0
حساب کاربری اکانت

آموزش حرفه ای پریمیر پرو، 32 نکته برای رفع کندی و افزایش سرعت ریل تایم

ویرایش شده در 1400/11/17 آموزش پریمیر پرو Premiere Pro آموزش پریمیر پرو Premiere Pro 34 دقیقه
نظرات

توضیحات مهم

در این ویدیو آموزشی که یکی از بخش های دوره اول پریمیر پرو مانی سافت هست، سعی میکنم آنچه که باید در مورد سرعت بیشتر ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و کارهایی که باید برای رفع کندی این برنامه انجام بدین را به شما آموزش بدم.
این آموزش به چند بخش مهم تقسیم شده، لطفا قدم به قدم با من همراه باشید چون ممکنه یک یا چند نکته را بلد نباشید و همون نکات موجب رفع مشکلات شما بشن.

قبل از اینکه شروع کنیم
نکته ای تکراری ولی همیشه مهم را بدانید. نرم افزار پریمیر پرو مانند برنامه های دیگر، دارای مشکلات و نواقص خود می باشد. به ندرت نرم افزاری را پیدا خواهید نمود که بی نقص بوده و همه قابلیت ها و دستورات را ما را در همه شرایط به درستی اجرا کند. اگر با نرم افزارهای دیگری مانند فاینال کات، داوینچی، اوید و نمونه های دیگر نیز در دراز مدت، تاکید میکنم، در دراز مدت، ویرایش ویدیو انجام دهید، متوجه مشکلات زیادی در آنها نیز خواهید شد. اما موضع مهم این است که میتوانیم بسیاری از مشکلات نرم افزار پریمیر پرو را با یادگیری صحیح این نرم افزار و استفاده از تجربه مانی سافت و منابع دیگر، برطرف نموده و یا بهبود ببخشیم.

آیا پریمیر پرو یک نرم افزار کند و دارای مشکلات متعدد است؟

تجربه کاربری تیم مانی سافت نشان میدهد که این نرم افزار پس از تولید نسخه جدید خود یعنی پریمیر پرو سی سی که Creative Cloud گفته می شود، در هر آپدیت با مشکلات و نواقصی روبرو شده که عمده آنها، سرعت ریل تایم و خطاهایی است که حین خروجی گرفتن رخ میدهند. البته تنوع خطاهای آن زیاد هستند ولی دو مورد گفته شده بیشتر مشاهده می شوند. تغییر سیاست های تولید نرم افزار در شرکت ادوبی و همچنین نیازهای متعدد ویرایشگران و تولید کنندگان ویدیو باعث شده تا این نرم افزار در جهت جلب رضایت آنها، دست به ارائه ی آپدیت های متعدد بزند که متاسفانه در هر آپدیت بجز اینکه مشکلاتی برطرف می شود، مشکلاتی باقی مانده و همچنین ممکن است مشکلات جدید دیگری نیز بوجود آید. اگر به دنبال دلیلی هستید که چرا این نرم افزار مشکلات متعددی دارد شاید دلیل گفته شده یکی از مهمترین آنها باشد. نتیجه اینکه نرم افزار پریمیر پرو به دلیل پولی بودن از سمت شرکت ادوبی، روزانه مشکلات را جمع آوری و نسبت به رفع آنها در آپدیت ها و نسخه های بعدی اقدام میکند. تنها چاره این است که صبر نمود.

آیا مقصر همه کندی و مشکلات در پریمیر پرو، شرکت ادوبی است؟

بدون شک خیر. به دنبال مقصد نیستیم اما واقعا میخواهیم بدانید که خود شما که در حال ویرایش ویدیو با این نرم افزار هستید هم موجب بروز مشکلات می شوید. درست است که میتوانید نرم افزار را به هر دلیلی نصب نموده، چند ویدیو بیاروید، افکت رنگ بگذارید، صدا قرار داده و در نهایت خروجی بگیرید، اما هر نرم افزار قواعد و نکات مخصوص به خود را دارد، چون احتمالا آنها را ریشه یاد نگرفته اید، پس کارهایی انجام می دهید و کارهایی که باید انجام دهید را انجام نمیدهید، پس نرم افزار با مشکلات روبرو خواهد شد.

