نکات خوبی از تصحیح رنگ عکس با Camera Raw

وقتی که از رنگ عکس حرف میزنیم یعنی زندگی را تغییر میدهیم، باورتان نمیشود؟ در ادامه با من باشید تا نکاتی جذاب را مرور کنیم.

زندگی را در عکس تغییر دهیم

با وارد شدن گوشی های هوشمند و مخصوصا گوشی هایی که دوربین خیلی قوی دارند، هر فردی میتواند چند عکس زیبا را ثبت نماید. برخی دیگر با دوربین های DSLR عکاسی میکنند و واقعا تسلط بالایی دارند، بواسطه قدرتهایی که این دوربین ها در اختیار افراد خواهند گذاشت عکسهایی خیره کننده برجای خواهد ماند. اغلب این عکسها زیبا هستند و قابل تقدیر.

نکته ای که جایش در تمام عکسهای دنیا خالی است، چیزی نیست جز رنگ و احساس رنگی عکس. با بهترین دوربین های دنیا که عکس بگیریم چه 5 میلیون و چه 100 میلیون تومان، یک موضوع میان آنها مشترک است، استاندارد نبودن رنگها و وجود رنگهای جذاب که امکان ایجاد احساس خاصی را داشته باشند.!

بدون شک هیچ دوربینی تا این لحظه تولیدنشده است که بتواند دقیقا همان رنگها و سایه ها و جزئیاتی را که چشم ما میبینید را در سنسور خود ذخیره کند، این بزرگترین نقطه ضعف تمام دوربین های تولیدشده است، البته سازندگان تمام تلاش خود را مینمایند اما چشم ما چیز دیگریست.

وقتی که عکس میگیریم، احساس معمولی بودن رنگ ها و حس و حال آن همیشه در ذهن ما خودنمایی میکند، برای روح بخشیدن به عکس، سراغ نرم افزارهای درون گوشی خود میرویم و با نمونه های آماده ای که برنامه ای مانند اینستاگرام یا واتس آپ در اختیارمان قرارداده رنگ و لعاب عکس را تغییر میدهیم که موجب خوشحالی ما میگردد چون عکس حس و حالش عوض خواهد شد. پس با دادن افکت های رنگ و نور به عکس زندگی را در آن تغییر میدهیم، عکسی که بهار گرفته میشود را میتوان شبیه به تابستان یا پاییز نمود یا عکسی که تابستان گرفته میشود آنقدر سرد خواهد شد که انگار پاییز یا زمستان گرفته شده است، این یعنی زندگی در عکس را تغییر داده ایم.

تصحیح رنگ عکس و درجه بندی رنگ عکس

در دنیای کار با رنگ و نور عکس دو موضوع کاملا مهم و البته وابسته به یکدیگر وجود دارد :

1. تصحیح رنگ عکس Color Correction یا استاندارد نمودن رنگ و نور عکس

امیدوارم حوصله داشته باشید و تا انتهای این مقاله ی قدم به قدم با من باشید.

در عملیات تصحیح رنگ اتفاقی رخ میدهد که برای هر عکس لازم است. همانطور که بالاتر گفتم دوربین ها هنوز نمیتوانند آن جزئیاتی را که چشم انسان از یک نما میبیند را همانطور ثبت کنند به همین دلیل مرحله ای در دستکاری رنگ عکس بنام تصحیح رنگ عکس Color Correction یا استاندارد نمودن رنگ و نور عکس بوجود آمده که مراحل زیر را درون خود خواهد شد:

 • تنظیم میزان رنگ سفید در عکس
 • تعادل رنگ های آبی، سبز، نارنجی و صورتی چهار رنگی که در هر دوربین اگر درست تنظیم نباشند فصل و زمان عکس را تغییر خواهد داد یا راحتتر بگویم زندگی را در عکس تغییر خواهند داد که اغلب آنرا وایت بالانس White Balance میگویند که با مورد قبل مشترک هستند.

تصحیح رنگ عکس Color Correction یا استاندارد نمودن رنگ و نور عکسچند گزینه که در هر عکس باید تنظیم شده و شاخه های اصلی استاندارد نمودن نگ و نور یک عکس هستند :

 • اکسپوژر Exposure که به میزان روشنایی در عکس گفته میشود.
 • کانترست Contrast که حد و مرز پیکسل های روشن و تاریک است و هر چقدر این فاصله کمتر باشد عکس دارای غلظت بیشتری در رنگ و سایه و روشنایی است.
 • روشنایی Highlight که به جرات میتوانم بگویم در دنیای تصحیح رنگ عکس حرف برای گفتن دارد و در بیشتر بخش های هرعکس دیده میشود حتی در سایه هایی که شما فکر کنید آنجا تاریک است، بازهم روشنایی وجود دارد.
 • سایه Shadows که همانند روشنایی بسیار مهم است و در بسیاری از بخش های یک عکس وجود دارد.
 • سفیدی White که به شدت باید از زیاد بودن وجودش در عکس پرهیز کنیم.
 • سیاهی Black همانند سفیدی، خالصش بسیار ناکارآمد و غیرحرفه ای است.

