قبل از اینکه به سراغ مقایسه دو نوع ذخیره سازی ویدیو بنام های Log و Raw برویم بهتر است دو مقاله زیر را مطالعه کنید :

حال که شناخت مناسبی از این دو نوع ساختار پیدا نموده اید باید بدانید، Raw یک ویدیو لاگ Log نیست چون لاگ Log یک ویدیو است ولی Raw ویدیو نیست.

برای اینکه ویدیو Raw را بتوانیم ببینیم باید حتما تبدیل شود، توسط دوربین هیچ تغییری در انجام نمی شود ولی در ویدیو لاگ Log مواردی مانند وایت بالانس می توانند تاثیرگذار شوند.

این دو ساختار هیچ شباهتی به یکدیگر ندارد ولی در هر دو تمام سعی بر آن است که بیشتر جزییات تصویر را درون خود ذخیره نمایند.

هر آنچه که از لنز به سنسور برسد بدون کوچکترین تغییری بر روی حافظه ذخیره میشود ولی برعکس، در ذخیره سازی فرمت لاگ Log سعی بر آن است که تمام تون ها را ذخیره نماید با این حال همچنان با یکدیگر تفاوت دارند.

این دو ساختار ویدیویی کاملا فشرده نشده هستند و تمام جزییات آنها آماده ویرایش و دستکاری توسط یک رنگ شناس Colorist می باشد.

چه فرقی بین ویدیو Log و فایل خام Raw وجود دارد؟

در ساختار ویدیو خام یا Raw ما به حالت عادی تصویری نخواهیم دید. در نمونه بالا در فرمت Raw فقط سیگنال خواهیم دید. سیگنالی که در آن هر پیکسل رنگی با درخشندگی کامل نمایش داده میشود. در زمان رکورد ویدیو Raw گزینه هایی مانند آیزو iso و وایت بالانس و تنظیمات رنگ هیچ تاثیری نخواهند گذاشت و تنها هدف، ذخیره یک تصویر با بیت ریت بسیار بالا می باشد که با دستکاری و استاندارد نمودن و در نهایت درجه بندی به واقعیت دلخواه کالوریست یا رنگ شناس برسد.

دروبین های گران قیمت و حرفه ای مانند رد Red یا Alexa به شما اجازه رکورد ساختار Raw می دهند پس فرمتی گران است چون میزان بیت ها آنقدر بالاست که در زمان تدوین جزییات بسیار کمی را از دست خواهیم داد.

بر گردیم به سوال اصلی، لاگ Log ضبط کنیم یا خام Raw ؟

هم لاگ بگیریم و هم Raw. این موضوع به توانایی مالی و شرایط شما بستگی دارد. فرمت لاگ با کنتراست خیلی کم و ذخیره بیشترین میزان تون ها در اغلب دوربین ها وجود دارد ولی ضبط فرمت خام Raw فقط در دوربین های گران قیمت وجود دارد. اگر امکان رکورد خام داشتید که پیشنهاد میکنم آنرا انجام دهید ولی اگر نبود خب چاره ای نیست. در میان فرمت های غیر خام، مانند لاگ، رک 709، بهتر است لاگ بگیرید.

فرمت Raw بدون دستکاری در تنظیمات

یکی از تفاوت های مهم میان پروفایل لاگ Log و ساختار ویدیو خام Raw این است که در زمان فیلمبرداری با پروفایل لاگ، میبایست تنظیمات آیزو و نور را انجام داده و مواظب آن باشیم اما در ساختار Raw هر آنچه لنز می بینید، بدون هرگونه تغییری مستقیم روی سنسور نقش بسته و در کارت حافظه و دوربین ذخیره خواهد شد.

خب، پاسخ ما کوتاه بود ولی امیدواریم بخش کوچکی از دانش شما را تکمیل تر نموده باشد.