شناخت مشکلات عمومی پریمیر پرو

قبل از اینکه بخواهید مشکلی را در نرم افزار پریمیر پرو برطرف کنید، بهتر است انواع آن را بشناسید. مانند یک پزشک، وقتی که از قبل دانش دردها را بدانید، در زمان مواجه با آن، بدون شک راه درمان را نیز خواهید دانست. شرکت ادوبی برای اعلام مشکلات نرم افزار پریمیر پرو از سوی کاربران، بخشی بنام انجمن راه اندازی نموده که هزاران مشکل از سمت میلیون ها ویرایشگر ویدیو مانند شما در آنجا صحبت کرده، مشکلات را اعلام و کارشناسان ادوبی نیز در حد توان پاسخگویی آنها هستند.

انجمن مشکلات نرم افزار پریمیر پرو در سایت ادوبی و زبان انگلیسی

در هر نرم افزار موضوعی بنام باگ وجود دارد، باگ یعنی نقص و مشکلی که در خود برنامه است و برطرف نمودن آن از دست شما خارج بوده و فقط توسط شرکت ادوبی بر خواهد آمد که با پیشنهاد نصب نسخه ها و آپدیت های جدید، برطرف خواهند شد.

لیست مشکلات عمومی

وجود مشکل حتی با رعایت تمام نکات، به خودتان کمک کنید

شک نداریم که اگر تک تک نکات گفته شده را رعایت کرده باشید، اغلب مشکلات برطرف خواهند شد. البته میدانیم که بررسی موارد بالا نیازمند گذاشتن زمان و شاید صرف هزینه باشد ولی چاره ای نیست، تنها کسی که میتواند به شما کمک کند، خودتان هستید. پس آستین را بالا زده، قدم به قدم جلو بروید، مطمئنا میتوانید برخی موارد را برطرف کنید.

بایدها و نبایدهای یک ویرایشگر ویدیو حین کار با پریمیر پرو برای کارایی بهتر نرم افزار

حتی اگر این نرم افزار در بهترین شرایط، مشکلات داخلی خود را برطرف کند ولی شما نکات زیر را رعایت نکنید، مطمئن باشید هیچوقت از کار با آن راضی نخواهید شد و همیشه به دنبال نرم افزار دیگری خواهید رفت البته، منظورم این نیست که پریمیر پرو بهترین است ولی نرم افزار خوبی است و ارزش وقت گذاشتن را دارد اگر شرایط کاری شما با آن هماهنگ می باشد.

A. نکات رعایت شونده در سیستم عامل که باید ترتیب اجرا کنید :

موارد زیر بر اساس ترتیب آماده شده اند یعنی باید به همین روال از شماره 1 به بعد جلو رفته، سیستم را ریستات نموده و آزمایش کنید، اگر در هر مرحله وضعیت بهتر شد پس موفق شده اید اما اگر نشد، به دنبال نمودن مراحل ادامه دهید :

 1. ویروس و آلودگی عامل بهم ریختن سیستم خواهد شد (آموزش و تهیه آنتی ویروس اصلی)
 2. آنتی ویروس را به صورت موقت غیر فعال کنید (حذف نکنید) گاها ممکن است نوع آنتی ویروس شما روی پردازش های تصویری تاثیر منفی بگذارد.
 3. درایور کارت گرافیک باید جدیدترین آپدیت را داشته باشد (آموزش آپدیت درایور کارت گرافیک
  نکته : ممکن است گرافیک را آپدیت کنید و آپدیتی وجود نداشته باشد یا گرافیک مناسب را نداشته باشید پس در ادامه باید گرافیک مورد نظر را تهیه کنید. اگر بخواهید با گرافیک قدیمی کار را ادامه دهید، هیچوقت نمیتوانید با جدیدترین نسخه پریمیر پرو و امکانات خوبی که اضافه میکند، روبرو شوید و میبایست به نسخه های قدیمی پریمیر پرو برگردید که مانی سافت هیچوقت توصیه نمیکند.
 4. سرعت هارد دیسک را آزمایش کنید ممکن است دور آن پایین آمده باشد اگر دیسک سخت می باشد (آموزش کاربردی).
 5. فضای درایو سیستم عامل را همیشه مدیریت کنید، فایلهای اضافه را حذف کنید و اغلب بیشتر از 20 گیگابایت فضای خالی داشته باشید. (آموزش ویدیویی حذف فایلهای اضافه در ویندوز)
 6. ویندوز10 تا این تاریخ 2022-01-17 گزینه بسیار مناسبی است. حتما آنرا آپدیت کنید (آموزش آپدیت ویندوز10). درست است که سیستم عامل مکینتاش خیلی خوبه اما بازهم ممکنه همین سیستم عامل نیاز به ترمیم و یا نصب مجدد باشه. پس بهتره اول نسبت به آپدیت مک اقدام کنید و سایر مراحل را جلو بروید.
  نکته : اگر تمام موارد بند A و بند B را انجام دادید و مشکل حل نشد، قبل از رفتن به بند C پیشنهاد میکنم حتما ویندوز را حذف کرده و مجدد نصب کنید (آموزش نصب ویندوز 10)

B. نکات و ترفندهای خود پریمیر پرو برای رفع کند بودن و افزایش سرعت :

برای رسیدن به موفقیت و رفع مشکلاتی که دارید، نکاتی که در پایین نوشته ام را باید به نوبت جلو بروید بلکه در همان ابتدای لیست، مشکل برطرف گردد.

