیری کامل قواعد و تکنیک های ویرایش عکس با این نرم افزار صفحه پکیج های آموزشی کمرا راو را مشاهده نمایید.

نحوه استفاده از کمرا راو و نکات بیشتر که باید بدانید

 • این نرم افزار در دو سیستم عامل ویندوز و مک قابل استفاده است.
 • کمرا راو به صورت جداگانه وجود ندارد و درون نرم افزار بریج و فتوشاپ قرار گرفته و با آنها نصب می شود.
 • در نرم افزار بریج به صورت مکمل و در نرم افزار فتوشاپ به صورت یک پلاگین در منوی فیلتر در دسترس است.
 • مانند نرم افزارهای دیگر باید آپدیت شود تا عکس دوربین های جدید را نیز بتواند ویرایش کند.
 • سرعت انجام تغییرات در آن بسیار بالاست.
 • میتواند به صورت همزمان و گروهی عکس ها را ویرایش کند.
 • قابلیت تولید پریست آماده را دارد.

ویدیو زیر نحوه اجرا و استفاده از آنرا به شما می آموزد : 

شناخت بخشهای متعدد نرم افزار کمرا راو Camera Raw و روشهای اجرا


کمرا راو زندگی را در عکس تغییر میدهد 
اغلب دوربین های عکاسی و گوشی های هوشمند امروزی میتوانند عکس هایی با رنگ خوب بگیرند اما از دید عکاسان، رنگ خوب کافی نیست بلکه رنگ باید با مخاطب حرف بزند و احساسات او را تحریک نماید. 
با کمرا راو میتوان فصل ها را تغییر داد، فصلی جدید ساخت و حس و حال عکس را دگرگون نمود. میتواند زمان را جابجا کند و البته خیلی فراتر، کافی است آنرا خوب بشناسید. 
فرقی نخواهد کرد که با بهترین و گرانترین دوریین عکاسی عکس گرفته شود یا دوربین غیر حرفه ای، عکس تمام آنها باید ویرایش شود.

اصلاح رنگ نور و درجه بندی رنگ

کمرا راو در کنار تمام مزیت هایی که برای یک عکاس دارد، دو کار خیلی مهم و اساسی را انجام میدهد : 

 1. اصلاح یا تصحیح رنگ و نور
 2. درجه بندی رنگ

در هر عکس مرحله اول یعنی اصلاح رنگ و نور با کمرا راو انجام میشود اما درجه بندی رنگ ممکن است اجرا نشود و کاملا بستگی به عکاس و نیاز او دارد.

1. تصحیح رنگ عکس با کمرا راو

همانطور که بالاتر گفته شد دوربین ها هنوز نمیتوانند آن جزئیاتی را که چشم انسان از یک نما میبیند را همانطور ثبت کنند به همین دلیل مرحله ای در کمرا راو بنام استاندارد نمودن رنگ و نور انجام می شود تا عکس نزدیک به دید انسان شود.

 • تنظیم میزان رنگ سفید در عکس
 • تعادل رنگ های آبی، سبز، نارنجی و صورتی چهار رنگی که در هر دوربین اگر درست تنظیم نباشند فصل و زمان عکس را تغییر خواهد داد یا راحتتر بگویم زندگی را در عکس تغییر خواهند داد که اغلب آنرا وایت بالانس White Balance میگویند که با مورد قبل مشترک هستند.

تصحیح رنگ عکس Color Correction یا استاندارد نمودن رنگ و نور عکس

کنترل چند گزینه کلیدی در هر عکس با کمرا راو

 • اکسپوژر Exposure که به میزان روشنایی در عکس گفته میشود.
 • کانترست Contrast که حد و مرز پیکسل های روشن و تاریک است و هر چقدر این فاصله کمتر باشد عکس دارای غلظت بیشتری در رنگ و سایه و روشنایی است.
 • روشنایی Highlight که به جرات میتوانم بگویم در دنیای تصحیح رنگ عکس حرف برای گفتن دارد و در بیشتر بخش های هرعکس دیده میشود حتی در سایه هایی که شما فکر کنید آنجا تاریک است، بازهم روشنایی وجود دارد.
 • سایه Shadows که همانند روشنایی بسیار مهم است و در بسیاری از بخش های یک عکس وجود دارد.
 • سفیدی White که به شدت باید از زیاد بودن وجودش در عکس پرهیز کنیم.
 • سیاهی Black همانند سفیدی، خالصش بسیار ناکارآمد و غیرحرفه ای است.

2. درجه بندی رنگ با کمرا راو

وقتی که مرحله ی بسیاری مهمی مانند تصحیح رنگ و نور یا استاندارد نمودن به پایان برسد، وقت آن میرسد که :

 • آیا میخواهیم رنگها را تغییر دهیم یعنی رنگی به رنگ دیگر تبدیل شود؟
 • آیا قرار است فصل ها جابجا شوند؟
 • آیا میخواهیم تون رنگ ها را روشنتر یا تیره تر کنیم؟
 • آیا لازم است فضای جدیدی از عکس بوجود آید؟

ایجاد احساس در تصحیح رنگ

همانطور که در عکس بالا میبینید، عکس خام سمت چپ است. سمت راست تون های گرم و کودکانه ایجاد شده، همین میزان کم میتواند زندگی و احساس شادابی در عکس ایجاد کند بدون اینکه اصل موضوع تغییر یابد.