2. درجه بندی رنگ عکس مرحله ای بسیار جذاب در تصحیح رنگ عکس

وقتی که مرحله ی بسیاری مهمی مانند تصحیح رنگ یا استاندارد نمودن رنگ و نور عکس را پشت سرگذاشتیم، حال باید تصمیم بگیریم که:

 • آیا میخواهیم رنگها را تغییر دهیم یعنی رنگی به رنگ دیگر تبدیل شود؟
 • آیا لازم است روشنایی رنگ کم و زیاد شود؟
 • آیا میخواهیم غلظت رنگ را کاهش یا افزایش دهیم؟

این سه سوال تعیین کننده ی نتیجه یک عکس خواهند شد در واقع این سه سوال هدف شما از دستکاری رنگ عکس خواهند بود. در این مرحله یعنی درجه بندی رنگ عکس است که موفق خواهیم شد رنگ آبی را سیرتر کنیم رنگ نارنجی را تقویت کنیم، سبز را سرد کنیم، آبی را خاص کنیم، مواردی که امروزه اغلب تازه کارها در پریست آماده رنگ به دنبال آن هستند غافل از اینکه همه چیز در همان برنامه ای است که درونش مشغول کار میباشند.

ایجاد احساس در تصحیح رنگ

دو مرحله ای را که پشت سر گذاشتیم یعنی استاندارد نمودن رنگ و نور، و درجه بندی رنگ، به ما کمک خواهند نمود که در عکس احساسی را که قصد داریم به مخاطب منتقل کنیم ایجاد شود. درست است که یک عکس بدون اینکه دستکاری رنگ درونش صورت گیرد باز هم دارای احساس است، موضوع عکس خود گزینه ای برای انتقال احساس و نگاه بوده و همیشه خواهد ماند اما در این بین زیبایی عکس که همان طیف های رنگ هستند نیز در انتقال این احساس بسیار موثر است. فرض کنید از کودکان عکس میگذارید، نمیتوانیم عکس را به صورت همانطور عادی قرار دهیم، باید تون های رنگ گرم و شاد بوجود آوریم. ایجاد نمودن تون رنگ با افزایش غلظت رنگ Saturation متفاوت است.

ایجاد احساس در تصحیح رنگ

همانطور که در عکس بالا میبینید، عکس خام سمت چپ است. سمت راست تون های گرم و کودکانه ایجاد شده، همین میزان کم میتواند زندگی و احساس شادابی در عکس ایجاد کند بدون اینکه اصل موضوع تغییر یابد. خیلی اوقات در سایه یا روز ابری عکس میگیریم با اینکه تابستان است یا بهار عکسهای کاملا معمولی خواهند بود ولی با مقداری کم در دستکاری رنگ شاهد جذابیت بیشتری خواهیم بود.

سفیدی و سیاهی یک چالش بزرگ در تصحیح رنگ عکس

تصحیح رنگ عکس Color Correction یا استاندارد نمودن رنگ و نور عکس

به عکس بالا توجه کنید، جاهایی که قرمز رنگ شده اند، یعنی دارای سفیدی خالص White هستند. هرجا که سفیدی مطلق یا سیاهی مطلق شود، یعنی در آن پیکسل ها هیچ جزئیاتی وجود ندارد. بخش های سفید خالص و سیاه خالص هیچ رنگی به خود نمیگیرند و نمیتوانیم به آنها حس و حال جدید دهیم و مشکل بزرگتر اینکه سفیدی خالص و سیاهی خالص در چاپ بسیار بد خواهند شد انگار که آن بخش ها از عکس جدا هستند و ظاهری کاملا غیرحرفه ای دارند و اصطلاحا در ذوق میزنند.