 1. جدیدترین نسخه و همچنین آپدیت نرم افزار پریمیر پرو را نصب کنید و هیچوقت به نسخه قدیمی و عقب تر بر نگردید (دانلود از سایت معتبر). ابتدا از پریست هایی که ساخته اید خروجی یا بکاپ تهیه نمایید، حال اگر نسخه قدیمی دارید آن را حذف کنید، اتفاقی برای پروژه ها نخواهد افتاد و همگی در نسخه جدیدتر باز خواهند شد.
 2. اگر از ویدیو افکت هایی در پروژه استفاده میکنید، با نصب نسخه جدید پریمیر پرو، ممکن است نیازمند نصب نسخه جدید ویدیو افکت ها و ترنزیشن هایی که وارد نموده اید نیز باشید، پیشنهاد دانلود از سایت معتبری مانند (مانی کانتنت) را به شما داریم. اگر قصد آپدیت ویدیو افکت و ترنزیشن های جانبی به نسخه جدید را ندارید، بهتر است آنها را حتما حذف کنید. پس یا آپدیت کنید یا حذف کنید. خیلی اوقات پیش آمده که همین نکته ای که باور نمیشود اما تنها دلیل کندی و وجود تداخل در کار شده است.
 3. پریمیر پرو میتواند همزمان چندین پروژه بزرگ را ویرایش کند، ممکن است حواستان نبوده و چندین پروژه را باز نموده اید، پس از منوی فایل، همه پروژه ها را بسته و پروژه اصلی را باز کنید.
 4. از مسیر edit - preferences - auto save را غیرفعال نموده، نرم افزار را بسته و مجدد فعال کنید. اگر تاثیر نداشت مجدد فعال کنید و زمان ذخیره نمودن را بجای 1 دقیقه بیشتر کنید.
 5. از مسیر edit - preferences - memory به گزینه installed ram نگاه کنید. میزان ram سیستم را نمایش میدهد که اگر آنرا تغییر نداده باشید عدد پایینی یعنی Ram reserved با یک عدد مشخص تعیین شده است. این عدد نباید کمتر شود مخصوصا اگر همزمان با پریمیر پرو از نرم افزارهای دیگر ادوبی نیز استفاده میکنید. آپشن Optimize را روی performance قرار دهید، نرم افزار را بسته و دوباره اجرا کنید.
 6. از مسیر edit - preferences - media cache کلید Delete را زده تا فایلهای موقتی حذف شوند. با اینکار رندرهای انجام شده در سکانس نیز حذف خواهند شد. اینکار گاها خیلی کمک میکند به وقتی ویدیو رندر شده درست نشان داده نمی شود.
 7. در پنجره source و program کیفیت نمایش را روی 1/2 و اگر کافی نبود روی 1/4 بگذارید و در همین زمان، کش پروژه را خالی کنید، برنامه را بسته و مجدد باز کنید.
 8. در پنجره source و program در قسمت تنظیمات (اچار فرانسه)، گزینه High Quality Playback را غیر فعال کنید. آین آپشن کمک میکند که کالوریست ها یا متخصصین رنگ شناسی در پریمیر پرو بتوانند رنگ ها و پیکسل های تصویری را با دقت بالایی در حین پخش سکانس مشاهده کنند. پس از اینکه مشاهده نمودید و تغییرات انجام شد، این گزینه را حتما غیر فعال کنید.
  دوره آموزش تصحیح رنگ با پریمیر پرو معروف به کالوریست
 9. مسیر ذخیره خود پروژه و نگهداری کش و محل ایجاد فایلهای موقت را بجز درایو سی و همچنین در یک حافظه ی ssd, m2, nvme تعیین کنید که دارای اهمیت زیادی است.
 10. کلید FX را در پایین پنجره پروگرم نمایان نموده و آنرا فعال کنید و فقط زمانی غیر فعال کنید که قصد دارید تاثیر افکت ها را در سکانس مرور کنید. به مرور زمان و تمرین مکرر، متوجه خواهید شد که خیلی اوقات نیاز نیست همه افکت ها را فعال بگذارید و فقط برای گرفتن خروجی آنها را فعال خواهید نمود. زمانی که از ویدیو افکت های روتوش فیلم و پلاگین بیوتی باکس و همچنین از ویدیو افکت کاهش نویز نیت ویدیو استفاده میکنید، اینکار بسیار مفید است.
 11. از قراردادن تعداد زیادی ویدیو افکت بر روی خود ویدیوها خودداری کنید مخصوصا زمانی که میخواهید یک سری افکت ثابت را به ویدیوهای مشابه اعمال کنید، از adjustment layer کمک بگیرید.
 12. همیشه از تکنولوژی پراکسی استفاده کنید حتی اگر سیستم قوی دارید (آموزش پراکسی در پریمیر پرو). هر چقدر که سیستم قوی تری داشته باشیم، توقع از آن نیز بیشتر است پس سیستم قوی هم، کم خواهد آورد و نیاز به تنظیمات و کمک دارد.
 13. بررسی کنید که کودا در ویندوز و متال در مک، حتما فعال باشند. (کودا Cuda را در پریمیر پرو بشناسید)
 14. راش ها و فوتیج هایی که قرار است وارد پروژه کنید را به صورت موقت در فضای حافظه ssd, m2, nvme کپی نمایید.
 15. تحت هیچ شرایطی راش و فوتیج را از روی هارددیسک اکسترنال و فلش وارد نرم افزار نکنید.
 16. سکانسی را که میسازید مطابق آموزش دوره اول پریمیر پرو، بر اساس مشخصات ویدیوهای بزرگی که دارید بسازید و تا میتوانید از وارد نمودن ویدیوهای غیر هم اندازه در سکانس بزرگتر یا کوچکتر خودداری کنید مگر اینکه مجبور باشید.
 17. سیف مارجین Safe margin را اغلب غیر فعال کنید.
 18. اگر از موگارت MOGRT استفاده میکنید، بدانید که بسیاری از آنها موجب کندی می شوند، سعی کنید موگارت را خودتان بسازید و خالق این تکنیک های گرافیکی شوید. موگارت هم عنوان است و هم انیمیشن های متحرکی مانند تیتر عنوان، پانویس و...
  مقاله : موگارت چیست 
  آموزش موشن گرافیک با پریمیر پرو
 19. اگر از هارد دیسک ساتا درون سیستم استفاده می کنید بدانید که چند سال یکبار باید آنها را دور بیندازید چون به مرور زمان سرعت دور یا چرخش دیسک های آنها کاهش خواهد یافت پس سرعت پریمیر پرو و نمایش ویدیو ها کند و آهسته خواهد شد.
 20. اگر حین ویرایش ویدیو با پریمیر پرو در حال تبدیل نمودن ویدیو با نرم افزارهایی مثل هندبریک یا میدیا انکودر هستید، حتما اینکار را متوقف نمایید.
  آموزش هندبریک 
  آموزش ادوبی میدیا انکودر
 21. پریمیر پرو را به صورت کامل ریست reset کنید که خیلی کارساز است (آموزش reset نمودن پریمیر پرو)
 22. تکنیک ها و روش صحیح کار با پریمیر پرو را ریشه ای یاد بگیرید که شاید مشکل با آنها برطرف شود (لیست دوره های آموزشی)