رفع مشکلات سفیدی و سیاهی با کمرا راو

به عکس پایین توجه کنید، جاهایی که قرمز رنگ شده اند، یعنی دارای سفیدی خالص یا White است. هر جا که میزان سفیدی مطلق شود، یعنی در پیکسل های آن هیچ جزئیاتی وجود ندارد. مانند یک صفحه کاغذ سفید.

تصحیح رنگ عکس Color Correction یا استاندارد نمودن رنگ و نور عکس

بخش های سفید خالص و سیاه خالص هیچ رنگی به خود نمیگیرند و نمیتوانیم به آنها حس و حال جدید دهیم و مشکل بزرگتر اینکه سفیدی خالص و سیاهی خالص در چاپ بسیار بد خواهند شد گویی که آن بخش ها از عکس جدا هستند و ظاهری کاملا غیرحرفه ای دارند.

دستکاری عکس با کمرا راو و نتیجه ای که بدست خواهد آمد ارتباط مستقیمی با عکاسی و سبک نورپردازی دارد. هر چقدر عکس بهتری گرفته شود، جزئیات بیشتری در عکس ذخیره میشود و از آنجا که کمرا راو با جزییات سروکار دارد، بهتر میتواند روی آنها تاثیر بگذارد.

به عکس پایین توجه کنید، قسمت های آبی رنگ پیکسل هایی هستند که کاملا سیاه یکدست هستند معضل بزرگی در تصحیح رنگ عکس. این مشکل توسط عکاسان غیرحرفه ای ایجاد خواهد شد که چاره ای جز ویرایش و ایجاد تغییرات با نرم افزار کمرا راو و مشابه آن نخواهد ماند.

سفیدی و سیاهی یک چالش بزرگ در تصحیح رنگ عکس

به عکس پایین توجه کنید. سمت چپ عکس خام و عکس راست توسط کمرا راو و در کمتر یک دقیقه ویرایش شده است. اولین چیزی که در عکس خام نظر شما را جلب خواهد نمود نورهای سفید است که موجب افت کیفیت و از دست دادن جزییات در بخش هایی از عکس میشوند. کمرا راو میتوانید این میزان ثبت شدید نورها را کاهش دهد، رنگ را تغییر دهد و در نتیجه یک عکس استاندارد را بوجود بیاورد.رفع مشکلات تصحیح رنگ عکس


تاثیر کمرا راو بر روی عکس های خام نسبت به عکس های JPG

از آنجایی که این نرم افزار تاثیر مثبت و زیادی رو جزییات در عکس میگذارد اما در برخی شرایط ممکن است نتیجه ای مطلوب از کار آن گرفته نشود که البته مقصر کمرا راو نیست و تقصیر را به گردن عکس های غیر خام یا راو خواهیم انداخت. دوربین های عکاسی اغلب با دو نوع فرمت Raw و JPG عکس را در مموری ذخیره میکنند. عکسهایی که نرم افزار کمرا راو روی آنها تاثیر اصلی را میگذارد Raw هستند. عکسهایی با فرمت JPG توسط پردازنده دوربین ها دست خوش تغییرات شده اند و کمرا راو مقداری محدود در تغییرات آنها می شود. 

برای اینکه متوجه منظور شده و شناخت بیشتری از کمرا راو داشته باشید ویدیو زیر را از دست ندهید :

تفاوت و مقایسه فرمت عکس راو Raw با JPEG که هر عکاس باید بداند

چند پرسش و پاسخ در مورد کمرا راو

به دلیل اینکه این نرم افزار از منوی فیلتر در فتوشاپ اجرا میشود بله میتواند یک پلاگین باشد.

اگر از نسخه اوریجینال فتوشاپ یا بریج استفاده شود، لایسنس نباید منقضی شده باشد. اگر از نسخه غیر اصلی استفاده می شود احتمالا کرک آن از کار افتاده است. با نصب مجدد برطرف می شود. پس از نصب مجدد، با یک آنتی ویروس یا فایروال ویندوز مانع از اتصال آن به اینترنت شوید.

وقتی که جدیدترین نسخه نرم افزارهای ادوبی بریج و فتوشاپ نصب میشوند بصورت اتوماتیک کمرا راو نیست آپدیت میشود اما به دلیل حجم زیاد این دو نرم افزار و عدم امکان دانلود مجدد برای برخی افراد، این امکان وجود دارد که فقط خود کمرا راو آپدیت شود.

 • نسخه جدید آنرا از این لینک دانلود نمایید.
 • برنامه های فتوشاپ و بریج را کاملا ببندید.
 • کمرا راو دانلود شده را نصب نمایید.

در منوی Filter فیلتر.

امیدواریم حالا بدانید کمرا راو چیست. آیا برای ایجاد رنگ هایی حرفه ای در عکس آماده هستید؟ لیست پکیج های آموزشی کمرا راو