همه چیز از لحظه ی عکاسی شروع میشود، وقتی که یک دوربین نیمه حرفه ای یا حرفه ای را در دست میگیریم یا بدون دانش هنر عکاسی و نورپردازی شروع به عکس گرفتن میکنیم و انتظار داریم نتیجه ی عکس ها مانند بسیاری عکاسان حرفه ای باشد، بدون علم و تجربه هیچ چیز بدست نخواهد آمد. تصحیح رنگ عکس ارتباط مستقیمی با عکاسی و سبک نورپردازی دارد، اگر عکاس عکس خوب نگیرد، اگر نورپردازی درست انجام ندهد، اگر زاویه و جهت عکاسی مناسب نباشد همیشه گرفتار سفیدی خالص White در عکس خواهیم شد. فکر نکنید که اگر برنامه های تصحیح رنگ عکس را بلد باشید میتوانید سفیدی خالص را تغییر دهید، سفیدی و سیاهی وقتی خالص شدند دیگر کاری نمیتوان انجام داد، مگر اینکه سراغ نرم افزارهای ترکیب و فراتر از تصحیح رنگ مانند فتوشاپ برویم و با انواع روش های ماسک، براش جراحی پلاستیک کنیم.

سفیدی و سیاهی یک چالش بزرگ در تصحیح رنگ عکس

به عکس بالا توجه کنید، قسمت های آبی رنگ پیکسل هایی هستند که کاملا سیاه یکدست هستند معطل بزرگی در تصحیح رنگ که این مشکل توسط عکاسان غیرحرفه ای ایجاد خواهد شد و شما باید آنها را تصحیح کنید که در ادامه با من باشید نتیجه خیلی بهتر خواهد شد. این نشانه ها در نرم افزار ACR نمایان میشوند که یاد خواهید گرفت.

با چه برنامه هایی تصحیح رنگ عکس انجام دهیم

سه برنامه را به شما پیشنهاد میکنم سالهاست با آنها دستکاری رنگ و درجه بندی را به صورت حرفه ای آموزش داده و حتی عکس های زیادی را تنظیم نموده ایم.

 1. نرم افزار ادوبی کمرا را Adobe Camera Raw که همزمان با نصب نرم افزار بریج ادوبی Bridge نصب میشود و نیاز به نرم افزارهای دیگر مانند فتوشاپ یا غیره نداشته و کاملا مستقل است.
 2. نرم افزار ادوبی لایتروم Adobe Lightroom که یکی دیگر از محصولات شرکت ادوبی است و در بسیاری جهات شبیه به کمرا را Camera Raw بوده اما خب تفاوت هایی نیز دارد
 3. دو نرم افزار بالا میتوانند با توانایی های خود روی تک تک جزئیات رنگ و نور هر عکس تاثیر فراوانی بگذارند ولی از آنجایی که اغلب عکسهایی که افراد میگیرند و دارای مشکلات شدیدی از لحاظ نوری هستند ممکن است احساس نیاز به دستکاری رنگ موضعی نیز شود یعنی نرم افزار کمرا را Camera Raw و لایتروم از عهده ی آن بر نیایند، پس گزینه ی سوم و قدرت بی همتای بعدی فتوشاپ خواهد بود تا با کمک ابزارهایی مانند براش، ماسک اغلب مشکلاتی که دو نرم افزار دیگر نمیتوانند آنرا درست کنند، مشکلات را برطرف نماید. فتوشاپ به همراه خود نرم افزار Camera Raw را نیز دارد و نیازی به نصب مجزا نیست.
 4. برای دانلود جدیدترین نسخه برنامه اینجا کلیک کنید
 5. برای خرید لایسنس اصلی برنامه اینجا کلیک کنید

Adobe Photoshop CC 2014 Adobe Photoshop Lightroom 5.5

موانع تصحیح رنگ عکس

هیچ کاری بدون مشکل نخواهد بود، اگر بخواهیم ساده به تصحیح رنگ عکس نگاه کنیم، اینطور میشود که با بردن عکس ها درون گوشی و کار با نرم افزارها براحتی میتوان اغلب طیف های رنگ و نور را به صورت زیبا اجرا نمود، اما اگر بخواهیم حرفه ای نگاه کنیم و بحث عکسهای مشتری و عکسهای حرفه ای پرتره و طبیعت را مدنظر بگیریم که دیگر بحث گوشی کنار میرود و باید با سیستم رایانه ای ویندوز یا مک تصحیح رنگ را انجام دهیم (با نرم افزارهای حرفه ای در گوشی هم میتوانیم که بعدا آموزش آنرا ارائه خواهیم نمود).