C. نکات رعایت شونده سخت افزار که باید ترتیب بررسی کنید :

 1. پردازنده یا سی پی یو شما باید قوی باشد (مشاوره ویدیویی انتخاب cpu)
 2. کارت گرافیک حتما باید حرفه ای و جدید باشد (مشاوره انتخاب کارت گرافیک)
 3. هارددیسک پرسرعت استفاده کنید (مشاوره انتخاب سخت افزار برای پریمیر پرو)
 4. حافظه ی موقت یا ram باید حداقل 16 گیگابایت باشد و اگر ویدیوهای 2k , 4k استفاده میکنید نباید کمتر از 32 گیگابایت باشد.

تا حالا به این موضوع فکر کردید که
چرا نرم افزار پریمیر پرو انتخاب شما بوده؟ شاید اصلا نیازی به چنین نرم افزاری نداشته باشید و ویرایش های ویدیویی تان با نرم افزار دیگری، خیلی سریعتر و جذابتر انجام شود؟ به این موضوع فکر کنید. هیچوقت برای تغییر، دیر نیست.
مشاوره انتخاب بهترین و مناسب ترین نرم افزار ویرایش ویدیو برای نیاز و سخت افزار شما

avatar مانی سافت

در این ویدیو آموزشی که یکی از بخش های دوره اول پریمیر پرو مانی سافت هست، سعی میکنم آنچه که باید در مورد سرعت بیشتر ویرایش ویدیو با پریمیر پرو و کارهایی که باید برای رفع کندی این برنامه انجام بدین را به شما آموزش بدم.
این آموزش به چند بخش مهم تقسیم شده، لطفا قدم به قدم با من همراه باشید چون ممکنه یک یا چند نکته را بلد نباشید و همون نکات موجب رفع مشکلات شما بشن.

