این راهنما برای عکاسان و فیلمبرداران و در مورد دو موضوع فوکوس و فلو میباشد. هر عکاس و هر فیلمبردار در دوران گرفتن نماها و صحنه ها با این دو موضوع خیلی روبرو میشود. در نگاه اولیه بسیار ساده است اما از نگاه حرفه ای، مقداری پیچیده تر و جذاب تر خواهد شد.

فوکس یا فوکوس یا Focus در عکاسی و فیلمبرداری چیست؟

این کلمه هم یک اصطلاح و هم یک تکنیک و هم یک قابلیت است. از لحاظ فنی در دوربین های عکاسی و فیلمبرداری، به متمرکز نمودن دوربین بر روی نقطه یا محدوده ای مشخص در تصویر گفته می شود. در زبان فارسی فوکوس گفته میشود اما در اصل، معادل انگلیسی Focus فوکس میباشد.

با انجام فوکوس در دوربین، نقطه یا محدوده مورد نظر کاملا شفاف و بدون تاری گرفته میشود و سایر بخش های تصویر که از محدوده فوکوس خارج هستند تقریبا تار با فلو میشوند.

آموزش گرفتن عکس حلقه ازدواج با بکگراند بلور یا تار با تکنیک عمق میدان کم

فوکوس یک تکنیک و همچنین یک قابلیت مهم در دوربین است که دارای انواع مختلفی میباشد. با توجه به نوعی دوربینی که استفاده میکند فوکوس های مختلفی هم در آن قرار داده شده اند. اگر میخواهید این قابلیت را بهتر بشناسید ویدیو زیر که برای دوربین های کانن میباشد، توضیحات بیشتری میدهد.

بخش اول آموزش تنظیمات اوتو فوکس حرفه ای دوربین کانن canon 5d mark 2,3,4 بخش اول

فلو flou در عکاسی و فیلمبرداری چیست؟

در بخش قبلی دانستید که وقتی با دوربین بر روی قسمت مشخصی از تصویر تمرکز یا فوکوس کنیم، آن قسمت نسبت به سایر بخش های تصویر دارای وضوح کاملتری است اما اکنون باید به سایر آن بخش هایی برویم که در محدوده فوکوس دوربین نیستند و به آن فلو یا تاری یا بلور گفته میشود.

فلو flou یک کلمه فرانسوی است که برای بیان تار یا بلور بودن عکس یا فیلم مورد استفاده قرار میگیرد و در زبان فارسی نیز بسیاری از افراد از آن استفاده مینمایند. عمل فلو برای بدست آوردن تاری در بخشی از فیلم و یا عکس انجام می شود. فلو را میتوان یک اثر هنری کنترل شده دانست یعنی فیلمبردار یا عکاس به صورت عمدی هم کاری میکند که بخش مورد نظرش در تصویر فلو شود.

آشنایی با انواع فلو در تصویربرداری

در عکاسی شاید آیتم های کمتری برای بحث فلو وجود داشته باشد اما در فیلمبرداری و تدوین فیلم چندین نوع فلو وجود دارد که آنها را در ادامه مشاهده میکنید :

  • فلو بر اثر حرکت.
  • در دوربین ها وقتی که فوکوس روی نقطه ای انجام میشود و سوژه از آن نقطه فوکوس خارج میشود رخ میدهد.
  • فلو بر اثر فوکوس یا فوکس.
    عکاس و فیلمبردار میتواند به صورت عمدی بخشی از تصویر را درون محدوده فلو قرار دهد و آنجا را تار کند. در بسیاری از ویدیوها کل تصویر ابتدا واضح است اما با تکنیک فلو، یکدفعه یا آرام آرام تبدیل به فلو میشود که این یک تکنیک است.
  • فلو مصنوعی.
    در بسیاری شرایط ممکن است فیلمبردار یا عکاس در حین گرفتن تصاویر، فراموش کند که باید بخشی از تصویر فلو شود. در این شرایط در نرم افزاری مانند فتوشاپ و نرم افزارهای تدوین فیلم امکان انجام فلو به روش مصنوعی وجود دارد. برای آشنایی بیشتر، آموزش ویدیویی زیر را مشاهده کنید :

    آموزش رایگان پریمیر تکنیک فوکوس و فلو

پرسش و پاسخ

بله میشود ولی نیاز به یادگیری و مهارت است. اینکه با کدام نرم افزار میخواهید انجام دهید و چه نوع نماهای ضبط شده ای دارید و قرار است روی کدامیک اجرا شود خیلی مهم است. برای بدست آوردن مهارت در این زمینه میتوانید پکیجهای آموزشی در این لینک را مشاهده کنید.

کیفیتی که دوربین ها در حین گرفتن عکس یا فیلم ثبت میکنند بسیار بالاتر از کیفیتی است که ما با نرم افزارها و به روش مصنوعی انجام میدهیم. البته امروزه با پیشرفت نرم افزارهای تدوین میتوان کیفیت خیلی بالایی را نیز بدست آورد و انواع فلو های گفته شده در بالا را هم اجرا کرد. 

منابع : 1