از مشکلات بزرگی که سر راه وجود خواهد داشت عکسهایی هستند که توسط افراد نا وارد یا کسانی که تصور میکنند چون دوربین حرفه ای دارند پس همه ی عکسها حرفه ای و عالی است، اما وقتی عکس میگیرند از دید بسیاری افرادد گفته میشود که با گوشی خیلی بهتر از این میتوان گرفت، یعنی عکاس فقط دوربین حرفه ای دارد اما خود یک حرفه ای نیست (عکاسی را یاد بگیرید)

 1. عکسها با کادرهای نامناسب
 2. بدون رعایت اجرای عمق میدان
 3. زاویه بسیار بد تابش نور
 4. وجود سایه های فراوان در اجزای سوژه
 5. وجود اشیا و موضوعات ناخواسته در کادر عکس
 6. شلوغی موضوعات در عکس
 7. عدم تنظیم یا انتخاب رنگ ها در لوکیشن
 8. عدم آشنایی با فلاش های استودیویی یا پرتابل و موضوعات مرتبط آن برخی از مشکلاتی هستند که یک عکاس آنها را بوجود خواهد آورد و این وظیفه ی شماست که با دستکاری رنگ و نور بتوانید در قدم اول آنرا استاندارد کنید سپس اگر نیاز است درجه بندی و احساس را ایجاد نمائید.

رفع مشکلات تصحیح رنگ عکس

به عکس بالا توجه کنید (سمت چپ) ، اغلب موارد و مشکلاتی که نوشته شد را در خود دارد و بزرگترین آنها عدم تنظیم نور و اشتباه در زاویه ی گرفتن است. اما در مدت زمان یک دقیقه میتوانید عکس به این بدی را به سمت راست تبدیل کنید، عکسی که جزئیاتش را دارد. به پایین عکس توجه کنید ابرها و سایه ها و همچنین رنگ خود درختان و رنگ آسمان، همه چیز را میتوان در کنترل خود گرفت اما خب باز هم ممکن است جزئیاتی به دلیل عدم تنظیمات نامناسب از درست بروند.

میبینید که در عکس سمت چپ مخصوصا پایین آن، خبری از ابرها نیست، همه چیز در سفیدی غرق شده، درختان رنگ واقعی ندارند، شفافیتی وجود ندارد. اینکار را در مدت 1 دقیقه انجام دادم و فقط با برنامه ACR که پیشنهاد میکنم یادش بگیرید.

ناکام ماندن تصحیح رنگ عکس

در این بین که با انواع مشکلات یک عکس روبرو خواهید شد برخی از آنها به شدت روی اعصاب خواهند ماند، مثلا رنگ سفید، رنگ سیاه، شلوغی بیش از حد، آنقدر ناامید خواهید شد که میگویید دیگر کاری نمیتوانم انجام دهم, عکاس باید دقت میکرد، مشکل خودشونه و ... البته که این مشکلات برای همه ی ما نیز پیش آمده و همین فکرها را نیز داشته ایم، پس چاره چیست؟ اینکه بجز یادگیری تصحیح رنگ عکس یا دستکاری رنگ عکس و درجه بندی رنگ عکس، هنر طراحی  و گرافیک را نیز یاد بگیریم، یعنی هنر ما ترکیب خواهد شد با تصحیح رنگ عکس و گرافیک. با این شرایط در 99 درصد شرایط و مشکلات موضوعی نخواهد ماند که ناکام باشد.

چطور تصحیح رنگ عکس یا بگیریم

خداروشکر امروزه در شبکه های اجتماعی و اینترنت پرشده از کلی آموزش و نکات آموزنده برای یادگیری تصحیح رنگ عکس، اما این آموزشها بیشتر جنبه جذبب دارند یعنی در حد متوسط و ابتدایی هستند برای کسانی که تازه کار بوده و میخواهند برخی عکسها را درست کنند، اما همین افراد پس از مدتی با چالش ها و مشکلاتی که بالاتر گفته شد روبرو شده و متوجه کیفیت پایین این آموزشها که فقط برای جذب افراد هستند خواهند شد.

بهترین پیشنهاد به شما این است که یا اقدام برای یاد گرفتن تصحیح رنگ عکس نکنید و یا اگر اقدام میکنید به دنبال این باشید که همه چیز را درست و از اول تا نهایت به صورت کاربردی یاد بگیرید، چون هنر تصحیح رنگ عکس به خیلی موضوعات مانند رنگ، نور، عکاسی، طراحی مرتبط است، نمیگویم که عکاسی و طراحی نیز یاد بگیرید، هدف این است بدانید که تصحیح رنگ عکس یک هنر کاملا جدا نیست و عوامل مرتبط فراوانی دارد.

در راه تصحیح رنگ مخصوصا برای مشتری یا کارهای حرفه ای با مشکلات متعددی روبرو خواهید شد که باید از پس آنها بر آیید.