قبل از اینکه شروع کنیم
نکته ای تکراری ولی همیشه مهم را بدانید. نرم افزار پریمیر پرو مانند برنامه های دیگر، دارای مشکلات و نواقص خود می باشد. به ندرت نرم افزاری را پیدا خواهید نمود که بی نقص بوده و همه قابلیت ها و دستورات را ما را در همه شرایط به درستی اجرا کند. اگر با نرم افزارهای دیگری مانند فاینال کات، داوینچی، اوید و نمونه های دیگر نیز در دراز مدت، تاکید میکنم، در دراز مدت، ویرایش ویدیو انجام دهید، متوجه مشکلات زیادی در آنها نیز خواهید شد. اما موضع مهم این است که میتوانیم بسیاری از مشکلات نرم افزار پریمیر پرو را با یادگیری صحیح این نرم افزار و استفاده از تجربه مانی سافت و منابع دیگر، برطرف نموده و یا بهبود ببخشیم.

آیا پریمیر پرو یک نرم افزار کند و دارای مشکلات متعدد است؟

تجربه کاربری تیم مانی سافت نشان میدهد که این نرم افزار پس از تولید نسخه جدید خود یعنی پریمیر پرو سی سی که Creative Cloud گفته می شود، در هر آپدیت با مشکلات و نواقصی روبرو شده که عمده آنها، سرعت ریل تایم و خطاهایی است که حین خروجی گرفتن رخ میدهند. البته تنوع خطاهای آن زیاد هستند ولی دو مورد گفته شده بیشتر مشاهده می شوند. تغییر سیاست های تولید نرم افزار در شرکت ادوبی و همچنین نیازهای متعدد ویرایشگران و تولید کنندگان ویدیو باعث شده تا این نرم افزار در جهت جلب رضایت آنها، دست به ارائه ی آپدیت های متعدد بزند که متاسفانه در هر آپدیت بجز اینکه مشکلاتی برطرف می شود، مشکلاتی باقی مانده و همچنین ممکن است مشکلات جدید دیگری نیز بوجود آید. اگر به دنبال دلیلی هستید که چرا این نرم افزار مشکلات متعددی دارد شاید دلیل گفته شده یکی از مهمترین آنها باشد. نتیجه اینکه نرم افزار پریمیر پرو به دلیل پولی بودن از سمت شرکت ادوبی، روزانه مشکلات را جمع آوری و نسبت به رفع آنها در آپدیت ها و نسخه های بعدی اقدام میکند. تنها چاره این است که صبر نمود.

آیا مقصر همه کندی و مشکلات در پریمیر پرو، شرکت ادوبی است؟

بدون شک خیر. به دنبال مقصد نیستیم اما واقعا میخواهیم بدانید که خود شما که در حال ویرایش ویدیو با این نرم افزار هستید هم موجب بروز مشکلات می شوید. درست است که میتوانید نرم افزار را به هر دلیلی نصب نموده، چند ویدیو بیاروید، افکت رنگ بگذارید، صدا قرار داده و در نهایت خروجی بگیرید، اما هر نرم افزار قواعد و نکات مخصوص به خود را دارد، چون احتمالا آنها را ریشه یاد نگرفته اید، پس کارهایی انجام می دهید و کارهایی که باید انجام دهید را انجام نمیدهید، پس نرم افزار با مشکلات روبرو خواهد شد.

شناخت مشکلات عمومی پریمیر پرو

قبل از اینکه بخواهید مشکلی را در نرم افزار پریمیر پرو برطرف کنید، بهتر است انواع آن را بشناسید. مانند یک پزشک، وقتی که از قبل دانش دردها را بدانید، در زمان مواجه با آن، بدون شک راه درمان را نیز خواهید دانست. شرکت ادوبی برای اعلام مشکلات نرم افزار پریمیر پرو از سوی کاربران، بخشی بنام انجمن راه اندازی نموده که هزاران مشکل از سمت میلیون ها ویرایشگر ویدیو مانند شما در آنجا صحبت کرده، مشکلات را اعلام و کارشناسان ادوبی نیز در حد توان پاسخگویی آنها هستند.

انجمن مشکلات نرم افزار پریمیر پرو در سایت ادوبی و زبان انگلیسی

در هر نرم افزار موضوعی بنام باگ وجود دارد، باگ یعنی نقص و مشکلی که در خود برنامه است و برطرف نمودن آن از دست شما خارج بوده و فقط توسط شرکت ادوبی بر خواهد آمد که با پیشنهاد نصب نسخه ها و آپدیت های جدید، برطرف خواهند شد.

لیست مشکلات عمومی

وجود مشکل حتی با رعایت تمام نکات، به خودتان کمک کنید

شک نداریم که اگر تک تک نکات گفته شده را رعایت کرده باشید، اغلب مشکلات برطرف خواهند شد. البته میدانیم که بررسی موارد بالا نیازمند گذاشتن زمان و شاید صرف هزینه باشد ولی چاره ای نیست، تنها کسی که میتواند به شما کمک کند، خودتان هستید. پس آستین را بالا زده، قدم به قدم جلو بروید، مطمئنا میتوانید برخی موارد را برطرف کنید.

بایدها و نبایدهای یک ویرایشگر ویدیو حین کار با پریمیر پرو برای کارایی بهتر نرم افزار

حتی اگر این نرم افزار در بهترین شرایط، مشکلات داخلی خود را برطرف کند ولی شما نکات زیر را رعایت نکنید، مطمئن باشید هیچوقت از کار با آن راضی نخواهید شد و همیشه به دنبال نرم افزار دیگری خواهید رفت البته، منظورم این نیست که پریمیر پرو بهترین است ولی نرم افزار خوبی است و ارزش وقت گذاشتن را دارد اگر شرایط کاری شما با آن هماهنگ می باشد.

A. نکات رعایت شونده در سیستم عامل که باید ترتیب اجرا کنید :

موارد زیر بر اساس ترتیب آماده شده اند یعنی باید به همین روال از شماره 1 به بعد جلو رفته، سیستم را ریستات نموده و آزمایش کنید، اگر در هر مرحله وضعیت بهتر شد پس موفق شده اید اما اگر نشد، به دنبال نمودن مراحل ادامه دهید :

 1. ویروس و آلودگی عامل بهم ریختن سیستم خواهد شد (آموزش و تهیه آنتی ویروس اصلی)
 2. آنتی ویروس را به صورت موقت غیر فعال کنید (حذف نکنید) گاها ممکن است نوع آنتی ویروس شما روی پردازش های تصویری تاثیر منفی بگذارد.
 3. درایور کارت گرافیک باید جدیدترین آپدیت را داشته باشد (آموزش آپدیت درایور کارت گرافیک
  نکته : ممکن است گرافیک را آپدیت کنید و آپدیتی وجود نداشته باشد یا گرافیک مناسب را نداشته باشید پس در ادامه باید گرافیک مورد نظر را تهیه کنید. اگر بخواهید با گرافیک قدیمی کار را ادامه دهید، هیچوقت نمیتوانید با جدیدترین نسخه پریمیر پرو و امکانات خوبی که اضافه میکند، روبرو شوید و میبایست به نسخه های قدیمی پریمیر پرو برگردید که مانی سافت هیچوقت توصیه نمیکند.
 4. سرعت هارد دیسک را آزمایش کنید ممکن است دور آن پایین آمده باشد اگر دیسک سخت می باشد (آموزش کاربردی).
 5. فضای درایو سیستم عامل را همیشه مدیریت کنید، فایلهای اضافه را حذف کنید و اغلب بیشتر از 20 گیگابایت فضای خالی داشته باشید. (آموزش ویدیویی حذف فایلهای اضافه در ویندوز)
 6. ویندوز10 تا این تاریخ 2022-01-17 گزینه بسیار مناسبی است. حتما آنرا آپدیت کنید (آموزش آپدیت ویندوز10). درست است که سیستم عامل مکینتاش خیلی خوبه اما بازهم ممکنه همین سیستم عامل نیاز به ترمیم و یا نصب مجدد باشه. پس بهتره اول نسبت به آپدیت مک اقدام کنید و سایر مراحل را جلو بروید.
  نکته : اگر تمام موارد بند A و بند B را انجام دادید و مشکل حل نشد، قبل از رفتن به بند C پیشنهاد میکنم حتما ویندوز را حذف کرده و مجدد نصب کنید (آموزش نصب ویندوز 10)

B. نکات و ترفندهای خود پریمیر پرو برای رفع کند بودن و افزایش سرعت :

برای رسیدن به موفقیت و رفع مشکلاتی که دارید، نکاتی که در پایین نوشته ام را باید به نوبت جلو بروید بلکه در همان ابتدای لیست، مشکل برطرف گردد.

 1. جدیدترین نسخه و همچنین آپدیت نرم افزار پریمیر پرو را نصب کنید و هیچوقت به نسخه قدیمی و عقب تر بر نگردید (دانلود از سایت معتبر). ابتدا از پریست هایی که ساخته اید خروجی یا بکاپ تهیه نمایید، حال اگر نسخه قدیمی دارید آن را حذف کنید، اتفاقی برای پروژه ها نخواهد افتاد و همگی در نسخه جدیدتر باز خواهند شد.
 2. اگر از ویدیو افکت هایی در پروژه استفاده میکنید، با نصب نسخه جدید پریمیر پرو، ممکن است نیازمند نصب نسخه جدید ویدیو افکت ها و ترنزیشن هایی که وارد نموده اید نیز باشید، پیشنهاد دانلود از سایت معتبری مانند (مانی کانتنت) را به شما داریم. اگر قصد آپدیت ویدیو افکت و ترنزیشن های جانبی به نسخه جدید را ندارید، بهتر است آنها را حتما حذف کنید. پس یا آپدیت کنید یا حذف کنید. خیلی اوقات پیش آمده که همین نکته ای که باور نمیشود اما تنها دلیل کندی و وجود تداخل در کار شده است.
 3. پریمیر پرو میتواند همزمان چندین پروژه بزرگ را ویرایش کند، ممکن است حواستان نبوده و چندین پروژه را باز نموده اید، پس از منوی فایل، همه پروژه ها را بسته و پروژه اصلی را باز کنید.
 4. از مسیر edit - preferences - auto save را غیرفعال نموده، نرم افزار را بسته و مجدد فعال کنید. اگر تاثیر نداشت مجدد فعال کنید و زمان ذخیره نمودن را بجای 1 دقیقه بیشتر کنید.
 5. از مسیر edit - preferences - memory به گزینه installed ram نگاه کنید. میزان ram سیستم را نمایش میدهد که اگر آنرا تغییر نداده باشید عدد پایینی یعنی Ram reserved با یک عدد مشخص تعیین شده است. این عدد نباید کمتر شود مخصوصا اگر همزمان با پریمیر پرو از نرم افزارهای دیگر ادوبی نیز استفاده میکنید. آپشن Optimize را روی performance قرار دهید، نرم افزار را بسته و دوباره اجرا کنید.
 6. از مسیر edit - preferences - media cache کلید Delete را زده تا فایلهای موقتی حذف شوند. با اینکار رندرهای انجام شده در سکانس نیز حذف خواهند شد. اینکار گاها خیلی کمک میکند به وقتی ویدیو رندر شده درست نشان داده نمی شود.
 7. در پنجره source و program کیفیت نمایش را روی 1/2 و اگر کافی نبود روی 1/4 بگذارید و در همین زمان، کش پروژه را خالی کنید، برنامه را بسته و مجدد باز کنید.
 8. در پنجره source و program در قسمت تنظیمات (اچار فرانسه)، گزینه High Quality Playback را غیر فعال کنید. آین آپشن کمک میکند که کالوریست ها یا متخصصین رنگ شناسی در پریمیر پرو بتوانند رنگ ها و پیکسل های تصویری را با دقت بالایی در حین پخش سکانس مشاهده کنند. پس از اینکه مشاهده نمودید و تغییرات انجام شد، این گزینه را حتما غیر فعال کنید.
  دوره آموزش تصحیح رنگ با پریمیر پرو معروف به کالوریست
 9. مسیر ذخیره خود پروژه و نگهداری کش و محل ایجاد فایلهای موقت را بجز درایو سی و همچنین در یک حافظه ی ssd, m2, nvme تعیین کنید که دارای اهمیت زیادی است.
 10. کلید FX را در پایین پنجره پروگرم نمایان نموده و آنرا فعال کنید و فقط زمانی غیر فعال کنید که قصد دارید تاثیر افکت ها را در سکانس مرور کنید. به مرور زمان و تمرین مکرر، متوجه خواهید شد که خیلی اوقات نیاز نیست همه افکت ها را فعال بگذارید و فقط برای گرفتن خروجی آنها را فعال خواهید نمود. زمانی که از ویدیو افکت های روتوش فیلم و پلاگین بیوتی باکس و همچنین از ویدیو افکت کاهش نویز نیت ویدیو استفاده میکنید، اینکار بسیار مفید است.
 11. از قراردادن تعداد زیادی ویدیو افکت بر روی خود ویدیوها خودداری کنید مخصوصا زمانی که میخواهید یک سری افکت ثابت را به ویدیوهای مشابه اعمال کنید، از adjustment layer کمک بگیرید.
 12. همیشه از تکنولوژی پراکسی استفاده کنید حتی اگر سیستم قوی دارید (آموزش پراکسی در پریمیر پرو). هر چقدر که سیستم قوی تری داشته باشیم، توقع از آن نیز بیشتر است پس سیستم قوی هم، کم خواهد آورد و نیاز به تنظیمات و کمک دارد.
 13. بررسی کنید که کودا در ویندوز و متال در مک، حتما فعال باشند. (کودا Cuda را در پریمیر پرو بشناسید)
 14. راش ها و فوتیج هایی که قرار است وارد پروژه کنید را به صورت موقت در فضای حافظه ssd, m2, nvme کپی نمایید.
 15. تحت هیچ شرایطی راش و فوتیج را از روی هارددیسک اکسترنال و فلش وارد نرم افزار نکنید.
 16. سکانسی را که میسازید مطابق آموزش دوره اول پریمیر پرو، بر اساس مشخصات ویدیوهای بزرگی که دارید بسازید و تا میتوانید از وارد نمودن ویدیوهای غیر هم اندازه در سکانس بزرگتر یا کوچکتر خودداری کنید مگر اینکه مجبور باشید.
 17. سیف مارجین Safe margin را اغلب غیر فعال کنید.
 18. اگر از موگارت MOGRT استفاده میکنید، بدانید که بسیاری از آنها موجب کندی می شوند، سعی کنید موگارت را خودتان بسازید و خالق این تکنیک های گرافیکی شوید. موگارت هم عنوان است و هم انیمیشن های متحرکی مانند تیتر عنوان، پانویس و...
  مقاله : موگارت چیست 
  آموزش موشن گرافیک با پریمیر پرو
 19. اگر از هارد دیسک ساتا درون سیستم استفاده می کنید بدانید که چند سال یکبار باید آنها را دور بیندازید چون به مرور زمان سرعت دور یا چرخش دیسک های آنها کاهش خواهد یافت پس سرعت پریمیر پرو و نمایش ویدیو ها کند و آهسته خواهد شد.
 20. اگر حین ویرایش ویدیو با پریمیر پرو در حال تبدیل نمودن ویدیو با نرم افزارهایی مثل هندبریک یا میدیا انکودر هستید، حتما اینکار را متوقف نمایید.
  آموزش هندبریک 
  آموزش ادوبی میدیا انکودر
 21. پریمیر پرو را به صورت کامل ریست reset کنید که خیلی کارساز است (آموزش reset نمودن پریمیر پرو)
 22. تکنیک ها و روش صحیح کار با پریمیر پرو را ریشه ای یاد بگیرید که شاید مشکل با آنها برطرف شود (لیست دوره های آموزشی)

C. نکات رعایت شونده سخت افزار که باید ترتیب بررسی کنید :

 1. پردازنده یا سی پی یو شما باید قوی باشد (مشاوره ویدیویی انتخاب cpu)
 2. کارت گرافیک حتما باید حرفه ای و جدید باشد (مشاوره انتخاب کارت گرافیک)
 3. هارددیسک پرسرعت استفاده کنید (مشاوره انتخاب سخت افزار برای پریمیر پرو)
 4. حافظه ی موقت یا ram باید حداقل 16 گیگابایت باشد و اگر ویدیوهای 2k , 4k استفاده میکنید نباید کمتر از 32 گیگابایت باشد.

تا حالا به این موضوع فکر کردید که
چرا نرم افزار پریمیر پرو انتخاب شما بوده؟ شاید اصلا نیازی به چنین نرم افزاری نداشته باشید و ویرایش های ویدیویی تان با نرم افزار دیگری، خیلی سریعتر و جذابتر انجام شود؟ به این موضوع فکر کنید. هیچوقت برای تغییر، دیر نیست.
مشاوره انتخاب بهترین و مناسب ترین نرم افزار ویرایش ویدیو برای نیاز و سخت افزار شما

نمایش بیشتر
نمایش کمتر

اگر نظر یا نکته ای هست بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نمیشود
avatar
جوهری آغاز کننده
1400-11-12 15:10
واقعا خسته نباشید میگم خدمت شما و تیم مانی سافت،خیلی کارآمد و مفید بود
ممنون
avatar
1400-11-12 15:12
مرسی جوهری جان.